
Справа № 442/7614/17
Провадження № 2-а/442/262/2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2017 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
в складі:
головуючого - судді: Курус Р.І.
з участю секретаря: Махняк М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дрогобичі адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення штрафу, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому посилається на те, що на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла постанова ВП № 54361068 від 10.10.2017 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. при примусовому виконанні виконавчого листа № 442/7626/16-а, виданого 23.05.2017 року Дрогобицьким міськрайонним судом Львівської області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, починаючи з 29.06.2016 року, здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1, з врахуванням вихідної одноразової грошової допомоги при звільненні. Зазначає, що державним виконавцем при винесенні спірної постанови не з'ясовано поважність причин невиконання Головним управлінням ПФУ у Львівській області постанови Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області №442/7626/16-а щодо проведення перерахунку та виплати пенсійного забезпечення ОСОБА_1.
Для виконання рішення суду ГУ ПФУ у Львівській області звернулося до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області із запитами щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення на ОСОБА_1 з урахуванням вимог постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.05.2017. Проте, така довідка 04.09.2017 року була повернута ліквідаційній комісії ГУ МВС України у Львівській області із проханням надати довідку для перерахунку пенсії із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення та з урахуванням вимог суду. Однак, така довідка на адресу ГУ ПФУ у Львівській області не надходила, що на даний час позбавляє можливості позивача виконати судове рішення.
Разом з тим, зазначає, що на даний час дії державного виконавця щодо примусового виконання виконавчого листа № 442/7626/16-а, виданого 23.05.2017 року Дрогобицьким міськрайонним судом Львівської області оскаржуються, однак державний виконавець всупереч чинному законодавству продовжує вчиняти виконавчі дії.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала, просить їх задоволити в повному обсязі.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися, причин неявки не повідомили, хоча належним чином були повідомлені, а тому їхню неявку суд визнав неповажною та розглянув спарву у їхній відсутності.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до частини першої статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII).
Відповідно до ст. 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно п. 16 ч. 3 ст. 18 Закону № 1404-VIII виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право, зокрема накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно ч. 1 ст. 75 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Частиною 3 ст. 63 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Судом встановлено, що на виконанні Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області перебуває виконавче провадження ВП № 54361068 з виконання виконавчого листа № 442/7626/16-а, виданого 23.05.2017 року Дрогобицьким міськрайонним судом Львівської області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області починаючи з 29.06.2016 року здійснити перерахунок та виплату пенсії призначеної ОСОБА_1 з врахуванням вихідної одноразової грошової допомоги при звільненні.
31.07.2017 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла постанова від 25.07.2017 року про відкриття виконавчого провадження № 54361068, якою боржнику (позивачу) було надано строк для виконання рішення суду протягом 10 робочих днів (а.с.7,8).
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області вищевказана постанова була оскаржена в судовому порядку, яку постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 12.09.2017 року скасовано в частині стягнення витрат виконавчого провадження.
28.08.2017 року на адресу позивача надійшла вимога державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від № 10039 щодо повідомлення про виконання рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 20.02.2017 оку щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії призначеної ОСОБА_1 з врахуванням вихідної одноразової грошової допомоги при звільненні, починаючи з 29.06.2016 року, у відповідь на яку Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області Листом від 04.09.2017 року № 4057/03-32 повідомило державного виконавця про те, що для виконання рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівські області із запитами від 13.06.2017 року № 6439/03-31, від 25.07.2017 року № 8365/03-31, від 04.09.2017 року № 10084/03-31 щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення на ОСОБА_3 з врахуванням вимог постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.05.2017 року у справі № 876/4730/17. Разом з тим, ГУ ПФУ у Львівській області просило державного виконавця посприяти в отриманні довідки та повідомило останнього про оскарження постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 54361068 від 25.07.2017 року в судовому порядку (а. с. 9, 10, 11, 12).
Крім того, як вбачається з копії Листа № 10789/03-32 від 21.09.2017 року, державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Львівській області на адресу ГУ ПФУ у Львівській області було повторно скеровано вимогу щодо № 10771 від 05.09.2017 року щодо повідомлення про виконання рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 20.02.2017 року.
На виконання вищевказаної вимоги, ГУ ПФУ у Львівській області повідомило, що ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області скеровано довідку № 11741/44/02-2017 від 07.08.2017 в якій вказано, що ОСОБА_4 нарахована та виплачена одноразова грошова допомога при звільненні в розмірі 525 грн.
Проте, позивачем Листом № 10084/03-31 від 04.09.2017 року вищевказана довідка була повернута ліквідаційній комісії ГУ МВСУ у Львівській області із проханням надати довідку для перерахунку пенсії із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення та з урахуванням вимог постанови суду, однак, така на адресу ГУ ПФУ у Львівській області не надходила. Таким чином, позивач, позбавлений можливості виконати рішення суду, повторно звернувся до державного виконавця із просьбою посприяти в отриманні затребуваної довідки (а.с. 13).
Як встановлено в судовому засіданні, прохання ГУ ПФУ у Львівській області було залишено без реагування, натомість державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Львівській області постановою від 10.10.2017 року ВП № 54361068 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області було застосовано штраф у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн. за невиконання без поважних причин постанови Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 20.02.2017 року щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії призначеної ОСОБА_1 з врахуванням вихідної одноразової грошової допомоги при звільненні починаючи з 29.06.2016 року.
Статтею 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Відповідні зміни внесені у статтю 49 Закону 2262-ХІІ в редакції від 03 квітня 2007 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року № 1522 затверджено Порядок передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян.
З урахуванням наведеного, з 01 січня 2007 року функції з призначення, виплати та перерахунку пенсій, передбачених Законом № 2262-ХІІ, передано територіальним органам Пенсійного фонду України.
Механізм проведення призначення та перерахунку пенсії військовослужбовців визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 24 Порядку при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії
В абзаці 3 пункту 24 Порядку зазначено, що після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, суд приходить до переконання, що здійснити перерахунок пенсії за рішенням суду ГУ ПФУ в Львівській області могло лише за умови надання йому ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області інформації про грошове забезпечення особи, пенсія якої підлягає перерахунку, про що позивач неодноразово просив останню (комісію) та державного виконавця, вимоги якого є обов'язковими, однак такі прохання залишились невиконаними..
Враховуючи вищенаведене, у суду є об'єктивні підстави вважати, що причини невиконання рішення суду є поважними, тобто Головне управлінням Пенсійного фонду у Львівській, з огляду на поважні причини, не мало можливості виконати судове рішення, що не було взято до уваги державним виконавцем.
У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів на спростування фактів, на які посилається позивач з приводу виконання рішення суду, відповідачем суду не надано.
Отже, як випливає з вищенаведеного, державним виконавцем, при винесенні оскаржуваної постанови та вчиненні виконавчих дій, було допущено порушення вищезгаданих норм Закону, не перевірено у належному порядку поважність причин не виконання рішення суду.
За наведеного, суд приходить до висновку, що дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області щодо накладення на головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області штрафу у виконавчому провадженні є протиправними, а тому постанова про накладення штрафу підлягає скасуванню.
Разом з тим, відповідно до п. 14 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України „Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби" від 13.12.2010 року №3, позовні заяви про оскарження рішень, дій або бездіяльності посадових осіб державної виконавчої служби оплачуються судовим збором відповідно до Закону України „Про судовий збір". За подання таких позовних заяв судовий збір сплачується на загальних підставах.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що за оскарження дій та бездіяльності органів ДВС має справлятися судовий збір у встановленому Законом порядку.
Такого ж висновку дійшов і Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 09.04.2014 № 755/15678/13-а (К/800/18948/14).
Відповідно до абз. 6 п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України „Про судовий збір", в редакції Закону, яка діяла на момент звернення позивача з даним позов до суду, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем судовий збір справляється у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1600 грн.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору при подачі позову, то при задоволенні позову він підлягає стягненню з відповідача - ГТУЮ в дохід спеціального фонду Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 71, 158, 159, 162-163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов задоволити.
Визнати дії старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Батюк М.В. при винесенні постанови про накладення штрафу від 10.10.2017 року серія ВП №54361068 - протиправними.
Скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про накладення штрафу від 10.10.2017 року серія ВП №54361068.
Стягнути з Головного територіального управління юстиції у Львівській області (м. Львів, пл. Шашкевича, 1, ідентифікаційний код 34942940) в дохід спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя