Постанова № 70652789, 30.11.2017, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
30.11.2017
Номер справи
345/3531/17
Номер документу
70652789
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/3531/17

Провадження № 2-а/345/299/2017

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30.11.2017 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано–Франківської області

в складі: головуючого судді Сухарник І.І.

секретаря судового засідання Баран В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуші справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, суд -

встановив:

що ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії. Мотивує тим, що з 2008 року отримує пенсію по Списку № 2. При призначенні пенсії відповідачем враховано заробітну плату після 01.07.2000 на підставі довідок про зарплату, які видані ООО «Север-Нефтегазстрой» за період 2000-2008р.р. У цей період позивач працював в м. Когалим РФ, у місцевості, яка прирівняна до районів Крайньої Півночі проте без врахування районних коефіцієнтів та північної надбавки. На підставі довідки про заробітну плату, виданої ООО «ГСИ Сургутнефтехиммонтаж» від 23.06.2017 № 115 з врахуванням районних коефіцієнтів та північної надбавки позивач 29.08.2017 звернувся до відповідача із заявою в якій просив врахувати довідки про заробітну плату з врахуванням районних коефіцієнтів та північної надбавки, однак Калуське об’єднане управління ПФУ Івано-Франківської області листом № 360/П-15 від 04.09.2017 відмовило у задоволенні заяви та не провело перерахунок пенсії. Тому і звернувся до суду.

Просить визнати протиправними дії Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та зобов’язати провести перерахунок та виплату пенсію з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки.

У судове засіданні позивач подав заяву, в якій просить позов задовольнити із наведених у ньому підстав. Просить справу розглядати у його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, однак подав суду заперечення в якому вказав, що позов не визнає, просить в його задоволенні відмовити з наведених в ньому підстав, оскільки ні ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ні ЗУ «Про пенсійне забезпечення не передбачено включення в заробітну плату північної надбавки та районного коефіцієнту. Розгляд справи проводити у його відсутності.

Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав:

Згідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Судом встановлено, що позивач по справі ОСОБА_1, є пенсіонером і перебуває на обліку в Калуському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківській області та з 2008 року отримує пенсію.

Перед виходом на пенсію позивач зібрав всі необхідні документи та подав їх до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Однак, Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківській області нарахувало позивачу пенсію та для її обчислення врахувало заробіток без врахування районного коефіцієнту та північної надбавки.

Так, в період з 2000-2008р.р. позивач працював в ООО «ГСИ «Север-Нефтегазстрой» Російська Федерація у місцевості, яка прирівняна до районів Крайньої Півночі та отримував заробітну плату з урахуванням сум районного коефіцієнту та північної надбавки, з якої йшли утримання в Пенсійний фонд Російської Федерації по встановленим тарифам. Це підтверджує подана ним довідка про заробітну плату з врахуванням районних коефіцієнтів та північної надбавки видана ООО «ГСИ Сургутнефтехиммонтаж» від 23.06.2017 № 115 за період з 2000р по 2008р.р.

Весь стаж роботи позивача на вищевказаних підприємствах підтверджується відповідними записами у його трудовій книжці з посиланням на дату та номер наказів про прийняття та звільнення з роботи, а також архівним довідками про заробіток.

Вказане підприємство знаходиться на території Тюменської області Російської Федерації, яка згідно постанови Міністрів СРСР від 10.10.1967 року №1029 « Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» віднесена до місцевості, яка прирівняна до районів Крайньої Півночі. Тому з всіх сум заробітної плати за період роботи позивача в місцевості прирівняної до районів Крайньої Півночі стягувалися внески в Пенсійний фонд по встановленим тарифам.

При призначенні пенсії з 20.06.2008 відповідач не врахував нараховані суми районних коефіцієнтів та північної надбавки, яку позивач отримував у період роботи в місцевості яка прирівняна до районів Крайньої Півночі.

Згідно листа Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківській області № 360/П-15 від 04.09.2017 позивачу відмовлено в зарахуванні до зарплати, з якої призначається пенсія сум районних коефіцієнтів та північної надбавки.

Враховуючи наведені обставини суд прийшов до висновку про неправомірність неврахування відповідачем при розрахунку позивачу пенсії сум районного коефіцієнту та північної надбавки при визначенні розміру заробітної плати, яку отримував у вищезазначених підприємствах виходячи з наступного:

Згідно положень статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5.6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до пункту 1статті 2 Закону України «Про збір та обов'язкове державне пенсійне страхування об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених підпунктами 1 та 2статті 1 цього Закону - фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці». Таким чином, об'єктом оподаткування є заробітна плата з урахуванням районного коефіцієнта.

Частиною першою статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що перерахунок пенсії за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюються за нормами цього Закону на підставі документів, про вік, страховий стаж, заробітну плату (доходів) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до п. 3 ст. 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992р. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу ) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах - учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії. Отже в даній угоді немає жодних застережень та заборон включати надбавки до заробітної плати (районні коефіцієнти, північну надбавку тощо), тому для обрахунку пенсії повинно бути враховано заробітна плата у цей період.

Отже, наведені положення Угоди, гарантуючи захист прав громадян у сфері пенсійного забезпечення, передбачають, що пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при призначенні пенсії.

Оскільки позивач працював в місцевості прирівняній до районів Крайньої Півночі та подав відповідачу довідку про заробітну плату, відповідно на нього поширюється дія Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року і він має право на врахування районного коефіцієнту та північної надбавки при обчисленні пенсії.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Із змісту ст. 71 КАС України слідує, що обов’язок щодо доказування правомірності рішення в даному випадку покладається на відповідача по справі, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи те, що представник відповідача - Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не надала суду доказів правомірних дій, суд вважає такі дії незаконними.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся із заявою за захистом своїх правдо суду 12.10.2017, а перерахунок просить провести з 29.08.2017. Тобто в межах 6 - місячного строку передбаченого ст. 99 КАС України. Тому слід зобов’язати Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зробити перерахунок та виплату перерахованої пенсії з 29.08.2017.

Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Оскільки позивач, на користь якого ухвалено судове рішення, не є суб'єктом владних повноважень, а відповідачем у цій справі є орган державної влади, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню з Державного бюджету України.

А тому суд, оцінюючи в сукупності докази по справі приходить до висновку про задоволення позову.

На підставі викладеного й керуючись Угодою «Про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення» від 13 березня 1992 року, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,Законом України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст. ст.94,158 - 163,167 КАС України, суд -

постановив:

позов задоволити.

Визнати дії Калуського об’єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області неправомірними щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про заробітну плату, виданої ООО «ГСИ Сургутнефтехиммонтаж» від 23.06.2017 № 115 з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки та врахувати при її обчисленні відповідні суми в повному обсязі з 29.08.2017.

Зобов'язати Калуське об’єднане управління ПФУ Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 29.08.2017 відповідно до довідки про заробітну плату, виданої ООО «ГСИ Сургутнефтехиммонтаж» від 23.06.2017 № 115 з врахуванням районних коефіцієнтів та північної надбавки та врахувати при обчисленні пенсії відповідної суми в повному обсязі з 29.08.2017.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНП: НОМЕР_1 - 640,00 грн. судових витрат.

Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з часу її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд, а сторонами у цей же ж строк з часу одержання копії постанови.

Головуючий: