ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
04 грудня 2017 р. 804/7576/17
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Букіна Л.Є., розглянувши у місті Дніпрі матеріали адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина № 9 Міністерства охорони здоров'я України» про застосування заходів реагування,-
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина № 9 Міністерства охорони здоров'я України» про застосування заходів реагування.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2017 позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області залишено без руху у зв'язку із недотриманням вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків.
До суду надійшла заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 30 листопада 2017 року про продовження процесуального строку для усунення недоліків, в якій останній просить відстрочити або звільнити від сплати судового збору. В обгрунтування клопотання позивач посилається на те, що він є бюджетною установою, а тому не взмозі сплатити судовий збір з урахуванням відсутності коштів на таку сплати на підтвердження чого надає кошторис на 2017 рік.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить із того, що відповідно до частини першої статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Частиною першою статті 8 Закону України «Про судовий збір» визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Частина друга цієї статті передбачає, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно з правової позицією Вищого адміністративного суду України, обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору, не є вказані аргументи і підставою для відстрочення його сплати (ухвали Вищого адміністративного суду України від 20 січня 2014 року, 36722122, від 15 квітня 2014 року, 38331796, від 29 липня 2014 року, 39942890).
Суд зазначає, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень такого майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
З огляду на викладені обставини, суд не знайшов обґрунтованих підстав для задоволення заявленого клопотання про звільнення від сплати судового збору, оскільки позивачем як суб'єктом владних повноважень поданий до адміністративного суду позов відповідно до покладених на нього завдань та функцій.
Разом з тим, позивач просить продовжити процесуальний строк для усунення недоліків по справі № 804/7576/17 у разі відмови у задоволенні клопотання про відстрочення або звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до статті 102 Кодексуадміністративного судочинства України, пропущений з поважних причин процесуальний срок, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
За таких обставин, суд знаходить підстави для продовження процесуального строку для усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись статтями 102, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України суддя,-
УХВАЛИВ:
Продовжити процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви у справі № 804/7576/17 за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина № 9 Міністерства охорони здоров'я України» про застосування заходів реагування для надання квитанції про сплати судового збору на 10 днів з моменту отримання копії ухвали.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та не може бути оскаржена.
Суддя Л.Є. БукінаСудове рішення № 70710837, Дніпропетровський окружний адміністративний суд було прийнято 04.12.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Ухвала суду. На цій сторінці ви зможете знайти ключові відомості про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити ключові відомості.
Це рішення відноситься до справи № 804/7576/17. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: