Постанова № 70691485, 20.11.2017, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
20.11.2017
Номер справи
490/8786/17
Номер документу
70691485
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

н\п 2-а/490/589/2017 Справа № 490/8786/17

Центральний районний суд м. Миколаєва

_____________

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2017 року Центральний районний суд міста Миколаєва у складі:

головуючого - судді Гуденко О.А.,

при секретарі - Кваша С.О.,

розглянувши відповідно до ст. 183-2 КАС України, в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про витзнання бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

09.10.2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобовязати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесенн змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23 грудня 2015 року ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб",постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і №947 від 18.11.2015 р. "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006р. №268", та довідки ПС №02488 від 27.04.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

23.10.2017 року суддею Центрального районного суду м. Миколаєва, по даній справі було винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження.

16.11.2017 року до Центрального районного суду м. Миколаєва від відповідача надійшло заперечення на вищевказаний адміністративний позов та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні.

Суд розглядає справу в порядку скороченого провадження на підставі п. 2 ч. 1, ч. 2, ч. ч. 4-7 ст. 183-2 КАС України, оскільки надані відповідачем заперечення є обгрунтованими та повідомлені позивачем обставин є достатніми.

Розглянувши адміністративний позов, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

З жовтня 2015 року позивачка є пенсіонером та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області. Пенсія позивачу призначена відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

27.04.2017 року позивачу видана Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ПС №02488-за вислугу років, згідно якої сума грошового забезпечення ОСОБА_1 становить 6405,22 грн.

12.09.2017 року позивачка звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з заявою про здійснення їй перерахунку пенсії, яка призначена їй за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 р. відповідно до довідки ПС №02488 від 27.04.2017 р., яка була виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області та направлена до ГУ ПФУ в Миколаївській області, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення.

Повідомленням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 25.09.2017 року відмовлено у перерахунку розміру пенсії за вислугу років та повідомлено, що з урахуванням ст.8 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 102 ЗУ «Про національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В свою чергу, абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.

Частиною 4 вказаної статті передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п. 4 вказаного Порядку, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно ч. 2 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

В свою чергу постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

В даному випадку, збільшення грошового забезпечення поліцейських вищевказаною постановою КМУ, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Більш того, пенсійним органом не заперечується право позивача на здійснення спірного перерахунку пенсії, а лише зазначається про неможливість його здійснення у звязку з відсутністю належного бюджетного фінансування, відповідно до вимог ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

В даному випадку, вказаною статтею не передбачено можливості не здійснення перерахунку пенсії особі, призначеної відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у звязку з відсутністю бюджетного фінансування.

Більш того, факт відсутності бюджетного фінансування не є підставою для відмови у здійсненні певних соціальних виплат, що передбачені чинним законодавством.

В свою чергу, з вищевикладених норм вбачається, що підставою для повідомлення особі про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення органу ПФУ, прийняте з цього питання.

При цьому, Верховним Судом України у постанові від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) зроблено висновок про те, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган обовязково ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначено пенсії.

В свою чергу, листом пенсійного органу від 25.09.2017 року повідомлено про відсутність коштів на перерахунок пенсії позивача, тобто рішення про перерахунок пенсії, або відмови у ньому, як того вимагає закон, відповідачем не прийнято.

Отже, з огляду на викладене позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України N 988 від 11 листопада 2015 року.

За такого, позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 185,195,197,198,202,205,207,212,254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесенн змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23 грудня 2015 року ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб",постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і №947 від 18.11.2015 р. "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006р. №268", та довідки ПС №02488 від 27.04.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Постанова суду за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя О.А.Гуденко