Ухвала суду № 70581140, 28.11.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
812/245/17
Номер документу
70581140
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чиркін С.М

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2017 року справа № 812/245/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Чебанова О.О., суддів: Ястребової Л.В., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної казначейської служби України на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року у справі № 812/245/17 за позовом Публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Державної казначейської служби України, третя особа ОСОБА_2 безпеки України про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити дії щодо виконання виконавчого листа,-

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» (далі позивач) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної казначейської служби України (далі відповідач, апелянт), третя особа ОСОБА_2 безпеки України про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити дії щодо виконання виконавчого листа.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року у справі № 812/245/17 позов було задоволено повністю, внаслідок чого: визнано протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України щодо неповного виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом 17.04.2012 у справі № 2а-11633/11/1270, в частині стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість по податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2011 року в сумі 601210,00 грн.; зобовязано Державну казначейську службу України здійснити дії щодо повного виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом 17.04.2012 по справі № 2а-11633/11/1270.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства (далі КАС) України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.

Позивач публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» (код ЄДРПОУ 05763797), зареєстроване юридичною особою 18.06.2003, 23.06.2015 змінено місце знаходження юридичної особи позивача на Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 52-Б (т. 1 а.с. 81-84).

Відповідач Державна казначейська служба України (код ЄДРПОУ 37567646), відповідно до пункту 1 Положення «Про Державну казначейську службу України», затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 за № 460/2011, (далі - Положення № 4 60/2011) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр). Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14.02.2012 у справі № 2а-11633/11/1270 позовні вимоги публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області про стягнення суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету задоволено частково (т. 1 а.с. 10-17).

Визнано противоправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську щодо ненадання до Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області висновку про відшкодування публічному акціонерному товариству «Луганськтепловоз» податку на додану вартість за березень 2011 року на суму 15637791,00 грн.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» (ідентифікаційний код 05763797, місцезнаходження: 91005, м. Луганськ, вул. Фрунзе, буд. 107, р/р № 260000661206 у Луганській філії публічного акціонерного товариства «Укрексімбанк», МФО 304289) бюджетну заборгованість з податку на додану вартість по податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2011 року в сумі 15637791,00 грн. (пятнадцять мільйонів шістсот тридцять сім тисяч сімсот девяносто одна гривня нуль копійок).

В решті позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» (ідентифікаційний код 05763797, місцезнаходження: 91005, м. Луганськ, вул. Фрунзе, буд. 107, р/р № 260000661206 у Луганській філії публічного акціонерного товариства «Укрексімбанк», МФО 304289) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1896,12 грн. (одна тисяча вісімсот девяносто шість гривень дванадцять копійок).

04.04.2012 ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14.02.2012 у справі № 2а-11633/11/1270 залишено без змін (т. 1 а.с. 18-19).

Таким чином постанова Луганського окружного адміністративного суду від 14.02.2012 у справі № 2а-11633/11/1270 набрала законної сили 04.04.2012.

17.04.2012 позивачем отримано виконавчий лист у справі № 2а-11633/11/1270 щодо стягнення з Державного бюджету України суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню за декларацією з ПДВ за березень 2011 року в розмірі 15637791,00 грн. (пятнадцять мільйонів шістсот тридцять сім тисяч сімсот девяносто одна гривня нуль копійок) (т. 1 а.с. 21).

05.10.2012 Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області отримало заяву від 03.10.2012 № 863-3661С про предявлення до виконання виконавчого листа в адміністративній справі № 2а-11633/11/1270 (т. 1 а.с. 71).

Відповідно до виписок філії АТ «Укрексімбанку» в м. Луганську від 27.04.2012 та 26.06.2012 на розрахунковий рахунок позивача 27.04.2012 надійшли кошти у відшкодування ПДВ за декларацією за березень 2011 року в сумі 5000000,00 грн. та 26.06.2012 на розрахунковий рахунок позивача надійшли кошти у відшкодування ПДВ за декларацією за березень 2011 року в сумі 10036581,00 грн (т. 1 а.с. 26, 27).

