11.5 ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
30 листопада 2017 року СєвєродонецькСправа № 812/1483/17Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.,
при секретарі судового засідання: Поповій Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління ДФС у Луганській області, про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження № 54743859,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження № 54743859.
30 листопада 2017 року від ОСОБА_1 надійшло клопотання середь яких просив про зупинення провадження по справі.
Своє клопотання позивач обґрунтував тим, що у зв'язку з необхідністю витребувати від Кабінету Міністрів України оригінал протоколу засідання від 21.05.2014 № 30 просив суд зупинити провадження по справі.
Розглянувши обґрунтованість клопотання позивача про зупинення провадження у справі, суд вирішуючи дане клопотання виходить з наступного.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.156 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд забезпечує та гарантує сторонам дотримання принципу змагальності сторін, з'ясування обставин у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в свою чергу, забезпечує право на судовий розгляд протягом розумного строку.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини критеріями для визначення розумності строку є складність справи (щодо її предмета), поведінка сторін (позивачів та відповідачів), поведінка судових властей (а також адміністративних, що втрутилися у процес) та важливість предмета спору для зацікавленої особи.
Суд зазначає, що клопотання позивача в частині зупинення провадження по справі у зв'язку із клопотанням позивача про витребування доказів від кабінету Міністрів України необґрунтованим, оскільки позивачу відмовлено у задоволенні зазначеного клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст.181 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Однак, у зв'язку із залученням по даній справі третьої особи, а також витребуванням від Головного управління ДФС у Луганській області доказів надіслання та отримання позивачем вимоги № Ф-270-17У від 02.06.2015 про стягнення з ОСОБА_1 боргу 136 131,01 грн., з метою дотримання принципу змагальності сторін, суд вважає за необхідне зупинити розгляд справи.
Керуючись ст.ст.11, 71, 156 160, 165 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження № 54743859 - задовольнити частково.
Зупинити провадження у справі до 12 грудня 2017 року.
Наступне судове засідання призначити на 12 грудня 2017 року на 09 год. 30 хв. в приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: пр. Космонавтів, 18. м. Сєвєродонецьк, Луганська область.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Ухвала суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 04 грудня 2017 року.
СуддяО.В. ІрметоваСудове рішення № 70711232, Луганський окружний адміністративний суд було прийнято 30.11.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Ухвала суду. На цій сторінці ви зможете знайти ключові дані про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити ключові дані.
Це рішення відноситься до справи № 812/1483/17. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: