
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" листопада 2017 р. Справа № 925/1315/17
За позовом публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Черкаської філії публічного акціонерного товариства "Укртелеком"
до управління соціального захисту населення Христинівської районної державної адміністрації
про стягнення 76035 грн. 53 коп.,
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Биченко М.О.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю від 12.12.2016 №1388;
від відповідача: не зявилися.
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Черкаської філії публічного акціонерного товариства "Укртелеком" звернулося до Господарського суду Черкаської області з позовом до управління соціального захисту населення Христинівської районної державної адміністрації про стягнення 76035 грн. 53 коп. заборгованості з компенсації витрат на надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян Христинівського району.
У позові позивач також просить господарський суд понесені позивачем витрати на сплату судового збору стягнути з відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позові вказав на неналежне виконання відповідачем зобовязань, які виникли із відповідних законів України, щодо відшкодування позивачу його витрат на надані ним телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян Христинівського району у 2015, 2016 роках.
Ухвалою від 20.10.2017 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Черкаської філії публічного акціонерного товариства "Укртелеком" до розгляду, порушив провадження у цій справі і призначив її розгляд на 12 год. 00 хв. 21.11.2017 у приміщенні Господарського суду Черкаської області.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши при цьому у поданому ним до господарського суду відзиві на позов, що у Державному бюджеті України на 2016 рік субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання встановлених законодавством пільг не була передбачена і кошти для цього як із Державного бюджету України так із місцевого бюджету не виділялися, тому відповідач договір з позивачем про компенсацію витрат на надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян Христинівського району на 2016 рік не укладав і відповідно договірних зобовязань з цього приводу перед позивачем не має.
У судовому засіданні, яке відбулося 21.11.2017 представник позивача позов підтримав з вказаних у ньому підстав.
Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце засідання суду, призначеного ухвалою від 20.10.2017 на 12 год. 00 хв. 21.11.2017, проте його представник у це судове засідання не зявився, натомість відповідач у відзиві на позов заявив клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Незявлення представника відповідача у судове засідання, належним чином повідомленого про дату, час і місце засідання суду, не перешкоджає вирішенню даного спору за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд Черкаської області
ВСТАНОВИВ:
Законами України від 22.10.1993 №3551-ХII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу", від 23.03.2000 №1584-ІІІ "Про жертви нацистських переслідувань", від 28.02.1991 №796-ХII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 24.03.2008 №203/98-ВР, "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", від 24.03.1998 № 203/98-ВР "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" і від 26.04.2001 №2402-ІІІ "Про охорону дитинства" встановлені пільги з оплати послуг звязку (далі - телекомунікаційних послуг) для визначеної цими Законами категорій осіб (далі - пільгові категорії громадян).
На виконання вимог вказаних вище законів України позивач, як оператор телекомунікаційних послуг, у грудні 2015 року та у 2016 році надав послуги зв'язку (встановлення телефонів та користування телефоном) населенню пільгових категорій Христинівського району на суму 76035 грн. 53 коп., що підтверджується поданими позивачем з позовом доказами і не заперечується відповідачем.
Договір на відшкодування відповідачем позивачу у 2016 році витрат на надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян Христинівського району сторони між собою не укладали.
У 2016 році і у подальшому відповідач витрати позивача на надані у грудні 2015 року та у 2016 році телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян Христинівського району не відшкодовував, у звязку тим, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" субвенції із державного бюджету місцевими бюджетами на відшкодування витрат на надання таких послуг не були передбачені і фактично відповідачу як з Державного бюджету України так і з місцевих бюджетів не надавалися.
Таким чином у позивача залишились невідшкодованими відповідачем витрати на надані у грудні 2015 року та у 2016 році телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян Христинівського району у сумі 76035 грн. 53 коп.
Невідшкодування відповідачем позивачу у добровільному порядку заборгованості з компенсації витрати на надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян Христинівського району у сумі 76035 грн. 53 коп. й спричинила даний спір.
Стаття 1 Закону України "Про телекомунікації" термін "телекомунікації (електрозв'язок)" визначає як передавання, випромінювання та/або приймання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого роду по радіо, проводових, оптичних або інших електромагнітних системах, а термін "телекомунікаційна послуга (послуга)" як продукт діяльності оператора та/або провайдера телекомунікацій, спрямований на задоволення потреб споживачів у сфері телекомунікацій.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про телекомунікації" телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Пункт 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295 також передбачає, що установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Згідно з підпунктом "б" пункту 4 частини 1 статті 89 та частини 1 статті 102 Бюджетного кодексу України видатки на відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян, проводяться з місцевих бюджетів за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 затверджено "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (далі Порядок №256), який містить, зокрема, такі норми:
"2. Фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
3. Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).".
Таким чином, у даному випадку головним розпорядником коштів місцевих бюджетів у Христинівському районі Черкаської області на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівник управління соціального захисту населення Христинівської районної державної адміністрації, а тому саме це управління є відповідальною (зобовязаною) особою за відшкодування позивачу понесених ним витрат на надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян Христинівського району.
Відповідно до пункту 8 Порядку №256 отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг.
Згідно з статтею 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади.
Частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до статті 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема: безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно з статтею 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Суб'єктами майново-господарських зобов'язань можуть бути суб'єкти господарювання, зазначені у статті 55 цього Кодексу, негосподарюючі суб'єкти - юридичні особи, а також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією.
Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 599 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з частиною 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобовязання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до статті 617 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Згідно з частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України відсутність у боржника необхідних коштів не є обставиною, за наявності якої суб'єкт господарювання не несе відповідальності за порушення господарського зобов'язання.
Частина 2 статті 16 Цивільного кодексу України та частина 2 статті 20 Господарського кодексу України передбачають такі способи захисту порушеного права особи як присудження до виконання обовязку в натурі.
З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства господарський суд дійшов до таких висновків.
З вчинених позивачем дій щодо надання у грудні 2015 року та у 2016 році телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян Христинівського району, які (дії) передбачені названими вище актами законодавства, а також із цих актів законодавства у позивача виникло право на відшкодування фактичних витрат на надання вказаних послуг, а у відповідача виникло зобовязання з відшкодування позивачу таких витрат.
Не укладення сторонами договору на відшкодування відповідачем позивачу у 2016 рік витрат на надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян не означає про відсутність у відповідача зобовязань з відшкодування позивачу таких витрат, які (зобовязання), як уже зазначалося вище, виникли із вчинених позивачем дій щодо фактичного надання у грудні 2015 року та у 2016 році вказаних послуг, які (дії) передбачені названими вище актами законодавства, а також із цих актів законодавства.
Невідшкодування відповідачем позивачу витрат на надані ним телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян Христинівського району у сумі 76035 грн. 53 коп. у встановлені пунктом 8 Порядку №256 строки означає про порушення відповідачем своїх зобовязань і відповідно й прав позивача на своєчасне одержання вказаної суми коштів.
При цьому сама по собі відсутність у відповідача бюджетних коштів не є підставою для звільнення його від виконання своїх зобов'язань.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду України від 22.03.2017 у справі №905/2358/16 (3-77гс17).
Отож позивач в порядку захисту своїх порушених прав на своєчасне одержання суми відшкодування у розмірі 76035 грн. 53 коп. вправі вимагати від відповідача примусового виконання своїх зобовязань шляхом стягнення з нього на свою користь вказаної суми коштів.
За таких обставин позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України позивачу за рахунок відповідача підлягають відшкодуванню 1600 грн. витрат на сплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з управління соціального захисту населення Христинівської районної державної адміністрації (20001, Черкаська область, м. Христинівка, вулиця Соборна, 47, код ЄДРПОУ 03195910) на користь публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Черкаської філії публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (18000, Черкаська область, м. Черкаси, вулиця Байди Вишневецького 34, код ЄДРПОУ 01181877) 76035 грн. 53 коп. заборгованості та 1600 грн. витрат на сплату судового збору.
Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено і підписано 27.11.2017.
СУДДЯ М.В. Дорошенко