Справа № 2-а-6777/09/1170
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2009 року Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Чубари Н.В.
при секретарі: Коробченко Є.К.
за участю представників:
прокурора Коваль О.М.
від позивача Салюк Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом прокурора Вільшанського району Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Міністерство палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго», в інтересах якої діє державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області - Голованівське відділення відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (надалі позивач) до Селянського фермерського господарства «Росток» (надалі відповідач) про стягнення до державного бюджету штрафу в сумі 850 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача про стягнення штрафу за правопорушення законодавства про електроенергетику в сумі 850,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог послався на те, що посадовими особами Інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області - Голованівське відділення відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» при проведенні перевірки дотримання відповідачем вимог чинного законодавства про електроенергетику було видано припис на усунення порушень законодавства про електроенергетику, але у встановлений строк вимоги припису виконані не були. На підставі Закону України «Про електроенергетику» позивачем було винесено постанову про накладення штрафу на відповідача в сумі 850 грн. У вказаний строк відповідачем суму штрафу сплачено не було.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позов в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не зявився, направивши на адресу суду телеграму про розгляд справи за відсутності представника відповідача (а. с. 43, 44).
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 02.12.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено до 07.12.2009 р., про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 р. N 575/97-ВР (надалі Закон України N 575/97-ВР) державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 4 статті 9 Закону України N 575/97 ВР Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 929 від 07.08.96 року, наказу Мінпаливенерго України № 323 від 30.05.2002 р., створена Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області, яка є структурним підрозділом відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Відповідно до п. 2.1 «Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області» (а. с. 23 27) метою діяльності Інспекції Держенергонагляду є здійснення допоміжних заходів із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, контроль за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів виробництва, постачання та споживання енергії.
Відповідно до ст. 26 Закону України N 575/97-ВР споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії та несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Як встановлено судом, 10 грудня 2008 року державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних обєктах селянського фермерського господарства «Росток». В ході проведеної перевірки було встановлено порушення законодавства про електроенергетику, про що було складено відповідний акт N 01/31-0293 від 10.12.2008 р. (а. с. 19 20).
Відповідно до вказаного акта винесено припис N 01/31-0293 від 10.12.2008 року про усунення виявлених порушень та було зобовязано відповідача надати позивачу до 15 січня 2009 року план заходів щодо виконання припису (а. с. 21 22).
Відповідно до акта перевірки N 01/31-0063 від 20 березня 2009 року, проведеною посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кіровоградській області, відповідачем припис у повному обсязі не виконано (а. с. 16, 17).
Постановою N 01/30-0068 від 07 квітня 2009 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, прийнятою начальником Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Кіровоградській області відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", на відповідача накладено штраф в розмірі 850 гривень за невиконання припису N 01/31-0293 від 10.12.2008 року (а. с. 14). Вказана постанова була отримана відповідачем 09.04.2009 р. (а. с. 13).
Штраф підлягає сплаті до Держбюджету України протягом 30 днів.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99 р. № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Оскільки постанова про накладення штрафу на відповідача датована 07.04.2009 року, штраф повинен був сплачений відповідачем до 07.05.2009 року.
Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладено представництво інтересів громадянина або держави у суді у випадках, визначених законом.
Такі випадки передбачені ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" і ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України. Однією із форм такого представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав юридичних осіб у випадках, коли порушуються інтереси держави.
Враховуючи, що предметом позову є стягнення штрафу до Державного бюджету України, позов прокурором подано безумовно в інтересах держави і в межах повноважень.
На час розгляду справи відповідачем не надано доказів сплати штрафу за правопорушення законодавства про електроенергетику в сумі 850 грн. до Державного бюджету України. Відомостей про оскарження відповідачем постанови позивача про накладення штрафу до суду також не надано.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено факт здійснення правопорушення відповідачем СФГ «Росток» законодавства про електроенергетику за невиконання припису, що є підставою для постановлення судового рішення про стягнення з відповідача штрафу.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Так як судове рішення ухвалене по справі, у якій позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем юридична особа, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Селянського фермерського господарства «Росток» до державного бюджету (код бюджетної класифікації 21081100, одержувач УДК у Вільшанському районі, код одержувача 20655754, № рахунку 31114106700345, банк одержувача ГУДК у Кіровоградській області, МФО 823016) штраф в сумі 850 гривень.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк .встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата складання постанови в повному обсязі 07 грудня 2009 року.
Суддя Кіровоградського окружного Н.В. Чубара
адміністративного суду