Постанова № 70578470, 28.11.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
803/810/17
Номер документу
70578470
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2017 року Справа № 803/810/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мачульського В.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Фермерського господарства «Ставеччина» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України (далі - Держгеонадра України, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Фермерського господарства «Ставеччина» (далі - ФГ «Ставеччина», відповідач, гостодарство) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4399 від 24 липня 2013 року.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ФГ «Ставеччина» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4399 від 24 липня 2013 року з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка торфу в якості сировини для виготовлення паливних торфобрикетів, затвердження запасів ДКЗ України, та як додаток до спеціального дозволу укладено угоду про умови користування надрами. 17 червня 2016 року Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України (надалі - Відділ), проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ФГ «Ставеччина». За наслідками перевірки складено акт №02-02/11/2016-15/п-80 від 17 червня 2016 року, яким виявлено ряд порушень. В подальшому, відділом 17 червня 2016 року складено припис №364-16/02, в якому вказано на необхідність у строк до 17 липня 2016 року усунути порушення які викладені в акті та подати у письмовій формі матеріали, які б підтверджували факт усунення порушень. 20 липня 2016 року відділом направлено на адресу Держгеонадр України подання №408-16/02 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4399 від 24 липня 21013 року. Держгеонадра України своїм наказом №272 від 23 серпня 2016 року зупинила дію спеціального дозволу та надала товариству 30-денний термін для усунення порушень, на що відповідь не отримала. Також, листом №23608/13/14-16 від 20 грудня 2016 року позивач запропонував товариству надати у 15-денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, на що відповіді також не отримав. Відтак, оскільки ФГ «Ставеччина» порушено норми законодавства у сфері надрокористування та не усунено їх, а тому, на думку позивача, наявні законодавчо передбачені підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4399 від 24 липня 2013 року.

У письмових запереченнях проти позову відповідач посилалася на відсутність у позивача права щодо звернення до суду з даним позовом, оскільки Державною службою геології та надр України не наведено доказів існування між сторонами спору щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами. Також, вказує, що ФГ «Ставеччина» планує продовжити роботи та веде переговори з інвестором щодо здійснення фінансування. Крім того, зазначає що спеціальний дозвіл господарством куплений і є його власністю до закінчення терміну дії. Ніякої шкоди довкіллю не нанесено, протиправного використання надр не виявлено (а.с.71-72).

Представник позивача в судове засідання не прибув, 27 листопада 2017 року на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності в порядку письмового провадження (а.с.68).

Представник відповідача у судове засідання також не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяву про розгляд справи без його участі не надав.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявляти клопотання про розгляд справи за її відсутності. За правилами частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні. Частиною першою статті 41 КАС України передбачено, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи наведене, суд розглядає справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ФГ «Ставеччина» отримало спеціальний дозвіл на користування надрами №4399 від 24 липня 2013 року з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка торфу в якості сировини для виготовлення паливних торфобрикетів, затвердження запасів ДКЗ України (а.с.81-82).

Відповідно до угоди №4399 від 24 липня 2013 року Держгеонадра України надало відповідачу право на користування ділянкою надр з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин (а.с.83-88).

Згідно з додатком 2 до вищевказаних умов Держгеонадра України разом із ФГ «Ставеччина» затверджено програму робіт з геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки торфу ділянки Шкуратівського родовища (а.с.89).

17 червня 2016 року працівниками Західного міжрегіонального відділу Депертаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України (надалі - Відділ) проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ФГ «Ставеччина». Перевірка проводилась відповідно до норм Кодексу України про надра, Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 14 грудня 2011 року, на підставі наказів від 21 березня 2016 року №93, №92 та відповідно до направлення на проведення перевірки №354-16/06 від 10 червня 2016 року (а.с.90-94).

Актом перевірки від 17 червня 2016 року №02-02/11/2016-15/п-80 встановлено порушення, а саме:

- відсутній проект дослідно-промислової розробки ділянки надр;

- не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами - геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка торфу в якості сировини для виготовлення паливних торфобрикетів, затвердження запасів ДКЗ України;

- не представлено до перевірки лист Держгірпромнагляду №5015/0/3.1-12/6/13 від 28 травня 2013 року;

- не виконується Угода про умови користування надрами, в частині проведення та фінансування робіт у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт; дотримання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами; дотримання вимог, передбачених дозволом та Угодою про умови користування надрами; надання в установленому порядку ДСГН інформацію щодо користування надрами; подання щорічно до ДСГН інформацію щодо стану виконання Програми робіт;

- не виконується Програма робіт за переліком: складання проекту на розробку і рекультивацію родовища, ОВНСно-кошторисної документації попередньої та детальної розвідки; буріння пошукових свердловин: оконтурення родовища, деталізація геологічної будови, вивчення якісних і кількісних параметрів корисної копалини, обґрунтуванням підрахунку запасів; складання проекту ДПР (а.с.98-112).

