Постанова № 70598560, 27.11.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
817/2469/16
Номер документу
70598560
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"27" листопада 2017 р. Справа № 817/2469/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Іваненко Т.В.

ОСОБА_2,

за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,

представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" травня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Рекорд" до Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, ,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2016 року ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю Агрофірма Рекорд звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Сарненської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Рівненській області, у якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 21.12.2015 №0005071500, від 26.10.2016 №0003631705, №0003701705, №0003691705 та №0003661705.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що суми узгоджених податкових зобовязань по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності та з податку на додану вартість, ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю Агрофірмою Рекорд сплачувались своєчасно, а розрахунки зроблені в актах перевірок щодо порушення строків сплати узгоджених грошових зобовязань зроблені невірно із порушенням вимог закону. З таких підстав, просив позов задовольнити, оспорювані податкові повідомлення-рішення скасувати.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18.05.2017 року позов задоволено.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення №0005071500 від 21.12.2015, №0003631705 від 26.10.2016, №0003701705 від 26.10.2016, №0003691705 від 26.10.2016, №0003661705 від 26.10.2016.

Присуджено на користь позивача ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Рекорд" за рахунок бюджетних асигнувань Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Рівненській області судовий збір в розмірі 1600,00грн.

Не погоджуючись з постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення, судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову та прийняти нову про задоволення позову.

Заслухати суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з таких підстав.

Судом встановлено, що Дубровицькою ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області за наслідками проведених перевірок своєчасності сплати позивачем до бюджету податку на додану вартість та орендної плати за землю з юридичних осіб, складені акти перевірок № 425/15 від 21.12.2015року, №42/12-30526844, № 43/12-30526844 від 13.10.2016року (а.с.18-22, 30-31).

На підставі висновків зазначених актів щодо несвоєчасної сплати узгодженого грошового зобов'язання з податку на додану вартість та орендної плати за землю з юридичних осіб та положень п. 203.2 ст.203, п.287.3 ст. 287, п.126.1 ст.126 ПК України, податковим органом винесено податкові повідомлення рішення:

№0005071500 від 21.12.2015, про зобов'язання сплати ти штраф у розмірі 20%, що складає 13 096,88грн за несвоєчасну сплату податку на додану вартість.

№0003631705 від 26.10.2016, про зобов'язання сплати ти штраф у розмірі 20%, що складає 26909,41 грн. за несвоєчасну сплату податку на додану вартість.

№0003701705 від 26.10.2016, про зобов'язання сплати ти штраф у розмірі 20%, що складає 28931,07 грн. за несвоєчасну сплату орендної плати з юридичних осіб.

№0003691705 від 26.10.2016 про зобов'язання сплати ти штраф у розмірі 10%, що складає 5378, 69грн за несвоєчасну сплату орендної плати з юридичних осіб.

№0003661705 від 26.10.2016 про зобов'язання сплати ти штраф у розмірі 20%, що складає 29475,24 грн. за несвоєчасну сплату орендної плати з юридичних осіб.

Пунктом 126.1. ст. 126 ПК України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п.203.2. ст. 203 ПК України сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.203.1. ст. 203 ПК України).

Згідно п. 287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

З матеріалів справи та пояснень відповідача слідує, що обумовлені штрафні санкції застосовано за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобов'язання, задекларованого позивачем:

по податку на додану вартість згідно: уточнюючого розрахунку №9124658744 від 15.06.2015року, декларації № НОМЕР_1 від 22.06.2015року, уточнюючого розрахунку з ПДВ №9189946832 від 14.09.2015року, №9257749595 від 21.12.2015року;

з орендної плати за землю згідно: декларації за 2015рік №9019422313 від 20.02.2015року; декларації за 2016 рік №9014982564 від 12.02.2015року; декларації за 2015рік №9019414384 від 20.02.2015року; декларації за 2016рік №9014982649 від 12.02.2015року.

Дослідивши розрахунки штрафних санкцій, до обумовлених податкових повідомлень рішень (а.с.19, 20 -27), відомості по особовому рахунку позивача, як платника податків щодо обліку та погашення податкових зобов'язань з податку на додану вартість та орендної плати за землю з юридичних осіб, додаткові письмові пояснення та детальний розрахунок штрафних санкцій з орендної плати за землю в розрізі земельних ділянок, що були надані суду апеляційної інстанції, колегією суддів встановлено, що на дату подання перелічених декларацій та уточнюючих розрахунків до декларації, як з податку на додану вартість так і з орендної плати за землю існував непогашений борг попередніх періодів.

Відповідно до п.87.9 ст. 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

За наведених обставин справи та положень законодавства, податковий орган правомірно направив кошти, що надійшли від позивача в оплату грошових зобов'язань за переліченими деклараціями та уточнюючими розрахунками до декларації, як з податку на додану вартість так і з орендної плати за землю, на погашення боргу в порядку черговості виникнення. Вказані обставини підтверджуються відомостями по особовому рахунку позивача, як платника податків щодо обліку та погашення податкових зобов'язань з податку на додану вартість та орендної плати за землю з юридичних осіб, які відповідають додатковим письмовими пояснення та детальному розрахунку штрафних санкцій з орендної плати за землю, в розрізі земельних ділянок, наданому відповідачем.

Водночас, з вказаних доказів вбачається, що погашення грошового зобов'язання за переліченими деклараціями та уточнюючими розрахунками до декларації з податку на додану вартість так і з орендної плати за землю відбувалося із затримкою:

більше ніж 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість ( від 54-265днів);

більше ніж 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю (від 31-127 днів);

до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання орендної плати за землю (від 29-30 днів).

Наведені обставини справи та положення пункту 126.1. ст. 126 ПК України слугували підставою для визначення відповідачем фінансової санкції для позивача за несвоєчасну сплату названих узгоджених зобов'язань у розмірі 10-ти та 20-ти відсотків (в залежності від кількості днів несвоєчасного розрахунку) від погашеної суми податкового боргу.

Детальні розрахунки щодо порядку погашення узгодженого зобов'язання за переліченими деклараціями, кількості днів затримки та розміру штрафної санкції наведені у додаткових письмових поясненнях та розрахунку штрафних санкцій з орендної плати за землю в розрізі земельних ділянок, що були надані суду апеляційної інстанції.

Колегією суддів встановлено, що наведені розрахунки фінансових санкцій проведені з урахуванням фактичних обставин справи та положень законодавства.

Водночас, колегія суддів зазначає, що недоліки актів перевірки своєчасності сплати, не можуть бути підставою для звільнення позивача від відповідальності визначеної пунктом 126.1. ст. 126 ПК України, оскільки обставини щодо несвоєчасної сплати позивачем узгоджених зобов'язань, кількості днів затримки таких розрахунків достеменно підтверджуються іншими доказами, що містять матеріали справи.

Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що оскаржувана постанова суду першої інстанції не відповідає дійсним обставинам справи , а відтак апеляційна скарга підлягає до задоволення, а постанова суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нової про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області задовольнити, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" травня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Рекорд" у позові про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень- рішень №0005071500 від 21 грудня 2015, №0003631705 від 26 жовтня 2016, №0003701705 від 26 жовтня 2016, № НОМЕР_2 від 26 жовтня 2016, №0003661705 від 26 жовтня 2016- відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: Т.В. Іваненко

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "28" листопада 2017 р.