
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2017 року м.Київ К/800/30663/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Мороз В.Ф.,
Швед Е.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Мар'їнської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Южноє» до Мар'їнської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску від 01 березня 2016 року №0001751700 в сумі 68759,39 грн., -
ВСТАНОВИВ:
У травні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Южноє» звернулося з позовом до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, в якому просили визнати нечинним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску № 0001751700 від 01.03.2016 в сумі 68759,39 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив про безпідставність прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, оскільки у відповідності до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», який набрав чинності 15 жовтня 2014 року, відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції до платників єдиного внеску не застосовуються.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2016 року, позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Мар'їнівська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на невірне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
У касаційній скарзі відповідач зазначає, що судами не взято до уваги той факт, що згідно ст.10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форм-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України, який до ОДПІ та суду позивачем не подавався. Вважає, що саме по собі включення того чи іншого населеного пункту до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, не є бузумовною підставою для невиконання чи виконання не в повному обсязі платниками єдиного внеску своїх обов'язків, передбачених ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VІ).
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Южноє» зареєстроване як юридична особа 19 липня 2000 року (код ЄДРПОУ 30998995; 85561, Донецька обл., Великоновосілківський район, селище Октябрське, вул.Івана Багряного, буд.1), перебуває на обліку в Мар'їнській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.
01 березня 2016 року Мар'їнською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області прийнято рішення №0001751700 про застосування штрафних санкції та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю «Южноє» штраф за період з 23 вересня 2014 року по 28 січня 2016 року у розмірі 46840,44 грн. (10%) та нараховано пеню у розмірі 21918,95 грн. (0,1%).
За результатами адміністративного оскарження у березні-квітні 2016 року до Головного управління ДФС у Донецькій області та Державної фіскальної служби України вказане рішення залишено без змін.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страхувальники, відповідно до п.10 ч.1 ст.1 Закону №2464-VІ, - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно абз.1 п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464-VІ платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.6 Закону №2464-VІ платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VІ на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частиною 8 ст.9 Закону №2464-VІ встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набув чинності 15 жовтня 2014 року (далі - Закон №1669).
Підпунктом «б» п.8 ст.14-1 Закону №1669 розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 було доповнено пунктом 9-4 такого змісту: «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються».
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.».
З огляду на дію зазначеної норми (яка була чинна до 01 січня 2016 року, внаслідок її виключення згідно Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-8), позивач звільнявся від відповідальності за невиконання обов'язків платника єдиного внеску.
Згідно з додатками до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року №1275-р та від 30 жовтня 2014 року №1053-р до населеного пункту, де проводиться антитерористична операція, належить м.Донецьк
Наявність заборони (в силу закону) щодо застосування відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску унеможливлює нарахування штрафу та пені за несвоєчасне перерахування єдиного внеску та свідчить про незаконність винесення відповідачем оскаржуваного рішення.
Разом з цим, слід відзначити, що Закон №1669 не скасовує обов'язків платника податків, а надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строк (своєчасно) та в повному обсязі.
Посилання податкового органу на ненадання сертифікату Торгово-промислової палати України про підтвердження форс-мажорних обставин відповідачу - податковому органу для зупинення сплати зобов'язань з єдиного внеску є неприйнятним з огляду на безумовне звільнення позивача від відповідальності за неналежне виконання податкових зобов'язань в певний період часу, яке передбачене в силу Закону.
При цьому, судами попередніх інстанцій вірно відзначено, що підприємством здійснено сплату єдиного внеску за спірний період до Державного бюджету України відповідно до вимог законодавства, порушення ж термінів сплати даного обов'язкового платежу в період вересня-листопада 2014 року було викликано об'єктивною відсутністю можливості здійснення його сплати внаслідок проведення антитерористичної операції.
За вказаних обставин суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про необґрунтованість та протиправність оскаржуваного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, що є підставою для його скасування.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Мар'їнської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених ст.ст.237 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді