
Справа № 740/4434/17
Провадження № 2-а/740/232/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 листопада 2017 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
в складі: головуючої - судді Ковальової Т.Г.,
за участю секретаря - Кононяко С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Чернігівській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спора -Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір його грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та зобов»язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесених змін постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3600,00; оклад за військовим (спеціальним) званням п/полковник міліції 2200,00; надбавка за вислугу років (40%) 2320,00; надбавка за виконання особливо важливих завдань (30%) 2436,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 540,00; премія (170%) 18863,20; матеріальна допомога на оздоровлення, з яких утримано єдиний соціальний внесок (7499,00+7302,61):24 - 616,73, а всього 30575,93, з дати виникнення права на перерахунок.
Одночасно просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов»язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду в порядку ст.267 КАС України.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що він є пенсіонером внутрішніх справ України з 2014 року. Йому призначено пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIШ (далі - Закон № 900-VIII), яким внесені зміни до Закону № 2262-ХІІ, а саме: доповнено та змінено статтю 43 Закону, якою передбачено, що у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Статтю 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, в якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок. доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) встановлено розміри грошового забезпечення поліцейських, які є значно більшими від грошового забезпечення колишніх працівників міліції, а нинішніх пенсіонерів, тобто відбулася фактична зміна розмірів грошового забезпечення в порівнянні з тими, що застосовувалися при обчисленні пенсій нинішнім пенсіонерам.
06 вересня 2017 року він звернувся до Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області із запитом про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
12 вересня 2017 року він отримав копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016, до якої безпідставно не були включені додаткові види грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань (30%) та матеріальна допомога на оздоровлення, з яких утримано єдиний соціальний внесок, та зменшений розмір премії із 170% до 1,03%.
23 жовтня 2017 року йому було відмовлено у наданні нової довідки з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в зазначених ним розмірах, що він вважає незаконним.
В судове засідання позивач не з*явився, надавши до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та про підтримку позову за викладених в ньому обставин.
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з*явилися, надіславши письмові заперечення на позов.
Дослідивши докази по справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 законні, обґрунтовані і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
06.09.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області із інформаційним запитом, в якому, зокрема, просив виготовити та направити на його адресу довідку про розмір грошового забезпечення, яка була направлена до ГУ ПФУ в Чернігівській області для перерахунку його пенсії, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення, зумовлену постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
Листом від 12.09.2017 р. Ліквідаційна комісія УМВС України в Чернігівській області надала довідку про грошове забезпечення.
Будучи незгодним із відомостями, вказаними в отриманій довідці, позивач повторно звернувся з інформаційним запитом, в якому просив виготовити нову довідку про грошове забезпечення з реальною інформацією відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та направити вказані документи ГУ ПФУ в Чернігівській області.
Суд вважає, що, відмовляючи у видачі такої довідки, Ліквідаційна комісія УМВС України в Чернігівській області діяла всупереч вимогам чинного законодавства.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 2 липня 2015 р. № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VII статтю 63 Закон №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
В 2015 році прийнято Закон України від 02.07.2015 № 580 "Про національну поліцію", у п.15 Прикінцевих та перехідних положень якого вказано, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
З наведеного слідує, що не дивлячись на введення в дію нового Закону "Про національну поліцію", за колишніми працівниками міліції та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі що стосується пенсій.
Як зазначено в ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 встановлений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави, зокрема, Порядком №45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу, повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання. Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі №21-484а13.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вказаних вище положень Порядку № 45, Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області було підготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою, прирівняною до посади поліцейських відповідно до Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Складовими частинами грошового забезпечення на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії були посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавка за стаж служби в поліції та премія. Згідно даних фінансового обліку ГУНП в Чернігівській області поліцейським за посадою начальника відділу інші надбавки та доплати не встановлювались та не виплачувались.
Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 містить аналогічні складові, а саме посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавку за стаж служби в поліції, розміри яких були визначені у відповідності допостанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
При цьому, з додаткових видів грошового забезпечення виплачувалась тільки премія, середній розмір якої по Україні визначений Міністерством внутрішніх справ України та включений до розміру грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії у розмірі лише 1,03 %. Суд вважає, такі дії відповідача протиправними.
В силу прямої дії норми ч.1 ст.58 Конституції України (закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи), на думку суду, зміна розміру хоча б одного чи кількох видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та інших осіб згідно змісту Закону України № 2262 не повинна мати наслідком скасування вже отриманих пенсіонером інших видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які встановлені йому на момент виходу на пенсії та які він отримує на даний момент, з врахуванням чинності положень Закону України № 2262 та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294.
Таким чином, на думку суду, перерахунок пенсії повинен здійснюватися з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які отримував позивач, та зміст яких не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або виходячи із середніх показників, в той час як встановлення таких премій або надбавок, доплат тощо, та відповідно виплата пенсії, відбувалась безпосередньо з призначених позивачу.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що відповідач протиправно відмовив позивачу у видачі нової довідки із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3600,00; оклад за військовим (спеціальним) званням п/полковник міліції 2200,00; надбавка за вислугу років (40%) 2320,00; надбавка за виконання особливо важливих завдань (30%) 2436,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 540,00; премія (170%) 18863,20; матеріальна допомога на оздоровлення, з яких утримано єдиний соціальний внесок (7499,00+7302,61):24 - 616,73, а всього 30575,93 - з дати виникнення права на перерахунок і позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Цій нормі кореспондують положення абзацу сьомого пункту 4 частини першої статті 163, абзацу п'ятого пункту 4 частини першої статті 207 названого Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі.
Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом, зокрема, зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст.19,46 Конституції України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постановою КМ України №947 від 18.11.2015р. "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006, №268", ст.ст. 2, 11,17,18, 71 158- 163, 267 КАС України, суд
постановив:
Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір його грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесеними змінами постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3600,00; оклад за військовим (спеціальним) званням п/полковник міліції 2200,00; надбавка за вислугу років (40%) 2320,00; надбавка за виконання особливо важливих завдань (30%) 2436,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 540,00; премія (170%) 18863,20; матеріальна допомога на оздоровлення, з яких утримано єдиний соціальний внесок (7499,00+7302,61):24 - 616,73, а всього 30575,93, з дати виникнення права на перерахунок.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Головуюча суддя Ковальова Т.Г.