Постанова № 70604807, 28.11.2017, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
752/11692/17
Номер документу
70604807
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 752/11692/17

Провадження №: 2-а/752/385/17

ПОСТАНОВА

іменем України

28.11.2017 Голосіївський райсуд м. Києва

в складі головуючого судді Чередніченко Н.П.

з участю секретаря Литвиненко Ю.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов"язання вчинити певні дії та визнання дій протиправними , -

в с т а н о в и в:

В червні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання неправомірними та протиправними дій Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 2002 року він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва та отримує пенсію призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ у розмірі 90% від середнього заробітку.

Згідно з вимогами ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ та на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України, при підвищенні заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, призначені раніше пенсії перераховуються. Перерахунок призначених пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміни розміру пенсії.

У зв'язку з черговим підвищенням заробітної плати на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013, позивач 21 квітня 2017 року звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з заявою вх. №12943/06 від 21 квітня 2017 року та надав довідку Генеральної прокуратури №18-142зп від 13 березня 2017 року, відповідно до якої заробітна плата за посадою ректора Академії прокуратури України з 01 грудня 2015 року складає 46 435,36 грн., для здійснення перерахунку пенсії в розмірі 90% розміру заробітної плати згідно названої довідки.

Листом вих. №24240/05 від 25 квітня 2017 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивачу. Вказане рішення мотивоване тим, що розділом 11-1 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення передбачено, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Пенсійне забезпечення таких осіб здійснюється на загальних підставах згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на викладене, з урахуванням відповідних норм законодавства, позивач просив суд визнати дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру пенсії неправомірними та зобов'язати провести йому перерахунок пенсії у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-142зп від 13 березня 2017 року, відповідно до якої заробітна плата з 01 грудня 2015 року складає 46 435,36 грн., та здійснити відповідні виплати.

Представник позивача просив слухати справи за їх відсутності, просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення, відповідно до яких просив у задоволенні позовних вимог відмовити, зважаючи на те, що відповідно розділу 11-1 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення передбачено, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Пенсійне забезпечення таких осіб здійснюється на загальних підставах згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволення, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду в Голосіївському районі м. Києва та з 2002 року отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ в розмірі 90% середнього заробітку.

21 квітня 2017 року позивач надав Правобережному об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України у м. Києві заяву вх. №12943/06 від 21 квітня 2017 року про перерахунок пенсії у зв'язку з черговим підвищенням заробітної плати на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013 і довідку Генеральної прокуратури України №18-142зп від 13 березня 2017 року, відповідно до якої заробітна плата за посадою ректора Академії прокуратури України з 01 грудня 2015 року складає 46 435,36 грн., для проведення перерахунку пенсії в розмірі 90% розміру заробітної плати згідно відповідної довідки.

Листом Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві вих. №24240/05 від 25 квітня 2017 відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі заяви вх. №12943/06 від 21 квітня 2017 року. Вказане рішення мотивоване тим, що розділом 11-1 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення передбачено, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Пенсійне забезпечення таких осіб здійснюється на загальних підставах згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, регулюється приписами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (в редакції на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

У відповідності до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08 липня 2011 року до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80% місячного заробітку.

Однак, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08 липня 2011 року змін не зазнали.

За таких обставин, внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Згідно з п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Позивачу пенсія була призначена в 2002 році, тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Таким чином, суд вважає посилання відповідача на відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, у зв'язку з тим, що розділом 11-1 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, передбачено, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру» необґрунтованими, враховуючи, що зазначене застосування норм права суперечить вимогам ч. 3 ст. 22 Конституції України, якою передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Конституційний Суд України в рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та в рішенні від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій, сформулював правову позицію, що норми Конституції України виокремлюють певні категорії громадян України, які потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, зокрема, такі громадяни, відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, в тому числі, й в органах прокуратури України.

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи з правової позиції, яка міститься у наведених рішеннях Конституційного Суду України, розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

У відповідності до ч. 2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу, згідно довідки Генеральної прокуратури України №18-142зп від 13 березня 2017 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

На підставі викладеного, керуючись нормами ст.ст. 2, 9, 69-72, 94, 104, 158-163, 167, 183-2, 186 КАС України, рішеннями Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, нормами Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії щодо відмови у перерахунку розміру пенсії ? задовольнити.

Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% від середнього заробітку на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-142зп від 13 березня 2017 року.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-142зп від 13 березня 2017 року про середню місячну заробітну плату, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Стягнути з Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Октябрським РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області, 11 лютого 2005 року, ІПН: НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1) суму сплаченого судового збору в розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду, через суд першої інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Суддя :