В описі пояснень, зауважень або заперечень до акту директор ФГ «Ставеччина» С. Чабан зазначив, що у зв'язку з фінансовими труднощами роботи не проводились та ведуться пошуки інвестора (а.с.111)

На підставі даного акту відділом 17 червня 2016 року складено припис №364-16/02, в якому вказано на необхідність у строк до 17 липня 2016 року усунути вищевказані порушення та подати у письмовій формі матеріали, які б підтверджували факт усунення порушень (а.с.113-15).

20 липня 2016 року Відділом направлено на адресу Держгеонадр України подання №408-16/02 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4399 від 24 липня 2013 року (а.с.96).

Держгеонадра України своїм наказом №272 від 23 серпня 2016 року зупинила дію спеціального дозволу та надала товариству 30-денний термін для усунення порушень (а.с.117). Відповідно до додатку №2 до даного наказу згідно з підпунктом 1, 4 пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615) зупинено дію дозволу №4399 від 24 липня 2013 року (а.с.119). Позивач повідомив про це відповідача листом №15811/13/14-16 від 06 вересня 2016 року. Відповідь від господарства позивач не отримв.

20 грудня 2016 року на адресу відповідача направлено лист №23608/13/14-16 від з проханням надати до позивача у 15-денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами (а.с.124), на що відповіді позивач також не отримав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174 (далі по тексту - Положення №1174).

Згідно з підпунктом 12 пункту 4 Положення №1174 Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.

Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Процедура видачі спеціальних дозволів на користування надрами передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі по тексту - Порядок №615).

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Отже, відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати видобуток корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.

На підставі наведеного та з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, який передбачений Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 14.12.2011 року №1294 (далі - Порядок №1294).

Відповідно до пунктів 4 Порядку №1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за: своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Як уже зазначалось вище, Відділом проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ФГ «Ставеччина», на підставі якої складено акт перевірки №02-02/11/2016-15/п-80 від 17 червня 2016 року. Перевіркою встановлено, що відповідачем не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка торфу в якості сировини для виготовлення паливних торфобрикетів, затвердження запасів ДКЗ України; не представлено до перевірки лист Держгірпромнагляду №5015/0/3.1-12/6/13 від 28 травня 2013 року; не виконується Угода про умови користування надрами, в частині проведення та фінансування робіт у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт; дотримання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами; дотримання вимог, передбачених дозволом та Угодою про умови користування надрами; надання в установленому порядку ДСГН інформацію щодо користування надрами; подання щорічно до ДСГН інформацію щодо стану виконання Програми робіт; не виконується Програма робіт за переліком: складання проекту на розробку і рекультивацію родовища, ОВНСно-кошторисної документації попередньої та детальної розвідки; буріння пошукових свердловин: оконтурення родовища, деталізація геологічної будови, вивчення якісних і кількісних параметрів корисної копалини, обґрунтуванням підрахунку запасів; складання проекту ДПР.

Таким чином, відповідачем не дотримано Угоди про умови користування надрами із додатком 2.

Згідно з підпунктом 10 пункту 4 Положення №1174 зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Відповідно до підпункту 5 пункту 22 Порядку №615 (в редакції чинній на момент встановлення порушення) дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища.

З матеріалів справи слідує, що Держгеонадра України відповідно до пункту 22 Порядку №615 наказом зупинила дію спеціального дозволу №4399 від 24 червня 2013 року на користування надрами та надала термін 30 днів для усунення виявлених порушень. Позивач повідомив про це відповідача листом №15811/13/14-16 від 06 вересня 2016 року. Відповіді про усунення у повному обсязі порушень у сфері надрокористування не надходило.

Згідно з пунктом 5 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

З позовної заяви вбачається, що підставами для припинення позивачем права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу стало невиконання відповідачем заходів, які спричинили зупинення дії дозволу у встановлений строк.

Судом встановлено, що позивач Листом №23608/13/14-17 від 20 грудня 2016 запропонував товариству надати у 15-денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, на що відповіді також не отримав.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Таким чином, за відсутністю згоди користувача надрами припинення дозволу повинно відбуватися лише в судовому порядку.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оскільки Держгеонадра України надавала відповідачу терміни на усунення порушень, які на момент розгляду справи не усунуті, тому суд дійшов висновку про підставність позовних вимог про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4399 від 24 червня 2013 року, наданого ФГ «Ставеччина», з огляду що адміністративний позов слід задовольнити повністю.

Керуючись статтями 11,17,94,122,128,158,160,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Кодексу України про надра, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами №4399 від 24 липня 2013 року, виданий Фермерського господарства «Ставеччина».

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський