Справа № 2-а-7622/09/1170
Категорія статобліку 6.6.4
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2009 року Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Ясенової Т.І.
при секретарі Поліщук Т.С.
за участю представників сторін:
позивача: прокурора Яременко О.Д.
відповідача: Змеул Л.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом прокурора Новоукраїнського району Кіровоградської області, в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Новоукраїнському районі Кіровоградської області до Новоукраїнського житлово комунального підприємства про стягнення заборгованості зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави, в особі Державної податкової інспекції у Новоукраїнському районі Кіровоградської області, в якому просить стягнути з Новоукраїнського житлово комунального підприємства (далі за текстом Новоукраїнське ЖКП) заборгованість зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 11178 грн. 37 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в порушення Закону України „Про систему оподаткування”, відповідачем, не сплачувались узгоджені суми збору за забруднення навколишнього природного середовища. Тому, станом на 25.09.2009р., за Новоукраїнським ЖКП рахується заборгованість зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 11178 грн. 37 коп.
В судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні визнав позовні вимоги в частині стягнення з Новоукраїнського ЖКП 10729 грн. 34 коп. При цьому, позовні вимоги в частині стягнення нарахованих позивачем штрафних санкцій у розмірі 449 грн. 03 коп. не визнав, посилаючись на те, що податкові повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Новоукраїнському районі Кіровоградської області №0002191530 від 07.06.2007р. та №0002921530 від 07.06.2007р., згідно яких до відповідача застосовано штрафні санкції на загальну суму 449 грн. 03 коп. не було вручено Новоукраїнському ЖКП у встановленому законом порядку.
Суд, вислухавши доводи прокурора, представника відповідача, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Прокурор звернувся до адміністративного суду в порядку ст.60 КАС України, відповідно до якої прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Згідно п.2 ст.121 Конституції України, прокуратура забезпечує представництво держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до ст.36-1 Закону України „Про прокуратуру” від 05.11.1991р. №1789-XII представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формами представництва, зокрема, є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, участь у розгляді судами справ.
З матеріалів справи вбачається, що підставою звернення прокурора Новоукраїнського району Кіровоградської області до суду з позовом стало порушення інтересів держави, в особі Державної податкової інспекції у Новоукраїнському районі Кіровоградської області, які полягають в недоотриманні коштів відповідним бюджетом.
Судом встановлено, що Новоукраїнське ЖКП зареєстровано виконавчим комітетом Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області як юридичну особу, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності №23221436 від 20.10.1995р. (а.с. 16).
Згідно п.8.2 Наказу Мінекобезпеки України „Про затвердження Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища” №163/379 від 19.07.1999 року (далі за текстом Наказ №163/379) контроль за правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища до бюджету, а також своєчасністю подання податкових розрахунків цього збору здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до п.7.1 Наказу №163/379 платники збору складають податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації.
Згідно п.7.2 Наказу №163/379 базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнює календарному кварталу. Податкові розрахунки збору подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону №2181 встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 01 квітня року, наступного за звітним.
Згідно пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що станом на 01.05.2006р. за відповідачем рахувалася заборгованість по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 2771 грн. 87 коп.
Відповідно до податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища за вх.№6264 від 10.05.2006р., №11424 від 02.08.2006р., №17346 від 24.10.2006р., поданих відповідачем до податкового отрану, Новоукраїнським ЖКП нараховано та мало бути сплачено збір за 2006 рік у розмірі 124 грн. 84 коп. (а.с. 37-39).
В 2007 році відповідачем нараховано та мало бути сплачено збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 940 грн. 91 коп., про що свідчать податкові розрахунки за вх.№24409 від 07.02.2007р., №6249 від 10.05.2007р., №12289 від 03.08.2007р. №18035 від 01.11.2007р. та №25080 від 11.02.2008р. (а.с. 40-44).
Відповідачем частково погашено дану заборгованість згідно платіжних доручень №250 від 18.05.2007р. на суму 308 грн. та №632 від 31.07.2007р. на суму 617 грн. 08 коп., про що свідчить зворотній бік облікової картки платкика Новоукраїнського ЖКП (а.с. 9-11).
Відповідно до податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища за вх.№25080 від 11.02.2008р., №6211 від 06.05.2008р., №12907 від 11.08.2008р., №17058 від 17.10.2008р., поданих відповідачем до податкового отрану, Новоукраїнським ЖКП нараховано та мало бути сплачено збір за 2008 рік у розмірі 5380 грн. 33 коп. (а.с. 44-45, 47-48, 52-55).
Згідно рішень Державної податкової інспекції у Новоукраїнському районі Кіровоградської області №4/2400/23221436/278 від 19.02.2008р., №3/2400/23221436/933 від 30.05.2008р. та №66/2400/23221436/1808 від 26.11.2008р. податковий борг відповідача по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища на загальну суму 1078 грн. 24 коп. списано, як безнадійний податковий борг (а.с. 46, 52, 56).
В 2009 році відповідачем нараховано та мало бути сплачено збір за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 4390 грн. 69 коп., про що свідчать податкові розрахунки за вх.№24482 від 24.01.2009р., №4439 від 17.04.2009р., №11181 від 17.07.2009р. (а.с. 60-63).
Податковий борг відповідача по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища на загальну суму 903 грн. 03 коп. списано, як безнадійний податковий борг, про що свідчать рішення Державної податкової інспекції у Новоукраїнському районі Кіровоградської області №1/2400/23221436/522 від 26.02.2009р. та №2/2400/23221436/2572 від 31.08.2009р. (а.с. 59, 64).
В судовому засіданні представник відповідача не заперечував, що Новоукраїнським ЖКП було сплачено узгоджені суми податкового зобовязання по збору за забруднення навколишнього природного середовища не в повному обсязі та підтвердив наявність заборгованості відповідача у розмірі 10729 грн. 34 коп.
Таким чином, в судовому засіданні знайшли підтвердження порушення відповідачем пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181, що полягало у несплаті узгоджених сум податкового зобовязання, а також наявність за Новоукраїнським ЖКП заборгованості у розмірі 10729 грн. 34 коп.
Відповідно до актів Новоукраїнської державної податкової інспекції №169-153023221436 від 07.06.2007р. та №182-1530-23221436 від 07.08.2007р. перевіркою встановлено порушення відповідачем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання по збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2003 2007 роки., що є порушенням п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (далі за текстом Закон №2181-ІІІ). Загальна сума сплаченого узгодженого податкового зобовязання становить 898 грн. 06 коп. (а.с. 25, 31).
В судовому засіданні представник відповідача підтвердив порушення Новоукраїнським ЖКП граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобовязання на у розмірі 898 грн. 06 коп.
Згідно п.11 ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
у звязку з несплатою відповідачем узгоджених сум податкового зобовязання, Державною податковою інспекцією у Новоукраїнському районі Кіровоградської області прийнято податкове повідомлення рішення №0002191530 від 07.06.2007р., яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 153грн. 26 коп. та податкове повідомлення рішення №0002921530 від 07.08.2007р., яким до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 295грн. 77 коп., про що свідчать корінці податкових повідомлень рішень (а.с. 24, 30).
Відповідно до п.17.1. ст.17 Закону №2181 штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання,- у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання,- у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання,- у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що податкові повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Новоукраїнському районі Кіровоградської області згідно яких до відповідача застосовано штрафні санкції на загальну суму 449 грн. 03 коп. не було вручено Новоукраїнському ЖКП у встановленому законом порядку, з наступних підстав.
Судом встановлено, що керівник Новоукраїнському ЖКП відмовився від ознайомлення та підпису податкового повідомлення рішення №0002191530 від 07.06.2007р. яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 153грн. 26 коп. та податкового повідомлення рішення №0002921530 від 07.08.2007р., яким до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 295грн. 77 коп., що підтверджується актами Державної податкової інспекції у Новоукраїнському районі Кіровоградської області від 07.06.2007р. та від 07.08.2007р. (а.с. 28, 35).
У звязку з чим, на дошці податкових оголошень Державної податкової інспекції у Новоукраїнському районі Кіровоградської області було розміщено податкові повідомлення рішення №0002921530 від 07.08.2007р. та №0002921530 від 07.08.2007р., про що складено акти розміщення податкових повідомлень-рішень від 07.06.2007р. та від 07.08.2007р. (а.с. 27, 33).
Відповідно до пп.6.2.4. п.6.2. ст.6 Закону 2181-III у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважається днем їх вручення.
Таким чином, податкові повідомленнями-рішення №0002191530 від 07.06.2007р. на суму 153 грн. 26 коп. та №0002921530 від07.08.2007р. на суму 295 грн. 77 коп. вважаються врученими відповідачу у встановленому законом порядку.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до п.15 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито” від 21.03.1991р. №7-93 Державна податкова інспекція у Новоукраїнському районі Кіровоградської області звільняється від сплати державного мита.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Зважаючи на викладене, судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Новоукраїнського житлово комунального підприємства (код ЄДРПОУ 23221436, р/р 26601328 у ВОБУ № 3017 МФО 323914 у Новоукраїнському районі на користь держави в особі Державної податкової інспекції в Новоукраїнському районі заборгованість зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 11178 грн. (одинадцять тисяч сто сімдесят вісім) 37 коп.
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 27 листопада 2009р.
Суддя Т.І. Ясенова