
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2017 р. Справа № 804/6813/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
- зобов'язати відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, в розмірах не більше 2,0 гектара.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 28.04.2017 року звернувся із заявою до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області із заявою надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області. Однак позивачем до цього часу не отримано від Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, у зв'язку з чим змушений звернутись до суду.
Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2017 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
В судове засідання з'явився представник відповідача.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлено належним чином. 15.11.2017 року від позивача надійшла заява (вх.№50686/17) про розгляд справи без його участі, в порядку письмового провадження.
Представник відповідача проти позову заперечував. В матеріалах справи містяться письмові заперечення на позов, в яких зазначено, що до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області заява позивача від 28.04.2017 року не надходила. У той же час до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області 06.06.2017 року надійшло клопотання від позивача стосовно прохання розглянути питання щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації. За результатами розгляду клопотання та доданих документів Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області було надано відповідь від 03.07.2017 року №М-6092/0-3192/6-17, яка є мотивованим роз'ясненням щодо ненадання дозволу на розробку проекту землеустрою, прийнятим у відповідності до чинного законодавства і є відмовою. 18.07.2017 року надійшло клопотання від позивача стосовно прохання розглянути питання щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації (спосіб одержання зазначено позивачем - особисто на руки). За результатами розгляду клопотання та доданих документів Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області було надано відповідь від 16.08.2017 року №М-6092/1-5122/6-17, яка є мотивованим роз'ясненням щодо ненадання дозволу на розробку проекту землеустрою, прийнятим у відповідності до чинного законодавства і є відмовою. Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області не було порушено вимог чинного законодавства щодо розгляду клопотання позивача та надання відповіді у вигляді мотивованих роз'яснень, що є відмовою.
У зв’язку з вищевикладеним, на підставі ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 КАС України, справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно довідки Криворізького МУ ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 24.06.2015 року №139, ОСОБА_2, брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Відповідно до посвідчення серія УБД №147799 від 05.11.2015 року ОСОБА_2 є має право пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
06.06.2017 Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області надійшло клопотання від ОСОБА_2 (вх.№М-6092/0/5-17) подане через Єдине вікно із земельних питань для учасників АТО 15.05.2017р. вх.№7953, згідно якого, просить розглянути питання щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходить на території Шевченківської сільської (селищної) ради, Криворізького району, Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації.
Листом від 03.07.2017 року №М-6092/0-3192/6-17 Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області розглянуло звернення ОСОБА_2 від 06.06.2017 року про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та повідомило, спираючись на постанову Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року під № 413 «ОСОБА_1 питання удосконалення управління в сфері використання сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», що при розгляді графічних матеріалів, які були наявні в наданому пакеті документів, встановлено, що земельна ділянка не зарезервована для учасників АТО.
18.07.2017 Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області повторно надійшло клопотання від ОСОБА_2 (вх.№М-6092/1/5-17), згідно якого позивач просить розглянути питання щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходить на території Шевченківської сільської (селищної) ради, Криворізького району, Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації. Спосіб одержання "особисто на руки". До клопотання додано:
- копія паспорту заявника;
- копія ідентифікаційного коду заявника;
- графічні матеріалу, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
- довідка форми 6 ЗЕМ;
- копія довіреності;
- копія паспорту представника;
- копія ідентифікаційного коду представника;
- копія УБД заявника.
Листом від 16.08.2017 року №М-6092/1-5122/6-17 Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області розглянуло звернення ОСОБА_2 від 18.07.2017 року про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та запропонувало, спираючись на постанову Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року під №413 «ОСОБА_1 питання удосконалення управління в сфері використання сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» та на розпорядження КМУ від 19.08.2015 року №898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" звернутись з зазначеним питанням у наступному кварталі, якщо раніше ваше питання не буде вирішено по суті.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 6, 7 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі, якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У відмовах викладений в листах від 03.07.2017 року №М-6092/0-3192/6-17 та 16.08.2017 року №М-6092/1-5122/6-17 ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області посилається на ОСОБА_4 удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 року №413 "ОСОБА_1 питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними".
З приводу цього суд зазначає наступне. ОСОБА_4 удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними передбачено, що Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність в межах норм безоплатної приватизації повинні: формувати перелік земельних ділянок та визначати площу земельних ділянок, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області; щокварталу за 10 днів до закінчення поточного кварталу оприлюднювати перелік земельних ділянок, які пропонується передавати у наступному кварталі (розрахованих за зазначеною формулою), на офіційних веб-сайтах територіальних органів Держгеокадастру за місцем розташування земельних ділянок; надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації відповідно до зазначених переліків, насамперед учасникам антитерористичної операції; враховувати позицію відповідної сільської та селищної ради під час надання (передачі) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність громадян. Для реалізації ОСОБА_4 передбачено розроблення проектів нормативно-правових актів.
Разом з тим, будь-яких змін до самого порядку одержання дозволу на розробку проекту землеустрою, передбаченого Земельним кодексом України, у зв'язку із затвердженням вказаної ОСОБА_4, не внесено. Цей нормативний акт не регулює питання виділення землі, оскільки таке регулювання чітко передбачено Земельним кодексом України.
Відтак, посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 року №413, як на підставу не надання взагалі відповіді на заяву ОСОБА_2 від 18.07.2017 року, на переконання суду, є безпідставними. Таким чином, відповідь відповідача викладена в листі від 16.08.2017 року №М-6092/1-5122/6-17 не відповідає вимогам норм чинного законодавства, по суті є відмовою у розгляді клопотання, що є порушенням ст.122 Земельного кодексу України.
Щодо вимоги позивача про зобов’язання відповідача надати дозвіл на виготовлення документації із землеустрою для передачі ОСОБА_2 земельної ділянки у власність, розміром 2,0 га, суд зазначає наступне.
У відповідності до вимог ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області у спірних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень, який Земельним кодексом України та законами України наділений повноваженнями вирішувати питання щодо розпорядження земель державної власності відповідно до закону. Вказані повноваження є дискреційними.
У відповідності з п.п.1, 2 ч.2 ст.162 КАС України, суд в порядку адміністративного судочинства може визнати протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення та зобов’язати відповідача вчинити певні дії.
Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Отже, під дискреційним повноваженням слід розуміти таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
Крім того, абзацом 3 пункту 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року №7 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0007760-13) вказано, що суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.
В даному випадку питання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою віднесено до компетенції відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області та приймається ним на основі адміністративного розсуду.
У зв'язку з чим, суд відмовляє в вимозі позивача про зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, в розмірах не більше 2,0 гектара.
Також, суд керуючись приписами ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав позивача, вважає необхідним вийти за межі позовних вимог, а саме визнати протиправним та скасувати рішення про відмову викладену в формі листа Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 16.08.2017 року №М-6092/1-5122/6-17 та зобов'язати відповідача повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 від 18.07.2017 року (вх.№М-6092/1/5-17) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, в розмірах не більше 2,0 гектара.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 98, 160-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову викладену в формі листа Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 16.08.2017 року №М-6092/1-5122/6-17.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 від 18.07.2017 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області
В решті вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1