
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2017 року справа № 823/1669/17
15 год. 05 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гайдаш В.А.,
при секретарі судового засідання Баклаженко Н.В.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю),
представника відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Черкаси-Дніпро Агро до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Дніпро Агро» (далі позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (далі відповідач), в якому визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.07.2017 №0010661205.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що контролюючий орган помилково дійшов висновку про порушення позивачем строку реєстрації податкової накладної на 15 і менше календарних днів, оскільки граничний термін реєстрації податкової накладної від 26.12.2016 №9/2 припав на період дії Закону України від 21.12.2016 №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким збільшено з 01.01.2017 граничні строки реєстрації податкових накладних, тому позивач керуючись відповідним законом зареєстрував податкову накладну від 26.12.2016 №9/2 в строки, передбачені цим Законом №1797-VIII. Крім того, на думку представника позивача відповідачем порушено процедуру проведення перевірки, оскільки своєчасність реєстрації податкових накладних не може бути предметом камеральної перевірки, яку здійснив відповідач 30.06.2017. Що стосується порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних від 16.12.2016 №7/2 та від 26.04.2016 №2/2, то контролюючим органом не було здійснено повної перевірки дати виникнення податкових зобовязань.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив суд його задовольнити з підстав, зазначених вище.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав до суду заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним, оскільки позивачем порушено граничний термін реєстрації податкових накладних від 26.12.2016 №9/2, від 16.12.2016 №7/2 та від 26.04.2016. Посилання представника позивача на те, що своєчасність реєстрації податкових накладних не може бути предметом камеральної перевірки є безпідставним, оскільки у відповідності до вимог ст. 75, 76 Податкового кодексу України, камеральній перевірці підлягає вся податкова звідність. Крім того, помилковим є твердження позивача щодо реєстрації податкової накладної від 26.12.2016 №9/2 в строки, передбачені Законом України від 21.12.2016 №1797-VIII, яким збільшено з 01.01.2017 граничні строки реєстрації податкових накладних, оскільки обовязок щодо реєстрації податкової накладної виник у позивача з 26.12.2016.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 30.06.2017 посадовою особою Головного управління ДФС у Черкаській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами перевірки складений акт №508/23-00-12-0506/38833440, у висновку якого зазначено, що встановлено порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме реєстрація податкових накладних в ЄРПН в термін на 15 і менше календарних днів, зокрема: - податкова накладна №2/2 від 26.04.2016 року на суму ПДВ 1214378 грн. зареєстрована 12.05.2016, з порушенням терміну реєстрації в 1 календарний день, (граничний термін реєстрації 11.05.2016 року); - податкова накладна №7/2 від 16.12.2016 року на суму ПДВ 540281 грн. 10 коп. зареєстрована 11.01.2017, з порушенням терміну реєстрації в 11 календарних днів, (граничний термін реєстрації 31.12.2016 року); - податкова накладна №9/2 від 26.12.2016 року на суму ПДВ 450459 грн. 60 коп. зареєстрована 15.01.2017, з порушенням терміну реєстрації в 4 календарних днів, (граничний термін реєстрації 11.01.2017 року).
У зв'язку із виявленими порушеннями, Головним управлінням ДФС у Черкаській області прийняте податкове повідомлення рішення від 21.07.2017 №0010661205, яким позивачу на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України нараховано штрафні санкції в сумі 220511 грн. 87 коп.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до абз. 11 п. 201.10 ст. 201 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення обовязку реєстрації) передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобовязань.
Відповідно до п. 1201.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: - 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; - 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; - 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; - 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Оскільки судом з матеріалів справи встановлено, що позивачем у порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України здійснено реєстрацію податкових накладних в ЄРПН в термін на 15 і менше календарних днів, зокрема податкову накладну №2/2 від 26.04.2016 року з порушенням терміну реєстрації в 1 календарний день, податкову накладну №7/2 від 16.12.2016 року з порушенням терміну реєстрації в 11 календарних днів, податкову накладну №9/2 від 26.12.2016 року з порушенням терміну реєстрації в 4 календарних днів, у звязку з чим, суд дійшов висновку щодо правомірності винесеного податкового повідомлення-рішення від 21.07.2017 №0010661205.
Твердження представника позивача про те, що під час реєстрації податкової накладної від 26.12.2016 №9/2 необхідно було керуватись Законом №1797-VIII, яким визначено збільшений граничний строк реєстрації податкових накладних, який набув чинності з 01.01.2017 - є необґрунтованим, з огляду на наступне.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 року №1797-VIII внесено зміни до ст. 201 ПК України в частині визначення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Частиною 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1797-VIII закріплено, що даний закон набирає чинності з 1 січня 2017 року, натомість правовідносини виникли до набрання чинності даним законом, тобто обовязок щодо реєстрації податкової накладної виник у позивача з 26.12.2016.
Крім того, Конституційний Суд України рішенням у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 року № 1-7/99 встановив, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи), однак позивачем у даній адміністративній справі №823/1669/17 є юридична особа ТОВ «Черкаси-Дніпро Агро».
Посилання представника позивача на ніби то порушену відповідачем процедуру проведення перевірки, оскільки своєчасність реєстрації податкових накладних не може бути предметом камеральної перевірки, яку здійснив відповідач 30.06.2017 є помилковим, з огляду на нижчезазначене.
Відповідно до пп. 191.1.2 п. 191.1 ст. 191 Податкового кодексу України, контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючий орган має право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
В силу приписів 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган застосовує до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобовязання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Помилковим є твердження представника позивача про те, що контролюючим органом не було здійснено повної перевірки дати виникнення податкових зобовязань згідно податкових накладних від 16.12.2016 №7/2 та від 26.04.2016 №2/2, у звязку із нижче вказаним.
Абзацом 11 п. 201.10 ст. 201 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення обовязку реєстрації) передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобовязань.
Разом з цим, п. 201.1 ст. 201 ПК України закріплено обовязок платника податку на дату виникнення податкових зобовязань скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Враховуючи, що датою виникнення податкових зобовязань є також дата складення податкових накладних, тому відсутні правові підстави для додаткової перевірки контролюючим органом дати виникнення податкових зобовязань під час здійснення камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних.
У звязку із вищевикладеним, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому в силу положень частини 2 статті 71 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 86, 94, 159-163, 167, 185-187, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.А. Гайдаш
Постанова складена у повному обсязі 27.11.2017.