Постанова № 70711048, 27.11.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
803/1513/17
Номер документу
70711048
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2017 року Справа № 803/1513/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача-1 Федорчук І.Ю.,

представника відповідача-2 Петрунів Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Волинській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про стягнення пені

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 (далі - ФОП ОСОБА_4, позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач-1), Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області (далі - ГУ ДКС України у Волинській області, відповідач-2) про стягнення пені в розмірі 158114,69 грн., нарахованої на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість (далі - ПДВ).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є платником ПДВ. Відповідно до довідок та актів відповідача-1 про результати позапланових виїзних документальних перевірок правомірності нарахування позивачу сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за жовтень-грудень 2016 року та січень-липень 2017 року ФОП ОСОБА_4 підтверджено відображення у деклараціях з ПДВ за вказані періоди суми бюджетного відшкодування з ПДВ. Крім того, судовими рішеннями, які набрали законної сили визнано право позивача на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ за січень-листопад 2016 року. Однак, в порушення вимог пунктів 200.12, 200.13 статті 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України) суми бюджетного відшкодування надійшли на рахунок позивача із значним порушенням строків, у зв'язку з чим утворилась заборгованість бюджету з відшкодування ПДВ, на яку відповідно до пункту 200.23 статті 200 ПК України позивач нарахував пеню на суму 158114,69 грн.

Представник відповідача-1 в поданих письмових запереченнях, позовні вимоги заперечила з тих підстав, що в період січень-травень, липень, серпень 2016 року перевірки щодо правомірності нарахування ФОП ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування ПДВ, а також податкові повідомлення-рішення, винесені на підставі таких перевірок, здійснені іншим контролюючим органом, а саме Луцькою ОДПІ, а тому вимоги до ГУ ДФС у Волинській області є безпідставними.

Крім того, ГУ ДФС у Волинській області за жовтень-грудень 2016 року, січень-липень 2017 року було проведено ряд перевірок з питань правильності нарахування позивачем сум бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника податків у банку.

Вказує на те, що згідно з вимогами пунктів 2, 3 Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України від 03.02.2011 №68/23 (далі - Порядок № 68/23), необхідною умовою формування висновку та направлення його до Державної казначейської служби є надходження з центрального органу державної податкової служби відповідно узагальнених матеріалів та узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ.

Після отримання підтвердження ДФС бюджетного відшкодування на відповідні суми, ГУ ДФС у Волинській області були передані висновки про суми відшкодування ПДВ до органів Державної казначейської служби України, разом з тим у разі наявності заперечень з боку ДФС України, у ГУ ДФС у Волинській області були відсутні правові підстави для самостійного повернення такого бюджетного відшкодування.

Представник відповідача - 2 у поданих письмових заперечень позовні вимоги заперечила, з тих підстав, що в порушення вимог пунктів 8, 9 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів Державної казначейської служби в процесі відшкодування ПДВ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 № 39, чинного на момент відшкодування позивачу ПДВ, узагальнена інформація та висновки контролюючого органу на відшкодування ПДВ ФОП ОСОБА_4 по деклараціях за жовтень-грудень 2016 року та січень-березень 2017 року до ГУ ДКС України у Волинській області не надходили.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 № 26 затверджено Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, відповідно до якого повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється в хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування ПДВ (а.с. 64-65).

При цьому, нормами чинного законодавства органам Казначейства не надано повноважень нараховувати та виплачувати пеню на заборгованість з відшкодування ПДВ на підставі заяви та розрахунку, поданого платником податків. Вказує на те, що ГУ ДКС України у Волинській області діяло виключно в межах чинного законодавства та своїми діями або бездіяльністю не порушувало законних прав та інтересів позивача. На підставі наведеного просить відмовити у задоволенні позову повністю (а.с.69-70).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача - 1 в судовому засіданні позовні вимоги заперечила з підстав, наведених у письмовому запереченні, просила в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача 2 - в судовому засіданні адміністративний позов не визнала з підстав, наведених у письмовому запереченні та просила відмовити у його задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_4 здійснює підприємницьку діяльність та зареєстрована платником податку на додану вартість.

З матеріалів справи вбачається, що за період жовтень-грудень 2016 року, січень-липень 2017 року ГУ ДФС у Волинській області було проведено ряд документальних позапланових виїзних перевірок правомірності нарахування суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку, зокрема:

- перевіркою правомірності нарахування СПД ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за жовтень 2016 року не встановлено порушень при відображенні СПД ОСОБА_4 в декларації за жовтень 2016 року бюджетного відшкодування ПДВ в сумі 280544,00 грн., за результатами якої складено довідку від 18.01.2017 № 7/03-20-17-03-06/НОМЕР_1 (а.с. 5);

- перевіркою правомірності нарахування СПД ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за листопад 2016 року підтверджено суму бюджетного відшкодування у декларації за листопад 2016 року в сумі 228620,00 грн., за результатами якої складено акт від 14.02.2017 № 101/03-20-17-03-06/НОМЕР_1 (а.с. 6);

- перевіркою правомірності нарахування СПД ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за грудень 2016 року підтверджено суму бюджетного відшкодування у декларації за грудень 2016 року в сумі 345368,00 грн., за результатами якої складено акт від 17.03.2017 № 611/03-20-17-03-06/НОМЕР_1 (а.с. 7);

- перевіркою правомірності нарахування СПД ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за січень 2017 року підтверджено суму бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку у декларації за січень 2017 року в сумі 181049,00 грн., за результатами якої складено акт від 19.04.2017 № 1094/03-20-17-03-06/НОМЕР_1 (а.с. 8-10);

- перевіркою правомірності нарахування СПД ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за лютий 2017 року підтверджено суму бюджетного відшкодування у декларації за лютий 2017 року в сумі 204724,00 грн., за результатами якої складено акт від 11.05.2017 № 1364/03-20-17-03-06/НОМЕР_1 (а.с. 11-12);

- перевіркою правомірності нарахування СПД ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за березень 2017 року підтверджено суму бюджетного відшкодування у декларації за березень 2017 року в сумі 259194,00 грн., за результатами якої складено акт від 02.06.2017 № 3475/13-07/НОМЕР_1 (а.с. 13);

- перевіркою правомірності нарахування СПД ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за квітень 2017 року підтверджено суму бюджетного відшкодування у декларації за квітень 2017 року в сумі 214954,00 грн., за результатами якої складено акт від 04.07.2017 № 5680/13-07/НОМЕР_1 (а.с. 14);

- перевіркою правомірності нарахування СПД ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за травень 2017 року підтверджено суму бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку у декларації за травень 2017 року в сумі 317127,00 грн., за результатами якої складено акт від 28.07.2017 № 7152/13-07/НОМЕР_1 (а.с. 15-16);

- перевіркою правомірності нарахування СПД ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за червень 2017 року підтверджено суму бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку у декларації за червень 2017 року в сумі 312458,00 грн., за результатами якої складено акт від 30.08.2017 № 8808/13-07/НОМЕР_1 (а.с. 17-19);

- перевіркою правомірності нарахування СПД ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за липень 2017 року підтверджено суму бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку у податковій декларації за липень 2017 року в сумі 223665,00 грн., за результатами якої складено акт від 29.09.2017 № 10253/13-07/НОМЕР_1 (а.с. 20).

Крім того, право позивача на бюджетне відшкодування ПДВ за період січень - листопад 2016 року в загальній сумі 2009491,00 грн. підтверджено судовими рішеннями, а саме: постановами Волинського окружного адміністративного суду від 10.08.2016 у справі № 803/1069/16, від 13.09.2016 у справі № 803/1276/16 та ухвалами Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.02.2017 у справі № 876/10492/16, від 14.03.2017 у справі № 876/9688/16, від 20.04.2017 у справі № 876/3936/17, від 14.02.2017 у справі № 876/9432/16, від 20.04.2017 у справі 3 876/3923/17, від 18.05.2017 у справі № 876/1931/17, від 26.06.2017 у справі № 876/6393/17, які набрали законної сили (а.с. 21-31).

Відповідно до виписок Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" по рахунку позивача за 24.05.2017, 13.06.2017-20.06.2017, 11.07.2017, 01.08.2017-28.08.2017, 19.09.2017, 23.10.2017-31.10.2017, кошти бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок у банку платника податків у встановлені пунктами 200.12, 200.13 та 200.15 статті 200 ПК строки не перераховані, а відшкодовані з порушенням таких строків (а.с. 32-44).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пунктів 200.7 та 200.10 статті 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Відповідно до пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 ПК України контролюючий орган зобов'язаний протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки: або подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету; або за заявою платника податку до відповідного контролюючого органу зарахувати таку суму в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України. У разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу. У разі виникнення у платника податку необхідності зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування, такий платник податку має право подати відповідну заяву до контролюючого органу, який протягом п'яти робочих днів з дня отримання такої заяви повинен її задовольнити.

На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Як передбачено пунктом 200.15 статті 200 ПК України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.

Крім того, з 01.04.2017 бюджетне відшкодування податку на додану вартість здійснюється органами казначейства на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, без надання висновків контролюючих органів.

Такий порядок бюджетного відшкодування податку на додану вартість платнику податків відмінний від того, що встановлений в постанові суду від 06 січня 2017 року, та регулюються пунктом 200.7 статті 200 ПК України, згідно якого платник податків подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (пп.200.7.1 п.200.7 ст.200 ПК України).

Відповідно до пункту 200.13 статті 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Зазначений механізм бюджетного відшкодування податку на додану вартість регулюється Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року №26.

Пунктом 10 цього Порядку визначено, що внесення даних до Реєстру посадовими особами (уповноваженою особою) ДФС та Казначейства здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу.

