Постанова № 70545465, 17.11.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2017
Номер справи
820/5429/17
Номер документу
70545465
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

17 листопада 2017 р. справа №820/5429/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.,

за участю: представника заявника - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Головного управління ДФС у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Міжрегіональна Фінансова Компанія" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна, -

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДФС у Харківській області з поданням до Комунального підприємства "Харківський вагоноремонтний завод", в якому просить суд підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Міжрегіональна Фінансова Компанія" (код ЄДРПОУ: 31634491) застосованого на підставі рішення начальника Головного управління ДФС у Харківській області від 14.11.2017 №24062/10/20-40-14-06-12.

В обґрунтування подання заявник зазначив, що на підставі наказу про проведення документальної планової перевірки від 17.10.2017 № 5765 та направлень на перевірку посадовими особами контролюючого органу здійснено вихід за адресою відповідача для проведення перевірки. Наказ на проведення перевірки було направлено на адресу відповідача, який отримано уповноваженою особою підприємства 20.10.2017. Також заявник зазначив, що в ході перевірки ТОВ "Українська Міжрегіональна Фінансова Компанія" податковим органом вручено відповідачу запити від 30.10.2017 №22063/10/20-40-14-06-12 та від 07.11.2017 №23166/10-20-40-14-06-12 щодо надання до перевірки первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, які пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Проте, станом на 13.11.2017 підприємством не надано у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, про що складено акт від 13.11.2017 №4352/20-40-14-06-08/31634491 "Про відмову ТОВ "Українська Міжрегіональна Фінансова Компанія" від проведення документальної перевірки через ненадання документів". Таким чином, заявник вважає, що у відповідності до вимог п.п.94.2.3 п. 94.2, п. 94.6 ст.94 ПК України є підстави щодо застосування до відповідача адміністративного арешту на майно, у зв'язку з чим контролюючим органом прийнято рішення про застосування арешту майна за наявністю законних підстав для її проведення шляхом ненадання документів, що підлягають перевірці.

Відповідач проти подання заперечував, від представника відповідача - ОСОБА_2 через канцелярію суду надійшли письмові заперечення на подання, в яких представник відповідача заперечував проти задоволення подання, посилаючись на те, що посадові особи контролюючого органу були допущені до проведення перевірки. Водночас, представник відповідача зазначив, що, на його думку, відповідачем було створені усі умови для проведення перевірки та надані перевіряючим усі витребуванні документи. Отже, представник відповідача вважає, що відсутні підстави для застосування адміністративного арешту майна, через що, на думку представника відповідача, рішення заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області про застосування адміністративного арешту майна від 14.11.2017 №24062/10/20-40-14-06-12 є протиправним.

Представник заявника - ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав подання в повному обсязі, просив його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в поданні та додаткових письмових поясненнях.

Представник відповідача - ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечував проти подання, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на наведені у письмових запереченнях та додаткових письмових поясненнях обставини.

Заслухавши пояснення представника заявника, представника відповідача, свідків, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська Міжрегіональна Фінансова Компанія" (далі - ТОВ "УкрМрФК") зареєстровано як юридична особа та перебуває на податковому обліку як платник податків.

Судом встановлено, що відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.41.1 ст. 41, п.п.75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст.ст.77,82 ПК України, згідно з затвердженим планом - графіком проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на IV квартал 2017 року, заступником начальника ГУ ДФС у Харківській області прийнято наказ від 17.10.2017 №5765 "Про проведення документальної планової перевірки ТОВ "УкрМрФК" за період діяльності з 01.01.2017 по 30.06.2017" (а.с.34). Зазначений наказ направлено на адресу відповідача шляхом поштового зв'язку та, відповідно, отримано уповноваженою собою підприємства - 20.10.2017, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.32).

На підставі наказу від 17.10.2017 №5765 та направлень на перевірку від 27.10.2017 №№8842-8847 (а.с.26-31), посадовими особами контролюючого органу здійснено вихід за адресою ТОВ "УкрМрФК".

