
Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2017 року справа №805/2581/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Шишова О.О.,суддів Компанієць І.Д., Ястребова Л.В., при секретарі судового засідання Куленко О.Д., за участю представника позивача ОСОБА_2, представника відповідачів ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 вересня 2017 р. у справі № 805/2581/17-а (головуючий І інстанції Смагар С.В.) за позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання незаконною та скасування постанови від 16 червня 2017 року № 53264080,-
ВСТАНОВИВ:
18 липня 2017 року управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області звернулось до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якій просило, визнати незаконною та скасувати постанову Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_4 від 16.06.2017 року у виконавчому проваджені № 53264080 про зупинення вчинення виконавчих дій, визнати незаконною та скасування постанови (арк. справи 4-6).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року задоволено позовні вимоги, визнано незаконною та скасовано постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 16 червня 2017 року у виконавчому провадженні № 53264080 про зупинення вчинення виконавчих дій (арк. справи 102-104).
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову, як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позовних вимог, обґрунтувавши це тим, що відповідно до статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств» від 13 квітня 2017 року № 2021-VIII (далі Закон № 2021-VIII) тимчасово, до 1 січня 2019 року, підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо державних вугледобувних підприємств, які підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», знімаються арешти та заборони відчуження майна у таких виконавчих провадженнях, крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тобто, Законом № 2021-VIII прямо передбачено зупинення вчинення дій які передбачені Законом України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII (далі Закон № 1404-VIII). Таким чином, керуючись статтями 34, 35 Закону № 1404-VIII, державним виконавцем 16.06.2017 року винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій. Згідно із виконавчим листом № 805/1596/16-а виданим 23.11.2016 року з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» стягнуто пеню, а не заборгованість, а отже відсутні підстави для скасування оскаржуваної постанови (арк. справи 106-108).
У судовому засіданні представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги в повному обсязі.
Представник позивача просив суд залишити апеляційну скаргу без задоволення а постанову суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.
Відповідно до матеріалів справи, у зв'язку з наявністю у Відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська № 3 імені М.С.» ДП«ДВЕК» за страховими внесками позивачем була нарахована пеня за період з 01.01.2012р. по 31.03.2016 р. у розмірі 21 391 581,81 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01.09.2016 року у справі №805/1596/16-а задоволено повністю адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вугледарі. Суд стягнув з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ідентифікаційний код: 33161769, місцезнаходження: 85670, Донецька область, місто Вугледар) на користь Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вугледарі пеню у розмірі 21 391 581 гривня 81 копійка.
23 листопада 2016 року Донецьким окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист в адміністративній справі № 805/1596/16-а про стягнення з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на користь Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вугледарі пені у розмірі 21391581 грн. 81 коп. (а.с.47).
23 січня 2017 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_4, на підставі заяви позивача від 21 грудня 2016 року № 0508/819 про відкриття виконавчого провадження, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 53264080 з примусового виконання виконавчого листа № 805/1596/16-а, виданого 23 листопада 2016 року Донецьким окружним адміністративним судом, про стягнення з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на користь Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вугледарі пені у розмірі 21391581 грн. 81 коп. (а.с.49).
23 січня 2017 року, керуючись статтею 56 Закону № 1404-VIII та з метою реального виконання рішення суду, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України була винесена постанова про арешт майна боржника (а.с.51).
Відомості про арешт майна були внесені до відповідних реєстрів, що підтверджується заявою про реєстрацію обтяження рухомого майна від 24 січня 2017 року № 21/13, витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 24 січня 2017 року № 51305181, заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 14 лютого 2017 року № 33851719, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження від 14 лютого 2017 року № 80319311 (а.с.53-54, 57-58).
16 червня 2017 року, головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України керуючись статтями 34, 35 Закону № 1404-VIII, на підставі статті 1 Закону № 2021-VIII винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій до 1 січня 2019 року з примусового виконання виконавчого листа № 805/1596/16-авиданий 23.11.2016 року, виданий Донецьким окружним адміністративним судом, про стягнення з ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» на користь Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Вугледар пеню у розмірі 21391581,81 грн. (а.с.7).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем формально була застосована стаття 1 Закону № 2021-VIII та без вивчення та врахування всіх обставин спірних правовідносин була прийнята постанова про зупинення вчинення виконавчих дій
Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції погоджується, з наступних підстав.
Стаття 124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до статті 1 Закону № 2021-VIII, тимчасово, до 1 січня 2019 року, підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо державних вугледобувних підприємств, які підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", знімаються арешти та заборони відчуження майна у таких виконавчих провадженнях, крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За статтею 2 Закону № 2021-VIII «Прикінцеві положення», цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Зазначений закон набрав чинність 24 травня 2017 року.
Пунктом 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі Закон № 2464-VI) передбачено, що суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Верховний Суд України у постанові від 01.04.2015р. №21-49а14 зазначив, що після набрання чинності Законом № 2464-VІ за органами Фонду збережено повноваження щодо застосування фінансових санкцій (пені) за несплату заборгованості зі страхових внесків, яка виникла до 1 січня 2011 року.
У постанові від 19.11.2013 р. № 21-327а13 Верховний Суд України зазначив, що відповідно до абзацу 5 пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 2464-VI стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообовязкового державного соціального страхування відповідно до законодавства (законів та підзаконних актів), що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Згідно з п.5.1 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України було передбачено, що не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
Пунктом 5.8 вказаної Інструкції передбачено, що при стягненні недоїмки за платежами до Фонду строки давності не застосовуються. Сплата (погашення) пені здійснюється у такому самому порядку, як і недоїмки.
Також, частиною 3 статті 25 Закону № 2464-VІ передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до частини 15 статті 25 № 2464-VI, суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Колегія суддів зазначає, що стаття 1 Закону № 2021-VIII передбачає саме зупинення виконавчого провадження щодо державних вугледобувних підприємств, які підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», крім, зокрема, рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Тобто, виключеним випадком є саме рішення про стягнення заборгованості, а не недоїмки.
Отже, пеня, нарахована ВП «Шахта «Південнодонбаська № 3 ім. М.С.Сургая» ДП «ДВЕК» у звязку з несплатою страхових внесків за звітні періоди до 01.01.2011 р., з урахуванням вимог законодавства, є складовою заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а отже, норми статті 1 Закону № 2021-VIII не підлягають застосуванню
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про правильність висновків суду першої інстанції про задоволення позовних вимог Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, суд першої інстанції правильно встановив обставини по справі та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Повний текст ухвали складений 30 листопада 2017 року.
Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 вересня 2017 р. у справі № 805/2581/17-а залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 вересня 2017 р. у справі № 805/2581/17-а залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк до 5 днів.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня його складання в повному обсязі.
Головуючий суддя О.О. Шишов
Судді І.Д. Компанієць
ОСОБА_5