Постанова № 70759411, 05.12.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
809/1523/17
Номер документу
70759411
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" грудня 2017 р. Справа № 809/1523/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Держпраці в Івано-Франківській області до Спільного Українсько-Ізраїльського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Лісова компанія «Лаванда» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

07.11.2017 року Управління Держпраці в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Спільного Українсько-Ізраїльського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Лісова компанія «Лаванда» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Позовні вимоги мотивовані тим, що при проведені перевірки Спільного Українсько-Ізраїльського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Лісова компанія «Лаванда» щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт №11-08А/0063/23 від 04.11.2016 року. Даною перевіркою виявлені численні порушення вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, які зафіксовані в розділі V акту. 04.11.2016 року відповідачу вручено припис серії ІФ №11-08А/0063/41 та серії ІФ №11-08А/0063/42 про усунення даних порушень вимог законодавства. Крім того, згідно акту перевірки від 20.10.2017 року позивачем проведено перевірку щодо стану виконання приписів, винесених 04.11.2016 року. Відтак, з метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю та здоров'ю людей, позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатації машин, механізмів і обладнання підвищеної небезпеки.

07.11.2017 року, відповідно до пункту 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, судом винесена ухвала про відкриття скороченого провадження по даній адміністративній справі, яка, згідно частини 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України, направлена відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців для подання заперечення проти позову або заяви про визнання позову.

Вказана ухвала про відкриття скороченого провадження разом із копією позовної заяви та доданих до неї документів, інформацією про процесуальні права та обов'язки отримана Спільним Українсько-Ізраїльським підприємством Товариством з обмеженою відповідальністю «Лісова компанія «Лаванда» 13.11.2017 року. Проте, заперечення або заяви про визнання позову від відповідача на адресу суду в строки, передбачені статтею 183-2 КАС України, не надходили.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Судом встановлено, що на підставі наказу «Про проведення планової перевірки у СУІП ТзОВ «Лісова компанія «Лаванда» від 28.10.2016 року за №1083-Д (а.с.15), направлення на проведення перевірки від 28.10.2017 року за № 11-11/5628 (а.с.16), посадовими особами управління Держпраці в Івано-Франківській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці СУІП ТзОВ «Лісова компанія «Лаванда». За результатами проведеної перевірки було встановлено ряд порушень, які висвітлені та зафіксовані в акті перевірки суб'єкта господарювання від 04.11.2016 року за № 11-08А/0063/23 (а.с.17-22).

За результатами перевірки, управлінням Держпраці в Івано-Франківській області винесено приписи від 04.11.2016 року за № 11-08А-0063/41 (а.с.23-24), за № 11-08А-0063/42 (а.с.25) про усунення порушень у сфері охорони праці та промислової безпеки.

Відносно керівника СУІП ТзОВ «Лісова компанія «Лаванда» складено протокол про адміністративне правопорушення від 04.11.2016 року серії ІФ № 260 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 04.11.2016 року серії ІФ № 283, якою притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.

Серед виявлених порушень законодавства у сфері охорони праці є зокрема те, що роботодавцем не отримано дозвіл органу виконавчої влади, що реалізує політику у сфері охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: - на експлуатацію багатопильного верстата «Купермюллер», виробництва Німеччини, інв.№89; пресу для склеювання щитів «Торвег», виробництва Греції, інв.№28; торцювального верстата PF-450, інв.№94; торцювальних верстатів 4 одиниці інв. №1, 2, 56, 57; шарнірно-маятникового торцювального верстату типу ЦМЕ-2М, без інв. номера; торцювального верстату типу ЦПА-40, без інв.номера.

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що 04.09.2017 СУІП ТзОВ «Лісова компанія «Лаванда» отримано дозвіл №423.17.26 на виконання окремих робіт підвищеної небезпеки та дозвіл №424.17.26 на експлуатацію окремих машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (а.с.27-28).

Судом встановлено, що з метою перевірки стану усунення порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці, вказаних у приписах, відповідно до наказу від 17.10.2017 року за № 1020-Д (а.с.29) та направлення на проведення перевірки від 17.10.2017 року за № 11-11/15-10/5999 (а.с.30) посадовими особами управління Держпраці в Івано-Франківській області проведено позапланову перевірку, за результатами якої складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 20.10.2017 року за № 11-08А-0065/43 (а.с.31-34).

На підставі статті 39 Закону України "Про охорону праці", статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статті 63 Кодексу України про надра, Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року за № 96, позивачем винесено припис від 20.10.2017 року за № 11-08П-0065/55, яким СУІП ТзОВ «Лісова компанія «Лаванда» зобов'язано усунути раніше виявлені та не усунуті порушення законодавства.

Доказів про усунення виявлених порушень відповідачем суду не надано.

Судом встановлено, що серед виявлених порушень законодавства про охорону праці та промислової безпеки СУІП ТзОВ «Лісова компанія «Лаванда» не усунуто наступні порушення:

- не отримано дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки (зварювальні роботи), на експлуатацію машин та механізмів підвищеної небезпеки, а саме: торцювальні пили інв. №56 та інв. №57; ресивер компресора РМ-3129.04 інв.№4); прес для склеювання щитів «Торвег», виробництва Греції, інв. №23; автонавантажувач Mitsubishi FD-40К, інв.43; торцювальний верстат типу ЦПА-40, без інв. номера – 1 одиниця; шарнірно-маятниковий торцювальний верстат типу ЦМЕ-2м, без інв.номера – 1 одиниця;

- працівники не в повному обсязі забезпечені спецодягом;

- не проводиться контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).

Статтею 1 Закону №877-V встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно частини 1 статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 6 статті 7 вказаного Закону за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.

У відповідності до частини 7 статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (надалі Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з пункту 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Закон України "Про охорону праці" від 14.10.1992 №2694-ХІІ (далі - Закон №2694-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.

Частиною 1 статті 13 Закону №2694-ХІІ встановлено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Відповідно до частини 3 статті 21 Закону №2694-ХІІ роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Пунктом 6 Порядок видачі дозволі на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.11.2011 року за №1107 (надалі - Порядок №1107) визначено, що дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки видається роботодавцеві.

Згідно пункту 7 Порядку №1107 дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця.

Додатком 3 до вказаного Порядку визначено Перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідно до пункту 16 Додатку 3 Порядку №1107 вантажопідіймальні крани і машини, ліфти, ескалатори, траволатори, канатні дороги, підйомники, зокрема будівельні, та фунікулери відносяться до машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Згідно із частиною 1 статті 39 Закону №2694-ХІІ посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема, видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Отже, наявність у відповідача виявлених контролюючим органом порушень законодавства, створюють реальну загрозу життю та здоров'ю працюючих.

За таких обставин та враховуючи, що СУІП ТзОВ «Лісова компанія «Лаванда» допустило порушення вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, доказів усунення виявлених порушень, не надало, суд приходить до висновку про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

У відповідності до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.

Таким чином, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Враховуючи вищевикладене, на підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 2, 8-14, 86, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Спільного Українсько-Ізраїльського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Лісова компанія «Лаванда» (код ЄДРПОУ 31656159).

Заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: зварювальних робіт до отримання дозволу органу виконавчої влади, що реалізує політику у сфері охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки.

Заборонити експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: торцювальних верстатів (пил) інв.№56 та інв.57; ресивера компресора РМ-3129.04 інв.№4; пресу для склеювання щитів «Торвег», виробництва Греції, інв.№23; автонавантажувача Mitsubishi FD-40К, інв.43; торцювального верстату типу ЦПА-40, без інв.номера; шарнірно-маятникового торцювального верстату типу ЦМЕ-2М, без інв.номера до отримання дозволу органу виконавчої влади, що реалізує політику у сфері охорони праці експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Постанову звернути до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 та частини 8 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Відповідно до частини 9 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя: Скільський І.І.