
Справа № 273/1339/17
Провадження № 2-а/273/38/17
ПОСТАНОВА
іменем України
04 грудня 2017 року суддя Баранівського районного суду Житомирської області Новицький Є.А., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність органу владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
З січня 2007 року Головним Управлінням Пенсійного вонду України в Житомирській області позивачу призначена пенсія за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З 1 січня 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року працівникам Національної поліції України підвищено посадові оклади, а відтак збільшився розмір грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
З огляду на викладене, у січні 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, однак отримав відмову у зв'язку з тим, що у відповідача не було інформації про підстави перерахунку пенсії.
У червні 2017 року позивач повторно звернувся із аналогічною заявою до відповідача, однак останній повідомив, що перерахунок пенсії не здійснюватиметься у зв'язку з відсутністю коштів у Державному бюджеті України.
Позивач вважає дану відмову безпідставною та незаконною, а бездіяльність протиправною, оскільки Головним управління ПФУ в Житомирській області не дотримано зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Посилаючись на вищевикладене, ОСОБА_1 просив суд поновити строк звернення до суду, визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити позивачу відповідний перерахунок пенсії на підставі довідки №85/10598 від 01.05.2017 року виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області з 01 січня 2016 року з урахуванням виплачених сум і пенсій.
Зобов'язати відповідача надати суду звіт про виконання постанови суду.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача витрати по сплаті судового збору.
Ухвалою суду від 15.11.2017 р. відкрито скорочене провадження по розгляду даної справи.
29.11.2017 року від відповідача надійшло письмове заперечення згідно якого відповідач просив суд частину вимог за період з 01.01.2016 року по 31.05.2017 року-залишити без розгляду, відмовити позивачу в задоволенні вимог за період з 01.06.2017 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у зв'язку з безпідставністю і необгрунтованістю позовних вимог.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с. 8).
У січні 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, однак отримав відмову у зв'язку з тим, що у відповідача не було інформації про підстави перерахунку пенсії (а.с. 9)
У червні 2017 року позивач повторно звернувся із аналогічною заявою до відповідача, однак останній повідомив, що перерахунок пенсії не здійснюватиметься у зв'язку з відсутністю коштів у Державному бюджеті України (а.с. 13,14).
З 1 січня 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року працівникам Національної поліції України підвищено посадові оклади, а відтак збільшився розмір грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, що підтверджується довідкою 85/10598 від 01.05.2017 року (а.с. 12).
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Як встановлено преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №2262-XII) держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.16 ст.43 Закону №2262-XII, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Згідно підпункту "б" ч.1ст.1-2 Закону №2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до положень ч.3 ст.63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набирала чинності з дня її опублікування (з 03.12.2015) та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 №947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (згідно із Законом №900-VIII від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988. При цьому збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Згідно з ч.1 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (№ 45) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Положеннями пунктів 2 та 3 Порядку №45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: 1) Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; 2) Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; 3) Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
При цьому Додатком №2 Порядку №45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у примітці якого також зазначено про те, яку інформацію повинна містити дана довідка.
Згідно матеріалів справи встановлено, ліквідаційної комісії у зв'язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 підготовлено та направлено до Управління довідки, в тому числі і довідку позивача, для перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.15 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій.
Суд першої інстанції звертає увагу, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (Порядок №3-1).
Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 р. (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Згідно з п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно ч.3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Стосовно терміну перерахунку враховуючи правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі №21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення, тобто з 01.01.2016 року.
Таким чином, не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу здійснено саме з вини державних органів, а том, позивач обґрунтовано зазначає, що саме з 01.01.2016 року має бути проведений перерахунок такої пенсії.
Що стосується посилання відповідача на ст. ст. 99-100 КАС України, з цього приводу суд вважає зазначити, що у даному випадку не слід ототожнювати процесуальний строк на звернення до суду із гарантією права позивача на перерахунок пенсії без обмеження будь-яким строком, яка закріплена у матеріальному законодавстві (ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"). Відмови у проведенні перерахунку висловлені у листах від 15.02.2016 № 196/Д-11 та від 05.07.2017 р. № 1290/Д-11 року також порушує право позивача, однак не звільняє відповідача від обов'язку провести такий перерахунок у подальшому та з дня виникнення права на перерахунок без обмеження строку. Процесуальне законодавство лише обмежує 6-місячним строком право позивача на оскарження конкретної відмови, однак воно не обмежує позивача на подання нових заяв щодо перерахунку його пенсії. Надання конкретної відповіді позивачу про відмову у перерахунку пенсії не звільняє відповідача від виконання визначеного матеріальним законодавством обов'язку щодо проведення перерахунку з відповідної дати без обмеження строком.
Більше того, бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку є триваючим порушенням загального права позивача на перерахунок пенсії (яке не обмежене будь-якими строками), а тому процесуальний строк у даному випадку не застосовується.
Таким чином, суд вважає що позивачем не пропущено строк звернення до суду з урахуванням положення ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", оскільки перерахунок пенсії останньому не було здійснено фактично з вини державного органу.
Крім того, звернення щодо оскарження конкретної відмови у проведенні перерахунку відбулося у визначений законом шестимісячний строк.
Позивач в своєму адміністративному позові також просить встановити судовий контроль за виконанням даного судового рішення.
Стаття 267 КАС України встановлює повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах з метою забезпечення їх повного, правильного і своєчасного виконання. Вказана стаття передбачає дві процесуальні форми контролю адміністративного суду за виконанням судових рішень в адміністративних справах, це судовий контроль за ініціативою суду, що ухвалив відповідне судове рішення та судовий контроль за ініціативою осіб, які беруть участь у справі, чи інших заінтересованих осіб. У силу принципу офіційності суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, у тому ж кількісному і, якщо це можливо, персональному складі має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, який програв справу і на якого покладено певні обов'язки, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Це може бути зроблено у тому ж самому судовому рішенні (у резолютивній частині) або в письмовій ухвалі.
У Рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський Суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова «судового розгляду».
З огляду на викладене, встановлення судом контролю за виконанням судового рішення є заходом для забезпечення конституційного права громадянина на судовий захист.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 року у справі «Класс та інші проти Німеччини» «із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури». Суд вважає за необхідне встановити також відповідно до статті 267 КАС України судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки вони обґрунтовані та законні, заперечення представника відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, а дії відповідача вчинені не відповідно до наданих йому повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деякихінших категорій осіб», ст.ст.6,8,9,11,17, 71, 94, 159, 161, 162, 183-2 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 відповідний перерахунок пенсії на підставі довідки №85/10598 від 01.05.2017 року виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області з 01 січня 2016 року з урахуванням виплачених сум і пенсій.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з моменту його набрання законної сили.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виконати постанову негайно у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Баранівський районний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя Є.А. Новицький