22.10.2012 Головним управлінням Державної казначейської служби України у Луганській області листом № 15-06/6687 надіслано до Державної казначейської служби України згідно наказу від 03.02.2012 № 47 документи публічного акціонерного товариства, що надійшли для відшкодування податку на додану вартість за судовим рішенням: інформацію щодо стану виконання судового рішення по справі № 2а-11633/11/1270; оригінал виконавчого листа по адміністративній справі; оригінал заяви позивача від 03.10.2012 №863-366/С; оригінал довідки про розмір залишку невідшкодованих сум податку на додану вартість, що рахується в бюджетній заборгованості, яка встановлена рішенням суду за березень 2011 року; копію постанови Луганського окружного адміністративного суду від 14.02.2012 по справі № 2а-11633/11/1270; ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2012, ухвали Вищого адміністративного суду від 03.05.2012 (т. 1 а.с. 68).

Згідно з інформацією щодо стану виконання постанови суду від 14.02.2012 у справі № 2а-11633/11/1270 станом на 18 жовтня 2012 року залишилось до відшкодування за виконавчим листом 601210,00 грн. бюджетної заборгованості з ПДВ (т. 1 а.с. 69).

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.05.2012 зупинено виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2012 року у справі № 2а-11633/11/1270 до закінчення касаційного провадження (т. 2 а.с. 31).

Згідно з інформацією, зазначеної в довідці від 18.10.2012 № 16 станом на 18.10.2012 із суми, заявленої до відшкодування, фактично відшкодовано 15036581,00 грн., залишок бюджетної заборгованості за звітний період, вказаний у виконавчому листі, станом на 18.10.2012 становить 601210,00 грн., основної заборгованості, Також Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників податку у м. Луганську просить зупинити списання коштів у звязку із оскарженням в касаційному порядку постанови суду до розгляду Вищим адміністративним судом України по суті справи № 2а-11633/11/1270 (т. 1 а.с. 72).

25.01.2013 позивач звертався з листом № 863-366/С-1045 до Державної казначейської служби України щодо повідомлення про прийняття, реєстрацію та результати виконавчих документів по адміністративній справі № 2а-11633/11/1270 про бюджетне відшкодування підприємству податку на додану вартість у розмірі 15637791,00 грн. по декларації з податку на додану вартість (т. 1 а.с. 22).

05.02.2013 листом № 5-08/663-3058 Державна казначейська служба України повідомила позивача, що виконавчий лист, виданий 17.04.2012 Луганським окружним адміністративним судом по справі № 2а-11633/11/1270, перебуває на виконанні. Вищий адміністративний суд України ухвалою від 03.05.2012 зупинив виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2012 року у справі № 2а-11633/11/1270 до закінчення касаційного провадження. Повідомлено, що відповідно до частини першої пункту 13 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 № 845 зупинення безспірного списання коштів здійснюється у разі зупинення судом виконання рішення про стягнення коштів. Після розгляду зазначеної справи у суді касаційної інстанції Державною казначейською службою України буде здійснено заходи щодо перерахування коштів на користь позивача відповідно до законодавства України (т. 1 а.с. 23).

Зазначений лист отримано позивачем 12.02.2013.

Листом від 27.11.2013 № 1506/9857 Головним управлінням Державної казначейської служби України у Луганській області надіслано до Державної казначейської служби України в тому числі довідку про розмір залишку невідшкодованих сум податку на додану вартість, що рахується в бюджетній заборгованості, яка встановлена рішенням суду позивачу по справі № 2а-11633/11/1270 за звітний період березень 2011 року (т. 1 а.с. 73).

Згідно з інформацією, зазначеною в довідці від 30.10.2013 № 53, станом на 30.10.2013 із суми, заявленої до відшкодування, фактично відшкодовано 15637791,00 грн., з яких в погашення податкового повідомлення-рішення форми «В1» № НОМЕР_1 від 16.08.2013 в розмірі 601210,00 грн. Також Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників податку у м. Луганську просить зупинити списання коштів у звязку із оскарженням в касаційному порядку постанови суду до розгляду Вищим адміністративним судом України по суті справи №2а-11633/11/1270 (т. 1 а.с. 74).

Позивач не погодившись із довідкою від 30.10.2013 № 53 надав на неї заперечення до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податку у м. Луганську Державної податкової служби від 07.11.2013 № 866-811, в яких зазначив, що постанова суду у справі № 2а-11633/11/1270 у розумінні частини третьої статті 254 КАС України набрало законної сили з 04 квітня 2012 року. Щодо суми 601210,00 грн. фактично відшкодованої в погашення податкового повідомлення рішення форми «В1» № НОМЕР_1, зазначене податкове повідомлення рішення оскаржене в судовому порядку у справі №812/8227/13-а, остаточне рішення не постановлене. Враховуючи вищевикладене Позивач вважає, що підстави для зупинення виконання рішення відсутні (т. 1 а.с. 75).

07.05.2014 Головним управлінням Державної казначейської служби України в Луганській області листом № 15-06/344-4065 Державному казначейству України надіслано довідку від 23.04.2014 № 13. Відповідно до інформації зазначеній у довідці станом на 23.04.2014 залишок бюджетної заборгованості за звітний період, зазначений у виконавчому листі, станом на 23.04.2014 становить 601210,00 грн. основної заборгованості (т. 1 а.с. 80).

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.03.2016 касаційне провадження у справі № 2а-11633/11/1270 за позовом публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Луганську, Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області про стягнення суми закрито (т. 1 а.с. 20).

Відповідач протягом 2015-2016 років звертався з листами (від 03.09.2015 № 5-08/233-22382, від 20.01.2016 № 5-08/345-966, від 17.06.2016 № 5-08/3214-10598, від 26.07.2016 № 5-08/3951-12958) до ОСОБА_2 безпеки України з проханням повідомити про наявність законних підстав, що можуть вплинути на процес перерахування коштів за судовими рішеннями щодо відшкодування з державного бюджету сум ПДВ на користь платників, що знаходяться на території Донецької та Луганської областей, в тому числі щодо наявності законних підстав для подальшого відкладення перерахування бюджетних коштів на користь позивача (т. 2 а.с. 22-26).

У відповідь на листи відповідача ОСОБА_2 безпеки України повідомила про те, що ПАТ «Луганськтепловоз» перереєструвалось до підконтрольної українській владі території Луганської області за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 52-Б, виробничі потужності знаходяться на тимчасово окупованій території у м. Луганську. Вказану інформацію просили врахувати при прийнятті рішення щодо проведення бюджетного відшкодування ПДВ (листи від 15.12.2015 № 8/1/2-17807, від 25.02.2016 № 8/1/2-3809, від 01.08.2016 № 8/1/2-11269, від 26.08.2016 № 8/1/2-12330) (т. 1 а.с. 173 - 176).

16.12.2016 № 863-447 позивачем надіслано до Державної казначейської служби України скаргу, в якій просив письмово повідомити про стан та чергу виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом по адміністративній справі № 2а-11633/11/1270, визнати протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України щодо невиконання у встановлений законодавством тримісячний строк судового рішення за зазначеним виконавчим листом, стягнути з Державного бюджету України залишок невідшкодованої суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню за декларацією з податку на додану вартість за березень 2011 року в розмірі 601210,00 грн. (т. 1 а.с. 24). Скарга отримана уповноваженою особою відповідача 22.12.2016 (т. 1 а.с. 25).

Відповіді Відповідача на зазначену скаргу сторонами до суду не надано.

Спірними правовідносинами в зазначеній адміністративній справі є бездіяльність відповідача щодо виплати залишку невідшкодованої бюджетної заборгованості в сумі 601210,00 грн. за декларацією з ПДВ за березень 2011 року, стягнутої постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14.02.2012 № 2а-11633/1270.

У відповідності до частини першої статті 25 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 року № 45) (далі Порядок № 845).

Казначейство, відповідно до наданих повноважень, здійснює виконання рішень судів, дотримуючись пункту 1 частини девятої Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України та пункту 3 Порядку № 845, якими передбачено, що рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання. Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.

Зазначене відповідає принципу справедливості та забезпечує рівні права стягувачів на одержання коштів Державного бюджету за рішенням суду.

Гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання встановлюються Законом України від 05.06.2012 № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон № 4901-VI).

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 4901-VI держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є:

- державний орган;

- державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство);

- юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).

Статтею 3 Закону № 4901-VI визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо стягувач подав не всі необхідні для перерахування коштів документи та відомості, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти днів з дня надходження заяви повідомляє в установленому порядку про це стягувача.

У разі неподання стягувачем документів та відомостей у місячний строк з дня отримання ним повідомлення центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, повертає заяву стягувачу.

Стягувач має право повторно звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для виконання рішення суду у визначені частиною другою цієї статті строки, перебіг яких починається з дня отримання стягувачем повідомлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Згідно з абзацом 2 пункту 2 Порядку № 845 безспірним списанням є операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання рішень про стягнення коштів Казначейством та його територіальними органами без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Підпунктом 2 пункту 4 Порядку № 845 визначено, що органи Казначейства вживають заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку.

Враховуючи вищезазначені норми, обовязок саме Державної казначейської служби України та його територіальних органів виконувати рішення суду про стягнення коштів з державного чи місцевого бюджету шляхом їх безспірного списання на підставі рішення суду.

Підпунктом 6 пунктом 16 Порядку № 845 визначено, що органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів з метою забезпечення бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 845 стягувач, на користь якого прийняті судові рішення про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, подає документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку, до органу Казначейства за місцем реєстрації стягувача в органі державної податкової служби.

Орган Казначейства надсилає після надходження зазначених документів до органу державної податкової служби запит щодо визначення розміру залишку невідшкодованих з державного бюджету сум податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість бюджету з відшкодування такого податку.

У разі коли на дату надходження виконавчого документа або у процесі його виконання розмір такого залишку зменшився, орган державної податкової служби узгоджує протягом пяти робочих днів зазначений розмір із стягувачем, про що повідомляє органу Казначейства за встановленою формою.

Після закінчення строку узгодження розміру зазначеного залишку орган Казначейства передає виконавчий документ та інші документи, необхідні для його виконання, до Казначейства.

Казначейство здійснює в порядку черговості надходження виконавчих документів безспірне списання коштів державного бюджету в розмірі, встановленому судом або узгодженому органом державної податкової служби із стягувачем, та перераховує такі кошти на рахунок стягувача, зазначений у виконавчому документі або його заяві про виконання рішення про стягнення коштів.

Пунктом 6 Порядку № 845 передбачено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового звязку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

До заяви можуть додаватися інші документи, які містять відомості, що сприятимуть виконанню рішення про стягнення коштів (довідки та листи органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, або органів місцевого самоврядування, рішення органів досудового розслідування та прокуратури тощо).

При цьому, а ні Порядком № 845, а ні будь-яким іншим нормативним документом не встановлено форму заяви про виконання судового рішення, отже, така заява подається у довільній формі.

Як встановлено колегією суддів позивачем дотримано вимоги Порядку № 845 на час звернення у 2012 році до Державної казначейської служби України щодо виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 14.02.2012 у справі № 2а-11633/11/1270, про що свідчить інформація, зазначена в листі Державної казначейської служби України від 22.10.2012 № 15-06/6687 (т. 1 а.с. 68).

Спірні правовідносини в даній справі є такими, що тривають у часі.

Особливістю даної справи є те, що на час виникнення спірних відносин позивач (потужності підприємства) перебував на території проведення антитерористичної операції.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі Закон № 1669) період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Указ Президента України про завершення проведення антитерористичної операції на час розгляду даної справи відсутній.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 (частина друга статті 1 Закону № 1669).

