
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Справа № 674/637/17
Провадження № 2/674/490/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2017 року Дунаєвецький районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Артемчук В. М.
при секретарі Мудрицькій Л.В.
за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дунаївці цивільну справу за позовом
Першого заступника керівника Камянець Подільської місцевої
прокуратури в інтересах держави в особі управління соціального
захисту населення Дунаєвецької районної
державної адміністрації Хмельницької області
до
ОСОБА_2
про стягнення надміру виплачених коштів державної
соціальної допомоги малозабезпеченим сімям
(ціна позову 13222,34 грн.)
В С Т А Н О В И В :
24 травня 2017 року перший заступник Камянець Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям (ціна позову 13222,34 грн.) посилаючись на те,що управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької райдержадміністрації на підставі заяви ОСОБА_2 та декларації про доходи та майновий стан її сім'ї від 19.11.2014,07.05.2015,03.11.2015 та 12.05.2016р. призначено і виплачено державну соціальну допомогу як малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2014 по 30.09..2016 в сумі 19937,74 грн.
За результатами проведеної управлінням перевірки достовірності та повноти інформації про доходи (майновий стан), наданої ОСОБА_2 встановлено, що остання надала недостовірну інформацію у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а саме не задекларувала ,що у власності членів сімї чоловіка ОСОБА_3 є земельні ділянки загальною площею 2,1 га із кадастровим номером 6821887600:04:008:0293 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку ЯГ №407885 від 29.05.2007; 6821887600:04:008:0485 на підставі свідоцтва про право на спадщину ВМЕ №360969 р.№ 1-898 виданий 13.08.2009; 6821887600:04:008:0292 на підставісвідоцтва про право на спадщину ВМЕ №360970 р.№ 1-900 виданий13.08.2009.
Окрім того, згідно довідок ТОВ «Агрофірма «Україна» №795 та №796 від 12.09.2016 ОСОБА_3 отримує орендну плату за договорами оренди №404 від 30.08.07 та № 126 від 23.09.2012 за використання земельних ділянок загальною площею 3,12 га.
Не відображення відповідачем у декларації про доходи та майновий стан інформації про зазначені вище земельні ділянки призвело до надмірної виплати бюджетних коштів - державної соціальної допомоги як малозабезпеченим сім'ям на загальну суму 13822,34 грн.
Відповідно до ч.І ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
ОСОБА_4 перевірки достовірності та повноти інформації про доходи (майновий стан) від 19.09.2016 головного державного соціального інспектора, державного соціального інспектора УСЗН Дунаєвецької РДА ОСОБА_5 та ОСОБА_6 встановлено, що гр.ОСОБА_2 під час звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям не задекларувала в деклараціях про доходи та майновий стан від 19.11.2014, 07.05.2015, 03.11.2015 та 12.05.2016, що у власності чоловіка є земельні ділянки загальною площею 3,12 га, яка знаходиться в оренді ТОВ «Агрофірма «Україна». Зробивши перерахунок даної допомоги, згідно довідок про орендну плату, виникла переплата в розмірі 13822,34 грн., яку необхідно повернути до державного бюджету. Відповідач ознайомлена із вказаним актом, що підтверджується її підписом.
29.09.2016 року управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької райдержадміністрації прийнято рішення №42 про повернення коштів надміру виплачених за призначеними державними соціальними допомогами, згідно якого ОСОБА_2 зобовязано повернути надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям у розмірі 13822,34 грн. до 28.02.2017. Дане рішення доведено до відома відповідача 17.10.2016, про що свідчить відмітка на вказаному рішенні.
ОСОБА_4 листа управління, станом на 26.04.2017 відповідачем добровільно повернуто кошти в сумі 600 грн. переплати. При цьому, залишається неповернутою належна до повернення на рахунок управління сума в розмірі 13222,34 грн. надміру виплачених коштів за призначеними державними соціальними допомогами, яка підлягає стягненню в судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала і просили його задовольнити, посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві, а також зазначила ,що відповідачкою станом на 21.11.2017 року повернуто борг в розмірі 4200 грн., а тому просить ці кошти врахувати при винесенні рішення.
Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не зявилася, однак подала до суду заяву, в якій просила справу розглядати у її відсутності, позов визнає і згідна сплатити кошти, які зазначені в позовній заяві.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача,вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Управління соціального захисту населення Дунаєвецької райдержадміністрації не вживає заходів представницького характеру щодо стягнення зазначених коштів з ОСОБА_2, а тому позов заявлено прокурором.
Судом встановлено, що управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької райдержадміністрації на підставі заяви ОСОБА_2 та декларації про доходи та майновий стан її сім'ї, останній призначено і виплачено державну соціальну допомогу як малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2014р. по 30.09. 2016 р. в сумі 19937,74 грн., що підтверджується доданими до справи копіями заяви, декларації, рішенням про призначення допомоги щомісячно в розмірі 19937,74 грн., розрахунком середньомісячного сукупного доходу сімї.
Так, відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Судом встановлено, що згідно поданих позивачкою декларацій в склад її сімї входить чоловік ОСОБА_3 і двоє дітей із яких одна дитина є спільною.
Відповідно до п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, який затверджений постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2003 року №250 до складу сімї включаються жінка та чоловік, які проживають однією сімєю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.
ОСОБА_4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 №250 (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин), державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є земельна ділянка площею понад 0,60 га.
Крім того, відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
За результатами проведеної управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області перевірки достовірності та повноти інформації про доходи (майновий стан), наданої ОСОБА_2 встановлено, що остання надала недостовірну інформацію у декларації про доходи та майновий стан членів своєї сімї, а саме не задекларувала, що у власності чоловіка є земельні ділянки загальною площею 3,12 га, які знаходяться в оренді ТОВ «Агрофірма «Україна», що підтверджується актом перевірки від 19.09.2016 року головного державного соціального інспектора, державного соціального інспектора УСЗН Дунаєвецької РДА ОСОБА_5 та ОСОБА_6 та перерахунком розміру надміру виплачених коштів.
ОСОБА_4 рішення №42 про повернення коштів від 29.09.2016р. видно, що відповідачці ОСОБА_2 надміру виплачені кошти за призначеними субсидіями в сумі 13822,34 коп., які повинні бути повернуті в строк до 28.02.2017р., дане рішення отримано відповідачкою 17.10.2016р..
ОСОБА_4 п.2 Постанови Пленуму ВСУ №6 від 27.03.1992 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.
Порядок отримання та припинення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям врегульовано Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
За правилами статті 1166 ЦК, що регламентує загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала.
Підставою цивільно-правової відповідальності за завдання шкоди є правопорушення, яке включає в себе: шкоду, протиправне діяння особи, яка її заподіяла, причинний зв'язок між ними та вину заподіювача шкоди.
У правовідносинах по відшкодуванню шкоди діє презумпція заподіювача шкоди, а відповідачка ОСОБА_2 не довела відсутність своєї вини чи причетність інших осіб до заподіяння шкоди, позивач навпаки довів протиправність дій відповідача щодо розміру шкоди і причинний зв'язок між ними.
Судом встановлено, що відповідачкою в добровільному порядку повернуто до державного бюджету надміру виплачені кошти в сумі 4200 грн за період з листопада 2016р. по жовтень 2017 року, що підтверджується повідомленням від 23.11.2017р.
Оскільки відповідачка під час звернення до управління про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям подала недостовірну інформацію про доходи своє сімї ,що вплинуло на встановлення права на призначення допомоги та визначення її розміру, надміру виплачені кошти , які не сплачені відповідачкою в загальній сумі 9022 ,34 грн. підлягають поверненню на користь держави.
Крім того, відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути судові витрати понесені позивачем у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1600 грн..
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, ст.1166 ЦК України, п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 6 від 27.03.1992 року «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», суд-
В И Р І Ш И В :
Позов першого заступника керівника Камянець Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям (ціна позову 13222,34 грн.) задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідент. номер НОМЕР_1) на користь управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області (р/р 35411013007804 МФО 815013 КФК 090401 КЕКВ 2730 код 03198416) надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям в розмірі 9022 (девять тисяч двадцять дві) грн. 34 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідент. номер НОМЕР_1) на користь прокуратури Хмельницької області (р/р 35218028002814 код ЄДРПОУ 02911102 Держказначейська служба України, м.Київ МФО 820172) судовий збір в розмірі 1600 грн..
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через Дунаєвецький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуюча:/підпис/
Вірно:
Суддя Дунаєвецького районного суду В. М. Артемчук