Постанова № 7060854, 19.11.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2009
Номер справи
2а-26389/09/1270
Номер документу
7060854
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Категорія 6.6.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2009 року Справа № 2а-26389/09/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Чернявської Т.І.,

при секретарі судового засідання Глазуновій О.О.

за участю сторін:

від позивача головний державний податковий інспектор юридичного сектору

Кривошеєва О.В. (довіреність від 14.04.2009 № 1412/10-010-246)

від відповідача провідний юрисконсульт юридичного відділу

Глухова Л.І. (довіреність від 02.01.2009 № 01/4-10-13)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську

справу за адміністративним позовом

державної податкової інспекції в м. Первомайську Луганської області

до державного підприємства „Первомайськвугілля”

про стягнення податкового боргу з податку на прибуток підприємства у розмірі 11860826,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

05 жовтня 2009 року державна податкова інспекція в м. Первомайську Луганської області звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з державного підприємства „Первомайськвугілля” податковий борг з податку на прибуток підприємства у розмірі 11860826,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.

Державне підприємство „Первомайськвугілля” знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Первомайськвугілля” як платник податків.

Враховуючи, що державне підприємство „Первомайськвугілля” самостійно податковий борг з податку на прибуток підприємств не сплатило, позивач просить стягнути його в судовому порядку, оскільки відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву від 11.11.2009 № 01/4-7-594, згідно з яким відповідач підтверджує той факт, що станом на 01.09.2009 має податкову заборгованість, у зв`язку з несвоєчасною сплатою до бюджету податку на прибуток підприємства у розмірі 11860826,00 грн. Однак з зазначеним у позовній заяві твердженням, що з метою погашення податковго боргу, який склався станом на 01.09.2009, державною податковою інспекцією в м. Первомайську Луганської області приймалися міри, шляхом вручення боржнику, відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», першої та другої податкових вимог не згоден, так як зазначені податкові вимоги ніяким чином не відносяться до мір з погашення боргу, який утворився у 2008-2009 роках.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Державне підприємство „Первомайськвугілля” як платник податків знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Первомайську Луганської області, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 18.04.2003 № 19-ІІІ (арк. справи 11).

Відповідно до вимог підпункту 2.1.1 пункту 2.1 статті 2 Закону України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» державне підприємство „Первомайськвугілля” є платником податку на прибуток підприємства.

Згідно із абзацом 2 пункту 16.4 статті 16 Закону України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно із підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

В порушення зазначених норм Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» державне підприємство „Первомайськвугілля” узгоджену суму податкових зобовязань за податковими деклараціями з податку на прибуток: уточнювальним розрахунком податкових зобов`язань у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 28.11.2008 № 16749 визначено податкове зобов`язання в сумі 257500,00 грн. (арк. справи 18), податковою декларацією від 22.12.2008 № 17498 визначено податкове зобовязання зі сплати податку на прибуток підприємства у сумі 6413653,00 грн. (арк. справи 19), уточнювальним розрахунком податкових зобов`язань у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 30.12.2008 № 17603 визначено податкове зобов`язання в сумі 630000,00 грн. (арк. справи 20), податковою декларацією від 09.02.2009 № 29894 визначено податкове зобовязання зі сплати податку на прибуток підприємства у сумі 2900639,00 грн. та сума штрафу, самостійно нарахованого у зв`язку з виправленням помилок, у розмірі 13,00 грн. (арк. справи 21), уточнювальним розрахунком податкових зобов`язань у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 27.02.2009 № 1104 визначено податкове зобов`язання в сумі 520962,00 грн. та сума штрафу, самостійно нарахованого у зв`язку з виправленням помилок, у розмірі 26048,00 грн. (арк. справи 22), податковою декларацією від 12.05.2009 № 5729 визначено податкове зобовязання зі сплати податку на прибуток підприємства у сумі 2511,00 грн. та сума штрафу, самостійно нарахованого у зв`язку з виправленням помилок, у розмірі 504,00 грн. (арк. справи 23), податковою декларацією від 10.08.2009 № 11193 визначено податкове зобовязання зі сплати податку на прибуток підприємства у сумі 7614,00 грн. (арк. справи 24) не сплатило, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість з податку на прибуток підприємства.

Згідно із підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний відповідно до вимог підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до вимог пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції (штрафи) за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.

На підставі акта перевірки від 20 березня 2009 року № 142/16-32320594 за порушення пункту 16.4 статті 16 Закону України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» та підпункту 5.3.1. пінкту 5.3 стятті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (невчасно сплачено податок на прибуток) державному підприємству „Первомайськвугілля” згідно із підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковими повідомленнями-рішеннями від 20 березня 2009 року за № 0000401500/0 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 10 % на суму 164100,76 грн., за № 0000381500/0 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50 % на суму 1059979,85 грн. та за № 0000391500/0 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 20 % на суму 434954,00 грн. (арк. справи 25-27, 28, 29, 37).

Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Згідно із підпунктом 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.

Абзацом 6 підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» регламентовано, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Державне підприємство „Первомайськвугілля” податкові повідомлення рішення державної податкової інспекції в м. Первомайську Луганської області від 20 березня 2009 року за № 0000401500/0 на суму 164100,76 грн., за № 0000381500/0 на суму 1059979,85 грн. та за № 0000391500/0 на суму 434954,00 грн. щодо штрафних санкцій з податку на прибуток підприємства ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувало, тому визначені ними податкові зобовязання згідно із підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вважаються узгодженими у день отримання платником податків податкових повідомлень - рішень.

Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності- шляхом продажу інших активів такого платника податків.

Стягнення коштів та продаж інших активів платника податків провадяться не раніше тридцятого календарного дня з моменту надіслання йому другої податкової вимоги.

Стягнення безготівкових коштів здійснюється шляхом надіслання банку (банкам), обслуговуючому платника податків, платіжної вимоги на суму податкового боргу або його частини, а при стягненні готівкових коштів- у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу.

25 квітня 2009 року державною податковою інспекцією в м. Первомайську Луганської області відносно державного підприємства „Первомайськвугілля” прийнято рішення № 1-24-008/32320594 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (арк. справи 17).

Але зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідача.

Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку податковий борг (штрафні санкції) з податку на прибуток підприємства у розмірі 11860826,00 грн. не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 19 листопада 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 4 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства „Первомайськвугілля” (ідентифікаційний код 32320594, місцезнаходження: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, буд. 18-А) в доход Державного бюджету України податковий борг з податку на прибуток підприємства у розмірі 11860826,00 грн. (одинадцять мільйонів вісімсот шістдесят тисяч вісімсот двадцять шість гривень нуль копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова складена у повному обсязі 24 листопада 2009 року.

Суддя Т.І. Чернявська