Постанова № 70711786, 05.12.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
820/4928/17
Номер документу
70711786
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

05 грудня 2017 р. Справа № 820/4928/17

Харківський окружний адміністративний суд у колегіальному складі:

головуючого судді - Сагайдака В.В.,

суддів - Заічко О.В., Шляхової О.М.,

за участю секретаря судового засідання -Савчук С.С.

представників позивача - Оробінського С.П., Кравець В.М.,

представника відповідача - Іхненко Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгроресурс» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Украгроресурс», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України №87340/32227053 від 16.08.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 07.07.2017;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 07.07.2017.

Позивач вважає дії відповідача протиправними, а рішення неправомірним, необґрунтованим та безпідставним, через відсутність доказів порушення підприємством податкового законодавства.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та вказав, що дії ДФС обґрунтовані, рішення є законним, у задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Основним видом діяльності позивача є оптова торгівля хімічними продуктами. ТОВ «Украгроресурс» у рамках здійснення власної господарської діяльності складено податкову накладну на поставку ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія» хімічну речовину захисту рослин «Фунгіцид Топаз 100 ЕС, к.е 4Ч5л» №8 від 07.07.2017 на загальну суму 511 889,04 грн.

Зазначену податкову накладну ТОВ «Украгроресурс» 21 липня 2017 року направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами обробки ДФС України, реєстрація податкової накладної №8 від 07.07.2017 зупинена. Підставою для зупинення реєстрації стало виявлення невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 3808.

Позивачем до ДФС України відправлено повідомлення №9 від 04.08.2017 з поясненням та копіями документів, а саме: податкова накладна №8 від 07.07.2017, квитанція №1 від 21.07.2017, договір №63-СЗ від 04.03.2016 та специфікація №5 від 30.06.2017, видаткова накладна №РН-002008 від 10.07.2017, довіреність №434 від 07.07.2017, виписка з банку від 07.07.2017, для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

У повідомленні №9 від 04.08.2017 ТОВ «Украгроресурс» у графі «Пояснення» позивачем зазначено, що податкову накладну №8 від 07.07.2017 виписано на реалізацію товару - фунгіциду, придбаного у ТОВ «Сингента», податкова накладна на придбання №9058 від 10.07.2017 зареєстрована в ЄРПН №9139373349.

Відповідачем після отримання пояснення та вищезазначених документів, прийнято рішення від 16.08.2017 №87340/32227053 про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Не погодившись із вищевказаним рішенням, позивач звернувся до суду.

З матеріалів справи встановлено, що 04.03.2016 між ТОВ «Украгроресурс» (Постачальник) та ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія» (Покупець) укладено договір поставки №63-СЗ від 04.03.2016, згідно з яким Постачальник зобов'язується поставити і передати у власність Покупцеві, а Покупець прийняти та своєчасно оплатити продукцію - хімічні речовини захисту рослин (а. с. 24).

Специфікацією №5 від 30 червня 2017 року визначено найменування, асортимент, загальну вартість товару, строки його поставки та умови оплати: покупцем здійснюється 100 % передплата згідно рахунку-фактури №СФ-0000738 від 30 червня 2017 року (а. с. 28).

За умовами п.6.3 договору №63-СЗ від 04.03.2016 оплата здійснюється Покупцем шляхом передоплати у розмірі 100% вартості партії Товару в гривнях з перерахуванням грошових засобів на поточний рахунок Постачальника.

Так, ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія» на рахунок позивача за придбання продукції «Фунгіцид Топаз 100 ЕС. к.е 4Ч5л» здійснило оплату 07.07.2017 в сумі 511889, 04 грн. (у т. ч. ПДВ у сумі 85314,84 грн.), що підтверджується фінальною випискою з банку(а. с. 35)

Позивачем на адресу ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія» виписано податкову накладну №8 від 07.07.2017 (а. с. 20).

На виконання договору №63-СЗ від 04.03.2016 позивачем у ТОВ «Сингента» закуплено товар - фунгіцид. Зазначена господарська операція підтверджується такими документами.

За договором №202017009 від 24.10.2016 ТОВ «Сингента» (далі - Продавець) передає у власність ТОВ «Украгроресурс» (далі - Покупець), а Покупець приймає та оплачує товар у кількості, в одиницях виміру, асортименті, упаковці, за ціною та вартістю, у порядку та на умовах, визначених цим Договором.

Додаток-специфікація №СР-1 від 12.12.2016 передбачає орієнтовні номенклатура, асортимент, кількість, ціна та загальна вартість товару.

Порядок оплати товару за договором №202017009 від 24.10.2016 передбачає як повну, так і часткову передоплату за партію товару грошовими коштами шляхом банківського переказу на рахунок Продавця до фактичного відвантаження товару з оплатою решти вартості товару з відстроченням платежу (Товарний кредит), якщо інше не буде погоджено Сторонами. Окрім того, згідно з п.3.1 зазначеного договору Покупець має право також отримати товар на умовах Короткочасного Товарного Кредиту.

