
Справа № 500/5065/17
Провадження № 2-а/500/126/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2017 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Адамова А.С.,
при секретарі - Івановій Ю.П. ,
за участю сторін: представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача Щербини О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ізмаїлі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
14.09.2017 року ОСОБА_3 звернулась до суду із позовом до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинення певних дій, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №102 від 04.08.2017р. про відмову в призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах з нарахуванням та виплатою її з дня звернення за її призначенням - 29.12.2016р.; стягнути з відповідача на її користь судові витрати в розмірі 640 грн.
Позовні вимоги ОСОБА_3 обґрунтовані тим, що постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 11.04.2017р. по справі №№ 500/38/17 зобов'язано Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області розглянути заяву ОСОБА_3 від 29 грудня 2016 року про призначення пенсії з прийняттям відповідного рішення. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2017р. постанова Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 11.04.2017р. залишено без змін. 04.08.2017 року Ізмаїльським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області прийнято рішення №102 про відмову у призначенні їй пенсії, копію якого вона отримала по пошті 20.08.2017р. В своєму рішенні відповідач зазначив, що загальний стаж ОСОБА_3 складає 23 роки 10 місяців 15 днів (стаж враховано по 31.12.2015р.), у тому числі 5 років 7 місяців 13 днів пільговий стаж. До пільгового стажу враховано період роботи дояркою з 04.04.1985р. по 31.12.1991р. та не враховано до пільгового стажу період роботи з 01.01.1992р. по 31.09.2007р. у зв'язку з відсутністю відомостей про стан виконання норм обслуговування тварин. Зазначене рішення позивач вважає протиправним оскільки, згідно пункту «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію мають жінки, які працювали доярками після досягнення 51 року при наявності 20 річного стажу роботи. Згідно п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники зайняті на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій затверджених Кабінетом Міністрів України при наявності стажу роботи не менше 25 років у жінок, з них не менше 20 років на зазначених роботах, після досягнення ними віку 51 рік - з 01 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року. Таким чином на даний час позивач має право на пенсію на пільгових умовах.
Згідно заперечень, наданих Ізмаїльським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області, відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, мотивуючи тим, що ОСОБА_3 не зверталася до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області із заявою про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 п. «д» «Закону України «Про пенсійне забезпечення». На виконання постанови Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 11.04.2017р. по справі №500/38/17 Рішенням управління №102 від 04.08.2017р. було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_3 у зв'язку з відсутністю необхідного та належним чином підтвердженого пільгового стажу роботи. Правом на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» користуються жінки після досягнення ними 51 року при наявності пільгового стажу 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування тварин. Під нормою обслуговування розуміється кількість голів тварин, закріплених за робітницею, які вона зобов'язана обслужити на протязі встановленого робочого дня у визначених організаційно-технічних умовах. При призначенні пенсії на пільгових умовах зазначеним робітницям враховується виконання норм обслуговування, які встановлені на рівні не нижче технічно-обґрунтованих норм. При зверненні за призначенням пенсії на пільгових умовах адміністрація господарства подає в органи Пенсійного фонду довідку про стаж роботи дояркою і про виконання встановлених норм обслуговування, довідка видається по даним первинного обліку. У разі коли документи первинного обліку щодо виконання встановлених норм обслуговування на підприємстві відсутні, то підстав для зарахування до пільгового стажу періодів роботи дояркою не має. Виконання норм обслуговування підтверджується довідкою адміністрації колгоспу, радгоспу чи іншого підприємства сільського господарства, де виконується робота, що дає право на цю пенсію, і відповідно питання встановлення та виконання норм обслуговування відноситься до компетенції цих підприємств. У зв'язку з ліквідацією колгоспу «Знамя октября» (в подальшому ТОВ «Бесарабія»), позивач надала заяву до Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області про можливість підтвердження періодів роботи по даному колгоспу ОСОБА_3 на посаді доярки, яка і розглядалася Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області. Однак, згідно Протоколу №4 від 28.04.2016р. відповідна Комісія прийняла рішення підтвердити ОСОБА_3 період роботи на посаді доярки з 04.04.1985р. по 31.12.1991р. та відмовити ОСОБА_3 у підтвердженні періодів роботи з 01.01.1992р. по 31.09.2007р. на посаді доярки відповідно до п. «д» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», у зв'язку з відсутністю відомостей про стан виконання норм обслуговування тварин. Зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах ОСОБА_3, саме з 29.12.2016р. є передчасним, адже не можливо надати належну правову оцінку наданих до заяви від 29.12.2016р. документам та відомостям, які вони містять, тому Порядком і передбачено особливу форму прийняття заяви та результати її розгляду. Документів достатніх для прийняття відповідного рішення не надавалося, тому на виконання рішень суду по справі №500/38/17 управлінням знов переглянуто можливість призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_3 та прийнято рішення №102 від 04.08.2017р. про відмову в призначенні пенсії, адже, згідно наданих документів загальний стаж роботи позивача становить 23 роки 10 місяців 15 днів, з них пільгового стажу на посаді доярки лише 5 років 07 місяців 13 днів. До пільгового стажу не враховано період роботи дояркою з 01.01.1992р. по 31.09.2007р. у зв'язку з відсутністю відомостей про стан виконання норм обслуговування тварин.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської областіпозовні вимоги не визнав та заперечував проти задоволення позову посилаючись на підстави, які зазначенні у письмових запереченнях.
Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_6 (які працювали разом із позивачкою) пояснили, що ОСОБА_3 у період з 01.01.1992 року по 31.09.2007 року працювала дояркою у колгоспі «Знамя Октября», який був реорганізований у КСП «Бессарабія», а в подальшому у ТОВ «Бессарабія». Позивачка протягом усього період працювала повний робочий день повну ставку із виконанням встановлених норм обслуговування. На обслуговуванні позивачки було одночасно від 25 до 30 корів. Певні періоди здійснювалася натуральна оплата праці.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.
Як вбачається з паспорту громадина України серії НОМЕР_2, виданого 22.01.1998 року Ізмаїльським РВУМВС України в Одеській області ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 року виповнилось 50 років.
Судом встановлено, що 19.02.2016 року позивач ОСОБА_3 звернулась до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою щодо проведення розрахунку можливості призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28 квітня 2016 року Протокол № 4, позивачу ОСОБА_3 підтверджено періоди роботи на посаді доярки з 04.04.1985 року по 31.12.1991 року відповідно до п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та відмовлено у підтвердженні періоду з 01.01.1992 року по 31.09.2007 року у зв'язку з відсутністю відомостей про стан виконання норм обслуговування тварин.
Листом від 12.05.2016 року за № 20-ПР наданим Ізмаїльським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області ОСОБА_3 повідомлено про те, що згідно п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», жінки, які працювали доярками (операторами машинного доїння) мають право на пенсію за віком на пільгових умовах після досягнення 51 року (які народилися з 01.10.1965 року по 31.03.1966 рік) і при наявності пільгового стажу 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування тварин. Згідно наданих документів загальний стаж роботи ОСОБА_3 становить 23 роки 10 місяців 15 днів з них пільгового стажу 5 років 7 місяців 13 днів. Згідно рішення комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_3 відмовлено у підтвердженні періоду роботи з 01.01.1992 року по 31.09.2007 рік на посаді доярки у зв'язку з відсутністю відомостей про стан виконання норм обслуговування тварин.
29.12.2016 року позивач ОСОБА_3 звернулась до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою, в якій просила розглянути питання про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах, як доярці на підставі раніше наданих нею документі внаслідок досягнення нею 51 року, який дає право виходу на пенсію.
Листом від 16.01.2017 року за № 1/П-01, наданим Ізмаїльським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області, позивачу ОСОБА_3 повідомлено про те, що позивач 19.02.2016 року вже зверталась до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області за підрахунком права виходу на пенсію за віком відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Управлінням зроблено правову оцінку наданих позивачем документів. 12.05.2016 року вихідний 20-ПР позивачу ОСОБА_3 повідомлено, що на пенсію за віком на пільгових умовах вона права не має. Загальний стаж роботи позивача становить 23 роки 10 місяців 15 днів (стаж враховано по 31.12.2015 рік) у тому числі 5 років 7 місяців 13 днів пільговий стаж.
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 11.04.2017р. по справі №500/38/17 зобов'язано Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області розглянути заяву ОСОБА_3 від 29 грудня 2016 року про призначення пенсії з прийняттям відповідного рішення.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2017р. постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 11.04.2017р. по справі №500/38/17 залишено без змін.
Рішенням Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №102 від 04.08.2017р. відмовлено ОСОБА_3 у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки загальний стаж роботи ОСОБА_3 становить 23 роки 10 місяців 15 днів з них пільгового стажу 5 років 7 місяців 13 днів. До пільгового стажу враховано період роботи дояркою з 04.04.1985р. по 31.12.1991р. та не враховано до пільгового стажу період роботи з 01.01.1992 року по 31.09.2007 рік у зв'язку з відсутністю відомостей про стан виконання норм обслуговування тварин.
Листом Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №5606/05 від 15.08.2017р. копія рішення №102 від 04.08.2017р. направлена ОСОБА_3
Вказаний лист позивач отримав поштою 20.08.2017р., тому строк звернення до суду позивачем не пропущений.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.
Відповідно до п. «д» ч. 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України N 637 у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах для підтвердження спеціального трудового стажу, приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, в яких має бути вказано період роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана дана довідка.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно трудової книжки позивача ОСОБА_3 вона з 04.04.1985 року по 31.09.2007 року працювала в якості доярки в колгоспі «Знамя Октября», який був реорганізований у КСП «Бессарабія», а в подальшому у ТОВ «Бессарабія», про що є відповідні записи у трудовій книжці.
Також трудовою книжкою позивачки підтверджений трудовий стаж з 01.01.1992 року по 31.09.2007 року в якості доярки в колгоспі «Знамя Октября», який був реорганізований у КСП «Бессарабія», а в подальшому у ТОВ «Бессарабія».
Таким чином загальний стаж роботи позивача дояркою складає більше 20 років.
Із архівної довідки КП Ізмаїльської районної ради «Об'єднаний трудовий архів» від 11.02.2016 року за №35/01-28 вбачається, що відповідно до документів по особистому складу колгоспу «Знамя Октября» с. Лощинівка Ізмаїльського району є відомості про роботу ОСОБА_3, яка значиться за: 1985р. - посада не вказана (КРС, основне стадо); 1986-1991р.р.- доярка; 1994р. - посада не вказана (МТФ); 1995-1996р.р. - доярка; 1997-1998р.р. - посада не вказана (МТФ); 1999-2004р.р. - доярка. Накази по особистому складу до архіву на зберігання не надходили, нарахування заробітної плати по січень 2004р. Книги обліку трудового стажу колгоспників (Ф.№Т-14а) до КП «Трудової архів Ізмаїльської районної ради» на зберігання не надходили.
Із архівної довідки КП Ізмаїльської районної ради «Об'єднаний трудовий архів» від 18.03.2016 року за №105/01-28 вбачається, що відповідно до документів по особистому складу колгоспу «Знамя Октября» с. Лощинівка Ізмаїльського району є відомості про роботу ОСОБА_3, яка значиться за: 1985р. - посада не вказана (КРС, основне стадо); 1986-1991р.р.- доярка; 1994р. - посада не вказана (МТФ); 1995-1996р.р. - доярка; 1997-1998р.р. - посада не вказана (МТФ); 1999-2006р.р. - доярка. Накази по особистому складу до архіву на зберігання не надходили, нарахування заробітної плати по квітень 2006р. Книги обліку трудового стажу колгоспників (Ф.№Т-14а) до КП «Трудової архів Ізмаїльської районної ради» на зберігання не надходили.
Згідно довідки Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області №177 від 17.03.2016р. про результати перевірки обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії шляхом ознайомлення з архівними документами дані архівної довідки про заробітну плату №35/01-28 від 11.02.2016р. не відповідають первинним документам, нарахування заробітної плати здійснювалося по квітень 2006р.
Згідно довідки Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області №178 від 17.03.2016р. про результати перевірки обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії шляхом ознайомлення з архівними документами дані архівної довідки про заробітну плату №35/01-28 від 11.02.2016р. не відповідають первинним документам, не вірно вказана кількість трудоднів за 2004р., вказана кількість трудоднів за 2005 та 2006р.р.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначено пунктом 20 Порядку № 637, яким передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном (абзац сьомий пункту 20 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2012 р. N 35).
КП Ізмаїльської районної ради «Об'єднаний трудовий архів» може видати тільки довідку про стаж роботи та нарахування заробітної плати, надати довідку про виконання дояркою встановлених норм обслуговування тварин неможливо, оскільки первинні документи до архіву на зберігання не здаються.
Строк зберігання первинних документів підприємств, організацій, установ визначено Наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України «Про затвердження переліку типових документів» № 41 від 20 липня 1998 року (діючого на час припинення трудових правовідносин). Згідно з даним Наказом, строк зберігання первинних документів, становить 3 роки.
На підставі вказаного, судом встановлено, що надати інші первинні документи, які б свідчили про встановлення та виконання позивачкою норм обслуговування, позивачка не має змоги, оскільки всі первинні документи зберігаються 1-3 роки. Відсутність первинних документів на підприємстві, які б підтвердили виконання позивачкою норм обслуговування тварин, не може порушувати права робітника - позивачки на отримання пільгової пенсії при наявному трудовому стажі, який дає право на пільгову пенсію.
Представником відповідача суду не було надано доказів того, що позивачка не виконувала норми обслуговування тварин, що стало підставою для прийняття ним рішення про відмову в призначенні пільгової пенсії. Припущення ж щодо невиконання нею норм обслуговування не можуть бути підставою для прийняття оскаржуваного рішення Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області.
Таким чином, на підставі вищевикладеного, судом встановлено відсутність об'єктивної можливості у позивачки в наданні довідки про виконання встановлених норм обслуговування за час виконання обов'язків доярки в колгоспі «Знамя Октября», який був реорганізований у КСП «Бессарабія», а в подальшому у ТОВ «Бессарабія», оскільки первині документи, в яких містяться відомості про виконання позивачем встановлених норм обслуговування тварин на даних підприємствах знищено, за строком давності.
Відповідно до п.17, п.19 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливість їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі. За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Показами, допитаних у судовому засіданні свідків, які працювали із позивачкою у спірний період, підтвердили наявність у позивачки пільгового стажу та виконання нею встановлених норм обслуговування тварин у повному обсязі.
Щодо посилань відповідача про ненадання позивачем необхідних документів, то такі твердження спростовуються наданою копією заяви позивачки до відповідача від 19.02.2016р., з якої вбачається, що необхідні документи вже подавалися відповідачу.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
Частиною 1 ст. 71 КАС України визначено, обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Тому, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області №102 від 04.08.2017р. про відмову їй в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання відповідача призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах з нарахуванням та виплатою зі дні звернення за її призначенням - 29.12.2016р., підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України (в редакції Закону № 484 - VIII від 22.05.2015 року) якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач квитанцією № 182 від 13.09.2017 року сплатив судовій збір в сумі 640 грн.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позовної заяви ставка судового збору немайнового характеру складає 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, що дорівнює 640 грн.
Тому підлягає стягненню з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн.
Керуючись ст. ст.9-11, 69 -71, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №102 від 04.08.2017р. про відмову у призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити та виплатити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах, згідно п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 29 грудня 2016 року.
Стягнути з Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (код ЄДРПОУ 37743414) на користь ОСОБА_3 (РНОКПП - НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 29.11.2017р.
Суддя: А.С.АдамовСудове рішення № 70562140, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області було прийнято 28.11.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти корисні дані про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити корисні дані.
Це рішення відноситься до справи № 500/5065/17. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: