
Справа № 815/4835/17
У Х В А Л А
21 листопада 2017 року
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді – Аракелян М.М.
За участю секретаря – Гуманенко В.О.
За участю сторін:
Від позивача: ОСОБА_1
ОСОБА_2- за довіреністю;
Від відповідача: ОСОБА_3 – за довіреністю
Розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про передачу справи №815/4835/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання незаконними та скасування припису та постанови на розгляд Приморського районного суду м. Одеси, -
ВСТАНОВИВ:
Судом розглядається адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1, в якій позивач просить суд визнати незаконним та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 21.08.2017, складений головним спеціалістом інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівного контролю міської ради ОСОБА_4; визнати незаконною та скасувати Постанову по справі про адміністративне правопорушення №422/17 від 31.08.2017 винесену заступником начальника Управління державного архітектурно-будівного контролю Одеської міської ради ОСОБА_5.
06 листопада 2017 року від представника відповідача через канцелярію суду надійшло письмове клопотання (вх.№30174/17), в якому останній просив суд передати адміністративну справу №815/4835/17 на розгляд до Приморського районного суду м. Одеси, як адміністративного суду відповідно до правил предметної підсудності, закріплених в п.1 ч.1 ст. 18 КАС України. В обґрунтування клопотання, представник відповідача зазначив, що позивачем порушено вимоги Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки даний позов мав бути поданий за місцем реєстрації Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, а саме до Приморського районного суду м. Одеси, для розгляду по суті.
У судовому засіданні 21.11.2017 року представник відповідача підтримав зазначене клопотання, просив суд його задовольнити.
Представник позивача та позивач у судовому засіданні 21.11.2017 року заперечували проти вказаного клопотання з підстав, викладених у письмових запереченнях (вх.№31463/17 16.11.2017 року), посилаючись на норми ч.3 ст.6, ч.3 ст.18 та ч.1 ст.21 КАС України, просять суд відмовити у задоволенні зазначеного клопотання.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про необґрунтованість клопотання представника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради , з огляду на наступне.
Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_1 просить суд, зокрема, визнати незаконним та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 21.08.2017, складений головним спеціалістом інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівного контролю міської ради ОСОБА_4.
Згідно зі статтею 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
Згідно ч.3 ст.6 цього Закону до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать: 1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; 2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад. Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1-4 Примірного положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 19.08.2015р. №671, орган державного архітектурно-будівельного контролю утворюється як структурний підрозділ Київської та Севастопольської міськдержадміністрації та як виконавчий орган сільської, селищної, міської ради (далі - орган держархбудконтролю). Орган держархбудконтролю з питань здійснення повноважень, передбачених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", є підконтрольним Держархбудінспекції. Орган держархбудконтролю у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінрегіону та Держархбудінспекції, розпорядженнями голів Київської та Севастопольської міськдержадміністрацій, рішеннями органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Основним завданням органу держархбудконтролю є здійснення відповідно до закону державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності. Орган держархбудконтролю відповідно до покладених на нього завдань: 1) надає, отримує документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, відмовляє у видачі таких документів, анулює їх, скасовує їх реєстрацію; 2) приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає сертифікати, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків); 3) подає Держархбудінспекції інформацію, необхідну для внесення даних до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів; 4) здійснює державний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації щодо об'єктів, розташованих у межах відповідних населених пунктів; 5) здійснює контроль за виконанням законних вимог (приписів) посадових осіб органів держархбудконтролю; 6) розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил під час будівництва, порушенням законодавства під час планування та забудови територій та невиконанням законних вимог (приписів) посадових осіб органів держархбудконтролю; 7) розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності із прийняттям відповідних рішень; 8) здійснює інші повноваження, визначені законом.
Отже Управління ДАБК Одеської міськради є виконавчим органом міської ради, котрий на основі Конституції України та чинного законодавства здійснює державний архітектурно-будівельний контроль, тобто виконує специфічні завдання, не пов’язані із виконанням повноважень, наданих йому як органу місцевого самоврядування згідно із ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 3 КАС України до суб'єктів владних повноважень належать: органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інші суб'єкти при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 частини 2 статті 18 КАС України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
З огляду на зазначене, судом не встановлено підстав, передбачених ст. 22 КАС України, для задоволення клопотання представника відповідача та зміни підсудності даної справи.
Керуючись ст.18, ст.22, ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання представника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради залишити без задоволення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст ухвали складено та підписано 30.11.2017 року у зв’язку із знаходженням судді на лікарняному з 23.11.2017 по 29.11.2017 року.
Суддя М.М. Аракелян