
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2017 року м. Одеса Справа № 815/5718/17
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Іванова Е.А.
розглянувши у скороченому провадженні в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еліткомсервіс»» про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держпраці в Одеській області (далі – ГУ Держпраці в Одеській області, позивач) звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еліткомсервіс»» (далі – ТОВ Компанія «Еліткомсервіс», відповідач) в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еліткомсервіс» (код за ЄДРПОУ: 33647853, юридична адреса: вул. К. Маркса, буд. 2 б, (вул. В. Шума, буд. 2 б), м. Чорноморськ, 68000), шляхом зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еліткомсервіс» (код за ЄДРПОУ: 36647853) повністю зупинити виконання робіт з експлуатації: - пасажирських ліфтів №№ 6887; 6886; 7020; 7021; 7205; 7206; 7207; 7208; 7209; 7210, які знаходяться в експлуатації в житлових будинках за адресами: м. Чорноморськ, вул. Парусна, 15; м. Чорноморськ, вул. В. Шума, 2Б; м. Одеса, пров. Ген. Вишневського, 13/1; - (ГРУ, лінійні частини газопроводів) газових котелень за адресами: м. Одеса, пров. Ген. Вишневського , 13/1; м. Одеса, вул. Паркова, 73; - виконання ремонтних, монтажних, будівельних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3м, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.09.2017 № 1136 у період з 03.10.2017 року по 17.10.2017 року посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еліткомсервіс» (далі -TOB «Компанія «Еліткомсервіс») (код за ЄДРПОУ: 33647853, юридична адреса: вул. К. Маркса, буд. 2 б, м. Чорноморськ (вул. В. Шума, буд. 2 б) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Під час проведення планової перевірки TOB «Компанія «Еліткомсервіс» було виявлено всього 62 порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 12 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом з метою недопущення спричинення шкоди чи здоров’ю людей шляхом застосування до відповідача заходів реагування у порядку ч. 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.
Ухвалою суду від 08.11.2017 року відкрито провадження по даній справі та надано відповідачу строк для надання заперечень.
Відповідач повідомлений про відкриття скороченого провадження по даній справі належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення.
Згідно вимог п. 5 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Положеннями ч. 4 ст. 183-2 КАС України передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута в порядку скороченого провадження не пізніше п’яти днів з дня подання відповідачем заперечення на позов.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наведенні позивачем обставини по справі та враховуючи відсутність заперечень з боку відповідача, суддя прийшов до висновку щодо достатності підстав для прийняття законного судового рішення в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.09.2017 № 1136 у період з 03.10.2017 року по 17.10.2017 року посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еліткомсервіс» (далі -TOB «Компанія «Еліткомсервіс») (код за ЄДРПОУ: 33647853, юридична адреса: вул. К. Маркса, буд. 2 б, м. Чорноморськ (вул. В. Шума, буд. 2 б) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами перевірки був складений акт від 17.10.2017 року №15/14.3/06-1081 яким встановлено 62 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 12 створює загрозу життю та здоров’ю людей, а саме:
- TOB «Компанія «Еліткомсервіс» не отримало дозвіл на експлуатацію ліфтів;
- декларація відповідності матеріально-технічної бази підприємства вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки для виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: - ремонтні, монтажні, будівельні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1,3м, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5м і більше над поверхнею перекриття або робочого настилу та робіт, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників, в Головному управлінні Держпраці не зареєстрована;
- не надані технічні паспорти пасажирських ліфтів №№ 6887; 6886;7020;7021;7205;7206; 7207; 7208; 7209; 7210, які знаходяться в експлуатації в житлових будинках за адресами: м. Чорноморськ, вул.Парусна, 15; м. Чорноморськ, вул.В.Шума, 2Б; м. Одеса, пров. Ген;Вишневського, 13/1;
- відсутня інформація про первинний (повний) технічний огляд ліфтів після установлення перед введенням в експлуатацію;
- працівники, безпосередньо зайняті на роботах підвищеної небезпеки та там, де є потреба у професійному доборі, не пройшли спеціального навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці (електромонтер, ліфтери, оператори котельні);
- підприємство ТОВ «Еліткомсервіс» не отримало дозвіл на експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки (ГРУ, лінійні частини газопроводів) на газову котельню за адресою: м.Одеса, пров.Ген. Вишневського , 13/1 Постанова КМ України №1107 від 26.10.11 р., чим порушено ст. 21 ЗУ «Про охорону праці»;
- не ведеться експлуатаційний паспорт на газове господарство підприємства. (Відсутні відомості щодо щорічних поточних ремонтів газового обладнання) Чим поруш. П.3.6.розд 5 НПАОП 0.00-1.76-15. «ПБСГ»;
- контрольні огляди газового господарства підприємства не проводяться не рідше одного разу на півроку. Чим порушено П.3.10.розд. 5 НПАОП 0.00-1.76-15. «ПБСГ»;
- підприємство ТОВ «Еліткомсервіс» не отримало дозвіл на експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки (ГРУ, лінейні частини газопроводів) на газову котельню за адресою м.Одеса, вул. Паркова ,73 Постанова КМ України № 1107 від 26.10.11г. Чим порушено стаття 21 ЗУ «Про охорону праці»;
- не ведеться експлуатаційний паспорт на газове господарство підприємства.(Відсутні відомості щодо щорічних поточних ремонтів газового обладнання) Чим порушено П.3.6.розд 5 НПАОП 0.00-1.76-15. «ПБСГ»;
- контрольні огляди газового господарства підприємства не проводяться не рідше одного разу на півроку. Чим поруш. П.1.10 розд 5 НПАОП 0.00-1.76-15. «ПБСГ»;
- не пройшли техопосвідчення газові котли котельні в установленному порядку Чим порушено вимоги заводу виробника.
На підставі акту перевірки винесені 4 приписи від 17.10.2017 року.
Вказані приписи оскаржені не були, зокрема доказів зворотного суду не надано.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1994р. №2694, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності), Правилами будови і безпечної експлуатації ліфтів затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорон праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 року №190, зареєстрованих Міністерством юстиції України 07.10.2008 року №937/15628.
Відповідно до ст.. 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1994р. №2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних умов праці.
Стаття 27 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1994р. №2694 визначає, що нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.
Згідно п.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Згідно ст..7 ч.7 Закону України №877 від 05.04.2007 року ( зі змінами від 20.06.2013р.) на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Суд роз’яснює, що відповідно до ч. 12. ст. 183-2 КАС особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Враховуючи, зазначене, а також порушення законодавства, викладені у рядках №№1-4, 9, 29, 30, 35, 47, 48, 53, 62 розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 17 жовтня 2017 року №15/14.3/06-1081 у зв'язку із виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для негайного зупинення робіт з експлуатації: - пасажирських ліфтів №№ 6887; 6886; 7020; 7021; 7205; 7206; 7207; 7208; 7209; 7210, які знаходяться в експлуатації в житлових будинках за адресами: м. Чорноморськ, вул. Парусна, 15; м. Чорноморськ, вул. В. Шума, 2Б; м. Одеса, пров. Ген. Вишневського, 13/1; (ГРУ, лінійні частини газопроводів) газових котелень за адресами: м. Одеса, пров. Ген. Вишневського. 13/1; м. Одеса. вул. Паркова, 73; виконання ремонтних. Монтажних, будівельних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 м., та те, що не вжиття заходів реагування дозволить продовження експлуатацію ліфтів та приладів без усунення порушень, що безперечно створює загрозу життю та здоров’ю людей, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.6-8, 71, 86, 94, 158-163, 183-2, КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еліткомсервіс»» задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еліткомсервіс»» (код за ЄДРПОУ: 33647853, юридична адреса: вул. К. Маркса, буд. 2 б, (вул. В. Шума, буд. 2 б), м. Чорноморськ, Одеська область, 68000), шляхом зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еліткомсервіс» (код за ЄДРПОУ: 36647853) повністю зупинити виконання робіт з експлуатації: - пасажирських ліфтів №№ 6887; 6886; 7020; 7021; 7205; 7206; 7207; 7208; 7209; 7210, які знаходяться в експлуатації в житлових будинках за адресами: Одеська область. м. Чорноморськ, вул. Парусна, 15; Одеська область, м. Чорноморськ, вул. В. Шума, 2Б; м. Одеса, пров. Ген. Вишневського, 13/1; (ГРУ, лінійні частини газопроводів) газових котелень за адресами: м. Одеса, пров. Ген. Вишневського , 13/1; м.Одеса, вул. Паркова, 73; виконання ремонтних, монтажних, будівельних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3м, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Е.А.Іванов