
справа № 361/4922/17
провадження № 2-а/361/522/17
08.11.2017
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 листопада 2017 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 за участю секретаря ОСОБА_2,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Броварського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
У серпні 2017 року ОСОБА_3 звернулася до суду із позовом, в якому просить: визнати протиправними дії Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови провести позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, та зобов’язати відповідача починаючи з 02.03.2015 р. провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням уже проведених виплат.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід II групи. ОСОБА_3 перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно доЗакону України «Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Станом на звернення із даною позовною заявою пенсія позивача складає: 12 453,32 грн. -–основний розмір пенсії, підвищення особам прирівняним до інвалідів війни 2-ї групи – 524,80 грн., щомісячна цільова грошова допомога на проживання інвалідам війни – 50 грн., всього 11 851,06 грн., 113,88 грн. – щомісячна компенсація за втрату годувальника внаслідок ЧК, 616,85 грн. – доплата у зв’язку із закриттям ЧАЕС, 70,58 грн. – доплата за підвищення членам сімей померлих. Однак, при виплаті позивачу пенсії відповідач обмежив її максимальним розміром до 10 740 грн.
У зв’язку із встановленням обмеження на пенсію, позивач звернулася із заявою до Броварського об’єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області щодо виплати пенсії, розмір якої визначений постановою КМ України від 23.11.2011 року за № 1210 без будь-яких обмежень.
Однак, листом від 01 серпня 2017 року відповідач відмовив ОСОБА_3 у здійсненні такого перерахунку пенсії без обмежень.
Відмову відповідача у перерахунку пенсії позивач вважає протиправною, тому змушений звернутися до суду із вищевказаними вимогами.
У судовому засіданні представник ОСОБА_3 – ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити, надала пояснення відповідні до позовної заяви.
Представник відповідача ОСОБА_5 у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила у повному обсязі, надавши при цьому письмові заперечення, в яких посилається на те, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та одержує пенсію по інвалідності, розмір якої визначений відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн. Управління діє лише в межах вказаного Закону, а тому в діях відповідача немає неправомірності по відношенню до позивача. При цьому, обґрунтовуючи свою позицію, позивачем не надано належної оцінки всіх норм. Крім того, як вбачається зі змісту позовних вимог, позивач оскаржує дії Управління про відмову у знятті обмеження з максимального розміру пенсії від 01.08.2017 року, тобто оскаржує дії Управління починаючи з цієї дати. Хоча перерахунок пенсії був здійснений після набрання законної сили рішення суду по справі № 361/83/16-а від 21.07.2016 р., після перерахунку пенсії основний розмір пенсії та борг виплачено у серпні 2016 року. Отже, позивач дізналася про порушення свого права про обмеження пенсії її максимальним розміром саме в серпні 2016 року. Позивач звернулася до Управління із заявою про перерахунок та зняття обмеження її максимальним розміром 28.07.2017 року. Отже, позивачем пропущено строк на звернення до адміністративного суду відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України.
Заслухавши пояснення та заперечення сторін у справі, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонеркою, з 09.04.1997 року перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію як особа, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, також є інвалідом (ІІ група інвалідності) внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) ОСОБА_4 А № 136692С, видане Київською облдержадміністрацією (а.с. 8).
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 01 квітня 2016 року зобов’язано Броварське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із заробітної плати в сумі 378-82 (триста сімдесят вісім карбованців 82 копійки) крб. за роботу в період з 26 по 27 квітня 1986 року в зоні відчуження у місті Чорнобиль, та виплатити, починаючи з 02 березня 2015 року з урахуванням уже проведених виплат (а.с. 13-16).
На підставі та на виконання вказаного судового рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 02.03.2015 р. з урахуванням заробітної плати у розмірі 378,82 крб., що склало 15 566,65 грн., та здійснено обмеження її пенсії максимальним розміром до 10 740 грн.
У зв’язку із встановленням обмеження на пенсію позивача, остання 28 липня 2017 року звернулася із заявою до Броварського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області щодо виплати пенсії без будь-яких обмежень (а.с. 18).
Листом від 01 серпня 2017 року № 586/Л-01 відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку пенсії без обмеження, з огляду на те, що відповідно доЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911 від 24 грудня 2015 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року не може перевищувати 10 740 грн. 00 коп. (а.с. 21).
Статтею 46 Конституції України, закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Дане право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У частині першійстатті 58 Конституції України, закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з вимогамистатті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України.
Відповідно до ст. 27 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн.
Крім того, із Закону України «про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 р. за № 1801-VIII та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. за № 1774-VIII видно, що при призначенні пенсії протягом 2017 року максимальний розмір пенсії ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремих категорій осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) збережено на рівні 2016 року – 10 740 грн. Цей розмір не переглядається і у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму з 01 травня і з 1 грудня 2017 року.
Відповідно до Закону України «про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період із 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремих категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн.
Відповідно до п. 2 розділу 2 вказаного Закону обмеження максимальним розміром не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності зазначеним Законом.
Згідно з вимогами пункту 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Статтею 22 Конституції України закріплені права і свободи, які не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позивач набув право на пенсію до встановлення змін у законодавстві, якими було обмежено максимальний розмір пенсії, а перерахунок пенсії позивача було здійснено на підставі судових рішень у відповідності до раніше призначеної пенсії, а тому, розмір пенсії позивача не може бути обмежено сумою 10 740 грн. 00 коп.
Як передбачено ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Згідно із ч. 1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Із копії протоколу про індивідуальний перерахунок від 26.05.2016 р. вбачається, що починаючи із березня 2015 року позивачу нараховувалася пенсія з урахуванням її максимального обмеження. Однак, із позовними вимогами щодо перерахунку пенсії без її обмежень позивач звернулася 18 серпня 2017 року, тому у відповідність до вимог ч. 2 ст. 99 КАС України, суд вважає, що позивачу перерахунок та виплата пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням уже проведених виплат має здійснюватися з 18 лютого 2017 року.
Крім того, заявляючи вимогу про зобов’язання Управління провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 02.03.2015 року, у судовому засіданні стороною позивача не заявлено клопотання про поновлення пропущеного з поважних причин процесуального строку та не надано доказів поважності попуску такого строку, тому позовна вимога в частині зобов’язання Броварського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням уже проведених виплат з 02 березня 2015 року по 17 лютого 2017 року підлягає залишенню без розгляду.
Відповідно достатті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та Законами України.
Із частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України), вбачається, що у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє, чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначенийКонституцією і Законами України.
Частиною першою статті 69 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
За змістом частини першоїстатті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другоїстатті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Наведені відповідачем заперечення по суті даного позову є немотивованими та не обґрунтованими жодними доказами, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги.
Враховуючи наведені обставини, приходжу до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями7-11, 71-72, 86, 99-100, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Броварського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Зобов’язати Броварське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже проведених виплат з 18 лютого 2017 року.
Позовні вимоги про зобов’язання Броварського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахування уже проведених виплат з 02 березня 2015 року по 17 лютого 2017 року – залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Порядок набрання постановою законної сили передбачено ст. 254 КАС України
Суддя Н. М. Петришин