
дата документу :
Справа № 359/6577/17
Провадження № 2-а/359/397/2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2017 року о 08 годині 45 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,
при секретарі - Степаненко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії -
В С Т А Н О В И В:
28.09.2017року ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з даним адміністративним позовом, в якому просить суд : -визнати дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо протизаконного застосування у 2017 році при переведенні його з пенсії за вислугу років, призначеної у 1998 році згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік неправомірними; - зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести обчислення йому пенсії за віком у відповідності до ч.1 ст.27 та ч.ч.1,2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки(3764,40грн.), нарахування та її виплату у відповідному розмірі з дні звернення за призначенням пенсії за віком 02 червня 2017 року ( а.с.1-5).
Свої вимоги позивач обґрунтовує наступним. Після звільнення з військової служби у 1998 році він отримував пенсію за вислугу років, як військовослужбовець, згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Після набуття пенсійного віку 60 років, та відповідно права на пенсію за віком, він 02 червня 2017 року подав до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області необхідні документи та заяву про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. ст. 26, 27, 40 Закону 1058, замість пенсії за вислугу років, призначеної раніше відповідно до Розділу ІІ Закону 2262. Пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» йому була призначена вперше. Проте після розрахунку, проведеного фахівцями УПФУ, розмір його пенсії за віком виявився суттєво меншим, ніж мав становити за умови суворого дотримання норм Законів 1058 та 2262. Крім того позивач зазначає, що причиною зменшення розміру пенсії слугувало, те, що фахівцями УПФУ було застосовано для розрахунку розміру пенсії за віком показник середньої заробітної плати за 2007 рік ( 1197,91грн.), а не показник середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, згідно з ч. 2 ст. 40 Закону 1058, тобто за 2014-2016 роки(3764,40 грн.). Внаслідок таких дій його розмір пенсії становить 2405 гривень, замість 6883 гривень.
Позивач також зазначає, що у відповідь на його заяву до УПФУ з проханням провести обчислення розміру його пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки (затверджено постановою Правління ПФУ у розмірі 3764,40 грн.), відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», він отримав лист-відповідь від 13.07.2017 року № 7273/03 за підписом начальника УПФУ, в якому відсутні роз'яснення, щодо застосування розрахунку його пенсії за віком показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
У судовому засіданні представник позивача повністю підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти позову, підтримав подані до суду письмові заперечення (а.с. 23-25), відповідно до яких зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні, та з 13.03.1998 року отримував пенсію за вислугу років призначену за нормами ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до заяви від 02.06.2017 р. ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком, відповідно до ЗУ « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 01.01.2004 набрав чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачено призначення соціальних пенсій, але п. 6 Прикінцевих положень Закону передбачено проведення фінансування соціальних пенсій призначених відповідного до Закону України «Про пенсійне забезпечення» за рахунок коштів Державного бюджету». Відповідно до вимог ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з одного виду пенсії на інший враховується заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, тобто за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Відповідач зазначає, що статтею 45 не вказані види пенсій, то норми цієї статті розповсюджуються на всі пенсії і застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії підстави відсутні. Відповідач також зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23.04.2012 року пенсії особам, із числа військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, призначені до 2008 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без застосування показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перераховуються у порядку, встановленому абзацом першим цього пункту, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік. Для перерахунку пенсій, призначених до 2008 року застосовується показник середньої заробітної плати за 2007 рік - 1197,91 грн. Як зазначено відповідачем, у зв'язку з переходом на пенсію за віком, позивачу пенсія перерахована з 02.06.2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік. Підстави для проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати(доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки 2014-2016 роки, відсутні, а тому просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові заперечення відповідача, письмові матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером, з 13.03. 1998 року отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та, як визнано відповідачем, перебуває на обліку в Бориспільському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Київської області (до реорганізації - Управління пенсійного фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області) і з 02.06.2017 року на підставі поданої заяви його переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».( а.с.6,7, 16,17).
19.06.2017 року позивач звернувся до Бориспільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області із заявою, в якій просив провести обчислення його пенсії за віком за заявою від 02.06.2017, призначеної замість пенсії за вислугу років «військової», із застосуванням показника середньої заробітної плати по країні за 2014, 2015 та 2016 роки відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки його пенсія за віком є першою, яку йому призначено відповідно до вказаного закону (а.с. 17).
З письмової відповіді Бориспільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області від 13.07.2017 № 7273/03 вбачається, що відповідач залишив заяву позивача без задоволення, посилаючись на те, що відповідно до розпорядження № 2071 від 02.06.2017 пенсія перерахована з 02.06.2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (а. с. 18).
Одночасно в своїй відповіді відповідач послався на Постанову Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327 , якою встановлено, що пенсії призначені до 2008 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перераховуються з застосуванням показника середньої заробітної плати(доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік- 1197,91 грн. (а. с. 18).
Та, обставина, що пенсія за віком була призначена позивачу з 02.06.2017 року, а також що з 13.03.1998 року він отримував пенсію за вислугу років, призначену йому на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визнано сторонами та відповідачем не оспорюється, а також підтверджується письмовою відповіддю Бориспільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області від 13.07.2017 № 7273/03(а.с.18).
Так, за змістом ч. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII в редакції чинної на момент призначення пенсії позивачу особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Відповідно до вимог ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором; у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-XII та Закону № 1058-IV, призначається одна пенсія за її вибором; при цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону № 2262-XII, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону № 1058-ІV, яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Так, за ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За правилами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, на яку посилається у своїх запереченнях відповідач, встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Водночас позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.
Крім того, після звільнення з лав Збройних Сил України позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що підтверджується даними його трудової книжки (а.с.11-15, 32-39).
Верховний Суд України в постанові від 9 червня 2015 року вже висловлював свою позицію щодо застосування частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV. Зокрема, у справі № 21-612а14, постанова в якій ухвалена 31 березня 2015 року, він дійшов висновку, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом № 2262-XII, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон № 1058-ІV, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом № 1058-ІV такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.( а.с.40-44)
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
З урахуванням викладеного, відповідач при відповідному зверненні позивача мав усунути порушення вимог чинного законодавства та здійснити перерахунок пенсії позивачу з дотриманням вимог ст. ст. 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в тому числі застосувавши показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 року, тобто за три роки, що передують 2017 року звернення позивача за призначенням пенсії за віком, що розраховується відповідно до «Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 року №4-4, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року №146/14837, та становить 3764,40грн., замість безпідставно застосованого відповідачем показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за 2007 рік в сумі 1197,91грн..
При цьому суд вважає безпідставними посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України № 327 від 23.04.2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення», а саме, що згідно абзацу 1 пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2003-2006 роки відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.
Пенсії особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, призначені до 2007 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" без застосування показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, перераховуються у порядку, встановленому абзацом першим цього пункту, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Так, із назви та за текстом вищевказаної Постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23.04.2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення», вона передбачала підстави для перерахунку раніше призначених пенсій, в тому числі особам із числа військовослужбовців, призначені до 2007 року відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " без застосування показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, тобто не встановлювало та не змінювало порядок призначення (перерахунку) пенсій, визначений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV.
Той факт, що відповідно до вищевказаної постанови відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, який становив 1197,91 грн., не звільняв відповідача від обов'язку при призначенні та розрахунку позивачу пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV в порядку, визначеному ст.40 Закону, врахувати середню заробітну плату (доход) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, тобто за 2014-2016 роки( 3764,40 грн.).
Що відповідає вищенаведеній правовій позиції Верховного Суду України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 99,102, 158-163,167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо застосування у 2017 році при переведенні ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років, призначеної у 1998 році згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік при призначенні пенсії за віком у 2017 році - неправомірними.
Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести обчислення, нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 у відповідності до ч.1 ст.27 та ч.1,2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 року (3764,40 грн.) тобто за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, починаючи з дня звернення за призначенням пенсії за віком з 02 червня 2017 року.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Суддя І.В. Муранова-Лесів