В ході проведення перевірки контролюючим органом вручено ТОВ "УкрМрФК" запити про надання документів, зокрема, від 30.10.2017 №22063/10/20-40-14-06-12 та від 07.11.2017 №23166/10-20-40-14-06-12.

Як вбачається з вказаного запиту від 30.10.2017 №22063/10/20-40-14-06-12, контролюючим органом запитувалися у відповідача всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, в тому числі: статутні документи з усіма змінами; реєстраційні документи з усіма змінами;документи про реєстрацію товариства як фінансової установи;дозволи, ліцензії, патенти на право здійснення підприємницької діяльності;накази про облікову політику підприємства за період, що перевіряється;накази на призначення, звільнення посадових осіб підприємства;податкова звітність за період, що перевіряється;головні книги; обігово-сальдові відомості; регістри синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку Плану рахунків бухгалтерського обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 30.11.1999 № 291 (з урахуванням змін та доповнень) або міжнародних стандартів фінансової звітності; розшифровки податкового обліку у розрізі рядків Податкової декларації з податку на прибуток підприємства та аналітичних рахунків фінансового обліку на кожну звітну дату; розшифровки інших доходів та інших витрат за кожний звітний період;відомості про нарахування доходів та витрат при визначенні об'єкта оподаткування, доходу від будь - якої (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку, відомостівизначення фінансового результату до оподаткування (прибутку, збитку), визначеного у фінансовій звітності відповідно до національних положень стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, відомості визначення об'єкту оподаткування та податку на прибуток, амортизаційних відрахувань; виписки по усім рахункам, відкритим у фінансових установах з додатками до них, платіжні доручення; первинні документи на придбання товарів (робіт, послуг); первинні документи на продаж товарів (робіт, послуг); акти виконаних робіт (послуг); договори оренди та фінансового лізингу; первинні документи щодо проведених операцій з цінними паперами; договори про надання/отримання інформаційно-консультаційних послуг, аудиторських послуг, договори про навчання фахівців, ліцензійні (субліцензійні) договори, інші господарські угоди, укладені та діючі у період, що перевіряється; кредитні угоди, угоди на фінансову допомогу, позики; первинні документи щодо проведення вексельних розрахунків; договори на переуступку прав вимог боргу; договори про взаємозаліки та акти взаємозаліку; акти звірок з дебіторами та кредиторами; для перевірки питання наявності кредиторської (дебіторської) заборгованості з простроченим терміном позовної давності надати усі документи, що підтверджують заборгованість, підстави її виникнення, проведення заходів щодо погашення заборгованості, рішення судів щодо стягнення заборгованості; техпаспорти на автотранспортні засоби; подорожні листи; інформація стосовно наявності зареєстрованого нерухомого майна; договори щодо купівлі-продажу основних фондів; картки обліку основних фондів; акти вводу в експлуатацію (списання) основних фондів; податковий та бухгалтерський облік по нарахуванню амортизації; акти списання ТМЦ та ліквідації основних фондів і документи, на підставі яких було здійснено таке списання; матеріальні звіти, обігово-сальдові відомості руху ТМЦ та товарів; накази про проведення інвентаризації, інвентаризаційні описи та протоколи засідання інвентаризаційної комісії; договори комісії, звіти комісіонерів; первинні документи по отриманим та сплаченим штрафам, пеням, неустойкам; договори, укладені з нерезидентами; звіти про виплачені доходи, утримання та внесення до бюджету податку на доходи нерезидентів; документи, що підтверджують суми одержаних нерезидентами доходів, та суми податку, перерахованого до бюджету; касові книги; чекові книжки; прибуткові та видаткові ордери;штатний розпис; інформація щодо кількості працюючих на початок/кінець періоду, який належить до перевірки; договори про навчання фахівців, укладені та діючі у період, що перевіряється; табеля обліку робочого часу; відомості нарахування та видачі заробітної плати; заяви на прийняття, звільнення, відпустку працівників та застосування соціальної пільги;накази на прийняття, звільнення, відпустку працівників;трудові книжки працівників; звіти 1 ДФ, звіти по ЄСВ;відомості нарахування обов'язкових внесків до фондів соціального забезпечення; авансові звіти з підтверджуючими первинними документами;первинні документи щодо використання працівниками підприємства коштів на відрядження, у тому числі, закордонні (підстави, накази, звіти, квитки, квитанції тощо); дозволи на викиди забруднюючих речовин, встановлені ліміти викидів, встановлений ліміт використання прісних водних ресурсів, журнали обліку видобутих корисних копалин, води; документи, що підтверджують право землекористування, грошова оцінка земельних ділянок, дані земельного кадастру;договори оренди та права власності на землю; інші первинні документи, пов'язані з оподаткуванням, потреба у яких може виникнути у ході перевірки.

У відповідь на вказаний запит від 30.10.2017 №22063/10/20-40-14-06-12, ТОВ "УкрМрФК" направило лист від 01.11.2017 №63 (а.с.21), в якому зазначено про те, що відповідач надасть всі витребувані документи, які має право витребувати контролюючий орган в межах своїх повноважень відповідно до норм ПК України.

Згідно запиту від 07.11.2017 №23166/10-20-40-14-06-12, контролюючим органом запитувалися у відповідача первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансова звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством: протоколи Загальних зборів Учасників товариства, якими затверджено зміни до Статуту; положення про облікову політику підприємства за період, що перевіряється; податкова звітність за період, що перевіряється; головні книги; обігово-сальдові відомості; регістри синтетичного та аналітичного бухгалтерського-обліку Плану рахунків бухгалтерського обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 30.11.1999 №291 (з урахуванням змін та доповнень) або міжнародних стандартів фінансової звітності; розшифровки податкового обліку у розрізі рядків податкової декларації з податку на прибуток підприємства та, аналітичних рахунків фінансового обліку на кожну звітну дату; розшифровки інших доходів та інших витрат за кожний звітний період; відомості про нарахування доходів та витрат при визначенні об'єкта оподаткування; доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку, відомості визначення фінансового результату до оподаткування (прибутку, збитку), визначеного у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, відомості визначення об'єкту оподаткування та податку на прибуток, амортизаційних відрахувань; документи, на підставі яких проведено нарахування процентних доходів у бухгалтерському обліку та їх відображення у податковому обліку; первинні документи та регістри бухгалтерського обліку з проведення касових і банківських операції, руху цінних паперів, які викликали зміни в структурі активів та зобов'язань та/або вплинули на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів; касові книги; чекові книжки; прибуткові та видаткові ордери; первинні документи на придбання товарів (робіт, послуг) за період, що перевіряється; первинні документи на продаж товарів (робіт, послуг) за період, що перевіряється; акти виконаних робіт (послуг); договори оренди та фінансового лізингу; первинні документи щодо проведених операцій з цінними паперами за період, що перевіряється; інформацію про цінні папери (в розрізі видів цінних паперів) та корпоративні заява, які обліковуються на балансі товариства станом на 01.01.2014 із значенням назви та податкового номеру емітентів, номінальної та балансової вартості цінних паперів; стан розрахунків за такими цінними паперами (корпоративними правами) на 01.01.2014; договори про надання/отримання інформаційно-консультаційних послуг, аудиторських послуг, договори про навчання фахівців, ліцензійні (субліцензійні) договори, інші господарські угоди, укладені та діючі у період, що перевіряється; кредитні та депозитні угоди, угоди на фінансову допомогу, позики; первинні документи щодо проведення вексельних розрахунків; договори на переуступку прав вимог боргу; договори про взаємозаліки та акти взаємозаліку; акти звірок з дебіторами та кредиторами; для перевірки питання наявності кредиторської (дебіторської) заборгованості з простроченим терміном позовної давності надати усі документи, що підтверджують заборгованість, підстави її виникнення, проведення заходів щодо погашення заборгованості, рішення судів щодо стягнення заборгованості; інформацію стосовно наявності зареєстрованого нерухомого майна; договори щодо купівлі-продажу основних фондів; картки обліку основних фондів; акти вводу в експлуатацію (списання) основних фондів; податковий та бухгалтерський облік по нарахуванню амортизації; акти списання ТМЦ та ліквідації основних фондів і документи, на підставі яких було здійснено таке списання; матеріальні звіти, обігово-сальдові відомості руху ТМЦ та товарів; накази про проведення інвентаризації, інвентаризаційні описи та протоколи засідання інвентаризаційної комісії; договори комісії, звіти комісіонерів; первинні документи по отриманим та сплаченим штрафам, пеням, неустойкам; договори, укладені з нерезидентами. Звіти про виплачені доходи, утримання та внесення до бюджету податку на доходи нерезидентів. Документи, що підтверджують суми одержаних нерезидентами доходів, та суми податку, перерахованого до бюджету; штатний розпис; інформація щодо кількості працюючих на початок/кінець періоду, який належить до перевірки; договори про навчання фахівців, укладені та діючі у період, що перевіряється; табеля обліку робочого часу; відомості нарахування та видачі заробітної плати; заяви на прийняття, звільнення, відпустку працівників соціальної пільги; накази на прийняття, звільнення, відпустку працівників; трудові книжки працівників; звіти 1 ДФ, звіти по ЄСВ; відомості нарахування обов'язкових внесків до фондів соціального забезпечення; авансові звіти з підтверджуючими первинними документами; первинні документи щодо використання працівниками підприємства коштів на відрядження, у тому числі, закордонні (підстави, накази, звіти, квитки, квитанції тощо); дозволи на викиди забруднюючих речовин, встановлені ліміти викидів, встановлений ліміт використання прісних водних ресурсів, журнали обліку видобутих корисних копалин, води; документи, що підтверджують право землекористування, грошова оцінка земельних ділянок, дані земельного кадастру; договори оренди та права власності на землю. Інші первинні документи, пов'язані з оподаткуванням, потреба у яких може «никнути у ході перевірки.

