
Справа № 815/4152/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2017 року м. Одеса
У залі судових засідань № 31
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Балан Я.В.,
при секретарі судового засідання - Сидоренко Ю.С.
за участю сторін:
представник позивача - ОСОБА_1
представник відповідача - ОСОБА_2
представник третьої особи - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_4 до Головного управління ДФС в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Малиновське об’єднане управління Пенсійного фонду України у м. Одесі про визнання протиправною та скасування вимоги,-
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернулась Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 до Головного управління ДФС в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Малиновське об’єднане управління Пенсійного фонду України у м. Одесі про:
- визнання протиправною та скасування вимоги №Ф-8001-17 від 31.07.2017р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.07.1997р. позивач зареєструвалась як фізична особа-підприємець та у вересні 2000 року звернулась з заявою про отримання пенсії за вислугою років. Позивач зазначає, що з січня 2012 року ОСОБА_4 є платником єдиного податку та з 26.08.2010р. позивач почала отримувати пенсію за віком. Так, 06.08.2011р. набрала чинності норма Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» відповідно до якої фізична особа – суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування та члени сімей цих осіб, які беруть учать у провадженні ними підприємницької діяльності, звільняються від сплати за себе єдиного соціального внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. У зв’язку з досягненням пенсійного віку та набранням чинності норм Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України, ФОП ОСОБА_4 звернулась до Пенсійного фонду з питань щодо сплати нею єдиного соціального внеску у зв’язку з досягненням позивачем пенсійного віку та позивачу повідомлено, що вона звільнена від обов’язку щодо сплати єдиного внеску. Позивач зазначає, що останній звіт про суми нарахування доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску ОСОБА_4 подано у 2011 році та протягом 5 років ніяких повідомлень щодо заборгованості позивач не отримувала. 04.08.2017р. після звернення до органу ДФС позивачу була вручена вимога №Ф-8001-17 від 31.07.2017р. щодо заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 16 075,86 грн. Позивач не погоджується з вказаною вимогою та вважає її незаконною, так як винесена у порушення норм ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав наведених у адміністративному позові.
У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала та зазначила, що вимога №Ф-8001-17 від 31.07.2017р. на суму 16 075,86 грн. на її думку є правомірною. Заперечення на адміністративний позов не подано.
Представник третьої особи проти задоволення позовних вимог заперечував.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1 адреса: 65120, АДРЕСА_1) є суб'єктом підприємницької діяльності та 14.07.1997р. зареєстрована Виконавчим комітетом Одеської міської ради, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця №630464 Серія В01. (а.с.9)
З 11.10.2000р. позивач почала отримувати пенсію за вислугою років, що підтверджується відповідним посвідченням. (а.с.17)
Відповідно до Свідоцтва платника єдиного податку Серія А за №463643, ФОП ОСОБА_4 з 01.01.2012р. є платником єдиного податку. (а.с.10)
У зв’язку з досягненням 55 річного віку, ФОП ОСОБА_4 з 26.08.2010р. почала отримувати пенсію за віком, що підтверджується паспортом громадянина України (а.с.11- 15)
31.07.2016р. ГУ ДФС в Одеській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-8001-17 щодо сплати ФОП ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1 адреса: 65120, АДРЕСА_1) заборгованості зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені у розмірі 16 075,86 грн. (а.с.18)
Оцінюючи спірні правовідносини, суд звертає увагу на наступне.
За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 7 ч. 1 ст. 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003р., Законом України «Про збір та облік єдиного внеску за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010р. та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими для реалізації норм вказаних Законів.
Статтею 1 Закону № 1058 визначене поняття «пенсія» як щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону №1058 за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно із ч. 4 ст. 4 зазначеного Закону, особи, зазначені у п. 4 ч. 1 цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Як встановлено судом, Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1 адреса: 65120, АДРЕСА_1) є суб'єктом підприємницької діяльності та 14.07.1997р. зареєстрована Виконавчим комітетом Одеської міської ради, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця №630464 Серія В01. (а.с.9)
З 11.10.2000р. позивач почала отримувати пенсію за вислугою років, що підтверджується відповідним посвідченням. (а.с.17)
Відповідно до Свідоцтва платника єдиного податку Серія А №463643, ФОП ОСОБА_4 з 01.01.2012р. є платником єдиного податку. (а.с.10)
У зв’язку з досягненням 55 річного віку, ФОП ОСОБА_4 з 26.08.2010р. почала отримувати пенсію за віком, що підтверджується паспортом громадянина України (а.с.11- 15)
З огляду на те, що оскільки ФОП ОСОБА_4 станом на час виникнення спірним відносин є пенсіонером за віком та фізичною особою-підприємцем, яка обрала спрощену систему оподаткування, суд дійшов висновку, що позивач не зобов'язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску за загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Як вбачається з листа ГУ ДФС в Одеській області №1214/10/15-5213 від 06.09.2017р., станом на 31.07.2017р., згідно даних АІС «Податковий блок» СПД ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_2) має заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 18187,86 грн. Заборгованість складає: 2 388,00 грн. залишок несплаченого внеску, переданий 01.10.2013р. з управлінням Пенсійного фонду у Малиновському районі м. Одеса; 2 412,70 грн. нарахування єдиного соціального внеску за 3-4 квартал 2013 року; 5071,80 грн. нарахування єдиного соціального внеску за 2014 рік; 5 293,88 грн. нарахування єдиного соціального внеску за 2015 рік; 909,48 грн. нарахування єдиного соціального внеску за 1 квартал 2016 року; 2 112,00 грн. нарахування єдиного соціального внеску за 2 квартал 2017 року. Нарахування за період з 3 кварталу 2013 року по 2 квартал 2017 року проведені в автоматичному режимі в підсистемі АІС «Податковий блок».
З урахуванням того, що ФОП ОСОБА_4 на час виникнення спірним відносин є пенсіонером за віком та фізичною особою-підприємцем, яка обрала спрощену систему оподаткування, суд дійшов висновку, що Головне управління ДФС в Одеській протиправно сформовано вимогу №Ф-8001-17 від 31.07.2017р., у зв’язку з чим, зазначена вимога підлягає скасуванню.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
У відповідності до ст. ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, враховуючи що відповідач не довів суду правомірність сформованої вимогу про сплату боргу, суд вважає, що адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Головного управління ДФС в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Малиновське об’єднане управління Пенсійного фонду України у м. Одесі про визнання протиправною та скасування вимоги №Ф-8001-17 від 31.07.2017р. підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з квитанції №ПН4732 від 09.08.2017р., позивачем сплачено судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1 адреса: 65120, АДРЕСА_2) у повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС в Одеській області на користь позивача 640,00 грн. суму сплаченого судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1 адреса: 65120, АДРЕСА_2) до Головного управління ДФС в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Малиновське об’єднане управління Пенсійного фонду України у м. Одесі про визнання протиправною та скасування вимоги №Ф-8001-17 від 31.07.2017р. – задовольнити.
Вимогу Головного управління ДФС в Одеській області №Ф-8001-17 від 31.07.2017р. – визнати протиправною та скасувати.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1 адреса: 65120, АДРЕСА_2) суму сплаченого судового збору у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень).
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текс постанови складено та підписано суддею 01.12.2017р.
Суддя Балан Я.В.
.