
Справа 556/1752/17
Номер провадження 2-а/556/184/2017
ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 556/1752/17
Номер рядка звіту 90
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" листопада 2017 р. смт. Володимирець
Володимирецький районний суд Рівненської області під головуванням
судді Закревського Л.В.
за участі секретаря Басик Г.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у смт. Володимирець адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Вимоги полягають у відмові у перерахунку та виплаті його пенсії на певних умовах; зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 р., починаючи з 28.04.17 р. Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що він є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 кат. З 2009 року він перебуває на обліку у управлінні ПФУ у м.Кузнецовськ на даний час Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Стаж його роботи становить понад 42 років. 28.04.2017 р. позивач звернувсь до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, листом від 15.05.17 р. відповідачем було відмовлено йому у проведенні перерахунку. Вважає, що така відмова є протиправною, та незаконною, що і стало підставою для звернення до суду.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, але надав суду заяву в якій просив розгляд справи проводити в його відсутності заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
28.11.2017 року відповідачем подано до суду письмове заперечення проти позову, обґрунтоване тим, що вимоги позивача є безпідставними. Покликаючись на ст. 56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше не вище 85% заробітку.
Отже відсутні законні підстави для перерахунку пенсії позивача. Просили відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області в судове засідання не з'явився, але в своєму запереченні на позов просили розгляд справи проводити у відсутності їх представника, заявлені вимоги не визнають.
Дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд прийшов до висновку, що вимоги викладені в позовній заяві ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Підставами для такого висновку суду стало наступне:
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, має посвідчення потерпілого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 4) серії НОМЕР_1, видане 10.09.2001р. Рівненською облдержадміністрацією; отримує пенсію. Зазначене вище стверджується копією паспорта позивача, копією посвідчення про право на пільги на ім'я позивача, копією пенсійного посвідчення на ім'я позивача серія НОМЕР_2, виданого 01.06.2009 р., та не оспорюється відповідачем у його письмовому запереченні проти позову.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі, зокрема, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, тощо.
З 2009 року, позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Абз. 2 преамбули вищезазначеного Закону у її редакції, чинній на день призначення пенсії позивачеві, декларувалось, що цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Як слідує із положень ст. 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у її редакції, чинній на день призначення пенсії, пенсії особам, віднесеним до категорій, зокрема, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За змістом ч. 2 ст. 56 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у її редакції, чинній як на день призначення пенсії, так і нині, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до, зокрема, категорії 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
09.07.03 р. було прийнято Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як слідує з змісту п. 13 Розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у його редакції, чинній на дату звернення позивача із відповідною заявою до відповідача, у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", призначається одна пенсія за її вибором.
Ст. 58 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає пільги по виплаті пенсій працюючим пенсіонерам, згідно з якою пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачуються в повному розмірі без урахування одержуваного заробітку (доходу).
Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
28.04.2017 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії, надавши необхідний документ, що засвідчує його особливий статус: посвідчення, у якій зазначив, що обирає умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Крім того, просив провести перерахунок пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 даного Закону. Наведене вище стверджується копією такої заяви, наданою суду позивачем, та змістом нижченаведеного листа відповідача, відповідачем, крім того, не оспорюється у письмовому запереченні проти позову.
Так, листом від 15.05.17 р. №1645/ш-490 відповідач повідомив позивача, що підстав для задоволення його заяви про проведення перерахунку його пенсії відповідно до ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не вбачає. Наведене вище стверджується копією такого листа та відповідачем у його письмовому запереченні при позову не заперечується.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 р., умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Таким чином, цією нормою позивачеві було надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені загальним Законом - Законом України "Про пенсійне забезпечення" або спеціальним Законом - Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач обрав умови, встановлені спеціальним Законом - Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Заперечень з приводу недостатності у позивача необхідного для реалізації такого його права, у відповідача немає.
Водночас, порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, що є підставою для застосування судом аналогії закону на підставі ч. 7 ст. 9 КАС України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Тому суд приходить до висновку, що позивачу, якому призначена пенсія на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для нього мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.
При цьому слід відзначити, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону № 1788-ХІІ, Закону № 1058-ІV є обов'язком саме відповідача.
Згідно ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідачем не було подано відповідних вагомих доказів на обгрунтування його заперечення проти позову.
Суд прийшов до висновку, що позивач з дати звернення із відповідною заявою до відповідача, мав право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". А тому дії відповідача, що полягають у відмові у проведенні такого перерахунку, є протиправними.
Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази у їх сукупності, суд вважає, що для захисту порушеного права позивача слід визнати протиправними дії відповідача, що полягають у відмові позивачеві у проведенні перерахунку його пенсії зі збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язати відповідача починаючи з 28.04.17 р. провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 % заробітку.
Судові витрати слід покласти на відповідача у повному обсязі.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 8, 55, ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. ст. 159 - 163, 10, 11, 171, 183 - 2 КАС України, ч. 2 ст. 56 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.
Зобов'язати Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, починаючи з 28 квітня 2017 року, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 % заробітку.
Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) грн. судових витрат шляхом їх безспірного списання у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володимирецький районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набуває чинності, якщо протягом зазначеного часу не надійде апеляційна скарга на неї.
Суддя: Закревський Л.В.