Постанова № 70646208, 01.12.2017, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
01.12.2017
Номер справи
642/5681/17
Номер документу
70646208
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

01.12.2017

№642/5681/17

2-а/642/521/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2017 р. Ленінський районний суд м. Харкова в складі: головуючого судді – Проценко Л.Г., розглянувши у скороченому провадженні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду із позовом, в якому ставить наступні вимоги:

зобов’язати відповідача ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача, як пенсіонера МВС України, у зв’язку із зміною розмірів грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, в тому числі поліцейських, відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015р.№988 «Про грошове забезпечення національної поліції» - збільшення посадових окладів за посадою на момент звільнення та збільшення грошового забезпечення за спеціальне звання, з 01.01.2016р.

В обґрунтування позову зазначив, що в період з 09.09.1993р. по 16.03.2009р. проходив службу в органах внутрішніх справ та був звільнений у зв’язку із виходом на пенсію. На момент звільнення він займав посаду начальника сектору карного розшуку лінійного відділу на станції Харків-пасажирський УМВС України на Південній залізниці та мав спеціальне звання підполковника міліції. Постановою КМУ від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» збільшено розмір грошового забезпечення, що відповідно до ч.3 ст.63 «Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», є підставою для перерахунку пенсії. У зв’язку із цим, він звертався до суду із позовом до суду і постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 14.03.2017р. було задоволено його позов і зобов’язано МВС України надіслати до ПФУ інформацію про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016р. Це рішення було залишено без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2017р. Листом ГУ ПФУ в Х/о від 18.09.2017р. позивача було проінформовано, що виплату перерахованої йому пенсії буде проведено лише після надходження коштів з Державного бюджету України.

Від відповідача ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Харківській області надійшли письмові заперечення, в яких він зазначає про те, що на підставі листа ПФУ від 28.02.2017р., надіслано до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області, список осіб для оформлення довідок про грошове забезпечення, і до ГУ ПФУ надано таку довідку про розмір грошового забезпечення. ГУ ПФУ в Х/о повідомило позивача, що пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до МСП України та перерахунок й виплату перерахованої пенсії ОСОБА_2 управлінням буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Щодо вимог здійснити перерахунок з 01.01.2016р. – то позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду і вимоги про перерахунок пенсії з 01.01.2016р. по 13.11.2017р. мають бути залишені без розгляду.

Від відповідача ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби у Харківській області письмових заперечень на позов не надійшло.

Суд, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, встановив наступне.

З 09.09.1993 по 16.03.2009 ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та був звільнений у зв’язку із виходом на пенсію. На момент звільнення обіймав посаду начальника сектору карного розшуку Лінійного відділу на станції Харків- пасажирський УМВС України на Південній залізниці, має спеціальне звання - підполковник міліції.

З 17.03.2009 позивачу призначено пенсію за 27 років вислуги, відповідно до Закону України №2262-ХІІ у розмірі 71% грошового забезпечення, перебуває на обліку ГУ ПФУ в Харківській області, що підтверджується листом №2235/Є-14 від 07.12.2016 в матеріалах справи.

Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 14.03.2017р. №642/71/17, адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії було задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 як особи, яка має право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби ,та деяких інших осіб» та відповідно до розмірів грошового забезпечення, визначених постановою КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01 січня 2016 року.

Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 як особи, яка має право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби ,та деяких інших осіб» та відповідно до розмірів грошового забезпечення, визначених постановою КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01 січня 2016 року.

Дана постанова залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2017р.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 14.03.2017р. вже було встановлено право позивача на перерахунок його пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідно до розмірів грошового забезпечення, визначених постановою КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01 січня 2016 року.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою перерахунок пенсії, та на своє звернення отримав відповідь від 18.09.2017р., де зазначено, що перерахунок його пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області, та виплату перерахованої пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988.

На день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. № 3-1 (далі Порядок №3-1).

Абзацом 1 пункту 24 даного Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

З матеріалів справи вбачається, що ГУ ПФУ в Харківській області було підготовлено та надано ліквідаційній комісії УМВС України в Харківській області список осіб, які мають право на перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції); ліквідаційна комісія УМВС України в Харківській області виготовила та направила до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.8)

Таким чином, враховуючи викладені обставини, порядок проведення перерахунку пенсії у відповідності до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. було дотримано, а бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправною.

Посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов’язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії суд також не приймає до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов’язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії»).

Стосовно посилання відповідача на пропуск позивачем строку на звернення до адміністративного суду, слід зазначити наступне.

Право позивача на перерахунок пенсії з вищевказаних підстав вже було предметом судового розгляду і постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 14.03.2017р. №642/71/17, адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено і визнано його право на перерахунок пенсії саме з 01 січня 2016 року. Дане рішення набрало законної сили.

В зв’язку із цим, в контексті ч.1 ст.72 КАС України, період, з якого має бути виконаний перерахунку пенсії не потребує доказування, оскільки ця обставина вже була встановлена судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Разом із цим суд зазначає, що права позивача на перерахунок пенсії та отримання пенсії в належному розмірі порушуються відповідачем тривалий час. Відповідач був обізнаний про неправомірні дії (бездіяльність) щодо перерахунку пенсій категорії осіб до якої відноситься позивач. Таким чином відповідач мав достатньо часу для вчинення певних дій для проведення належного перерахунку розміру пенсії позивачу, ае самостійно цього не зробив.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Харківській області 640,00 грн. сплаченого позивачем судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 19 Конституції України, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст.2, 11, 17-20, 38, 71, 99-103, 158-163, 183-2, 267 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії– задовольнити.

Зобов’язати ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як пенсіонеру МВС України, у зв’язку із зміною розмірів грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, в тому числі поліцейських, відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення національної поліції» - збільшення посадових окладів за посадою на момент звільнення та збільшення грошового забезпечення за спеціальне звання, з 01.01.2016р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Холодногірському районі м.Харкова на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд міста Харкова шляхом подачі апеляційної скарги стороною, або іншою особою, яка брала участь у справі, у десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Л.Г. Проценко