Ухвала суду № 70748857, 06.12.2017, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
335/14237/17
Номер документу
70748857
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1Справа № 335/14237/17 1-кс/335/9537/2017

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

6 грудня 2017 р. слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Соболєва І.П., за участю секретаря судового засідання Лєдової А.С., слідчого Конєвої І.Є., представника ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» ОСОБА_1., розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя клопотання слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області Конєвої І.Є., погоджене прокурором відділу прокуратури Запорізької області Сердюком Є.О., про призначення позапланової перевірки вимог природоохоронного законодавства, поданого у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016080000000315 від 04.11.2016, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ст. 236 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий СУ ГУНП в Запорізькій області Конєва І.Є. за погодженням з процесуальним керівником звернулась до слідчого судді із клопотанням, в якому просила:

- постановити ухвалу про дозвіл на проведення у кримінальному провадженні за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364, ст. 236 КК України, відомості про вчинення яких внесено 04.11.2016 р. до ЄРДР за № 12016080000000315, позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності ВП «Запорізька теплова електростанція» ПАТ «ДТЕК «Дніпроенерго» (код ЄДРПОУ 00130872, місцезнаходження юридичної особи: 69006, м. Запорожжя, вул. Добролюбова, буд. 20);

- проведення позапланової перевірки доручити Державній екологічній інспекції у Запорізькій області;

- на вирішення Державної екологічної інспекції у Запорізькій області поставити питання дотримання ВП «Запорізька теплова електростанція» ПАТ «ДТЕК «Дніпроенерго» вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, порушення правил експлуатації газоочисних та водоочисних споруд, а саме: законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, законодавства про поводження з відходами щодо дотримання вимог виданих дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами; дотримання вимог виданих лімітів на утворення та розміщення відходів; складання і ведення реєстру об'єктів утворення відходів та реєстру місць видалення відходів; збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів; ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, оброблюються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, подання відповідної статистичної звітності в установленому порядку та паспортизації таких відходів; недопущення змішування та захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія; дотримання правил і режиму експлуатації установок, виробництв з оброблення та утилізації відходів; своєчасності й повноти виконання заходів щодо захисту земель від засмічення відходами, під час здійснення діяльності ВП «Запорізька теплова електростанція» ПАТ «ДТЕК «Дніпроенерго» з проведенням відповідних заборів та складанням відповідних актів щодо встановлення правопорушень у частині дотримання вимог природоохоронного законодавства.

- винести рішення про надання доступу до оригіналів фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, необхідність у використанні яких виникне в ході проведення перевірки;

- зобов'язати посадових осіб ВП «Запорізька теплова електростанція» ПАТ «ДТЕК «Дніпроенерго» забезпечити допуск працівників Державної екологічної інспекції у Запорізькій для проведення позапланової перевірки, виходячи з питань, які поставлені на проведення перевірки;

- встановити термін проведення перевірки строком в 10 робочих днів.

Клопотання мотивувала тим, що слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12016080000000315 від 04.11.2016 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ст. 236 КК України за фактом зловживання службовим становищем та порушення вимог екологічної безпеки посадовими особами ПАТ «Запоріжсталь», ПрАТ «Дніпроспецсталь», ПрАТ «Український графіт», ВП «Запорізька теплова електростанція» ПАТ «ДТЕК «Дніпроенерго», ПАТ «Запорізький завод феросплавів», ПАТ «Запорізький абразивний комбінат», ПрАТ «Запоріжкокс», ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат», АТ «Мотор Січ», ПАТ «Запоріжвогнетрив», ПрАТ «Запоріжсклофлюс», ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод», ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат», що спричинило високий рівень забруднення повітря, водних ресурсів та ґрунтів.

Під час перевірки Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області ВП «Запорізька теплова електростанція» ПАТ «ДТЕК «Дніпроенерго» у період з 19.10.2016 по 24.10.2016 було встановлено порушення, а саме:

1) Недодержання умов та вимог дозволу на викиди;

2) Пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв;

3) Відсутні документи, що посвідчують право власності чи право користування на 2 земельні ділянки, шкоду не розраховано;

4) Встановлені наступні порушення вимог щодо поводження з відходами: Порушення правил ведення первинного обліку відходів; Порушення технології утилізації відходів (змішування побутових відходів з виробничими).

Крім цього, 15.08.2017 інспекторів Державної екологічної інспекції в Запорізькій області було не допущено до проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ВП «Запорізька теплова електростанція» ПАТ «ДТЕК «Дніпроенерго», тобто посадовими особами вказаного промислового підприємства прийнято рішення про відмову у проведенні планового заходу державного нагляду (контролю).

ВП «Запорізька теплова електростанція» ПАТ «ДТЕК «Дніпроенерго» порушено вимоги ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

За результатами виїзду інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Запорізькій області 15.08.2017 складено акт про відмову у проведенні планової перевірки.