Згідно з пунктом 24 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України витрати державного бюджету у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, здійснюються після повернення територій під контроль державної влади.

Під час судового розгляду справи судом встановлено, що позивач 23.06.2015 змінив своє місцезнаходження (юридичну адресу) з м. Луганська на м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 52-Б, що підтверджено інформацією, зазначеною в установчих документах позивача, та у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у якому зазначено серед інших і місто Луганськ місцезнаходження позивача до 23.06.2015.

При цьому, місто Сєвєродонецьк не віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

У листах від 31.03.2015 та 09.11.2015 ПАТ «Луганськтепловоз» повідомило ДКСУ про нові банківські реквізити для зарахування коштів, стягнутих на його користь судовим рішенням у справі № 2а/1270/4336/2012, одночасно повідомивши і про зміну своєї юридичної адреси (т. 2 а.с. 16, 18).

Про те, що позивач перереєструвався на підконтрольній українській владі території за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, б. 52-Б повідомлено відповідача також і ОСОБА_2 безпеки України у листі від 15.12.2015 № 8/1/2-17807.

Пунктом 13 Порядку № 845 передбачено, що зупинення безспірного списання коштів здійснюється у разі: 1) зупинення судом виконання: виконавчого документа; рішення про стягнення коштів; 3) звернення до суду із заявою про заміну особи (боржника, стягувача) правонаступником; 4) наявності інших передбачених законом обставин.

Наявні у відповідача правові підстави щодо зупинення на підставі ухвали Вищого адміністративного суду України виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2012 року у справі № 2а-11633/11/1270 припинились 02.03.2016 прийняттям Вищим адміністративним судом України ухвали про закриття касаційного провадження у справі № 2а-11633/11/1270 (т. 1 а.с. 20).

Таким чином з 03.03.2016 відповідач безпідставно не здійснив заходів щодо перерахування залишку коштів по відшкодуванню ПДВ за виконавчим листом позивачу.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що листи ОСОБА_2 безпеки України від 15.12.2015, 25.02.2016, 01.08.2016, 26.08.2016, на які відповідач посилається, як на підставу для зупинення безспірного списання коштів на користь ПАТ «Луганськтепловоз», за своїм змістом є інформаційним повідомленням про те, що після переміщення позивача на контрольовану державною владою територію Луганської області виробничі потужності останнього залишились за своїм попереднім місцем знаходження. Вказану інформацію ОСОБА_2 безпеки України просить враховувати при вирішенні питання про можливість відкладення списання коштів на користь позивача, однак, листи не містять жодних заборон щодо виконання рішення суду.

У зазначених листах відсутня будь-яка інформація щодо відкритих кримінальних проваджень стосовно позивача. Таку інформацію не надано суду і під час розгляду справи.

Тобто, зазначені листи носять лише рекомендаційний характер.

Колегія суддів звертає увагу на те, що пункт 13 Порядку № 845 містить вичерпний перелік підстав для зупинення безспірного списання коштів, який розширеному тлумаченню не підлягає, а листи ОСОБА_2 безпеки України не визначені чинним законодавством як підстава для зупинення безспірного списання коштів.

Згідно пояснень представника відповідача жодного письмового рішення про зупинення безспірного списання коштів на користь ПАТ «Луганськтепловоз» з 03.02.2016 не приймалось, відповіді на звернення позивача не надавались.

З огляду на вказане, колегія суддів дійшла висновку, що у відповідача відсутні підстави для невиконання рішення суду у справі № 2а-11633/11/1270 щодо відшкодування на користь позивача податку на додану вартість за декларацією за березень 2011 року, а тому не здійснення заходів щодо виконання виконавчого листа у справі № 2а-11633/11/1270 колегія суддів розцінює як протиправну бездіяльність Державної казначейської служби України.

Щодо позовної вимоги зобовязати Відповідача здійснити дії щодо виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом 17.04.2012 в адміністративній справі № 2а-11633/11/1270, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до пункту 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 7, у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право.

