КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2017 року №810/3535/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В.,
за участю секретаря судового засідання Радевича В.О.,
за участю:
представників позивача - Гордієнка Т.В., Кіорчева Д.Є., Ярової Я.І.,
представників відповідача - Шатохіної К.О., Берестеня В.В., Новикова М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Університету державної фіскальної служби України про застосування заходів реагування,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (далі - позивач, ГУ ДСНС України у Київській області) з позовом до Університету державної фіскальної служби України (далі - відповідач, Університет), в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель та корпусів Університету державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 40233365), а саме: зупинення експлуатації будівлі центрального корпусу (Корпус "А") вул. Університетська, 31, корпусу "Р" по вул. Садова, 53, будівлі Конференц-комплексу, будівлі їдальні (харчоблок), будівлі Факультету податкової міліції, приміщень котелень на газовому паливі по вул. Тургенівська, 102, Північна, 48-а, Українська, 82, Садова, 53, Університетська, 31; будівлю кафедри військової підготовки та медичного центру по вул. Північна, 48-а, в м. Ірпені та будівель господарчого відділу по вул. Північна, 48-а, будівель гуртожитків, розташованих по вул. Садова, 86-а та вул. Садова, 90; будівлі центру №1 по вул. Садова, 86-а, розташованих в м. Ірпені Київської області, шляхом зобов'язання відповідача зупинити експлуатацію вищезазначених корпусів та будівель до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 10.10.2017 №84.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що в ході проведення позапланової перевірки території, будівель та споруд Університету, було встановлено порушення відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що, в свою чергу, є підставою для застосування заходів реагування у сфері господарської діяльності у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель та корпусів Університету.
Відповідач позов не визнав та подав письмове заперечення проти позову, в якому зазначив, що на даний час Університетом вживаються всі необхідні заходи на усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Університет державної фіскальної служби України (ідентифікаційний код 40233365, місцезнаходження: 08201, Київська область, м. Ірпінь, вул. Університетська, буд. 31) зареєстрований в якості юридичної особи 26.01.2016, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20.10.2017 №1003154296 (том 1, а.с. 85-87).
04 жовтня 2017 року ГУ ДСНС України у Київській області прийнято наказ №626, яким доручено Головному інспектору Ірпінського МВ ГУ ДСНС України у Київській області підполковнику служби цивільного захисту Гордієнку Т.В. у період з 09.10.2017 по 10.10.2017 провести позапланову перевірку Університету державної фіскальної служби України, який знаходиться за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Університетська, буд. 31, стосовно додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки (том 1 а.с. 23-29).
Суд встановив, що в період з 09.10.2017 по 10.10.2017, на підставі вказаного наказу та посвідчення на проведення перевірки від 04.10.2017 №6544 (том 1, а.с. 30), у присутності Коменданта центрального корпусу - ОСОБА_7, коменданта юридичного корпусу - ОСОБА_8, в. о. коменданта ЦІТ - ОСОБА_9, коменданта конференц-комплексу - ОСОБА_10, коменданта корпусу ФПМ - ОСОБА_8, завідувача гуртожитку (Центр №1) - ОСОБА_11 інженера з пожежної безпеки - ОСОБА_12 проведена позапланова перевірка території, будівель та споруд Університету державної фіскальної служби України розташованих за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Університетська, 31, вул. Садова, 86-а, вул. Садова, 90, вул. Садова, 53, вул. Північна, 48-а, за результатами якої складено акт перевірки від 10.10.2017 №84 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (далі - акт перевірки) (том 1, а.с. 31-44).
Із акта перевірки випливає, що в ході проведеної перевірки ГУ ДСНС України у Київській області було виявлено, що Університетом порушено вимоги законодавства, а саме:
- пункт 2 розділу ІІ ППБУ затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 №1417 НАПБА.01.001-2014 (далі - НАПБ) - керівником закладу невизначено обов'язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки, призначити відповідальних за пожежну безпеку в будівлях та спорудах, приміщеннях, дільницях, а також визначити відповідальних осіб за утримання й експлуатацію засобів протипожежного захисту;
- пункт 3 розділу II НАПБ А.01.001-2014 - відповідним наказом, інструкцією не встановлено по навчальному закладу протипожежний режим, який включає: порядок утримання шляхів евакуації; визначення спеціальних місць для куріння; порядок застосування відкритого вогню; порядок використання побутових нагрівальних приладів; порядок відключення від мережі електроживлення обладнання та вентиляційних систем у разі пожежі; порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи; порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення; порядок організації експлуатації і обслуговування наявних засобів протипожежного захисту; порядок проведення планово-попереджувальних ремонтів та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання; порядок дій у разі виникнення пожежі: порядок і способи оповіщення людей, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, електроспоживачів, застосування засобів пожежогасіння; послідовність евакуації людей та матеріальних цінностей з урахуванням дотримання техніки безпеки;
- пункт 3 розділу II НАПБ А.01.0 01-2014 - не ознайомлено працівників з загально-об'єктовою інструкцією якою встановлено протипожежний режим під час проходження пожежно-технічного мінімуму;
- пункт 4 розділу II НАПБ А.01.001-2014 - для кожного приміщення об'єкта не розроблено та не затверджено керівником інструкції про заходи пожежної безпеки та встановити в приміщеннях на видних місцях;
- пункт 7 розділу II НАПБ А.01.001-2014 - у приміщеннях на видимих місцях біля телефонів не встановлено таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;
- пункт 8 розділу II НАПБ А.01.001-2014 - територію, приміщення будівель та споруд не забезпечено відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности";
- пункт 10 розділу II НАПБ А.01.001-2014 - для працівників охорони (сторожів, вахтерів, вартових) не розроблено інструкцію, в якій необхідно визначити їхні обов'язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, а також указати, хто з посадових осіб об'єкта має бути викликаний у нічний час у разі пожежі;
- пункт 12 розділу II НАПБ А.01.001-2014 - з метою проведення заходів із запобігання виникненню пожеж та організації їх гасіння з числа найбільш підготовленого викладацького складу не створено добровільну пожежну дружину та пожежно-технічну комісію;
- пункти 15, 16 розділу II НАПБ А.01.0 01-2014 - посадові особи, керівники, відповідальним за протипожежний стан в будівлях та приміщеннях не пройшли навчання і перевірку знань з пожежно-технічного мінімуму відповідно до постанови Кабінету Міністрів України віл 26 червня 2013 року №444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях";
- пункт 17 розділу II НАПБ А.01.001-2014 - у навчальному закладі з студентами не проведено вивчення правил пожежної безпеки, а також провести навчання діям на випадок виникнення надзвичайної ситуації пов'язаної з пожежами;
- пункт 1.19 глава 1 розділу IIІ НАПБ А.01.0 01-2014 - наказом визначити спеціальні місця для куріння, які позначити відповідним знаком або написом, і місця, де встановлюють урну або попільницю з негорючих матеріалів;
- пункт 2.8 глава 2 розділу IIІ НАПБ А.01.0 01-2014 - не створено та не організовано роботу комісії з перевірки стану вогнезахисного покриву (просочення). За результатами складати акт перевірки технічного стану вогнезахисного покриву (просочення);
- підпункт 10 пункт 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не організовано проведення технічного обслуговування та перевірки на працездатність шляхом пуску води пожежні кран-комплекти системи внутрішнього протипожежного водопостачання будівель закладу з реєстрацією результатів перевірки у спеціальних журналах обліку технічного обслуговування (проводиться двічі на рік);
- пункт 1.20 розділ 1 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 - в будівлях навчальних корпусів та будівлях гуртожитків не виконано замір опору ізоляції силової та освітлювальної електромережі, провести перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;
- пункт 3.17 глава 3 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - технічне обслуговування вогнегасників здійснюється відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства У країни з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 № 152, зареєстрованих Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за №555/9154 також ДСТУ 4297-2004 "Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги";
- пункт 3.8 глава 3 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не проведено необхідний розрахунок кількості первинних засобів пожежогасіння враховуючи поверховість, протяжність шляхів евакуації, розташування шаф пожежних кран-комплектів в будівлях навчальних корпусів, господарських та складських будівель, будівель гуртожитків;
- пункт 3.18 глава 3 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - вогнегасники які перебувають на об'єктах обладнати обліковими (інвентарними) номери за прийнятою на об'єкті системою нумерації;
- пункт 3.18 глава 3 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - для обліку та контролю за первинними засобами пожежогасіння, переміщення при проведенні технічного діагностування не організовано роботу по веденню в структурних підрозділах журналів обліку вогнегасників відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 №152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за №555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 "Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги";
- пункт 3.10 глава 3 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - переносні вогнегасники на поверхах та в приміщеннях навчальних корпусів та будівель гуртожитків не розміщені шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення;
- пункти 3.16.1, 3.16.4 НАПБ Б.01.008-2014 - не організовано проведення щомісячного періодичного огляду наявних вогнегасників із реєстрацією у журналі обліку вогнегасників.
Центральний корпус (Корпус "А"):
- пункт 1.2 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - приміщення правого крила будівлі не обладнано системою автоматичної пожежної сигналізації відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ- Н CEN/TS 54-14:2009;
- пункт 1.1 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не виконано ремонт системи автоматичної пожежної сигналізації змонтованої в приміщеннях лівого крила будівлі відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ- Н CEN/TS 54-14:2009;
- пункт 1.2 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не виконано монтаж системи голосового управління евакуацією людей відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ-Н CEN/TS 54-14:2009;
- пункт 2.27 глава 2 розділу IIІ НАПБ А.01.001-2014 - евакуаційні виходи з приміщень фолів, вестибюлів першого поверху, на період перебування слухачів не утримуються на легковідкривних запорах з можливість відкриття з середини приміщення без ключа;
- пункт 1.24, розділ 1 розділу IV НАПБ А.01.001-2014, 6.31 ДБН В.1.1- 7-2016 - приміщення електрощитової (І-поверх будівлі) не відділено від шляхів евакуації протипожежними перегородками 1-го типу з встановленням протипожежних дверей 3 межею вогнестійкості не менше ЕІ30;
- пункт 1.4 розділ 1 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 - електрощити, групові електророзподільні щити не оснащені схемами підключення електроспоживачів з пояснюючими написами та зазначенням номінального струму апарату захисту;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти не укомплектовані важелем для полегшення відкривання вентиля. Не виконано з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти в будівлі не укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та стволом;
- підпункт 7 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - на дверцята шаф пожежних кран-комплектів в яких знаходяться вогнегасники, не нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ТОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности";
- підпункт 9 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - на дверцятах пожежних шафок із зовнішнього боку після літерного індексу "ПК" не зазначено порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;
- пункт 1.7 глава 1 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 - з'єднувальні електророзподільні коробки встановлені на шляхах евакуації не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів;
- пункт 1.6 глава 1 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 - з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів в електророзподільних коробка не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
- пункт 1.15 глава 1 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 - шафи силових та освітлювальних електророзподільних щитів, спільні апарати відключення не обладнані пристроями для замикання та утримувати закритими на замок;
- пункт 1.18 розділ 1 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 - допускається складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами в допоміжних приміщеннях закладу громадського харчування;
- пункт 2.23 глави 2 розділу IІІ НАПБ А.01.0 01-2014, 7.2.4 ДБН В.1.1-7-2016 - з приміщень підвального поверху в будівлі навчального корпусу в якому розміщено заклад громадського харчування (кафе) не виконано другий евакуаційний вихід безпосередньо на зовні;
- пункт 2.3 глави 2 розділу IІІ НАПБ А.01.0 01-2014, 6.2.9 ДБН В.1.1-7-2016 - двері сходової клітини якими відокремлено сполучення з коридором (шляхи евакуації II поверх) не обладнано пристроями для самозачинення;
- пункти 2.23 глави 2 розділу IІІ НАПБ А.01.0 01-2014, 7.3.26 ДБН В.1.1- 7-2016 - в об'ємі сходової клітини (ліве крило), на кожному поверсі, не виконано відкривні фрамуги площею що відкривається не менше 1.2 метри квадратні;
- пункт 2.23 глави 2 розділу IІІ НАПБ А.01.0 01-2014 - вихід на сходову клітину, з коридорів поверхів будівлі не виконано через протипожежні двері.
Корпус "Р" вул. Садова, 53:
- пункт 1.2 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - систему автоматичної пожежної сигналізації виконати відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ- Н CEN/TS 54- 14:2009;
- пункт 2.23 глави 2 розділу IІІ НАПБ А.01.001-2014 - в об'ємі сходової клітини, на кожному поверсі, не виконано відкривні фрамуги площею що відкривається не менше 1.2 метри квадратні;
- пункт 2.27 глави 2 розділу IІІ НАПБ А.01.001-2014 - евакуаційні виходи з об'єму сходової клітини не обладнані легковідкривними запорами з можливість відкриття з середини приміщення без ключа;
- пункти 1.24 розділу 3 розділу IV НАПБ А.01.001-2014, 6.31 ДБН В.1.1-7-2016 - приміщення електрощитової ТП (I- поверх будівлі) не відділено від шляхів евакуації протипожежними перегородками 1-го типу з встановленням протипожежних дверей з межею вогнестійкості не менше ЕІ30;
- пункт 1.15 глава 1 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 - шафи силових та освітлювальних електророзподільних щитів, спільні апарати відключення не обладнані пристроями для замикання та не утримуються закритими на замок;
- пункт 1.18 розділ 1 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 - допускається зберігання горючих матеріалів в приміщенні електрощитової та на відстані менше 1 м. силового електрообладнання та до кабелів і проводів прокладених відкритим способом;
- пункт 1.4 розділ 1 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 - електрощити, групові електророзподільні щити не оснащені схемами підключення електроспоживачів з пояснюючими написами та зазначенням номінального струму апарату захисту;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти не укомплектовано важелем для полегшення відкривання вентиля. Не виконано з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти в будівлі не укомплектовано пожежними рукавами однакового з ним діаметра та стволом;
- підпункт 7 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - на дверцята шаф пожежних кран-комплектів в яких знаходяться вогнегасники, нанести відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности"; (пропонується до усунення з 2016 року);
- пункт 2.32 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - на шляхах евакуації з приміщень ІІ-го поверху не встановлено світлові позначки "Вихід";
Конференц-комплекс:
- пункт 1.6 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - сигнал приймально-контрольних приладів системи протипожежного захисту вивести на пульт спостереження центру прийняття тривожних оповіщень;
- пункт 1.1 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не заключено договір з організацією яка має відповідну ліцензію на проведення технічного обслуговування;
- пункт 1.4 розділ 1 розділу ІV НАПБА.01.001-2014 - електрощити, групові електророзподільні щити не оснащені схемами підключення електроспоживачів з пояснюючими написами та зазначенням номінального струму апарату захисту;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти не укомплектовані важелем для полегшення відкривання вентиля. Не виконано з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти в будівлі не укомплектовано пожежними рукавами однакового з ним діаметра та стволом;
- підпункт 7 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - на дверцята шаф пожежних кран-комплектів в яких знаходяться вогнегасники, не нанесено відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности";
- пункт 2.27 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - евакуаційні виходи на сходову клітину (II-й евакуаційний вихід), не обладнані легковідкривними запорами з можливість відкриття з середини приміщення без ключа;
- підпункт 4 пункту 2.3 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не виконано пуско-налагоджувальні роботи вузлу керування (електрифіковані засувки) системи внутрішнього протипожежного водопостачання будівлі;
- підпункт 3 пункту 2.3 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - трубопроводи системи протипожежного водопостачання не пофарбовані у відповідний колір відповідно до ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности" та ГОСТ 14202-69 "Трубопроводи...";
- пункт 1.15 глава 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - шафи силових та освітлювальних електророзподільних щитів, спільні апарати відключення не обладнані пристроями для замикання та утримуються закритими на замок.