Таким чином, встановлені достатні дані вважати, що посадові особи ВП «Запорізька теплова електростанція» ПАТ «ДТЕК «Дніпроенерго» здійснюють господарську діяльність з можливими порушеннями вимог природоохоронного законодавства у частині забруднення атмосферного повітря та недотримання вимог при поводженні з відходами.

У зв'язку із викладеним, з метою перевірки в рамках даного кримінального провадження факту забруднення навколишнього природного середовища ВП «Запорізька теплова електростанція» ПАТ «ДТЕК «Дніпроенерго», виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки з вказаного питання відповідними спеціалістами.

У судовому засіданні слідчий клопотання підтримала, просила його задовольнити у повному обсязі.

Представник ПАТ «ДТЕК «Дніпроенерго» у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні клопотання.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши подані матеріали, слідчий суддя встановив наступне.

Слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12016080000000315 від 04.11.2016 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ст. 236 КК України.

Відповідно до ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, КПК України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

Своєю чергою, відповідно до вимог п. 18 ст. 3 КПК України слідчий суддя - це суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому КПК, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Тобто, за змістом вказаної норми, однією з головних функцій слідчого судді є здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів учасників кримінального провадження під час досудового розслідування.

За правилом встановленим ч. 3 ст. 26 КПК України слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом (КПК України). Таким чином, слідчий суддя має вирішувати питання, які віднесені до його повноважень процесуальним законом і саме в спосіб, передбачений процесуальними нормами.

В обґрунтування поданого клопотання слідчий посилається, в тому числі, на Постанову Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 408 про «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок держаними інспекціями та іншими контролюючими органами», за змістом якої дозвіл на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами надається Кабінетом Міністрів України або за рішенням суду.

Слід зауважити, що Постанова КМУ від 13.08.2014 № 408 про «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок держаними інспекціями та іншими контролюючими органами», на яку посилається слідчий у своєму клопотанні, не містить порядку прийняття такого рішення, а лише відсилає до закону в порядку якого має бути отримано відповідне судове рішення, тобто КПК України.

Більш того, слідчий суддя, за наслідком розгляду будь-якого клопотання органу досудового розслідування під час досудового розслідування, може постановити відповідну ухвалу, а не рішення.

Проте, вирішення слідчим суддею клопотань органу досудового розслідування щодо призначення будь-яких перевірок, ревізій тощо, не охоплюється його повноваженнями, які мають реалізовуватися в спосіб, передбачений процесуальним законом, адже не відносяться ані до заходів забезпечення кримінального провадження, ані до слідчих дій, ані до негласних слідчих дій.

Частиною 2 ст. 93 КПК України регламентовано, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій, та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК і не наділяє слідчого або прокурора правом на звернення до слідчого судді з клопотанням про призначення позапланової перевірки чи ревізії тощо.

Крім цього, в КПК України відсутня процесуальна (тобто передбачена законом) процедура розгляду такого роду клопотань. Зокрема, в КПК України відсутні норми щодо обсягу та обов'язку доказування, строків й порядку виконання, наслідків невиконання ухвали слідчого судді, можливості оскарження ухвали, прийнятої слідчим суддею за наслідками розгляду клопотання тощо.

В цей же час, відповідно до правової позиції викладеної в Рішенні ЄСПЛ «Михайлюк та Петров проти України» від 10.12.2009 (п. 25 Рішення), яке застосовується слідчим суддею як джерело права, зазначається, що вираз «згідно із законом» насамперед вимагає, щоб оскаржуване втручання мало певну підставу в національному законодавстві, він також стосується якості відповідного законодавства і потребує, аби воно було доступне відповідній особі, яка, крім того, повинна передбачати його наслідки для себе, а також це законодавство повинно відповідати принципу верховенства права.

Доводи слідчого, викладені у клопотанні про призначення перевірки не ґрунтуються на законі та не можуть вважатися підставами для призначення перевірки саме слідчим суддею.

Решта вимог клопотання, а саме про прийняття рішення про надання доступу до оригіналів фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, необхідність у використанні яких виникне в ході проведення перевірки, зобов'язання посадових осіб забезпечити допуск працівників Державної екологічної інспекції у Запорізькій для проведення позапланової перевірки, виходячи з питань, які поставлені на проведення перевірки та встановлення терміну проведення перевірки строком в 10 робочих днів, не ґрунтуються на законі та не можуть розглядатись слідчим суддею під час досудового розслідування при розгляді такого роду клопотань.

Підсумовуючи вищевикладене, слідчим суддею не встановлено передбачених законом підстав для задоволення клопотання, у зв'язку із чим, у задоволенні клопотання слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 371, 372 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області Конєвої І.Є. про призначення проведення Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя І.П. Соболєва