Видатковою накладною №8870543372 від 10.07.2017 ТОВ «Сингента» здійснено відпуск товару «Фунгіцид Топаз 100 ЕС. к.е 4Ч5л» 340,000 л на загальну вартість 531248.64 грн на умовах кредиту в 30 днів.

ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія» у листі № 07/07/2017 від 07.07.2017 просить позивача відвантажити та передати через ТОВ «Нова Пошта» 10 липня 2017 року товар «Фунгіцид Топаз 100 ЕС у кількості 340 л за дорученням №434 від 07.07.2017 на адресу: Херсонська область, с. Райське, відділення, 1.

Відповідно до видаткової накладної №РН-002008 від 10.07.2017 ТОВ «Украгроресурс» відвантажило на зазначену у листі № 07/07/2017 від 07.07.2017 адресу ПАТ «ДМК «Таврія» хімічну речовину захисту рослин «Фунгіцид Топаз 100 ЕС. к.е 4Ч5л» 340,000 л на загальну вартість 511 889.04 грн (а. с. 31).

Згідно з експрес-накладною №10020490782 від 10.07.2017 ТОВ «Нова Пошта» відправлено товар на адресу: Херсонська область, с. Райське, відділення, 1.

У підтвердження наявності трудових ресурсів позивач надав звіт від 06 червня 2017 року, відповідно до якого середньооблікова кількість працівників на період отримання попередньої оплати складає 23 особи (а. с. 37).

Крім того, ТОВ «Украгроресурс» має у власності нерухоме майно - складські приміщення для зберігання мінеральних добрив та захисту рослин (а. с. 40). Тобто, на момент здійснення господарської операції мав достатні технічні, людські та матеріальні ресурси.

Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Позивач зазначає, що придбання товару для подальшої реалізації на користь ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія» відбувалось після отримання попередньої оплати, за фактом настання першої події, тому обсяги реалізації на дату виписки податкової накладної не співпадає з обсягами придбання товару по коду УКТ ЗЕД: 3808.

Судом встановлено, що позивач зареєстрував податкову накладну №8 від 07.07.2017 після отримання передоплати з ПАТ «ДМК «Таврія» за товар «Фунгіцид Топаз 100 ЕС. к.е 4Ч5л», тобто за першою подією, а сам товар придбаний позивачем у ТОВ «Сингента» вже 10.07.2017.

Отже, фактичне виконання договору №63-СЗ від 04.03.2016 та реальність господарських дій між ТОВ «Украгроресурс» та ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія» підтверджується доданими до матеріалів справи документами.

Щодо відмови ДФС України в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, колегія суду встановила наступне.

За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні приписи містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Колегія суддів зазначає, що абз.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» №190 від 29.03.2017 встановлено, що комісія Державної фіскальної служби приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Абз.2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017.

Пункт 6 Критеріїв містить у собі визначення двох різних критеріїв: Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

При цьому, суд зауважує, що до контролюючого органу позивачем подано додаток до критеріїв оцінки ступеня ризиків від 25.07.17, що містить інформацію про товари, що на постійній основі платником постачаються (виготовляються), а також платник може зазначити коди товарів/послуг, які ним придбаваються (отримуються) для їх виготовлення.

Відповідно до таблиці даних платника податку, товар, що реалізується ТОВ «Украгроресурс» на постійній основі - фунгіцид за кодом УКТ ЗЕД:3808 (а. с. 14).

Так, згідно до УКТ ЗЕД: 3808 відноситься: інсектициди, родентициди, фунгіциди, гербіциди, засоби, що запобігають проростанню паростків, та регулятори росту рослин, дезінфекційні засоби та аналогічні засоби, подані у формах чи упаковках для роздрібної торгівлі або як препарати, або у вигляді готових виробів (наприклад, стрічки, оброблені сіркою, ґноти, свічки i папір липкий вiд мух.

Судом встановлено що такий критерій як невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД у п.6 Критеріїв оцінки ступня ризиків не передбачений.

В оскаржуваному рішенні не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних

Таким чином, рішення комісії ДФС України повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суду вважає, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції, та на те, що такі документи надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної .

Оскаржуване рішення відповідача є необґрунтованим, оскільки платником податків надано необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковою накладною, у реєстрації якої відмовлено, а тому є таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене колегія суддів зазначає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним рішення. Суд вважає позовні вимоги правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється на підставі ст.94 КАС України.

Керуючись ст. 158 -163, ст. 186, ст. 254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгроресурс» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України №87340/32227053 від 16.08.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 07.07.2017;

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 07.07.2017.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгроресурс» (код ЄДРПОУ 32227053, 62403, Харківська область, Харківський район, смт. Бабаї, вул. Островського, буд. 50) судовий збір у розмірі 3200 (три тисячі двісті) грн 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 05 грудня 2017 року.

Головуючий Суддя Сагайдак В.В.

Судді Заічко О.В.

Шляхова О.М.