Згідно пояснень, наданих в судовому засіданні свідком ОСОБА_3, яка є головним державним ревізором - інспектором відділу перевірок фінансових операцій управління аудиту ГУ ДФС у Харківській області, що здійснювала перевірку ТОВ "УкрМрФК", документи підприємство надає частково та дуже повільно. Станом на 13.11.2017 відповідачем не надано всіх запитуваних документів за переліком, що визначений в запитах. Положення про облікову політику надано відповідачем лише 15.11.2017. При цьому, свідок зазначила, які первинні документи та регістри бухгалтерського обліку, що пов'язані з предметом перевірки, що запитувались у запиті від 07.11.2017, не були надані підприємством перевіряючим станом на 13.11.2017. Аналогічні пояснення надано іншими перевіряючими, в якості свідків по справі.

Водночас, як вбачається з письмових пояснень представника заявника - ОСОБА_1, станом на 17:30 год. 13.11.2017 не надано до перевірки у повному обсязі всі документи , що належать або пов'язані з предметом перевірки, а саме: положення про облікову політику;первинні документи та регістри бухгалтерського обліку з проведення банківських операцій, руху цінних паперів, які викликали зміни в структур, зобов'язань та/або вплинули на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів (платіжні доручення, банківські виписки, касові книги, прибуткові та видаткові касові ордери, авансові звіти з підтверджуючими первинними документами) за період з 01.01.2017 по 30.06.2017; первинні документи щодо формування статутного фонду, які підтверджують зменшення/ збільшення розміру статутного капіталу; первинні документи, на підставі яких проведено нарахування процентних доходів та витрат у бухгалтерському обліку та їх відображення у податковому обліку;первинні документи, що підтверджують заборгованість, підстави її виникнення, проведення заходів щодо погашення заборгованості, рішення судів щодо заборгованості;первинні документи (договори на придбання/продаж товарів (робіт, пост паперів), акти виконаних робіт/наданих послуг, банківські виписки, акти взаємозаліку), які підтверджують задекларовані показники у податковій та фінансовій звітності за 01.01.2014 по 30.06.2017; кредитні та депозитні угоди за період з 01.01.2015 по 30.06.2017; угоди на фінансову допомогу, позики за період з 01.01.2014 по 30.06.2017; податковий та бухгалтерський облік нарахування амортизації та первинні документи щодо обліку основних засобів; накази про проведення інвентаризації, інвентаризаційні описи та протоколи інвентаризаційної комісії; штатний розпис. Також представник заявника зазначив, що без перевірки вказаних документів не можливо зробити висновки про своєчасність, достовірність та повноту нарахування та сплати податків та зборів, а також дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ГУ ДФС у Харківській області.

