Постанова № 70758310, 05.12.2017, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
638/11946/17
Номер документу
70758310
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 638/11946/17

провадження № 2а/638/641\17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2017 року Дзержинський районний суд м. Харкова в складі :

головуючого - судді Штих Т.В.,

за участі секретаря Тарасової О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, про визнання дій (бездіяльності) протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

09.08.2017 р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в порядку адміністративного судочинства, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо відмови ОСОБА_1,17.04.1961р.н, у проведенні перерахунку призначеної йому пенсії за вислугу років.

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області № 1435/А-14 від 31.07.2017 р. щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії.

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1, 17.04.1961р.н., пенсії за вислугу років без обмеження її максимального розміру, з розрахунку 90% грошового забезпечення визначеного в довідці №100/33061-2003009690 від 19.06.2017р., з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення, визначених у довідці №619 від 19.06.2017 р., починаючи з 01 січня 2016 року та провести відповідні виплати.

- стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, сплачений судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він працював в органах внутрішніх справ України та на день звільнення набув право на пенсію за вислугою років, у зв’язку з чим із 22.09.2011 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, та отримує пенсію, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) у розмірі 90% грошового забезпечення командира БДПС ГУ МВС України в Харківській області. У зв’язку з тим, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 р. № 900-VIII (далі Закон № 900-VIII) було доповнено статтю 63-ю Закону № 2262-XII пунктом 3-м такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських», а також Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988, якою встановлено грошове забезпечення поліцейських, що за своїм складом є ідентичним грошовому забезпеченню колишніх працівників міліції, проте за розміром значно більшим, тому таке збільшення є підставою для перерахунку позивачу пенсії, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ. У зв’язку з вищевказаним, позивач звернувся до Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про видачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та відповідно 19.06.2017р. отримав запитувану довідку № 100/33061-2003009690.

21.07.2017 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі ст. 63 Закону № 2262-XII, враховуючи прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988, виходячи з розміру грошового забезпечення зазначеного в довідці № 100/33061-2003009690 та з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення, визначених у довідці №619 від 19.06.2017 р.

Відповідач рішенням №1435/А-14 від 31.07.2017 р. відмовив позивачу в здійсненні перерахунку, посилаючись на наступне: «… «чинним законодавством не передбачено проведення перерахунків пенсій у зв’язку з виданням будь-яким міністерство чи відомством власних наказів. На підставі рішення Кабінету Міністрів України, силові міністерства та відомства повідомляють Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, призначення (перерахунки) пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюється на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів.

Статтею 43 Закону передбачено, що пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Звертаємо Вашу увагу, що будь-які допомоги, винагороди, заохочення не передбачені вказаною статтею Закону.

Згідно з пунктами 2 та 14 Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. №1170, яка набула чинності з 01.01.2011 р. і діяла на момент призначення Вам пенсії, одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби, матеріальна допомога разового характеру, що надається у зв’язку із сімейними обставинами, іншими словами – допомога на вирішення соціально-побутових питань, на оплату лікування, тобто допомога на оздоровлення, не відносяться до виплат з яких сплачується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування… Отже додаткові одноразові грошові виплати, встановлені наказами Міністерства внутрішніх справ України, а саме: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні тощо, до додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсій, встановлених виключно законодавством України, не відносяться.

З огляду на викладене, для проведення перерахунку Вашої пенсії з урахуванням грошових виплат, встановлених наказами Міністерства внутрішніх справ України, немає законних підстав.

Перерахунок Вашої пенсії, відповідно до постанови № 988 з урахуванням довідки про грошове забезпечення від 19.06.2017 р., виданої ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, буде проведено автоматизованим способом після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України… ».

ОСОБА_1 вважає вказане рішення неправомірним та таким, що порушує його соціальні права, звужує зміст та обсяг досягнутих соціальних гарантій щодо пенсійного забезпечення, позбавляє існуючих та гарантованих Конституцією України прав і свобод, у зв’язку з чим звернувся до суду з позовом.

Позов належить розглядати в порядку адміністративного судочинства у скороченому провадженні відповідно до ст. 183-2 КАС України, однак на підставі поданої представником позивача заяви про розгляд справи у відкритому судовому засіданні за її участі, справа призначена до судового розгляду за загальними правилами КАС України, що відповідає положенням п. 4 ч. 5 ст. 107 КАС України.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до суду надійшли письмові заперечення, в яких відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідач не відмовляв позивачу в проведенні перерахунку пенсії згідно з постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988, а повідомив його, що такий перерахунок буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» встановлено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Таким чином, одноразова грошова винагорода, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні вищезазначеного переліку не входять. Довідка про одноразові додаткові види грошового забезпечення, яка була надана позивачу 19.06.2017 р. за № 619, не передбачена пунктом 7 постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 «Про Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до ст. 2 Закону України від 08.07.2011 р. № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, призначених (перерахованих) відповідно до законів України, зокрема до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

До суду також надійшли від позивача письмові пояснення на заперечення відповідача проти адміністративного позову, в яких позивач спростовує доводи відповідача та підтримує раніше заявлені позовні вимоги в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 22.09.2011 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) у розмірі 90% грошового забезпечення командира БДПС ГУ МВС України в Харківській області.