Суд може ухвалити постанову про зобовязання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли субєкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.

Отже, вирішуючи питання про зобовязання субєкта владних повноважень вчинити певні дії суд повинен перевірити, чи передбачено вчинення таких дій законодавством, та відсутність законодавчо встановлених заборон на вчинення цих дій на час розгляду справи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595 затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок № 595).

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 279 доповнено Тимчасовий порядок № 595 пунктом 12, згідно якого платежі з рахунків, відкритих в органах Казначейства, установам, які провадять діяльність на тимчасово неконтрольованій території, крім випадків, установлених законодавством, здійснюються, зокрема з метою виконання рішення суду та відшкодування податку на додану вартість, у разі коли:

-установа зареєстрована на контрольованій території;

-орган управління установи перебуває на контрольованій території;

-рахунки установи відкриті в банківських установах, розташованих на контрольованій території;

-установа сплачує податки та збори до державного бюджету та/або місцевих бюджетів.

Факт перереєстрації позивача на контрольованій території встановлено колегією суддів під час розгляду справи та підтверджено належними доказами (т. 1 а.с. 28-33).

На підтвердження обставини перебування органів управління позивача на контрольованій території позивачем було надано копії наказів про порядок здійснення управління Товариством та про організацію роботи, а також журнал реєстрації наказів (т. 2 а.с. 7-15).

Зазначеними наказами встановлено, що директор з правових питань з 24.05.2015 працює дистанційно в офісі публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, б. 52-Б (наказ від 21.05.2015 № 307), з 01.01.2016 начальник юридичного відділу працює дистанційно за юридичною адресою товариства (наказ від 30.12.2015 № 864), встановлено порядок здійснення управління за юридичною адресою товариства (наказ від 21.09.2016 № 400), надано посадовим особам позивача, які працюють за місцезнаходженням товариства, право першого та другого підпису банківських та фінансових документів (наказ від 03.04.2017 № 85).

Рахунки позивача відкриті в банківських установах, розташованих на контрольованій території, що підтверджено копіями договору банківського рахунку від 30.09.2014 № Y1114/1453R/LG00, укладеного з ПАТ «ВТБ БАНК» (відділення «Харківська регіональна дирекція ПАТ «ВТБ БАНК»), договору про розрахункове обслуговування за допомогою системи «Клієнт-Банк» від 11.07.2016 № 764, договору банківського рахунку від 11.07.2016 № 145, укладених з ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України», листами ПАТ «ВТБ БАНК» від 28.07.2017 № 1172/400-2 та АТ «Укрексімбанк» від 28.07.2017 № 164-1/1874 про відкриті рахунки для позивача (т. 1 а.с. 184-227).

Позивач є великим платником податків та перебуває на податковому обліку у Харківському управлінні Офісу великих платників податків ДФС.

Згідно з інформацією, зазначеною в довідці Офісу великих платників податків ДФС від 05.09.2017 № 46950/10/28-10-50-21, публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» станом на 05.09.2017 не має заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами ДФС, довідка дійсна до 15.09.2017 (т. 2 а.с. 29).

Отже, позивачем надано докази того, що ним дотримано всіх умов, з якими Тимчасовий порядок № 595 повязує можливість здійснення платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства, з метою виконання рішення суду та відшкодування податку на додану вартість.

Натомість відповідачем не надано доказів існування обставин, з якими чинне законодавство повязує обовязковість зупинення чи відкладення безспірного списання коштів на виконання рішення суду та відшкодування податку на додану вартість.

З огляду на вказане, позовну вимогу про зобовязання Державної казначейської служби України здійснити дії щодо виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом 17.04.2012 в адміністративній справі № 2а-11633/11/1270, колегія суддів вважає обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог та, як наслідок, про необхідність задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної казначейської служби України на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року у справі № 812/245/17 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року у справі № 812/245/17 - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому провадженні набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Головуючий суддя О.О. Чебанов

Судді Л.В. Ястребова

ОСОБА_3