
Справа № 760/25747/17
3/760/887017
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2017 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Коробенко С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження Іран, паспорт НОМЕР_1, виданий 24.03.2014 року органом 5109, адреса місця проживання: АДРЕСА_1, за ознаками порушення митних правил, передбаченого ст.471 Митного кодексу України, -
В С Т А Н О В И В :
22 листопада 2017 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшов протокол про порушення митних правил № 0837/10000/17 від 31 серпня 2017 року, з якого вбачається, що 31.08.2017 о 19 год.10 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення митного контролю в багажному відділенні сектору «Відліт» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) за допомогою рентген-апарату в багажі, що належить громадянину України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який слідував до Тегерану (Іран) рейсом UF207 літаком авіакомпанії «Umair», виявлено предмет, зовнішньо схожий на самовар, 1899 року виготовлення, що візуально має ознаки культурної та історичної цінності.
18.09.2017 постановою головного державного інспектора відділу провадження у справі про порушення митних правил Київської міської митниці ДФС призначено проведення мистецтвознавчої експертизи вилученого за протоколом про порушення митних правил предмета правопорушення. Згідно висновку експертизи від 07.11.2017 №060-8337, наданий самовар 1899 р. має культурну цінність як предмет матеріальної культури, що має історичне значення.
У ході проведення усного опитування працівниками митного органу встановлено, що злого умислу ОСОБА_1 не мав, про особливості переміщення старовини через митний кордон України він не знав. Своє порушення гр. ОСОБА_1 визнав, мотивуючи незнанням порядку переміщення предметів через митний кордон України.
Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 митної декларації не заповнював, з приводу декларування до інспекторів митниці не зверталася, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-яких дозвільних документів на переміщення даного предмету (самовару) через митний кордон України у пасажира не було.
Статтями 196, 197 Митного кодексу України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Додатком 5 до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.12 № 436 «Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України» встановлено необхідність наявності «Свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей».
На думку митного органу, гр. України ОСОБА_1 своїми діями порушив вимоги, встановлені Законом України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Постанову Кабінету Міністрів України від 21.05.12 № 436 «Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України», Постанову Кабінету Міністрів України від 21.05.12 № 448 «Про порядок вивезення (пересилання) за межі митної території України громадянами дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них, а також культурних цінностей з метою їх відчуження», та наказ Мінкультури України від 22.04.2002 № 258 «Про затвердження інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України».
Зазначені дії гр. ОСОБА_1, як стверджує представник митного органу, мають ознаки порушення митних правил, передбачені статтею 471 Митного кодексу України.
Вартість предмету правопорушення, відповідно до висновку спеціаліста, становить 100 доларів США, що за курсом НБУ на момент переміщення становить 2696 грн.
Представник митного органу Борматова О.М. в судовому засіданні підтримала позицію Київської міської митниці ДФС щодо притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, посилаючись на наявність в матеріалах справи достатніх доказів, які свідчать про порушення останньою митних правил.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся.
Суд заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності з наступних підстав.
Судом встановлено, що 31.08.2017 о 19 год.10 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення митного контролю в багажному відділенні сектору «Відліт» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) за допомогою рентген-апарату в багажі, що належить громадянину України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який слідував до Тегеран (Іран) рейсом UF207 літаком авіакомпанії «Umair», виявлено предмет, зовнішньо схожий на самовар, 1899 року виготовлення, що візуально має ознаки культурної та історичної цінності.
В ході огляду багажу було виявлено предмет, а саме самовар вироблений з кольорових металів з можливими ознаками старовини, про що зокрема свідчить напис ззовні «188..,1881». Самовар знаходився у дорожній валізі серед інших речей пасажира без ознак приховування.
З протоколу встановлено, що ОСОБА_1 своє порушення визнав, мотивуючи незнанням порядку переміщення предметів через митний кордон України.
Додатком 5 до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.12 № 436 «Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України» встановлено необхідність наявності «Свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей».
Відповідно до висновку головного фахівця відділу контролю за переміщенням культурних цінностей через митний кордон Департаменту культури Київської міської державної адміністрації № 060-8337 від 07.11.2017, наданий на дослідження «самовар з частинами до нього», час створення 1899 року, Російська Імперія, ширина 25,5 см., висота 47,5 см., має культурну цінність, як предмет матеріальної культури, що має історичне значення.
Згідно з ст. 486 Митного кодексу України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким порушенням.
Відповідно до пункту 2 статті 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності можуть бути громадяни, які на момент вчинення порушення митних правил досягли 16-річного віку, а при вчиненні таких порушень підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно з ст. 471 Митного кодексу України порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, що містяться в матеріалах справи.
Таким чином враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є товар, що має культурну цінність, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.
Керуючись ст. ст. 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 373, 471, 511, 527-529 Митного кодексу України, суддя-
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Накласти на гр. ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень, який необхідно сплатити за наступними реквізитами: Отримувач: УДКСУ у Солом'янському районі; Код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 820019; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у м.Києві, р/р №31113106705010. Призначення платежу: *;121; 38716451;21081100;01;с.106; код 095 від (ПІП платника), згідно з ст. 471 МКУ та постанови суду від 24 листопада 2017 року з конфіскацією в дохід держави безпосереднього предмету порушення митних правил згідно з описом предметів до протоколу про порушення митних правил № 0837/10000/17 від 31 серпня 2017 року, а саме: самовару виробленого з кольорових металів з ознаками старовини 1899 року.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 судовий збір в 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 320 грн., які підлягають сплаті за наступними реквізитами: УДК СУ Солом'янського району м. Києва, код отримувача /код за ЄДРПОУ/: 38050812, рахунок отримувача: 31212206700010, банк отримувача: ГУ ДКУ у м. Києві, код банку отримувача /МФО/: 820019, код класифікації доходів бюджету: 220301 01.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду міста Києва через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: