
Головуючий у 1 інстанції - Мартиненко В.С.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2017 року справа №233/3343/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Компанієць І.Д.,
ОСОБА_2,
при секретареві судового засідання Святодух О.Б.,
за участю представника позивача ОСОБА_3 (згідно договору)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 04 вересня 2017 р. у справі № 232/3343/17 за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області зазначений позов ОСОБА_4 задоволений частково, а саме:
визнано незаконним та скасовано розпорядження Управління соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації від 24.06.2016 року про закриття особової справи ОСОБА_4, як отримувача адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам;
зобов'язано Управління соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_4 адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам з 29.07.2015 року до 28.07.2016 року, з урахуванням поверненої ОСОБА_4 суми переплати в розмірі 2050,00 грн.;
визнано незаконним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації від 17.05.2017 року про відмову ОСОБА_4 в наданні адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам;
зобов'язано Управління соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації призначити ОСОБА_4 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 12.05.2017 року. (арк.справи 62-66)
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції подав апеляційну скаргу в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального і процесуального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. (арк.справи 70-71)
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарг и, просив залишити її без задоволення та постанову суду першої інстанції без змін.
За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Колегією суддів встановлено, що відповідно до довідки від 17.11.2014 року № НОМЕР_1, виданої УСЗН Костянтинівської міської ради, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, є внутрішньо переміщеною особою, що перемістилася з тимчасово окупованої території України - м. Донецьк в м. Костянтинівка, де зареєстрував місце свого перебування за адресою с. Калинове Костянтинівського району, вул. Чернігівська, б. 24. Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 2-18 АБ № 239369 від 15.09.1998 року, позивачу встановлена друга група інвалідності безстроково.
Вперше за призначенням допомоги для переміщеної особи на проживання ОСОБА_4 звернувся 29.07.2015 року. Допомога призначена з 29.07.2015 року по 28.01.2016 року у розмірі 884,00 грн. (щомісячно). Вдруге допомога призначена з 29.01.2016 року по 19.05.2016 року (по термін дії довідки) у розмірі 884,00 грн. (щомісячно). З 19.05.2016 року ОСОБА_4 звернувся за подовженням допомоги у зв'язку з подовженням дії довідки до 16.11.2016 року. Допомогу подовжено до 28.07.2016 року (до кінця шестимісячного строку) у розмірі 884,00 грн. (щомісячно).
На підставі перевірки наявності нерухомого майна у ОСОБА_4 відповідачем виявлено, що він має житлове приміщення розташоване за адресою: Донецька обл., Костянтинівський район, с.Калинове, вул. Чернігівська, 24, яке знаходиться на території підконтрольній Україні, що також підтверджується копією витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (із змінами та доповненнями) допомогу ОСОБА_4 припинено з 29.07.2015 року розпорядженням Управління соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації від 24.06.2016 року про закриття особової справи у зв'язку з наявністю у власності житлового приміщення розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, районах проведення антитерористичної операції та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення.
Відповідно до вказаного розпорядження було розраховано розмір переплати за період з 29.07.2015 по 28.07.2016 року, який дорівнює 10608,00 грн., про що його було повідомлено. Надавши письмові пояснення та відповідну заяву ОСОБА_4 зобов'язався поступово сплачувати вказану заборгованість.
Так, ОСОБА_4 було повернуто 4074,64 грн.( 2050,00 грн. згідно казначейських виписок особисто ним на рахунок управління, 2024,64 грн. зупинено управлінням при виплаті допомоги). Вказане підтверджується також копіями квитанцій долучених до матеріалів справи. Залишок неповернутих коштів ОСОБА_4 складає 6533,36 грн.
Рішенням про відмову в наданні соціальної допомоги від 17.05.2017 року ОСОБА_4 відмовлено в надані допомоги переміщеним особам на проживання за його заявою від 12.05.2017 року відповідно до пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» з причини наявності у власності приміщення, розташованого на підконтрольній території України.
Вказані обставини сторонами у справі визнаються та не є спірними.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505.
Відповідно до п. 2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 5 порядку передбачено, що для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). У заяві зазначається , зокрема, наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно з п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Відповідно до п. 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Село Калинове Костянтинівського району відноситься до населеного пункту, де здійснювалася антитерористична операція, відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р.
Таким чином, позивач є власником будинку у селі Калинове Костянтинівського району Донецької області, яке відноситься до населених пунктів на території проведення антитерористичної операції, тому колегія суддів дійшла до висновку, що вимога про зобов'язання Управління соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації призначити ОСОБА_4 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою ОСОБА_4, як уповноваженого представника сім'ї, від 12.05.2017 року є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року № 370, яка набула чинності 03 червня 2017 року, були внесені зміни до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505. Так, відповідно до абзацу другого пункту 6 Порядку передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення / частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Тобто, з 03 червня 2017 року, особи, які мають у власності житлове приміщення, розташоване у населених пунктах, на території яких здійснювалася антитерористична операція, в тому числі в с. Калинове Костянтинівського району Донецької області, втратили право на призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Разом з тим, вирішувати питання про наявність або відсутність обставин для припинення вищевказаних виплат належить до компетенції структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, рішення яких можуть бути оскаржені до суду.
Колегія суддів вавжає неприйнятними доводи апеляційної скарги с посиланням на лист Міністерства соціальної політики України від 03.08.2016 року № 1641/5/75-16, згідно із яким призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг внутрішньо переміщеним особам, які переміщуються в межах Донецької та Луганської областей, які на момент звернення мають у власності житлові приміщення, розташовані на підконтрольній території України грошова допомога не призначається, оскільки вказаний документ має рекомендаційний характер, та якщо він суперечить законодавству, застосовуватися відповідачем не повинен.
Проте суд першої інстанції припустився помилки, не врахувавши наступне.
Згідно частини другої статті 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Як на час подання цього позову, так і на момент прийняття судом оскаржуваної постанови відповідно до частини першої статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою цієї статті визначено, що для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, з позовом до суду позивач звернувся 12.07.2017 року (згідно штампу вхідної кореспонденції суду), хоча ставить питання про порушення його прав за час, більший ніж шість місяців.
Позивач про порушення свого права, якщо він вважав його порушеним, повинний був дізнатися ще у червні 2016 року.
Згідно статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Таким чином, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з цим позовом щодо частини своїх вимог. Тому вимоги позивача за період з 24.03.2015 року до 23.09.2016 року (тобто за час, який передував шестимісячному терміну до моменту звернення до суду) підлягають залишенню без розгляду, а постанова суду першої інстанції в цій частині позовних вимог - скасуванню. За період з 12.05.2017 судове рішення має бути залишено без змін.
Керуючись статтями 24, 99, 100, 183-2, 184, 195, 197, 198, 200, 203, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 04 вересня 2017 р. у справі № 232/3343/17 – задовольнити частково.
Постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 04 вересня 2017 р. у справі № 232/3343/17 в частині задоволення позовних вимог про визнання незаконним та скасування розпорядження Управління соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації від 24.06.2016 року про закриття особової справи ОСОБА_4, як отримувача адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам та зобов'язання Управління соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_4 адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам з 29.07.2015 року до 28.07.2016 року, з урахуванням поверненої ОСОБА_4 суми переплати в розмірі 2050,00 грн. – скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації в частині визнання незаконним та скасування розпорядження Управління соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації від 24.06.2016 року про закриття особової справи ОСОБА_4, як отримувача адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам та зобов'язання Управління соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_4 адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам з 29.07.2015 року до 28.07.2016 року, з урахуванням поверненої ОСОБА_4 суми переплати в розмірі 2050,00 грн. - залишити без розгляду.
В іншій частині постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 04 вересня 2017 р. у справі № 232/3343/17 залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 28 листопада 2017 року. Повний текст ухвали складений та підписаний колегією суддів протягом п’яти днів.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий А.В.Гайдар
Судді Л.А. Василенко
ОСОБА_2