
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2017 р. Справа № 804/295/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Атланта-Агро" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Атланта-Агро» (далі-ПП «Атланта-Агро», підприємство, платник, позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області із позовними вимогами щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001371401 від 19.12.2016р.
В обґрунтування позовних вимог ПП «Атланта-Агро» зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки листом від 12.12.2016р. підприємство повідомило контролюючий орган про факт викрадення первинної фінансово-госодарської документації ПП «Атланта-Агро» за період з 01.01.2013р. по 30.09.2016р., який підтверджується витягом з кримінального провадження №12016040440002927 та довідкою слідчого відділення Дніпровського РВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області від 06.12.2016р., однак 19.12.2016р. відповідачем складено акт про незабезпечення платником зберігання первинних документів та винесено податкове повідомлення-рішення про застосування до позивача штрафних санкцій. Так, позивач вважає, що безумовною підставою для застосування адміністративно-господарської санкції для платника податків є його винні дії щодо незабезпечення вимог ст. 44 Податкового кодексу України, в той час як, у діях посадових осіб підприємства, на думку позивача, відсутній склад адміністративно-господарського правопорушення у вигляді невиконання вимог ст. 44 Податкового кодексу України, що виключає можливість застосування до позивача штрафу на підставі ст. 121 Податкового кодексу України згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Відповідач позов не визнав, подав до суду письмові заперечення проти позову з проханням відмовити в задоволенні позову у повному обсязі. Позиція відповідача відображена у запереченнях на позов та аргументована правомірністю оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Так відповідач зазначає, що згідно плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок на IV квартал 2016 року та наказу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №1280 від 01.12.2016р. з 19.12.2016р. розпочато документальну планову виїзну перевірку ПП «Атланта-Агро» за період з 01.01.2013р. по 30.09.2016р. тривалістю 20 робочих днів. ПП «Атланта-Арго» надано лист №12/12-1 від 12.12.2016р., яким повідомлено контролюючий орган про втрату первинних фінансово-господарських документів за період з 01.01.2013р. по 30.09.2016р., у звязку з чим ПП «Атланта-Агро», на думку відповідача, в порушення вимог п.п. 20.1.3, 20.1.6, 20.1.7, 20.1.15 п. 20.1 ст. 20, п. 44.1, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2, п. 85.4, п. 85.6, п. 85.8 ст. 85 Податкового кодексу України не забезпечено належного зберігання первинних документів, протягом установленого законодаством терміну (1095 днів) для збергіання таких документів з дня подання податкової звітності, для складання якої використовуються зазначені документи. З огляду на зазначене, відповідач вважає, що податкове повідомлення-рішення за №0001371401 від 19.12.2016р. про притягнення платника до відповідальності згідно п. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України шляхом застосування штрафних санкцій у розмірі 510, 00 грн. - винесено контролюючим органом правомірно.
Представник позивача у судовому засіданні від 20.09.2017р. позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача, субєкта владних повноважень, у судове засідання призначене на 20.09.2017р. не зявився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався.
Частиною 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи те, що представник відповідача у судове засідання не зявивсяь, ухвалою суду від 20.09.2017р. відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу №804/295/17 призначено до розгляду у письмовому провадженні на підставі наявних в справі доказів, за відсутності сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, судом встановлено наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ПП «Атланта-Агро» (код ЄДРПОУ 32150080) зареєстровано як субєкта підприємницької діяльності юридичну особу від 15.08.2002р.
Підприємство перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 2.108.2002р. за №35022.
01.12.2016р. Головним управління ДФС у Дніпропетровській області винесено наказ «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Атланта-агро» за №1280, яким, внаслідок включення підприємства до плану-графіку проведення документальних планових перевірок субєктів господарювання на IV квартал 2016 року, наказано провести з 19.12.2016р. документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Атланта-Агро» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013р. по 30.09.2016р. тривалістю 20 робочих днів.
Зі змісту наданої до суду позивачем ОСОБА_2, складеної слідчим Дніпровського районного відділення поліції Дніпровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_3, вбачається, що 06.12.2016р. до Чергової частини Дніпровського РВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області звернувся ОСОБА_4 (14.07.1991р.н.) про те, що 06.12.2016р. близько 08:10 год. невідома особа шляхом пошкодження сигналізації, проникла до салону автомобіля марки Хюндай Елантра, днд АЕ 8473ЕС, який знаходився біля будинку №32 по вул. Теплична у с.Слобожанське, звідки таємно вкрала наступну документацію: акти надання послуг від контрагентів, акти надання транспортно-експедиційних послуг, податкові накладні, залізничні переліки по ТЕХ ПД, банківські виписки оборотно-сальдові відомості, додаткові угоди до договорів транспортного експедирування, заявки на виконання транспортно-експедиційних послуг, залізничні накладні, претензії, відомості на закупівлю паливно-мастильних матеріалів, авансові звіти, накази по підприємству, ордера, маршрутні листи, договори оренди, договори оренди автомобілів, договори на транспортно-експедиційні послуги, договори на закупівлю пального, договори на закупівлю ЗПП, договори про надання послуг. Вся вищенаведена викрадена документація складена за період з 01.01.2013р. по 30.09.2016р. Даний факт був зареєстрований 06.12.2016р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016040440002927 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185 Кримінального кодексу України.
Наведене підтверджується, наданим позивачем до суду, витягом з кримінального провадження №12016040440002927.
12.12.2016р. ПП «Атланта-Агро» надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області повідомлення (вих. №12/12-1 та №12/12-2 від 12.12.2016р.) повідомлення про факт крадіжки первинної фінансово-господарської документації підприємства із наданням копій вищезазначених довідки слідчого та витягу з кримінального провадження №12016040440002927.
19.12.2016р. Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області складено Акт «Про незабезпечення ПП «Атланта-Агро» (код за ЄДРПОУ 32150080) зберігання первинних документів» за №721/04-36-14-04-32150080, яким зафіксовано факт отримання від підприємства інформації щодо втрати первинної фінансово-господарської документації ПП «Атланта-Агро», складеної за період з 01.01.2013р. по 30.09.2016р., у звязку з чим контролюючий орган дійшов до висновку про порушення підприємством вимог п.п. 20.1.3, 20.1.6, 20.1.7, 20.1.15 п. 20.1 ст. 20, п. 44.1, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2, п. 85.4, п. 85.6, п. 85.8 ст. 85 Податкового кодексу України, оскільки платником не забезпечено належного зберігання первинних документів, протягом установленого законодаством терміну (1095 днів) для збергіання таких документів з дня подання податкової звітності, для складання якої використовуються зазначені документи, що тягне за собою застосування відповідно до п. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України штрафної санкції у розмірі 510,00 грн.
З огляду на зазначене, відповідач на підставі даного акту було сформовано, податкове повідомлення-рішення за №0001371401 від 19.12.2016р., яким внаслідок порушення платником вимог п. 44.6 ст. 44, п. 85.2, п. 85.4, р. 85.6, п. 85.8 ст. 85 Податкового кодексу України на підставі п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 та п. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України ПП «Атланта-Агро» притягнуто до відповідальності шляхом застосування штрафних санкцій у розмірі 510, 00 грн.
Окрім того, 19.12.2016р. Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області складено Акт за №720/04-36-14-01/32150080 «Про неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Атланта-Агро» (код ЄДРПОУ 32150080)», у якому контролюючий орган зазначив про неможливість проведення відповідної перевірки у терміни згідно наказу №1280 від 01.12.2016р. з огляду на отримання від платника інформації про втрату первинної фінансово-господарської документації за період з 01.01.2013р. по 30.09.2016р., у звязку з чим та на підставі п. 44.5 ст. 44 Податкового кодексу України термін проведення документальної планової виїзної перевірки платника переноситься до усунення причин, які призвели до неможливості її проведення.
20.12.2016р. Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області винесено наказ за №1363 «Про перенесення термінів проведення документальної планової перевірки ТОВ «Атланта-Агро».
Правомірність податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за №0001371401 від 19.12.2016р., є предметом розгляду даної адміністративної справи.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
В свою чергу, нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, є Податковий кодекс України.
Відповідно до п.44.1 ст. 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", первинний документ - документ, який містить відомості про бухгалтерську операцію та підтверджує її здійснення, господарською операцією - є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Відповідно до п. 2 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", фінансова, податкова та інші види звітності, що використовують грошовий примірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку, для підтвердження даних податкового обліку і можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Статтею 4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтуються, зокрема, на таких основних принципах: превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми; нарахування та відповідність доходів і витрат - для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійсненні для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.
Керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів, як це передбачено у п.6 ст.8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Відповідно до п.1 та п.2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" - підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа; дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складених документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарських операцій, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. для контролю та впорядкуванням оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.
Термін зберігання первинних та оброблених документів, регістрів та звітності встановлено п. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), згідно з яким платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.
Відповідно до абзаців 1-2 пункту 44.5 статті 44 Податкового кодексу України, у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації.
Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.
Аналіз наведеної правової норми свідчить на користь висновку, що саме на платника податків покладено обов'язок не тільки відновити втрачені документи, а й письмово повідомити про це контролюючий орган за місцем обліку. При цьому, указаною статтею установлено п'ятиденний строк для такого повідомлення з дня втрати, пошкодження або дострокового знищення документів.
Пунктом 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України передбачено, що незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, ПП «Атланта-Агро» надано докази щодо дотримання ним вимог п.44.5 ст.44 Податкового кодексу України, а саме: повідомлення Відповідача про втрату первинної документації в передбачений законом строк, у зв'язку з чим, позивач вважає, що його не має бути притягнуто до відповідальності.
Водночас, суд зауважує, що п. 121.1. ст. 121 Податкового кодексу України передбачено відповідальність, зокрема за незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, у зв'язку з чим, дії платника податків щодо повідомлення контролюючого органу про втрату, пошкодження або дострокове знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України, не звільняють його від певної за це відповідальності, а лише дають можливість з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу, протягом 90 календарних днів відновити втрачені документи.
Аналогічний висновок викладений в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11.04.2016р. (провадження № К/800/25574/15) по справі №826/96/15.
З огляду на вищевикладене, суд доходить до висновку про правомірність застосування до ПП «Атланта-Агро» штрафних санкцій в сумі 510,00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення №0001371401 від 19.12.2016р.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини другої ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, вимоги якої відповідачем виконано.
Таким чином, суд доходить до висновку, що відповідач діяв в порядку, в межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством, у звязку з чим підстави для скасування податкового повідомлення-рішення за №0001371401 від 19.12.2016р. відсутні.
З огляду на вищевикладене, позов Приватного підприємства "Атланта-Агро" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Атланта-Агро" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001371401 від 19.12.2016р. - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя ОСОБА_1