З огляду на викладене, у зв'язку з ненаданням ТОВ "УкрМрФК" в ході перевірки у повному обсязі вказаних документів станом на 13.11.2017, перевіряючими складено акт від 13.11.2017 №4352/20-40-14-06-08/31634491 "Про відмову ТОВ "УкрМрФК" від проведення документальної перевірки через ненадання документів" (а.с.12-14).

За результатами складеного акту заступником начальника ГУ ДФС у Харківській області прийнято о 16:00 год. 14.11.2017 рішення №24062/10/20-40-14-06-12 "Про застосування адміністративного арешту майна платника податку стосовно ТОВ "УкрМрФК" (а.с.8).

Суд зазначає, що ГУ ДФС у Харківській області звернулось до суду о 15:16 год. 15.11.2017 з поданням про підтвердження обґрунтованості застосування адміністративного арешту майна стосовно ТОВ "УкрМрФК", на підставі вказаного рішення.

Перевіряючи обґрунтованість застосування адміністративного арешту майна стосовно ТОВ "УкрМрФК", на підставі вказаного рішення від 14.11.2017 №24062/10/20-40-14-06-12, суд зазначає наступне.

Підпунктом 20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України передбачено, що контролюючий орган має право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Положеннями п. 75.1 ст. 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Відповідно до положень ст. 77 ПК України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи (п.77.2 ст. 77 ПК України).

Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки (п.77.4 ст. 77 ПК України).

Згідно положень ст.16 ПК України платник податків зобовязаний, зокрема: подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання (пп.16.1.5 п.16.1 ст.16 ПК України);

не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи (пп.16.1.5 п.16.1 ст.16 ПК України).

допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи повязані з утриманням обєктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом (пп.16.1.13 п.16.1 ст.16 ПК України).

Відповідно до положень ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право: для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, повязану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом (п.п.20.1.2 п. 20.1 ст. 20 ПК України);

запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, повязану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи (п.п.20.1.6 п. 20.1 ст. 20 ПК України).

Відповідно до 85.2 ст.85 ПК України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Пунктом 94.1 ст. 94 ПК України передбачено, що адміністративний арешт майна платника податків (арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обовязків, визначених законом.

Згідно ст.94 ПК України, арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин, платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу (п.п.94.2.3 п.94.2 ст.94 ПК України).

Арешт майна може бути повним або умовним. Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення (п.94.5 ст. 94 ПК України).

Керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків (п.94.6 ст. 94 ПК України).

Арешт на майно може бути накладено рішенням керівника контролюючого органу (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом (п.94.10 ст. 94 ПК України).

Відповідно до положень розділу IV Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.07.2017 № 632, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених розділом III цього Порядку, та на підставі звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків (додаток 1) відповідного підрозділу, який у межах своїх повноважень встановлює такі обставини, приймає рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків (додаток 2) (розділу IV п. 1 Порядку).

Обґрунтованість арешту, накладеного на майно платника податків рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, має бути перевірена судом протягом 96 годин (розділу IV п. 2 Порядку).

В ході судового розгляду представник відповідача наполягав на тому, що контролюючим органом було неправомірно прийнято рішення про застосування адміністративного арешту на майно щодо підприємства відповідача, оскільки керівництвом підприємства були створені усі умови для проведення перевірки, а також надано перевіряючим всі документи, пов'язані з предметом перевірки. На підтвердження вказаних обставин представником відповідача надано ряд актів, а саме: від 30.10.2017, від 31.10.2017, від 01.11.2017, від 02.11.2017, від 03.11.2017, від 06.11.2017, 07.11.2017, від 08.11.2017, від 09.11.2017, 10.11.2017, 13.11.2017,14.11.2017.

Проте, суд зазначає, що аналізуючи зміст наданих відповідачем доказів та пояснень, наданих в судовому засіданні, головним бухгалтером підприємства в якості свідка та представником відповідача, суд дійшов висновку про те, що вказані докази та пояснення є суперечливими за своїм змістом, через що не є належними та допустимими доказами, виходячи з наступного.

В ході проведення перевірки контролюючим органом вручено ТОВ "УкрМрФК" декілька запитів про надання документів, зокрема, від 30.10.2017 №22063/10/20-40-14-06-12 та від 07.11.2017 №23166/10-20-40-14-06-12.

У відповідь на запит про надання документів від 30.10.2017 №22063/10/20-40-14-06-12, ТОВ "УкрМрФК" направило лист від 01.11.2017 №63 (а.с.21), в якому зазначено про те, що відповідач надасть всі витребувані документи, які має право витребувати контролюючий орган в межах своїх повноважень відповідно до норм ПК України.

Згідно пояснень, наданих в судовому засіданні свідком ОСОБА_3, яка здійснювала перевірку ТОВ "УкрМрФК", документи підприємство надає частково та дуже повільно. Станом на 13.11.2017 відповідачем не надано всіх запитуваних документів за переліком, що визначений в запитах. Положення про облікову політику надано відповідачем лише 15.11.2017. Водночас, вказаний свідок пояснила, що запитом від 30.10.2017 податковим органом запитувалась лише частина документів. Первинні документи та регістри бухгалтерського обліку, що пов'язані з предметом перевірки, запитувались у запиті від 07.11.2017, і не були надані підприємством.

В акті від 06.11.2017 (засвідченого підписами генерального директора, виконавчого директора та головного бухгалтера ТОВ "УкрМрФК"), наданого відповідачем до матеріалів справи, визначено, що посадові особи контролюючого органу головні державні ревізори - інспектори відділу перевірок фінансових операцій управління аудиту ГУ ДФС у Харківській області ОСОБА_3, ОСОБА_4 06.11.2017 з'явились до ТОВ "УкрМрФК" для проведення перевірки (а.с.58).

При цьому, зі змісту акту від 07.11.2017 (засвідченого підписами генерального директора, виконавчого директора та головного бухгалтера ТОВ "УкрМрФК"), наданого відповідачем до матеріалів справи вбачається, що посадові особи контролюючого органу: головні державні ревізори - інспектори відділу перевірок фінансових операцій управління аудиту ГУ ДФС у Харківській області ОСОБА_3, ОСОБА_5 07.11.2017 з'явились до ТОВ "УкрМрФК" для проведення перевірки. Крім того, зазначено, що головним бухгалтером підприємства були надані перевіряючим усі витребувані документи (а.с.59).

Водночас, суд зазначає, що відповідно до письмових пояснень представника заявника, 06.11.2017 ОСОБА_4 не знаходилася за податковою адресою відповідача, а 07.11.2017 не знаходилась за податковою адресою ОСОБА_3

Таким чином, є підстави вважати, що зазначена відповідачем в актах інформація не відповідає дійсності, через що суд позбавлений можливості віднести їх до належних та допустимих доказів, на підтвердження того, що відповідачем надавались податковому органу під час перевірки всі витребуванні докази.

Як встановлено з пояснень наданих, в судовому засіданні свідком ОСОБА_6, яка здійснювала перевірку ТОВ "УкрМрФК", на день початку перевірки підприємством надавались лише реєстраційні документи. Також вказаний свідок пояснила, що взагалі підприємством документи надавались дуже повільно. При цьому багато документів або не надано, або викликали ряд питань, у зв'язку з чим бухгалтер підприємства їх забрала на дооформлення.

Суд зазначає, що надані пояснення в судовому засіданні свідком ОСОБА_6 відповідають поясненням, наданими в судовому засіданні свідком ОСОБА_5, який також здійснював перевірку ТОВ "УкрМрФК", а також поясненням свідка ОСОБА_3

Водночас, в ході судового розгляду представником відповідача, а також свідками ОСОБА_7, яка є головним бухгалтером ТОВ "УкрМрФК", ОСОБА_8, який є генеральним директором ТОВ "УкрМрФК", підтверджено той факт, що посадовими особами відповідача дійсно відмовлено в наданні первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку з проведення банківських операцій, оскільки, на їх думку, вказані документи є інформацією про обсяг та обіг коштів на рахунках, порядок витребування яких визначено п.п.20.1.5 п. 20.1 ст. 20 ПК України.

Відповідно до п.п.20.1.5 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право отримувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України, банків та інших фінансових установ довідки у порядку, встановленому Законом України "Про банки і банківську діяльність" та цим Кодексом, довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження в установлені строки валютної виручки від субєктів господарювання, інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком.

Водночас, суд зазначає, що контролюючі органи мають право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, повязану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи (п.п.20.1.6 п. 20.1 ст. 20 ПК України).

Згідно п.44.1 ст. 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Відповідно до положень ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи (ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України").

Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо (ч. 3 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України").

Отже, зокрема регістри бухгалтерського обліку - це спеціальні таблиці певного формату та будови, які призначені для систематизації та групування інформації про документально оформлені господарські операції, які формуються на підставі первинних документів, у наданні яких відмовлено відповідачем.

Водночас, є цілком очевидним, що у зв'язку з ненаданням в ході перевірки відповідачем документів, а саме: первинних банківських документів та регістрів бухгалтерського обліку з проведення банківських операцій, контролюючий орган позбавлений можливості надати оцінку своєчасності, достовірності, повноті нарахування та сплати податків та зборів, а також дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства, контроль за дотримання якого покладено на заявника.

З огляду на викладене, відсутні правові підстави вважати, що витребувані податковим органом документи під час перевірки, а саме: первинні бухгалтерські документи та регістри бухгалтерського обліку з проведення банківських операцій є інформацією про обсяг та обіг коштів на рахунках, яка має надсилатися в порядку п.п.20.1.5 п. 20.1 ст. 20 ПК України, на підставі рішення суду.

Відтак, в ході розгляду справи підтверджено факт відмови уповноваженими особами ТОВ "УкрМрФК" у наданні документів, що підлягали перевірці, що фактично унеможливлює проведення планової перевірки ТОВ "УкрМрФК".

На підставі зазначеного, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість застосування до ТОВ "УкрМрФК" адміністративного арешту активів згідно рішення заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 14.11.2017 №24062/10/20-40-14-06-12.

Суд зазначає, що рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна ТОВ "УкрМрФК" від 14.11.2017 №24062/10/20-40-14-06-12, винесене заступником начальника Головного управління ДФС у Харківській області, не оскаржене та є чинним на час розгляду даної справи.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що подання Головного управління ДФС у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Міжрегіональна Фінансова Компанія" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна є обґрунтованим, через що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 94, 159-163, 167, 183-3, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Подання Головного управління ДФС у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Міжрегіональна Фінансова Компанія" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна - задовольнити.

Підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Міжрегіональна Фінансова Компанія" (код ЄДРПОУ 31634491), накладений рішенням начальника Головного управління ДФС у Харківській області від 14.11.2017 №24062/10/20-40-14-06-12.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова виготовлена у повному обсязі 27 листопада 2017 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.