21.07.2017 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі ст. 63 Закону № 2262-XII, враховуючи прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988.

Рішенням №1435/А-14 від 31.07.2017 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) передбачала, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

29.12.2015 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. № 900-VIII (далі Закон № 900-VIII), яким було доповнено статтю 63-ю Закону №2262-XII пунктом 3-м такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які

мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Також, п.п. 23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1, передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Також, відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію» згідно з Законом № 900-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Як зазначено в ст. 102 Закону № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988, якою встановлено грошове забезпечення поліцейських (схеми окладів за спеціальними званнями поліцейських), що за своїм складом є ідентичним грошовому забезпеченню колишніх працівників міліції, проте за розміром значно більшим, а тому таке збільшення є підставою для перерахунку позивачу пенсії, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ та зобов’язують органи, на які покладено проведення перерахунку, здійснити його.

Так, МВС України видало наказ від 17.02.2017 р. №138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», згідно з яким займана позивачем посада в органах МВС України командира БДПС ГУ МВС України в Харківській області прирівняна до посади командира батальйону, що не входить до складу полку стройового підрозділу поліції (розділ X пункт 3 Наказу №138).

Крім того, 22 березня 2017 року МВС направило лист-повідомлення до Пенсійного фонду України щодо необхідності проведення перерахунку пенсій та врегулювання спірних питань щодо такого перерахунку, де зазначило наступне: «…Закон №900 набрав чинності з 29 грудня 2015 року, тому вважаємо, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто, з 01 січня 2016 року. … На даний час повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісії ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві. … Одночасно повідомляємо, що 15.03.2017 за № 348/30216 у Міністерстві юстиції України зареєстровано наказ МВС від 17.02.2017 №138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», що дозволить у належний спосіб оформляти довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій. …».

Позивач звернувся до Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про видачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та відповідно 19.06.2017 р. отримав запитувану довідку № 100/33061-2003009690, на основі якої повинно бути здійснено перерахунок.

Постановою № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», які також є підставами для перерахунку пенсії особам, які мають право на це право.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного Фонду України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що оскільки Закон №900 набрав чинності з 29 грудня 2015 року, то, що перерахунок пенсії позивачу має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», відповідно на підставі довідки №100/33061-2003009690 від 19.06.2017 р., з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто, з 01 січня 2016 року.

Посилання відповідача на те, що перерахунок пенсії позивачу згідно з ПКМУ від 11.11.2015 р. № 988 буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України; згідно з ст. 2 ЗУ від 08.07.2011 р. № 3668 максимальний розмір пенсії призначеної зокрема відповідно до Закону України №2262-ХІІ не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів (10740 грн.), установлених для осіб, які втратили працездатність суд не приймає до уваги, виходячи з наступного.

Відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови в перерахунку пенсії позивачу, про що неодноразово вказувалось в рішеннях Європейського суду з прав людини, рішеннях Конституційного суду України.

Так, в п. 26 рішення Європейського Суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Кечко проти України" зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Так само, Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету (рішення від 20.03.2002 N 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 N 20-рп/2004, від 09.07.2007 N 6-рп/2007). Зокрема, у Рішенні від 09.07.2007 № 6-рп/2007 Конституційний Суд України вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави (підпункт 3.2).

Отже суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути проведений не залежно від виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Розділ 2 Закону України №2262-ХІІ визначає умови призначення пенсій за вислугою років, її розміри, надбавки та допомога до пенсії, їх підвищення, строки призначення і виплати.

Ч. 2 ст. 13 Закону України №2262-ХІІ (чинній на час призначення пенсії позивачу у 2011 році) визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» ст. 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Враховуючи вищенаведене, а також норми ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які діяли на час призначення пенсії позивачу, розмір його пенсії становить 90 % сум грошового забезпечення. При перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначала розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені зміни до ч. 2 ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення максимального розміру пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії позивачу, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, що відповідає позиції Вищого адмінстративного Суду України, висловленою в постанові від 03 вересня 2015 року (справа №4600/10).

Згідно ч.7 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції від 13.11.2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Конституційний Суд України стверджував, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч. 5 ст. 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України. Посилання відповідача на ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та ЗУ від 06.12.2016 року № 1774 обмеження в 2017 році) з огляду на висновки, які зробив Конституційний Суд України у рішенні по справі за № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року по суті таких обмежень, є хибним, оскільки найвищу юридичну силу має Конституція України, а обмеження які запроваджені нормами вказаного Закону на період 2017 року аналогічні тим, які визнані найвищим та єдиним органом Конституційної юрисдикції - неконституційними.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд приходить до висновку, що проведення виплати з обмеженням їх розміру є протиправним. Порушене право підлягає захисту шляхом проведення виплати призначеної пенсії без обмеження її максимальним розміром та зобов'язання виплатити різницю між нарахованою та виплаченою пенсією.

Також, не можуть враховуватись судом доводи Відповідача щодо невідповідності довідки про одноразові додаткові види грошового забезпечення №619 від 19.06.2017 р. пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, та неврахування матеріальної допомоги для оздоровлення до відпустки та вирішення соціально-побутових питань при перерахунку пенсії через не нарахування з їх розміру внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

По-перше, позивач не ставить питання про врахування одноразової грошової допомоги при звільненні при перерахунку пенсії, суд вирішує питання лише щодо врахування матеріальної допомоги.

Згідно з постановою КМУ «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 р. № 393» від 13 лютого 2008 р. № 45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад – у порядку встановленому Мінсоцполітики.

Оскільки довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не має чітко визначеного переліку надбавок, що дає можливість констатувати відповідність форми довідки виданої ліквідаційною комісією нормам чинного законодавства, адже вона одержана від уповноваженого суб’єкта та у встановленому порядку. Також позивачем надіслано відповідачу та додано до матеріалів справи довідку № 627 від 24.07.2017 р. в тому, що на матеріальну допомогу для оздоровлення до відпустки та вирішення соціально-побутових питань нараховано єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що спростовує доводи відповідача.

Згідно з ст. 33 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.93 №3723-XII (зі змінами), заробітна плата держаних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до п.п. 3 п. 2 постанови КМУ від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» під час перебування на державній службі Позивачеві виплачувалася матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, на які було нараховано та сплачено страхові внески.

Низкою нормативно-правових актів, роз’яснень Міністерства соціальної політики, а також рішень судів вищої інстанції підтверджено висновок про те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, яка виплачувалась держслужбовцю систематично на підставі нормативно-правових актів КМУ та була передбачена колективним договором та на яку було нараховано та сплачено страхові внески, належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх заперечення.

Міністерством соціальної політики України були надані роз’яснення (лист від 07 вересня 2012 року № 197/10/137-12) щодо включення державним службовцям до складу заробітку для обчислення пенсії допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Відповідно до позиції, викладеної в вищезазначених роз’ясненнях, Міністерство соціальної політики України вважає, що матеріальна допомога, що має систематичний характер та на яку було нараховано та сплачено страхові внески, належить до інших додаткових та компенсаційних виплат, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами нормами («інших надбавок» - в розмірі ст. 33 ЗУ «Про державну службу»), а отже, повинна прийматись в рахунок при нарахуванні пенсії державним службовцям.

Статтями 33 та 35 ЗУ «Про державну службу» державним службовцям передбачено надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення, а відповідно до ст. 7 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» суми такої матеріальної допомоги є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Також ЗУ від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що отримана позивачем щомісячна додаткова грошова винагорода підлягає обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років та підлягає включенню до довідки про додаткові види грошового забезпечення.

За змістом наведених норм суд робить висновок, що отримувані застрахованою особою суми виплат (в тому числі матеріальна допомога та грошова винагорода), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної вади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем не надано суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності дій Управління, а тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на корить сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень суд присуджує всі, здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судові витрати, що складаються з судового збору у сумі 640, 00 грн. суд стягує на корить позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Керуючись ст. ст. 12, 41, 69, 70,71, 86, 158-163, 183-2 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов ОСОБА_1, 17.04.1961р.н., до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії – задовольнити повністю.

2.Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо відмови ОСОБА_1,17.04.1961р.н, у проведенні перерахунку призначеної йому пенсії за вислугу років.

3.Визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області № 1435/А-14 від 31.07.2017р. щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії.

4.Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1,17.04.1961р.н., пенсії за вислугу років без обмеження її максимального розміру, з розрахунку 90% грошового забезпечення, визначеного в довідці №100/33061-2003009690 від 19.06.2017р., з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення, визначених у довідці №619 від 19.06.2017 р., починаючи з 01 січня 2016 року та провести відповідні виплати.

5.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень- Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Штих Т.В.