Постанова № 70679945, 01.12.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
01.12.2017
Номер справи
522/18892/17
Номер документу
70679945
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/18892/17

Провадження № 2-а/522/1987/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2017 року м.Одеса

Суддя Приморського районного суду м. Одеси Ільченко Н.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В ИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом про визнання протиправними дій ГУПФУ в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні; та зобов'язання ГУПФУ в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткових документів та по день проведення перерахунку.

Мотивуючи свої позовні вимоги, позивач зазначає, що йому 23 грудня 2014 року було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При призначенні пенсії до грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, не було враховано грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та одноразову грошову допомогу при звільненні.

21.09.2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням вказаних видів грошового забезпечення.

Однак відповідач рішенням від 03.10.2017 року відмовив позивачу в задоволенні заяви та у проведенні перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з даним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просить його задовольнити.

Ухвалою судді від 10.10.2017 року у справі було відкрите скорочене провадження, відповідачу був наданий строк для надання письмових заперечень проти позову та необхідних документів, або заяви про визнання позову.

29.11.2017 року відповідач надав до суду заперечення проти позову, у яких позов не визнав та зазначив, що згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено врахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії.

Розглянувши справу в порядку скороченого провадження (ст.183-2 ч.1 п.2 КАС України) одноособово, суддя дослідив надані сторонами документи та матеріали справи, з'ясував фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінив докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, за наслідками чого дійшов висновків про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

ОСОБА_1 відповідно до наказу Управління МВС України на Одеській залізниці від 22.12.2014 року № 157о/с був звільнений з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил за віком.

Відповідно до повідомлення про призначення пенсії від 18.02.2015 року №591/05 та перерахунку пенсії за пенсійною справою №1503014665 (перерахунку з 01.05.2017 пенсії за вислугу років ОСОБА_1.) позивачу з 23 грудня 2014 року ГУ ПФУ в Одеській області відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначена та виплачується пенсія за вислугу років, та до грошового забезпечення, з якого позивачу обчислено пенсію, враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 1500,00 грн., оклад за військовим званням 135,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 654,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, в тому числі надбавка за роботу з таємними документами 15%,надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%,надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 50%,премія 99,7%.

21.09.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, додавши довідку від 20.09.2017 року № 19, видану Управлінням МВС України на Одеській залізниці, якою підтверджується виплата позивачу інших видів грошового забезпечення, які не були враховані під час призначення пенсії,а саме грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 18018,72 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 18018,72 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 110047,13 грн.

Листом від 03.10.2017 № 1222/Ч-11 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії,мотивуючи свою відмову тим, що ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає врахування цих видів грошового забезпечення при обчисленні пенсії, а також посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015.

Суд вважає, що відмова ГУПФУ в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, є протиправною та не відповідає вимогам чинного законодавства України, виходячи з наступного.

Згідно частини 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частиною 2 статті 63 вказаного Закону визначено, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.

Пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту працівників міліції та членів їх сімей на час звільнення позивача зі служби визначалися Законом України «Про міліцію».

Статтею 23-1 цього Закону встановлювалося, що пенсійне забезпечення працівників міліції після звільнення їх зі служби в органах внутрішніх справ здійснюється в порядку та на умовах, встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до статті 19 Закону України "Про міліцію" (в редакції, що була чинною на час звільнення позивача зі служби) форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.

Пунктами 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» встановлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями осіб.

Умови, розмір та порядок виплати особам начальницького складу органів внутрішніх справ грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань визначені підпунктом 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294, а також підпунктами 2.17.1-2.17.4 пункту 2.17 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31.12.2007 року № 499(в редакції, що була чинною на час звільнення позивача).

Вказаними нормативно-правовими актами передбачалося, що грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань особам начальницького складу підлягають виплаті у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 передбачено виплату одноразової грошової допомоги при звільненні, та встановлено, що особам начальницького складу органів внутрішніх справ, які звільняються із служби за віком, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Отже, зазначені допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ст. 19 Закону України "Про міліцію", п.п. 1-3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294, п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 відносяться до складу грошового забезпечення осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, позивачем отримувалися під час служби та не були враховані при призначенні йому пенсії.

Аналогічний висновок стосовно застосування вказаних норм матеріального права міститься в постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі №21-70а15, в якій Верховний Суд України дійшов правового висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Посилання ГУПФУ в Одеській області у листі від 03.10.2017 № 1222/Ч-11, яким позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 також є безпідставним.

У рішенні від 13.05.2015 № 4-рп/2015 Конституційний Суд України в аспекті конституційного звернення вирішував питання лише щодо перерахунку пенсій у зв'язку з введенням після її призначення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, та дане рішення не стосувалося видів грошового забезпечення, які фактично отримував позивач перед звільненням.

Вирішуючи питання стосовно вимоги про виплату різниці в пенсії за минулий час, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.

Оскільки позивач звернувся до відповідача 21.09.2017 року із заявою про перерахунок пенсії та з наданням додаткового документу (довідки від 20.09.2017 №19), і надана позивачем довідка дає право на подальше підвищення пенсії, позивач має право на перерахунок пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткового документу, а саме з 21.09.2016 року, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 21.09.2016 року та по день фактичного проведення перерахунку.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст.7-11,69-71,94,158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткових документів та по день проведення перерахунку.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м.Одеси апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.

Суддя Н.А.Ільченко