Постанова № 70657493, 07.11.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
804/1317/17
Номер документу
70657493
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2017 р. Справа № 804/1317/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: представника позивача представника відповідача представника третьої особи ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області до Відділу освіти в Амур-Нижньодніпровської у місті Дніпрі ради в особі голови ліквідаційної комісії ОСОБА_6, третя особа - Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради про стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Дніпро Дніпропетровської області до Відділу освіти Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради в особі голови ліквідаційної комісії ОСОБА_6 в якому позивач просить стягнути грошову суму по платежам, що підлягають капіталізації в розмірі 456407,57 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Відділ освіти Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради перебуває в стані припинення. На обслуговуванні у відділенні Фонду перебувають дві особи, яким призначено страхові виплати за рахунок коштів відділення Фонду. Відповідачу було направлено 05.01.2017 р. заяву про визнання кредиторських вимог щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян на загальну суму 456407,57 грн. Листом від 11.01.2017р. відповідач відмовив в задоволенні кредиторських вимог.

Відповідач надав заперечення в яких зазначив, що Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради є правонаступником прав та зобов’язань управління освіти та науки. Всі утримані та нараховані страхові внески на фонд оплати праці працівників навчальних закладів, які передані на баланс та підпорядковані управлінню освіти департаменту гуманітарної політики продовжують перераховуватись до всіх фондів централізованою бухгалтерією департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради.

Ухвалою суду залучено як третю особу Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради. Департамент надав пояснення в яких зазначив, що відповідно до чинного законодавства, роботодавцем для ОСОБА_7 та ОСОБА_8 є відповідний заклад освіти, нарахування заробітної плати та відрахування страхових внесків здійснювалось та здійснюється на теперішній час вказаними закладами освіти. Таким чином, зважаючи на те, що роботодавець, як страхувальник, на якого Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» покладено обов'язок нарахування та сплати в установленому порядку страхових внесків до Фонду, не ліквідується та здійснює сплату страхових внесків, відсутні встановлені законодавством підставі для капіталізації страхових виплат страхувальника у разі ліквідації та, відповідно, відсутні підстави для стягнення капіталізованих платежів з Відділу освіти Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради та (або) з Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради.

В подальшому судом замінено первинного позивача на Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача та представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили суд відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 21.12.2016 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про припинення юридичної особи - відділу освіти Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради в результаті ліквідації, Головою ліквідаційної комісії відділу освіти Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради (далі - Відділ освіти, відповідач) призначено ОСОБА_6, строк для заявления кредиторами своїх вимог встановлено до 21.02.2017 року.

У зв’язку з припиненням відділу освіти Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради в результаті ліквідації Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Дніпро Дніпропетровської області 05.01.2017 року направило на адресу ліквідаційної комісії Заяву про визнання кредиторських вимог щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров’ю громадян, на загальну суму 456 407,57 грн.

11.01.2017 року відповідач надав до Відділення Фонду лист №22/13 від 10.01.2017 року, в якому зазначає, що Відділ освіти не має кредиторської заборгованості перед Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, тому просить Відділення Фонду видати довідку про відсутність заборгованості.

Відділенням Фонду розрахована сума капіталізації платежів страхових виплат ОСОБА_8 та ОСОБА_7 (роботодавцем яких є Комунальний заклад освіти «Дошкільний навчальний заклад ясла-садок №116»), які отримують страхові виплати по трудовому каліцтву та справи яких передані до Відділення відповідачем. Зазначена сума склала 456 407,57 грн.

Згідно рішення Дніпропетровської міської ради від 20.10.2016 року № 33/15, Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради підпорядковані, зокрема, Комунальний заклад освіти «Дошкільний навчальний заклад ясла-садок №116».

Рішенням Дніпропетровської міської ради від 20.10.2015 року № 40/15 затверджено положення про Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради. Згідно положення, Департамент здійснює управління підпорядкованими підприємствами, установами, організаціями та закладами освіти, культури, фізичної культури і спорту, організовує їх матеріально-технічне та фінансове забезпечення. Згідно п. 2.8 Положення, Департамент, з питань бухгалтерського обліку та звітності здійснює проведення фінансування, веде облік і складає звітності використання коштів та подає відповідні звіти.

Згідно рішення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради від 16.12.2016 року №3/10-VII, вирішено припинити шляхом ліквідації Відділ освіти Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради.

Згідно рішення Дніпропетровської міської ради від 20.10.2016 року № 24/15 передано з 01.01.2017 року з балансу відділів освіти районних у місті рад на баланс департаменту гуманітарної політики основні засоби, нематеріальні активи та запаси і внести відповідні зміни до бухгалтерського обліку.

Статтею 1205 ЦК України передбачено, що у разі припинення юридичної особи, зобов'язаної відшкодувати шкоду, завдану каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, і встановлення її правонаступників виплата щомісячних платежів покладається на її правонаступників. У цьому разі вимоги про збільшення розміру відшкодування шкоди пред'являються до її правонаступників. У разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом. У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов'язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1, п. 3, п. 5-1 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю та здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 765, здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством. Капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації. У вимогах Фонду до суб'єкта підприємницької діяльності, щодо якого порушено справу про банкрутство, зазначається сума, визначена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації. Суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута, перераховуються ліквідатором (арбітражним керуючим) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку.

Отже, сплату внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України з 01.01.2017 року здійснює Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради, виконує зобов'язання щодо Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю та здоров'ю та капіталізувати кошти до Фонду. Необхідно уникнути подвійного стягнення платежів з капіталізації, зважаючи на те, що сплачувати кошти погоджується Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради.

Суд враховує, що позовні вимоги не заявлялись до Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради.

Суд зазначає, що ліквідація Відділу освіти Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпр ради без правонаступництва не впливає на питання стягнення капіталізованих платежів, оскільки вищевказані заклади освіти та їх фінансування передані до Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради.

За таких обставин, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.

Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 13 листопада 2017 року

Суддя ОСОБА_1