Будівля Їдальні (харчоблок):
- пункт 1.2 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не виконано ремонт системи автоматичної пожежної сигналізації та системи оповіщення відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ- Н CEN/TS 54-14:2009;
- пункти 2.23 глави 2 розділу IІІ НАПБ А.01.0 01-2014, 6.36 ДБН В.1.1-7-2016 - вихід з підвального поверху в приміщення харчоблоку не виконано через тамбур-шлюз з підпором повітря при пожежі;
- пункти 2.23 глави 2 розділу IІІ НАПБ А.01.001-2014, 7.3.24 ДБН В.1.1-7-2016 - вихід з об'єму сходової клітини типу СК2, не виконано безпосередньо на зовні;
- пункти 2.23 глави 2 розділу IІІ НАПБ А.01.001-2014, 7.3.27 ДБН В.1.1-7-2016 - в площі світлових прорізів сходової клітині СК2 не виконано люк для димовидалення площею не менше 1.2м. кв., та не обладнано пристроєм дистанційного та ручного відкривання з рівня сходового маршу;
- пункт 2.32 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - на шляхах евакуації з приміщень обідньої зали їдальні (ІІ-го поверху) не встановлено світлові позначки "Вихід";
- пункт 2.27 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - евакуаційний вихід на сходову клітину (II-й евакуаційний вихід), не утримується на легковідкривних запорах з можливість відкриття з середини приміщення без ключа;
- пункт 1.4 розділ 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - електрощити, групові електророзподільні щити не оснащені схемами підключення електроспоживачів з пояснюючими написами та зазначенням номінального струму апарату захисту;
- пункт 1.15 глава 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - шафи силових та освітлювальних електророзподільних щитів, спільні апарати відключення не обладнані пристроями для замикання та не утримуються закритими на замок;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти не укомплектовані важелем для полегшення відкривання вентиля. Не виконано з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти в будівлі не укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та стволом;
- підпункт 7 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - на дверцята шаф пожежних кран-комплектів в яких знаходяться вогнегасники, не нанесено відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности".
Центр Інформаційних технологій:
- пункт 1.1 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не виконано ремонт системи автоматичної пожежної сигналізації відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ- Н CEN/TS 54- 14:2009;
- пункт 1.2 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не виконано монтаж системи голосового управління евакуацією людей відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ- Н CEN/TS 54-14:2009;
- пункт 1.4 розділ 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - електрощити, групові електророзподільні щити не оснащені схемами підключення електроспоживачів з пояснюючими написами та не зазначено номінального струму апарату захисту;
- пункт 1.15 глава 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - шафи силових та освітлювальних електророзподільних щитів, спільні апарати відключення не обладнані пристроями для замикання та не утримуються закритими на замок;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти не укомплектовані важелем для полегшення відкривання вентиля. Не виконано з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти в будівлі не укомплектовано пожежними рукавами однакового з ним діаметра та стволом;
- підпункт 7 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - на дверцята шаф пожежних кран-комплектів в яких знаходяться вогнегасники, не нанесено відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ТОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности";
- пункт 2.23 глави 2 розділу IІІ НАПБ А.01.001-2014, 6.2.9 ДБН В.1.1- 7-2016 - не виконано ремонт пристроїв для самозачинення дверей в приміщеннях ліфтових холів в об'ємі сходових клітин;
- пункт 2.37 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - допускається розміщення приміщення кладової в об'ємі сходової клітини;
- пункт 1.15 глава 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - в приміщенні архіву апарати відключення силової та освітлювальної електромережі встановлені за межами приміщення, ззовні;
- пункт 1.1 глава 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - допускається розміщення силової електромережі яка проходить транзитом через приміщення архіву (не захищеним способом) та шляхах евакуації;
- пункт 4.35 ДБН В.2.2-9-99 "Громадські будівлі та споруди" - приміщення архіву не відокремлено від суміжних приміщень (шляхів евакуації) шляхом встановлення протипожежних дверей з межею вогнестійкості не менше ЕІ30 що мають сертифікат відповідності;
- пункт 1.1 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - в приміщенні архіву, видавничо-поліграфічного центру, не виконано ремонт та технічне обслуговування системи локального пожежогасіння відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ- Н CEN/TS 54- 14:2009;
- пункт 1.1 глава 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - підключення силового електрообладнання в приміщеннях видавничо-поліграфічного центру не виконано у відповідності до вимог ПУЕ;
- пункт 1.8 глава 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - допускається використання тимчасових ділянок електромережі які прокладені на шляхах евакуації по горючих матеріалах.
Будівля центру №1 вул. Садова, 86-а:
- пункт 1.1 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не виконано ремонт системи автоматичної пожежної сигналізації та системи оповіщення відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ- Н CEN/TS 54-4:2009;
- пункт 1.4 розділ 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - електрощити, групові електророзподільні щити не оснащені схемами підключення електроспоживачів з пояснюючими написами та не зазначено номінального струму апарату захисту;
- пункт 1.15 глава 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - шафи силових та освітлювальних електророзподільних щитів, спільні апарати відключення не обладнані пристроями для замикання та не утримуються закритими на замок;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти в будівлі не укомплектовані важелем для полегшення відкривання вентиля. Не виконано з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти в будівлі не укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та стволом;
- підпункт 7 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - на дверцята шаф пожежних кран-комплектів в яких знаходяться вогнегасники, не нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности";
- пункт 2.37 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - допускається зберігання на шляхах евакуації, обладнання та матеріали які зменшують нормативну ширину;
- пункт 2.37 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - допускається влаштування приміщення кладової в об'ємі сходової клітини;
- пункт 6.4.7 ДСТУ Б В.2.5-38:2008- струмовідводи системи блискавкозахисту не ізольовані від горючих оздоблювальних матеріалів стін будівлі;
- пункт 5 розділ ІІ НАПБ А.01.001-2014 - на поверхах будівлі розроблені і вивішені на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі не відкориговані. На доповнення до схематичного плану евакуації не розроблено та не затверджено керівником інструкції, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників. Для об'єктів, проживання інструкції повинні передбачати також дії у нічний час;
- пункт 2.34 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - на випадок відключення електроенергії обслуговуючий персонал не забезпечений ліхтарями.
Будівля гуртожитку вул. Садова, 86-а, вул. Садова, 90:
- пункт 1.2 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не виконано ремонт системи автоматичної пожежної сигналізації та системи оповіщення відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ- Н CEN/TS 54-14:2009;
- пункт 1.4 розділ 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - електрощити, групові електророзподільні щити не оснащені схемами підключення електроспоживачів з пояснюючими написами та не зазначено номінального струму апарату захисту;
- пункт 1.15 глава 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - шафи силових та освітлювальних електророзподільних щитів, спільні апарати відключення не обладнані пристроями для замикання та не утримуються закритими на замок;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти не укомплектовані важелем для полегшення відкривання вентиля. Не виконано з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти в будівлі не укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та стволом;
- підпункт 7 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - на дверцята шаф пожежних кран-комплектів в яких знаходяться вогнегасники, не нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности";
- пункт 2.37 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - допускається зберігання на шляхах евакуації, обладнання та матеріали які зменшують нормативну ширину;
- пункт 2.3 глави 2 розділу IІІ НАПБ А.01.001-2014, 6.2.9 ДБН В.1.1-7-2016 - не виконано ремонт пристроїв для самозачинення дверей в об'ємі сходових клітин що межують з по поверховими коридорами;
- пункт 5 розділ ІІ НАПБ А.01.001-2014 - на поверхах будівель гуртожитків розроблені і вивішені на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі не відкориговані. На доповнення до схематичного плану евакуації не розроблено та не затверджено керівником інструкції, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників. Для об'єктів, проживання інструкції повинні передбачати також дії у нічний час;
- пункт 2.34 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - на випадок відключення електроенергії обслуговуючий персонал не забезпечений ліхтарями;
- пункт 2.31 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - сходові клітки, шляхи евакуації (коридори) не забезпечено евакуаційним освітленням відповідно до вимог ДБН В. 1.1-7-2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва", ДБН В.2.5-23-2010 "Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення" та Правил улаштування електроустановок. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися 3 настанням сутінків у разі перебування в будинку людей;
- пункт 2.27 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - евакуаційні вихохи з поверхів будівлі не утримуються на легковідкривних запорах з можливість відкриття з середини приміщення без ключа;
- пункт 2.23 глави 2 розділу IІІ НАПБ А.01.001-2014, 7.5.3 ДБН В.1.1-7-2016 - поповерхові коридори не розділено на секції з встановленням протипожежних перешкод довжиною не більше 60 м.
Будівля Факультету податкової міліції:
- пункт 1.2 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не виконано ремонт системи автоматичної пожежної сигналізації та системи оповіщення відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ-Н CEN/TS 54-14:2009;
- пункт 1.4 розділ 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - електрощити, групові електророзподільні щити не оснащено схемами підключення електроспоживачів з пояснюючими написами та не зазначено номінального струму апарату захисту;
- пункт 1.15 глава 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - шафи силових та освітлювальних електророзподільних щитів, спільні апарати відключення не обладнані пристроями для замикання та не утримуються закритими на замок;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти не укомплектовані важелем для полегшення відкривання вентиля. Не виконано з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти в будівлі не укомплектовано пожежними рукавами однакового з ним діаметра та стволом;
- підпункт 7 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - на дверцята шаф пожежних кран-комплектів в яких знаходяться вогнегасники, не нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности";
- пункт 2.37 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - допускається зберігання на шляхах евакуації, обладнання та матеріали які зменшують нормативну ширину;
- пункт 2.32 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - на шляхах евакуації з приміщень будівлі (ІІІ-го поверх) не встановлено світлові позначки "Вихід";
- пункт 2.27 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - евакуаційний вихід з поверхів будівлі не утримується на легковідкривних запорах з можливість відкриття з середини приміщення без ключа;
- підпункт 1 пункту 2.3 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - у приміщенні насосної станції системи внутрішнього протипожежного водопостачання будівлі не встановлено загальну схему протипожежного водопостачання та схема обв'язки насосів. На кожній засувці і пожежному насосі-підвищувачі зазначити інформацію про їх призначення;
- підпункт 4 пункту 2.3 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не виконано пуско-налагоджувальні роботи вузлу керування системи внутрішнього протипожежного водопостачання будівлі.
Котельні на газовому паливі вул.. Тургенівська, 102, Північна, 48-а, Українська, 82, Садова, 53, Університетська, 31:
- пункт 2.9 глава 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 - для всіх будівель та приміщень не визначено категорію за вибухопожежною та пожежною небезпекою та клас зони згідно НПАОП 40.1-1.32-01;
- пункт 1.2 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не виконано ремонт системи автоматичної пожежної сигналізації та системи оповіщення відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ-Н CEN/TS 54-14:2009;
- пункт 1.4 розділ 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - електрощити, групові електророзподільні щити не оснащено схемами підключення електроспоживачів з пояснюючими написами та не зазначено номінального струму апарату захисту;
- пункт 1.15 глава 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - шафи силових та освітлювальних електророзподільних щитів, спільні апарати відключення не обладнані пристроями для замикання та не утримуються закритими на замок;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти не укомплектовані важелем для полегшення відкривання вентиля. Не виконано з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти в будівлі не укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та стволом;
- підпункт 7 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - на дверцята шаф пожежних кран-комплектів в яких знаходяться вогнегасники, не нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности";
- пункт 15.15 СНиП П-35-76 - з приміщень котелень на газовому паливі, що працює без постійного обслуговуючого персоналу, в приміщення охорони КПП не виведені сигнали (світлові та звукові) про досягнення загазованості приміщення в 10% від нижньої межі спалаху природного газу;
- пункт 6.2.25 ДБН В.2.5-56:2010 - не забезпечений відповідний рівень вибухозахисту обладнання системи автоматичної пожежної сигналізації;
- пункт 14 СНиП ІІ-35-76 - в приміщеннях газових котелень остіклення вікон, які використовуються у якості легко скидних конструкцій, не виконано одинарним товщиною не більше 5мм.;
- пункт 1.1 глава 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014, 14.17 СНиП ІІ-35-76 - в приміщеннях котелень світильники освітлювальної електромережі не виконано у вибухозахищеному виконанні;
- пункт 11 частини першої статті 20 Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях пункти 5,6 КЦЗУ, ПКМУ №444 - не проведено об'єктові тренування і навчання з питань цивільного захисту;
- пункт 3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки ПКМУ №956 - не проведено ідентифікацію об'єкта підвищеної небезпеки;
- пункт 9 частини першої статті 20 Порядку декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки КЦЗУ ПКМУ №956 - не здійснено декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки;
- пункту 10 частини першої статті 20, пункту 2 частини першої статті 130 стаття 11 ЗУ №2245 - плани локалізації та ліквідації підвищеної небезпеки не перепогоджені;
- пункт 2 частини першої статті 20 КЦЗУ, ПКМУ №1200, п. 4.3, п. 4.6 ПТБ - не забезпечено працівників об'єктів засобами колективного та індивідуального захисту;
- пункт 1 Порядку проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності ПКМУ №1788, пункт 4.9.5 ПТБ - не проведено обов'язкове страхування об'єктів суб'єкту господарювання (будівлі котелень).
Господарський відділ вул. Північна, 48-а:
- пункт 1.2 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - адміністративну будівлю, складські приміщення не обладнано системою автоматичної пожежної сигналізації та системи оповіщення відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ-Н CEN/TS 54- 14:2009;
- пункт 3.11 глава 3 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні щити на території комплексу будівель не укомплектовані засобами пожежогасіння: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.
- пункту 3.10 глава 3 розділу V НАПБ А. 01.001-2014 - для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння в приміщеннях будівель не встановлено вказівні знаки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности". Знаки повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2 - 2,5 м від рівня підлоги;
- пункту 3.14 глава 3 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - немеханізований пожежний ручний інструмент, розміщений на об'єкті, у складі комплектації пожежних щитів (стендів), підлягає періодичному обслуговуванню, яке включає такі операції: очищення від пилу, бруду та слідів корозії; відновлення фарбування з урахуванням вимог стандартів.
Будівля кафедри військової підготовки та медичного центру вул. Північна, 48-а:
- пункт 1.1 глава 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не виконано ремонт системи автоматичної пожежної сигналізації та системи оповіщення відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 та ДСТУ- Н CEN/TS 54- 14:2009;
- пункт 3.11 глава 3 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні щити доукомплектувати засобами пожежогасіння: вогнегасники - 3 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.;
- пункт 1.4 розділ 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - електрощити, групові електророзподільні щити не оснащені схемами підключення електроспоживачів з пояснюючими написами та не зазначено номінального струму апарату захисту;
- пункт 1.15 глава 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 - шафи силових та освітлювальних електророзподільних щитів, спільні апарати відключення не обладнані пристроями для замикання та не утримуються закритими на замок;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти не укомплектовані важелем для полегшення відкривання вентиля. Не виконано з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола;
- підпункт 3 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - пожежні кран-комплекти в будівлі не укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та стволом;
- підпункт 7 пункту 2.2 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - на дверцята шаф пожежних кран-комплектів в яких знаходяться вогнегасники, не нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности";
- підпункт 4 пункту 2.3 глава 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 - не виконано пуско-налагоджувальні роботи вузлу керування системи внутрішнього протипожежного водопостачання будівлі (електрифіковані засувки системи внутрішнього протипожежного водопостачання будівлі).
Суд встановив, що вказаний акт перевірки разом з супровідним листом від 10.10.2017 №979 було направлено рекомендованим листом відповідачу (том 1, а.с. 70-71).
Також, 11.10.2017 Головним інспектором Ірпінського МВ ГУ ДСНС України у Київській області підполковником служби цивільного захисту Гордієнком Т.В. складено припис №80 про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту (том 1 а.с. 45-54).
Наявність встановлених в акті перевірки порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
За змістом статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною першою статті 4 Закону №877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Положеннями статті 64 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI (далі - КЦЗ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (ч.2 ст.64 КЦЗ).
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи (ч.3 ст.64 КЦЗ).
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, що затверджене Указом Президента України від 16.01.2013 №20/2013 (далі - Положення №20/2013), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України.
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності (абз.2 п.1 Положення №20/2013).
У пункті 3 зазначеного Положення визначено, що основними завданнями ДСНС України, зокрема, є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Згідно з частиною другою статті 51 КЦЗ, забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника.
Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання (ч.3 ст.55 КЦЗ).
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону (ст.66 КЦЗ).
У силу пункту 12 частини першої статті 67 КЦЗ, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частини другої статті 68 КЦЗ, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Положеннями частини першої статті 70 КЦЗ встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (ч.2. ст. 70 КЦЗ).
Суд зазначає, що зі змісту вищевказаних норм законодавства випливає, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю підстав, передбачених статтею 70 КЦЗ, зокрема, фактом недотримання вимог пожежної безпеки, та не залежить від виконання (не виконання) вимог припису органу контролю щодо усунення виявлених порушень.
Також, суд звертає увагу на те, що чинне законодавство не обумовлює імперативно необхідність винесення припису, розпорядження чи постанови з питань пожежної безпеки як передумови звернення до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді зупинення діяльності об'єкту. Більше того, за змістом частини сьомої статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Суд встановив, що в період з 09.10.2017 по 10.10.2017 позивач провів позапланову перевірку Університету щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої склав акт перевірки від 10.10.2017 №84, в якому зазначив 149 порушень вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, що можуть створити загрозу життю та здоров'ю людей, перелік яких суд уже вказував.
У запереченнях на позов відповідач вказав на те, що Університетом у встановлені строки вжиті та продовжуються вживатися заходи на усунення виявлених позаплановою перевіркою порушень та недоліків.
На підтвердження усунення частини виявлених порушень відповідач надав: копію наказу Університету ДФС від 17.10.2017 №1409 про призначення відповідальних осіб, щодо охорони праці та пожежної безпеки; копію наказу Університету ДФС України від 01.11.2017 №1495 про внесення змін до наказу від 17.10.2017 №1409 "Про призначення відповідальних осіб, щодо охорони праці та пожежної безпеки"; копію Інструкції про встановлення протипожежного режиму в Університеті державної фіскальної служби України №35, затверджена наказом Ректора Університету ДФС України від 27.07.2017 №984; копію наказу Університету ДФС України від 27.07.2017 №984; копію наказу Університету ДФС України від 17.10.2017 №1410 про створення добровільної пожежної дружини; копію наказу Університету ДФС України від 31.10.2017 №1491 про заборону куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у приміщеннях та на території Університету ДФС України; копію наказу Університету ДФС України від 25.10.2017 №1463 про організацію підготовки і проведення комплексного об'єктивного навчання (тренування) з питань цивільного захисту; копію наказу Університету ДФС України від 18.10.2017 №1415 про затвердження основних правил пожежної безпеки у службових приміщеннях; копію договору про надання послуг від 19.10.2017; копію переліку необхідних інструкцій з охорони праці та пожежної безпеки, затверджений наказом проректора з адміністративно-господарської діяльності Університету ДФС України від 25.07.2017; копію загальнообов'язкової інструкції №91-ПБ про заходи безпеки на території Національного університету державної податкової служби України, затверджена в.о. ректора Національного університету ДПС України від 29.11.2015; копію плану заходів з пожежної безпеки щодо усунення недоліків на 2017-2019 рр., затверджений проректором з адміністративно-господарської діяльності Університету ДФС України від 13.10.2017 (том 1, а.с. 117-171).
Проте, суд вважає, що такі докази не можуть свідчити про повне усунення порушень, вказаних у акті від 10.10.2017 №84 позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки.
У судовому засіданні представник відповідача підтвердив, що Університет усунув не всі порушення, встановлені під час позапланової перевірки в період з 09.10.2017 по 10.10.2017, оскільки необхідні заходи здійснюється в межах фінансування з Державного бюджету. Також, представник позивача зазначив, що не усунені Університетом порушення можуть створювати загрозу життю чи здоров'я людей.
За таких обставин, суд вважає, що Університет не надав належних та допустимих доказів усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей і виявлені ГУ ДСНС України у Київській області під час проведення позапланової перевірки з 09.10.2017 по 10.10.2017.
Суд встановив, що в період з 12.09.2016 по 30.09.2016 позивач провів планову перевірку Університету щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої склав акт перевірки від 30.09.2016 №86, в якому зазначив 61 порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, що можуть створити загрозу життю та здоров'ю людей.
З пояснень представників позивача та представників відповідача випливає, що значна частина встановлених порушень не усунута Університетом і на час позапланової перевірки, яка проведена в період з 09.10.2017 по 10.10.2017.
А тому, суд дійшов висновку, що порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, мають системний та триваючий характер.
Суд також зазначає, що згідно з пунктом 26 частини першої статті 2 КЦЗ, небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Аналізуючи порушення, виявлені під час проведення перевірки Університету, суд робить висновок, що вони можуть призвести до займання і розповсюдження вогню та безумовно пов'язанні з ризиком настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі.
Суд також звертає увагу на те, що вказані порушення не є формальними, а стосуються виключно відсутності у відповідача необхідної системи заходів для уникнення виникнення пожежі, її гасіння та швидкого реагування у разі її виникнення.
Як передбачає частина перша статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Суд роз'яснює відповідачу, що у відповідності до частини дванадцятої статті 1832 КАС, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).
Тобто, після усунення виявлених у ході перевірки порушень, Університет зможе звернутися до Київського окружного адміністративного суду із заявою про скасування застосованих заходів реагування і додати до такої заяви докази усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
З матеріалів справи випливає, що позивач за подання даного адміністративного позову до суду сплатив судовий збір у розмірі 1600,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 21.08.2017 №1172.
Відповідно до частини другої статті 94 КАС, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Ураховуючи зазначене, суд вважає, що понесені ГУ ДСНС України у Київській області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 1600,00 грн. не підлягають стягненню з відповідача.
Згідно з пунктом 10 частини першої статті 256 КАС, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування шляхом повного зупинення експлуатації (роботи) будівель та корпусів Університету державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 40233365) до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 10.10.2017 №84, а саме, зупинити експлуатацію: будівлі центрального корпусу (Корпус "А") вул. Університетська, 31, корпусу "Р" по вул. Садова, 53, будівлі Конференц-комплексу, будівлі їдальні (харчоблок), будівлі Факультету податкової міліції, приміщень котелень на газовому паливі по вул. Тургенівська, 102, Північна, 48-а, Українська, 82, Садова, 53, Університетська, 31; будівлі кафедри військової підготовки та медичного центру по вул. Північна, 48-а, в м. Ірпені та будівель господарчого відділу по вул. Північна, 48-а, будівель гуртожитків, розташованих по вул. Садова, 86-а та вул. Садова, 90; будівлі центру №1 по вул. Садова, 86-а, розташованих в м. Ірпені Київської області.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Басай О.В.