
Справа № 390/1993/17
Провадження № 3/390/619/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.11.2017 року. Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Бойко І.А., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючої начальником відділення (секретного) квартирно-експлуатаціного відділу м.Кропивницький,
за п.5, п.6, п.7 ч.1 ст.212-2 КУпАП
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, перебуваючи на посаді начальника відділення (секретного) квартирно-експлуатаційного відділу м.Кропивницький (далі - КЕВ, відділ, установа), призначена на посаду наказом начальника КЕВ від 01.11.2013 №107, має допуск до державної таємниці за формою 3 (висновок Управління від 01.07.2010 № 749), та доступ до інформації з відповідним ступенем секретності, на яку покладено обов'язки працівника режимно-секретного органу КЕВ, відповідального (згідно з посадовими обовязками, затвердженими керівником установи у 2014) за організацію і здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності у відділі, постійного контролю за їх додержанням, допустила порушення своїх службових обовязків щодо роботи режимно-секретного органу, організації та стану секретного діловодства, чим сприяла існуванню недоліків в організації захисту державної таємниці та режимно-секретної діяльності в квартирно-експлуатаційному відділі м.Кропивницький.
В ході проведення в КЕВ спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, повязаної з державною таємницею (акт №61/ОДТ 61/ОДТ/1941/дск від 09.08.2017), зафіксовано, що така діяльність, здійснюється у відділі з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме Закону України «Про державну таємницю» та Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013 № 939 (далі - Порядок-939), зокрема: в частині організації роботи режимно-секретного органу, організації та стану секретного діловодства, зберігання МНСІ у не обстежених належним чином для проведення секретних робіт режимних приміщеннях, порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці, дозвільного порядку провадження діяльності, повязаної з державною таємницею, в частині здійснення такої діяльності без повідомлення в установленому порядку спеціального дозволу на провадження діяльності, повязаної з державною таємницею, невиконання у повному обсязі висновків та рекомендацій комісії СБУ, викладених у акті витоку секретної інформації.
Так, працівником РСО ОСОБА_1 порушено дозвільний порядок провадження діяльності, повязаної з державною таємницею.
Встановлено, що працівником РСО ОСОБА_1 в порушення вимог п.п. 21, 22, 42(6) Порядку-939 та ст.20 Закону України «Про державну таємницю» документи для переоформлення спеціального дозволу на провадження діяльності, повязаної з державною таємницею у звязку із зміною назви КЕВ м. Кіровоград на КЕВ м. Кропивницький (витяг із спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального Штабу ЗСУ від 17.10.2016 № 322/1/18дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2016 році», який надійшов до КЕВ за вх. № 20дск від 17.11.2016) не підготовлені та до УСБУ в Кіровоградській області своєчасно не направлено. Заявка та акт перевірки стану режиму секретності підготовлені працівником РСО ОСОБА_1 лише 19.06.2017.
Тобто, квартирно-експлуатаційний відділ м.Кропивницький з вини працівника РСО в порушення вимог ст.20 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 21, 22, 42(6) Порядку-939 протягом семи місяців (починаючи з 17.11.2016) провадить діяльність, повязану з державною таємницею, без переоформлення в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності у звязку зі зміною найменування відділу.
Крім того, надання допуску та доступу до державної таємниці здійснюється в КЕВ з порушенням встановленого законодавством порядку.
Номенклатура посад працівників КЕВ м. Кропивницький, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці, не відповідає вимогам п.50 Порядку-939 та формі згідно з додатком 4 до Порядку, тому що не містить відомостей про функціональні обовязки (посадові інструкції) та інші документи, які визначають характер виконуваної працівниками роботи, пов'язаної з державною таємницею, конкретні завдання у сфері державної таємниці, для виконання яких працівнику необхідний доступ виключно у межах положень визначених статей ЗВДТ.
Крім того, установою вищого рівня на адресу КЕВ були надіслані «Методичні рекомендації щодо порядку складання проекту номенклатури посад працівників підприємств, установ, організацій, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці, а також внесення змін до неї» обл. № 303/22/8/78дск від 05.07.2016, на яких є резолюція керівництва відділу 20.07.2016 працівнику РСО до виконання.
Працівником РСО ОСОБА_1 не вживаються заходи щодо підготовки проекту нової номенклатури посад працівників КЕВ, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці, згідно з вимогами Порядку-939, наданими Методичними рекомендаціями та у зв'язку зі зміною найменування установи. Тобто, надання допуску та доступу до державної таємниці в КЕВ здійснюється з вини ОСОБА_1 з порушенням встановленого законодавством порядку, що є загрозою витоку секретної інформації.
Крім того, працівником РСО не вживаються заходи щодо охорони державної таємниці, а саме: впродовж 2012-2016 р.р. працівнику відділу, посада якого внесена до номенклатури посад за порядковим № 6, ОСОБА_1 не було своєчасно оформлено допуск до державної таємниці, у зв'язку із закінченням терміну дії попереднього (порушено вимоги п.п. 41, 54-56, 73-74 Порядку-939), внаслідок чого останній виконував роботи, пов'язані з державною таємницею та знайомився із секретними відомостями при виконанні своїх посадових обов'язків, без оформлення належним чином допуску до державної таємниці, чим створено загрозу витоку секретної інформації та свідчить про порушення працівником РСО встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу та невжиття заходів щодо охорони державної таємниці.
Крім того, працівником РСО ОСОБА_1 не вжито заходів щодо обов'язкового обстеження режимних приміщень для проведення секретних робіт до початку їх експлуатації у відділі: акт про придатність режимного приміщення для проведення в ньому секретних робіт, де постійно зберігаються МНСІ відділу працівником РСО підготовлений формально, вимогам п.211 Порядку-939 не відповідає (не містить інформації щодо: відомостей про місце розташування приміщення, розміщення обладнання та технічних засобів; ступеня секретності, виду, тривалості і періодичності секретних робіт, що там проводяться; організаційних заходів та технічних засобів, які необхідно використовувати для гарантування збереження секретної інформації, її матеріальних носіїв, унеможливлення несанкціонованого чи безконтрольного доступу до них), перелік режимних приміщень не відповідає формі згідно з додатком 30 до Порядку та в порушення вимог п.211 Порядку-939 не містить відомостей щодо тривалості і періодичності проведення секретних робіт. Зберігання матеріальних носіїв секретної інформації в не обстеженому належним чином режимному приміщенні створює передумови до виходу їх з контролю та є загрозою витоку секретної інформації.
Крім того, інструкція на випадок виникнення надзвичайної ситуації (пожежі, аварії, стихійного лиха, спрацювання сигналізації тощо), яка повинна бути розроблена працівником РСО, в порушення вимог п.228 Порядку-939 відсутня, правила пропускного режиму, правила внутрішньо об'єктового режиму, вимогам п.п.233-234, 239-240 Порядку-939 не відповідають; план і заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану, який затверджений начальником відділу 02.03.2015, вимогам п.п. 734-739 Порядку-939 не відповідає, в порушення вимог п. 741 Порядку-939 періодично (але не менш як один раз на рік) не переглядався; зміни до плану не вносились, через що він втратив свою актуальність, що у разі потреби унеможливить практичну реалізацію евакуаційних заходів і створить загрозу витоку секретної інформації, що свідчить про невжиття працівником РСО ОСОБА_1 заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці в КЕВ.
Крім того, акт загальної перевірки наявності МНСІ, який підготовлений працівником РСО, вимогам п.п. 434-436 Порядку-939 не відповідає (в акті не відображено кількість усіх взятих на облік секретних документів та інших МНСІ, які зберігаються в РСО відділу за звітній та попередні роки), перевірка проведена формально, що є загрозою витоку секретної інформації і свідчить про невжиття працівником РСО заходів щодо охорони державної таємниці в установі.
Також, в порушення вимог п. 438 Порядку-939 та ст.21 Закону України «Про державну таємницю», працівником РСО ОСОБА_1 не проводяться щоквартальні перевірки дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання і роботи з ними на робочих місцях (столи, шафи, сейфи), спеціальний робочий зошит РСО, у якому повинні здійснюватися записи про результати перевірки, виявлені недоліки і порушення, а також заходи щодо їх усунення, працівником РСО не заведено.
Працівником РСО ОСОБА_1 не виконано у повному обсязі висновки та рекомендації комісії УСБУ, викладені в акті попередньої перевірки (№ 61/ОДТ/2231/дск від 18.12.2015), чим порушено вимоги п. 758 Порядку-939, що є загрозою витоку секретної інформації.
Таким чином, враховуючи всі вищевикладені недоліки в організації секретного діловодства в КЕВ встановлено, що працівником РСО ОСОБА_1 порушено вимоги розділу «Обов'язки та обмеження прав громадян, яким надано допуск і доступ до державної таємниці та забезпечення умов їх роботи» (п.116 Порядку-939) (відповідно до вказаного пункту Порядку зобов'язаний: виконувати вимоги режиму секретності; додержуватися вимог законодавства про державну таємницю. Тобто, ОСОБА_1 не виконано вимоги режиму секретності - порушено вимоги ст.28 Закону України «Про державну таємницю» та п.116 Порядку-939. Згідно з вимогами п.117 Порядку-939 ? громадяни, яким надано допуск і доступ до державної таємниці, несуть в установленому порядку відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці.
Відповідальність за здійснення вказаних вище заходів несе працівник РСО квартирно-експлуатаційного відділу м. Кропивницький ОСОБА_1 (відповідно до вимог ст. 21 Закону України «Про державну таємницю», п.п. 35, 41, 42 Порядку-939 та згідно з посадовими обов'язками, затвердженими керівником установи в 2014), якою не вжито необхідних заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці у відділі та виконання завдань покладених на РСО, не додержано інших вимог законодавства про державну таємницю (порушено вимоги ст.28 Закону та п. 42, 116 Порядку-939).
Згідно ст.268 КУпАП справа розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_1 в судове засідання зявилась, вину визнала.
У відповідності до вимог ст. 252 КУпАП, оцінюючи докази в їх сукупності, на підставі всебічного, повного та обєктивного дослідження всіх обставин справи вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого п.5 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як, вона вчинила порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці, п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як, вона не вжила заходів щодо охорони державної таємниці, а також правопорушення, передбачене п.7 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як вона здійснювала діяльність, повязану з державною таємницею, без отримання в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 61/ОДТ/2623/дск від 25.10.2017 року, актом перевірки стану охорони державної таємниці № 61/ОДТ/1941/дск від 09.08.2017 р., іншими матеріалами справи.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст.33 КУпАП України, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що помякшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.
Враховуючи обставини правопорушення, особу правопорушника, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється Законом України «Про судовий збір», сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 212-2, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винною ОСОБА_1, ідентифікаційний номер 217431722, у вчиненні правопорушення, передбаченого п.5, п.6, п.7 ч.1 ст.212-2 КУпАП і призначити адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн. Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами: р/р 31116106700194, МФО: 823016, код за ЄДРПОУ: 38036997, код бюджетної класифікації: 21081100, отримувач коштів: УК у Кіровогр. р-ні/Кіровогр. р-н/21081100, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Кіровоградській області.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статтіКУпАПта зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер 217431722, судовий збір на користь держави в розмірі 320 (триста двадцять) гривень за наступними реквізитами: стягувач: Державна судова адміністрація України, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача:820019, рахунок отримувача:31215256700001, кодкласифікації доходів бюджету:22030106, призначення платежу - Судовий збір, адміністративне правопорушення (ОСОБА_1Ю.), Кіровоградський районний суд Кіровоградської області.
Постанову по справі про адміністративнеправопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя