Постанова № 70545877, 28.11.2017, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
825/1629/17
Номер документу
70545877
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2017 року Чернігів Справа № 825/1629/17

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участю секретаря Терехової Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу

за позовомПриватного підприємства "Агропрогрес" доБобровицької районної державної адміністрації Чернігівської області треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача:1. Товариства з обмеженою відповідальністю ''Олександрівка-Агро 2016'' 2. ОСОБА_1 3. ОСОБА_2 4. ОСОБА_3 5. ОСОБА_4 6. ОСОБА_5 проскасування державної реєстрації прав оренди

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство «Агропрогрес» (далі ПП «Агропрогрес») звернулось до суду з адміністративним позовом до Бобровицької районної державної адміністрації (далі Бобровицька РДА) та просить скасувати державну реєстрацію прав оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка-Агро 2016» (далі ТОВ «Олександрівка-Агро 2016»), здійснену відповідачем щодо земельних ділянок, що належать:

- ОСОБА_6 (дата реєстрації 22.07.2017, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0120, номер запису про реєстрацію 21630061);

- ОСОБА_1 (дата реєстрації 19.11.2016, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0259, номер запису про реєстрацію 17518353);

- ОСОБА_2 (дата реєстрації 11.11.2016, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0049, номер запису про реєстрацію 17456635);

- ОСОБА_7 (дата реєстрації 08.11.2016, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0235, номер запису про реєстрацію 17334467);

- ОСОБА_8 (дата реєстрації 22.07.2017, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0351, номер запису про реєстрацію 21600167);

- ОСОБА_9 (дата реєстрації 31.07.2017, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0285, номер запису про реєстрацію 21689882);

- ОСОБА_4 (дата реєстрації 28.12.2016, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0282, номер запису про реєстрацію 18358530);

- ОСОБА_10 (дата реєстрації 22.07.2017, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0169, номер запису про реєстрацію 21626791);

- ОСОБА_11 (дата реєстрації 31.07.2017, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:002:0433, номер запису про реєстрацію 21680539);

- ОСОБА_12 (дата реєстрації 22.07.2017, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0213, номер запису про реєстрацію 21622290).

Свої вимоги обґрунтовує тим, що Бобровицькою РДА проведено державну реєстрацію права оренди ТОВ «Олександрівка-Агро 2016» на ті ж самі земельні ділянки, що орендує ПП «Агропрогрес» на підставі договорів оренди, які були зареєстровані в Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» впродовж 2009 року, та які наразі не є розірваними, їх державна реєстрація не скасована, строк їх дії триває та закінчиться лише у 2019 році. Також зазначив, що строк дії договору оренди землі починається після набрання ним чинності (державної реєстрації), а не з моменту його укладення.

Враховуючи наведене вважає, що є підстави для скасування винесених відповідачем рішень.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.11.2017 залишена без розгляду позовна заява ПП «Агропрогрес» в частині вимог щодо скасування державної реєстрації прав оренди земельних ділянок:

- орендодавця ОСОБА_6, дата реєстрації 22.07.2017, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0120, номер запису про реєстрацію 21630061;

- орендодавця ОСОБА_8, дата реєстрації 22.07.2017, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0351, номер запису про реєстрацію 21600167;

- орендодавця ОСОБА_9, дата реєстрації 31.07.2017, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0285, номер запису про реєстрацію 21689882;

- орендодавця ОСОБА_10, дата реєстрації 22.07.2017, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0169, номер запису про реєстрацію 21626791;

- орендодавця ОСОБА_11, дата реєстрації 31.07.2017, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:002:0433, номер запису про реєстрацію 21680539;

- орендодавця ОСОБА_12, дата реєстрації 22.07.2017, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0213, номер запису про реєстрацію 21622290.

Представник позивача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності. В письмових запереченнях, надісланих на адресу суду 09.11.2017, позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні та зазначив, що оскаржувану державну реєстрацію прав користування земельними ділянками, зазначеними в позовній заяві, здійснено державним реєстратором ОСОБА_13 самостійно, незалежно від думки державного органу, посадовою особою якого вона була. Визнав, що вказаним реєстратором будо допущено порушення вимог чинного законодавства при вчиненні оскаржуваних реєстраційних дій, однак відповідачем розпорядження чи накази щодо проведення реєстрації прав землекористування не приймались.

Представник третьої особи, - ТОВ «Олександрівка-Агро 2016» в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності. В матеріалах справи наявні письмові заперечення, в яких ТОВ «Олександрівка-Агро 2016» позов не визнає, в його задоволенні просить відмовити в повному обсязі та зазначає, що строк дії договору оренди землі, умовами якого передбачено, що відлік строку оренди настає з моменту державної реєстрації цього договору, починається після набрання ним чинності (підписання сторонами), а не з моменту його укладення (реєстрації). Пояснив, що подав реєстратору повний та належно оформлений пакет документів, який вимагався законодавством для вчинення відповідної реєстраційної дії. На момент розгляду державним реєстратором наданих ТОВ «Олександрівка-Агро 2016» документів щодо реєстрації права оренди, будь-яка з підстав відмови в державній реєстрації, викладена в ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», була відсутня. Вважає, що державний реєстратор внаслідок отримання інформації від заявників (у вигляді листів органу Держгеокадастру та копій договорів оренди землі від 10.10.2006) прийшов до висновку, що договори оренди землі між ПП «Агропрогрес» і громадянами (третіми особами) є припиненими на день реєстрації іншого речового права та ТОВ «Олександрівка-Агро». Враховуючи наведене, зазначив, що державний реєстратор свій обовязок щодо перевірки поданих документів та заявлених прав виконав.

Треті особи ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 в судове засідання не зявились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов належить задовольнити з таких підстав.

Судом встановлено, що ПП «Агропрогрес» є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 28.09.2000 внесено відповідний запис. Основним видом діяльності підприємства є 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (а.с. 70-72).

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, позивач є орендарем земельних ділянок за кадастровими номерами: 7420680800:02:001:0259, 7420680800:02:001:0049, 7420680800:02:001:0235; 7420680800:02:001:0282, які розташовані на території Білоцерківської сільської ради Бобровицького району Чернігівської області, на підставі договорів оренди землі:

- від 10.10.2006, укладеного з ОСОБА_1 (орендодавець) (а.с. 13-14). Строк дії договору 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 26.06.2009 за № 040685500334;

- від 10.10.2006, укладеного з ОСОБА_2 (орендодавець) (а.с. 19-20). Строк дії договору 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 10.05.2009 за № 040685500045;

- від 10.10.2006, укладеного з ОСОБА_3 (орендодавець) (а.с. 24-25). Строк дії договору 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 25.06.2009 за № 040685500285;

- від 10.10.2006, укладеного з ОСОБА_4 (орендодавець) (а.с. 40-41). Строк дії договору 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 10.05.2009 за № 040985500014.

Факт передачі вказаних земельних ділянок в оренду підтверджується актами приймання-передачі земельної ділянки (а.с. 15, 21, 26, 42).

Право власності орендодавців на земельні ділянки які було передано в оренду, підтверджено Державними актами на право власності на земельну ділянку (а.с. 16, 16 зворот, 22, 22 зворот, 27, 27 зворот, 43, 43 зворот).

Представником відповідача чи ТОВ «Олександіврка-Агро 2016» не надано на спростування факту реєстрації зазначених договорів оренди за вищевказаними номерами та датами.

Вищевказані договори сторонами достроково не розривалися, їх державна реєстрація не скасована та вони є чинними.

Разом із тим, з огляду на матеріали справи, до закінчення дії строку вищевказаних договорів оренди державним реєстратором Бобровицької РДА повторно зареєстровано право оренди на ті ж самі земельні ділянки в період чинності договорів оренди земельних ділянок, укладених між позивачем та ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4

Так, відповідачем прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 19.11.2016 номер запису про реєстрацію 17518353; від 11.11.2016 номер запису про реєстрацію 17456635; від 08.11.2016 номер запису про реєстрацію 17334467; від 28.12.2016 номер запису про реєстрацію 18358530 (права оренди землі) на земельні ділянки за кадастровими номерами 7420680800:02:001:0259, 7420680800:02:001:0049, 7420680800:02:001:0235; 7420680800:02:001:0282 на підставі договорів оренди землі, укладених між вищевказаними орендодавцями та ТОВ «Олександрівка-Агро 2016», що підтверджується інформаційними довідками з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, Інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо обєкта нерухомого майна (а.с. 61-63, 67, 157, 158-159, 160, 167).

Вважаючи рішення Бобровицької РДА про проведення державної реєстрації прав оренди за договорами оренди, укладеними між ТОВ «Олександрівка-Агро 2016» та ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4, протиправними, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Правовідносини, пов'язані з набуттям права оренди на земельні ділянки, укладенням договорів оренди землі та їх реєстрацією, регулюються Земельним кодексом України та Законом України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі Закон № 1952-IV).

Відповідно до частини 2 статті 124 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час реєстрації договору оренди земельної ділянки ПП «Агропрогрес»), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно із частиною 2 статті 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Статтею 2 Закону № 1952-IV (в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.

Відповідно до статті 3 Закону № 1952-IV загальними засадами державної реєстрації прав, зокрема, є гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону № 1952-IV, речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:

1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;

2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Частиною 3 статті 10 Закону № 1952-IV визначено, що державний реєстратор:

- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

- перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

- під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Статтею 18 Закону № 1952-IV визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Згідно із частиною 4 статті 18 Закону № 1952-IV державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що саме державний реєстратор як суб'єкт владних повноважень, з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації повинен запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013.

Крім того, Державна реєстраційна служба України у своєму листі від 06.08.2013 № 2951/05-15-13 надала роз'яснення «Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами», що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).

Проте, в порушення вимог чинного законодавства державний реєстратор Бобровицької РДА при проведенні державної реєстрації прав та їх обтяжень за договорами оренди землі, укладеними з ТОВ «Олександрівка-Агро 2016», належним чином не перевірив, чи має місце вже зареєстроване право оренди на спірну земельну ділянку, внаслідок чого неправомірно здійснив повторну реєстрацію договору оренди однієї і тої самої земельної ділянки, тоді як реєстрація договору оренди землі за новим орендарем можлива лише після закінчення строку дії або дострокового розірвання договору оренди землі з попереднім орендарем та відповідної реєстрації цих фактів.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 29.09.2015 по справі № 21-760а15, яка в силу вимог частини 2 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України є обовязковою для врахування судом при виборі і застосуванні правової норми.

Відповідачем не надано суду жодних доказів щодо звернення останнього з відповідними запитами про наявність або відсутність зареєстрованих договорів оренди земельних ділянок до Відділу Держземагенства (Держгеокадастру) у Бобровицькому районі Чернігівської області як до у органу, який здійснював таку реєстрацію до 01.01.2013.

Разом з тим, відповідачем та третіми особами до суду не надано жодних доказів щодо розірвання договорів оренди земельних ділянок, укладених між ПП «Агропрогрес» та власниками земельних ділянок.

Відповідно до статті 18 Закону України від 06.10.1998 № 161-ХІV «Про оренду землі» (в редакції чинній на момент укладення договору оренди землі із ПП «Агропрогрес») договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Згідно із статтею 202 Земельного кодексу України державний реєстр земель складається з двох частин:

а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;

б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Пунктом 1.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 № 174 (далі Тимчасовий порядок), чинного на момент укладення договору оренди землі із «Куликівські аграрні інвестиції», було встановлено, що Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.

Державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК.

Оператори державного реєстру земель - це структурні підрозділи Центру ДЗК, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК.

Поземельна книга - це документ, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, в тому числі кадастровий план, відомості про державний акт на право власності на землю, державний акт на право постійного користування землею, договір оренди землі та власника, користувача, орендаря (суборендаря) земельної ділянки і формується за допомогою АС ДЗК.

Реєстратори державного реєстру земель - це структурні підрозділи Центру ДЗК, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.

Відповідно до пункту 2.5 Тимчасового порядку, територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку оператору (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації.

Згідно із пунктом 2.6 Тимчасового порядку, оператор (реєстратор) приймає від територіального органу земельних ресурсів державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі та реєстраційну картку. У разі виявлення розбіжностей в державному акті на право власності на земельну ділянку, державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, договорі оренди землі та реєстраційній картці вони за актом приймання-передавання повертаються до територіального органу земельних ресурсів для доопрацювання

Пунктом 2.7 Тимчасового порядку передбачено, що у разі оформлення договору оренди (суборенди) землі територіальний орган земельних ресурсів надає за актом приймання-передавання Оператору (реєстратору) реєстраційну справу для створення реєстраційної картки. Оператор (реєстратор) у 10-денний термін заповнює реєстраційну картку.

Згідно із пунктом 2.8 Тимчасового порядку, оператор (реєстратор) здійснює видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та видачу договорів оренди (суборенди) землі. Видача державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договору оренди (суборенди) землі супроводжується внесенням запису про державну реєстрацію до відповідних розділів книги реєстрації. При цьому оператор (реєстратор) відображає дані державної реєстрації на всіх примірниках державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди (суборенди) землі.

До реєстраційної картки оператором (реєстратором) вносяться відомості про державну реєстрацію згідно з пунктом 3.4 цього Порядку.

Після внесення відомостей про державну реєстрацію до реєстраційної картки вона засвідчується підписом керівника з зазначенням прізвища та ініціалів і печаткою оператора (реєстратора).

Другий примірник державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, примірники договору оренди (суборенди) землі оператор (реєстратор) передає до територіальних органів земельних ресурсів за актом приймання-передавання.

Відповідно до пункту 2.9 Тимчасового порядку, оператор передає реєстратору перший примірник реєстраційної картки, після чого реєстратор вносить відомості з реєстраційної картки до бази даних АС ДЗК. Після внесення реєстратором відомостей до бази даних АС ДЗК на першій сторінці реєстраційної картки ставиться штамп реєстратора та підпис особи, яка внесла відомості.

Згідно із пунктом 2.10 Тимчасового порядку перший примірник реєстраційної картки передається на зберігання до архіву реєстратора. Другий примірник реєстраційної картки включається до Поземельної книги, формування та зберігання якої здійснює оператор.

Відповідно до пункту 4.2 Тимчасового порядку, державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.

Пунктом 4.3 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель визначено, що у книзі реєстрації реєструються, в тому числі, договори оренди землі.

Відповідно до пункту 4.5 Тимчасового порядку, державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі у книзі реєстрації здійснює оператор (реєстратор), у межах повноважень якого є земельна ділянка.

Згідно із пунктом 4.6 Тимчасового порядку, внесення записів реєстрації до книги реєстрації здійснює особа, яка призначається згідно з наказом оператора (реєстратора).

Реєстраційний номер присвоюється державному акту на право власності на земельну ділянку, державному акту на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі в момент здійснення його державної реєстрації (пункт 8.1 Тимчасового порядку).

Пунктами 12.3, 12.4 Тимчасового порядку передбачено, що дані для формування Поземельної книги вносяться до бази даних АС ДЗК після внесення записів до книги реєстрації.

Відповідальність за формування та ведення поземельних книг покладається на осіб, які призначаються наказом оператора (реєстратора).

Відповідно до пунктів 14.1, 14.2, 14.3 Тимчасового порядку, для внесення до Поземельної книги відомостей про земельну ділянку, на яку було оформлено державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі до введення в дію цього Порядку, оператор (реєстратор) звертається з письмовим запитом про отримання відомостей про земельну ділянку до територіальних органів земельних ресурсів.

Територіальний орган земельних ресурсів у тижневий термін з моменту подання письмового запиту надає за актом приймання-передавання оператору (реєстратору) технічну документацію або реєстраційну справу для створення реєстраційної картки.

У разі неможливості відтворення інформації територіальний орган земельних ресурсів надає офіційний висновок про відсутність відомостей для внесення їх до бази даних АС ДЗК.

Суд звертає увагу, що реєстрація договорів оренди спірних земельних ділянок між ПП «Агропрогрес» та ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 здійснена позивачем в 2009 році, про що маються відповідні відмітки уповноваженого органу.

Відсутність реєстраційних справ, реєстраційних карток, відсутність відомостей в базі даних АС ДЗК, не свідчить про незавершеність чи відсутність державної реєстрації як такої та не може ставитись за вину позивачу, оскільки обов'язок щодо внесення відомостей у Поземельну книгу покладався на реєстратора державного реєстру земель та оператора (реєстратора).

Суд вважає за необхідне зазначити про те, що відповідно до положень Тимчасового порядку, державна реєстрація договорів оренди земельної ділянки вважається здійсненою з моменту внесення даних до книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15.12.20116 по справі № К/800/26933/16 (№ 802/324/16-а).

Таким чином, враховуючи наявність даних про реєстрацію договорів оренди землі щодо оренди спірних земельних ділянок ПП «Агропрогрес», суд вважає, що державна реєстрація цих договорів є здійсненою.

Враховуючи викладене, в силу положень абзацу 3 частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відповідач повинен був запитати в органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо) щодо фактів реєстрації договорів оренди землі на відповідні земельні ділянки для встановлення відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженням.

Невиконання державним реєстратором такого обов'язку обумовило повторну реєстрацію права оренди одних і тих самих земельних ділянок, внаслідок чого істотно порушено законні права та інтереси позивача як правомірного орендаря земельної ділянки.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 29.09.2015 у справі № 21-760а15 та від 15.11.2016 у справі № 21-3030а16, згідно яких державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов'язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації, а реєстрація нових договорів оренди є неможливою до закінчення строку дії попередніх договорів та відповідної реєстрації цього факту.

Відповідно до статті 26 Закону № 1952-IV записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

У разі скасування на підставі рішення суду рішення про внесення змін до запису Державного реєстру прав, про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна відповідний запис скасовується.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин та з урахуванням того, що державним реєстратором Бобровицької РДА проведено реєстрацію договорів оренди земельних ділянок, укладених між ТОВ «Олександрівка-Агро 2016» та ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4, без дотримання вимог законодавства, а саме не здійснено в повному обсязі дії щодо встановлення факту наявності або відсутності вже зареєстрованих прав оренди землі, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ПП «Агропрогрес» та необхідності їх задоволення у повному обсязі.

При цьому, суд вважає необґрунтованими посилання представника Бобровицької РДА на те, що державний реєстратор ОСОБА_13 самостійно прийняла рішення про реєстрацію прав оренди на спірні земельні ділянки за ТОВ «Олександрівка-Агро 2016», оскільки на момент вчинення реєстраційних дій вказана особа була посадовою особою Бобровицької РДА та здійснювала реєстрацію, будучи уповноваженою на це райдержадміністрацією. Крім того, суд звертає увагу, що в розділі «Відомості про субєкта речового права на земельну ділянку» Інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, органом, що здійснив державну реєстрацію права (в державному реєстрі прав) вказана Бобровицька РДА.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Агропрогрес" - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення про державну реєстрацію прав оренди земельних ділянок товариства з обмеженою відповідальністю ''Олександрівка-Агро 2016'', здійснену Бобровицькою районною державною адміністрацією Чернігівської області:

- дата реєстрації 19.11.2016, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0259, номер запису про реєстрацію 17518353;

- дата реєстрації 11.11.2016, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0049, номер запису про реєстрацію 17456635;

- дата реєстрації 08.11.2016, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0235, номер запису про реєстрацію 17334467;

- дата реєстрації 28.12.2016, кадастровий номер земельної ділянки 7420680800:02:001:0282, номер запису про реєстрацію 18358530;

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бобровицької районної державної адміністрації Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04061853) на користь Приватного підприємства "Агропрогрес" (код ЄДРПОУ 31174509) судові витрати в сумі 6 400 (шість тисяч чотириста) грн.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Ю.О. Скалозуб