Постанова № 70754833, 06.12.2017, Рубіжанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
425/2901/17
Номер документу
70754833
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.12.2017 року Провадження №2-а/425/174/17

Справа №425/2901/17

Рубіжанський міський суд Луганської області в складі:

головуючого судді - Москаленко В.В.

за участю секретаря - Окрошко О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, третя особа: Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

08 листопада 2017 року представник позивача ОСОБА_2, яка діє в інтересах ОСОБА_1, звернулася до Рубіжанського міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Луганської області, третя особа: Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської щодо невиплати їй пенсії з 01 квітня 2017 року;

- зобов'язати Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області поновити їй нарахування та виплату пенсії з 01 квітня 2017 року;

- допустити до негайного стягнення постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць;

- судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позову представник позивача зазначає, що позивач ОСОБА_1 має статус внутрішньо переміщеної особи, перебуває на обліку у відповідача, але з квітня 2017 року пенсію не отримує. Ніяких рішень з приводу припинення виплати пенсії позивач не отримувала. З відповіді Рубіжанського об'єднаного УПФУ Луганської області від 13.10.2017 № 8618/03.2 на адвокатський запит позивачу стало відомо, що виплату пенсії їй було призупинено на підставі інформації від Держприкордонслужби, наданої на виконання Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання, затвердженого постановою КМУ № 365, відповідно якої позивач перетнула лінію розмежування 02.08.2016 та через 60 днів не повернулася на територію підконтрольну Україні. Позивач вважає дії відповідача щодо невиплати їй пенсії протиправними, оскільки відповідач, не виплачуючи пенсію, порушує її конституційні права, отже вона звернулася з цим позовом до суду.

В судове засідання позивач та представник позивача не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача надала заяву в якій просила розглядати справу за її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заперечення та заяву в якій просив розглядати справу за відсутності представника відповідача.

В запереченнях проти адміністративного позову представник відповідача зазначив, що Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області не визнає позовних вимог ОСОБА_1 та заперечує проти них, зокрема, зазначає, що відповідно довідки від 27.03.2015 № 0915009166, виданої Управлінням соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області, позивач має статус внутрішньо переміщеної особи. Позивачу припинена виплата пенсії на підставі інформації Держприкордонслужби, наданої на виконання Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам». З огляду на інформацію Держприкордонслужби відповідач вважає доведеним той факт, що позивач не проживає на території Кремінського району вже доволі тривалий проміжок часу. Таким чином відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону 1706-VII позивач вважається такою, що повернулася до покинутого місця постійного проживання. Отже, позивач не позбавлена права на отримання пенсії на підконтрольній органам державної влади України території у разі поновлення факту реєстрації як внутрішньо переміщена особа. Також, Рубіжанське об'єднане УПФУ Луганської області забезпечує державну політику у сфері накопичення коштів та виплати пенсій. Випадки безпідставної виплати пенсій можуть призвести до дефіциту бюджетних коштів, що спричиняє значну шкоду державним інтересам. Крім того, зазначені факти можуть стати причиною несвоєчасних виплат пенсії найменш забезпеченій верстві населення: людям похилого віку, інвалідам та неповнолітнім, позбавленим батьківського піклування. У зв'язку з чим відповідач просив відмовити в задоволенні позову (а.с. 28-34).

Представник третьої особи Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав суду заяву в якій просив розглядати справу за відсутності представника третьої особи та одночасно повідомляє, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні як внутрішньо переміщена особа з 25 грудня 2014 року (а.с. 26).

Відповідно до ст. 41 КАС України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (в тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи, що особи, які беруть участь у даній справі, скористалися правом заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд розглядає адміністративну справу за наявними у справі матеріалами.

Суд, розглянувши адміністративну справу в межах заявлених позовних вимог, об'єктивно оцінивши докази, які містяться в адміністративній справі, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Судом встановлено, що за інформацією пенсійної справи ОСОБА_1, 05.09.2011 їй було призначено довічно пенсію за віком та за розпорядженням № 5975 від 18.03.2015 її було взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області з підстав «облік справи, призначеної в минулих роках» згідно її заяви від 25.12.2014 (а.с. 56).

Згідно копії паспорту позивача, її зареєстрованим місцем проживання є: АДРЕСА_1 (а.с. 7-8).

Згідно копії довідки від 25.12.2014 № 0915005401 позивач взята на облік як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції в Управлінні соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області. Тимчасова адреса місця проживання позивача: АДРЕСА_3. Ця довідка була видана позивачу 25 грудня 2014 року, дата закінчення дії довідки не вказана (а.с. 75).

25.12.2014 ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в Кремінському районі з заявою про запит пенсійної справи у зв'язку з переїздом на постійне місце проживання до АДРЕСА_3, вид пенсії - за віком (а.с. 63).

Згідно розпорядження № 5975 від 18.03.2015 УПФУ в м. Кремінському районі, з 01.02.2015 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії за віком, призначеної в минулих роках, в зв'язку з обліком справи, та взято позивача на облік в управлінні (а.с. 56).

Згідно копії довідки від 25.05.2017 № 5401 позивач взята на облік як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції в Управлінні соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області. Тимчасова адреса місця проживання позивача: АДРЕСА_4. Ця довідка була видана позивачу 25 травня 2017 року, дата закінчення дії довідки не вказана (а.с. 10).

Як зазначено у позовній заяві, ОСОБА_1 з 01.04.2017 було призупинено виплату пенсії як внутрішньо переміщеній особі, що визнано представником відповідача у письмових запереченнях (а.с. 3, 28-34).

Доказів про повідомлення позивача про підстави припинення їй виплати пенсії відповідачем до справи не надано.

Як вбачається з листа-відповіді на адвокатський запит Рубіжанського об'єднаного УПФУ Луганської області № 8618/03.2 від 13.10.2017 виплату пенсії ОСОБА_1 призупинено з 01.04.2017 Управлінням Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області, правонаступником якого на даний час є Рубіжанське об'єднане УПФУ Луганської області, на підставі інформації Держприкордонслужби, наданої на виконання Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам». Список надійшов до управління 25.02.2017, згідно з яким ОСОБА_1 перетнула кордон України 02.08.2016 та відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» вважається такою, що після 60 днів повернувся до покинутого місця проживання на непідконтрольній Україні території (а.с. 13).

Відповідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Судом встановлено, що позивачем до УПФУ було надано довідку, згідно якої позивач взята на облік як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції в Управлінні соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області, дата закінчення дії довідки не вказана.

Отже, позивач набула статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується копією довідки, доказів скасування цієї довідки відповідачем до справи не надано.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення, здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Відповідно ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

У статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Отже, в статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чітко встановлено, що виплата пенсії припиняється тільки за рішеннями двох суб'єктів територіального органу ПФУ або суду та лише з підстав, визначених у цій статті.

За ст. 3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до суб'єктів системи пенсійного забезпечення в України не належить Держприкордонслужба.

Тому, суд вказує, що «інформація, яка надійшла від Держприкордонслужби про

можливо безпідставну виплату пенсії» не може бути підставою для припинення пенсій особі, в тому числі й з тих причин, що це рішення про припинення винесено не територіальним органом ПФУ або судом.

В ході розгляду справи судом встановлено, що Рубіжанське об'єднане УПФУ Луганської області не приймало жодних рішень про припинення (призначення, поновлення) виплати пенсії позивачу з 01 квітня 2017 року, що вбачається з письмових заперечень представника відповідача та підтверджується копією пенсійної справи позивача.

Таким чином, суд вважає, що на час припинення відповідачем виплати пенсії позивачу 01.04.2017 були відсутні, встановлені ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстави для такого припинення.

Разом з цим, Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08.06.2016 року № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.

Згідно п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, соціальні виплати припиняються у разі:

1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;

2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї;

3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;

4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;

5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Саме на цей Порядок представник відповідача послався в своїх запереченнях, як на підставу призупинення виплати пенсії позивачу, також додатково представник відповідача зазначив про надходження до управління інформації Держприкордонслужби.

Суд відхиляє ці доводи представника відповідача щодо підстав призупинення пенсії позивачу, оскільки припинення виплати пенсії позивачу відбулося з підстав, не передбачених у статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, суд дійшов висновку, що на час припинення пенсії позивачу 01.04.2017 не існувало підстав, передбачених чинним законодавством для такого припинення, тому дії відповідача щодо невиплати пенсії позивачу є протиправними, доказів щодо правомірності своїх дій стосовно невиплати пенсії позивачу з 01.04.2017 представником відповідача до справи не надано.

В зв'язку з чим суд вважає, що дії відповідача щодо невиплати позивачу належної їй пенсії з 01.04.2017 за відсутності відповідного рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення виплати пенсії - є неправомірними, а тому в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 ст. 49 зазначеного Закону України поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення йому виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому зокрема статтею 46 цього Закону.

Відповідно ч. 2 ст. 46 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію,

виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Оскільки судом встановлено, що невиплата пенсії відповідачем позивачу з 01.04.2017 є протиправною, тому слід задовольнити вимоги позивача про зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату пенсії позивачу з 01.04.2017 року, із зобов'язанням відповідача виплатити нараховані позивачу суми пенсії за минулий час без обмежень будь-яким строком.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пп. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити повністю та визнати неправомірними дії Рубіжанського об'єднаного УПФУ Луганської області щодо невиплати пенсії позивачу з 01.04.2017 та зобов'язати Рубіжанське об'єднане УПФУ Луганської області здійснити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 квітня 2017 року за минулий час.

Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету, суд вважає необхідним допустити цю постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

В зв'язку з задоволенням позову, суд повертає сплачений позивачем судовий збір у розмірі 640,00 гривень, в зв'язку зі звільненням територіальних органів Пенсійного фонду України від сплати судового збору за Законом України «Про судовий збір».

Суд вважає за необхідне звернути увагу сторін на те, що роботу Донецького Апеляційного адміністративного суду відновлено у місті Краматорську Донецької області (місцезнаходження суду: 84301, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Марата, 15, будівля Художньої школи).

Керуючись ст. ст. 10, 11, 71, 94, 100, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, третя особа:

Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо невиплати з 01 квітня 2017 року пенсії за віком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер: НОМЕР_3, (місце реєстрації: АДРЕСА_2; місце проживання: АДРЕСА_5).

Зобов'язати Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області з 01 квітня 2017 року відновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер: НОМЕР_3, (місце реєстрації: АДРЕСА_2; місце проживання: АДРЕСА_5).

Зобов'язати УДКСУ у м. Рубіжному Луганської області повернути ОСОБА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_3, сплачений 24.10.2017 за квитанцією № 9 судовий збір в розмірі 640,00 грн. (Шістсот сорок гривень), який було сплачено на рахунок 31211206700071, отримувач УК у м. Рубіжному /м. Рубіжне/ 22030001, код 37904431, банк отримувача 804013 ГУ ДКСУ у Луганській області, призначення платежу «*101;2118564341; Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) ОСОБА_1».

Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова суду виконується негайно у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Рубіжанський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: В.В. Москаленко