Судом встановлено, що за результатами перевірок визнано право ФОП ОСОБА_4 на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ за період жовтень-грудень 2016 року та січень-липень 2017 року, проте не подано у визначений законодавством строк до органу Казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (за діючою до 01.04.2017 старою процедурою бюджетного відшкодування ПДВ) та не внесено дані щодо суми бюджетного відшкодування з ПДВ за квітень-липень 2017 року до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ (за новою процедурою). Крім того, такий висновок не був поданий контролюючим органом у визначений законодавством строк до органу Казначейства і після підтвердження права позивача на бюджетне відшкодування ПДВ судовими рішеннями за період січень - листопад 2016 року.

Відповідно до пункту 200.23 статті 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Тобто, пеня починає нараховуватися з моменту, коли бюджетне відшкодування набуває статусу заборгованості, та нараховується протягом строку невідшкодування заборгованості з бюджету.

Таким чином, у разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 ПК України вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування контролюючим органом за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. У такий же строк контролюючий орган має подати такий висновок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після закінчення процедури судового оскарження.

Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

На суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК України строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання контролюючим органом після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 03.06.2014 у справі №21-131а14, яка в силу частини першої статті 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Отже, приймаючи до уваги правові висновки Верховного Суду України суд зазначає, що невиконання суб'єктом владних повноважень свого обов'язку щодо подання у п'ятиденний строк після закінчення перевірки органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (за діючою до 01.04.2017 старою процедурою бюджетного відшкодування ПДВ) та не внесення даних щодо суми бюджетного відшкодування з ПДВ за квітень-липень 2017 року до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ за новою процедурою, діючою з 01.04.2017 не може позбавити платника податку права на нарахування та стягнення пені.

З врахуванням вищевикладеного, суд вважає, оскільки ФОП ОСОБА_4 невчасно здійснено відшкодування ПДВ з державного бюджету, тому позивач відповідно до пункту 200.23 статті 200 ПК України має право на нарахування пені на таку суму заборгованості.

Як слідує з розрахунку пені, складеного позивачем з урахуванням заборгованості по відшкодуванню сум ПДВ, що узгоджувалися в судовому порядку та підтверджені за результатами перевірок контролюючим органом, сума пені за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ за період січень-грудень 2016 року та січень-липень 2017 року становить 158114,69 грн.

Щодо суми пені, то суд визнає її правильною, оскільки будь-якого іншого розрахунку суду не представлено.

При цьому, як передбачено частиною другою статті 71 КАС України на відповідача як суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності, чого останнім зроблено не було.

Отже, на думку суду розрахунок, наданий позивачем, є вірним та здійсненим відповідно до положень пункту 200.23 статті 200 ПК України.

Крім цього, твердження представника відповідача-1 про те, що перевірки правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ СПД ОСОБА_4 за період січень-серпень 2016 року проводилися Луцькою ОДПІ, а тому ГУ ДФС у Волинській області не може відповідати за дії, вчинені іншим суб'єктом владних повноважень, суд не приймає до уваги, враховуючи наступне.

Механізм бюджетного відшкодування ПДВ регулюється Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року №26.

Пунктом 10 цього Порядку визначено, що внесення даних до Реєстру посадовими особами (уповноваженою особою) ДФС та Казначейства здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу.

При цьому, відповідно до статті 19-1 ПК України функції щодо внесення даних до вказаного Реєстру належать до ГУ ДФС у Волинській області, як контролюючого органу, водночас таких функцій позбавлені державні податкові інспекції, в тому числі і Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області.

Також є безпідставним посилання представника відповідача-1 на необхідність отримання узагальнених висновків про суми бюджетного відшкодування ПДВ від вищестоящого органу ДФС для здійснення виплати позивачу, оскільки зазначене питання стосується порядку взаємодії органів всередині централізованої податкової системи, що регулюється відомчими нормативними документами. При цьому, правові механізми взаємодії між окремими ланками системи органів ДФС з метою посилення контролю за дотриманням податкового законодавства не можуть обмежувати законодавчо встановлені права платника, переносити у часі реалізацію таких прав (у тому числі права на отримання бюджетного відшкодування).

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 10.03.2015 у справі №К/800/56682/14.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку що позовні вимоги ФОП ОСОБА_4 про стягнення з Державного бюджету України пені в розмірі 158114,69 грн., нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування ПДВ є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно з частиною першою статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, на користь позивача слід присудити за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Волинській області судовий збір в розмірі 1581,16 грн., сплачений згідно з платіжним дорученням від 03.11.2017 № 7985 (а. с. 2).

Керуючись статтями 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (43026, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пеню в розмірі 158114,69 грн. (сто п'ятдесят вісім тисяч сто чотирнадцять гривень 69 копійок), нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість.

Присудити на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області судовий збір в сумі 1581,16 грн. (одна тисяча п'ятсот вісімдесят одна гривня 16 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі до 04 грудня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С. Денисюк