
Справа № 758/10025/17
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2017 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Ларіонової Н. М. ,
при секретарі Калашніковій Л.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (надалі ЦОУ ПФУ в місті Києві) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, інтереси якого представляє ОСОБА_2, звернувся до Подільського районного суду м. Києва з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії відповідача, щодо не включення у розрахунок пенсії позивачу сум матеріальної допомоги для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань; зобов'язати відповідача здійснити належний розрахунок пенсії позивачу відповідно до закону з 26.01.2017 р., з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, зазначених у відповідній графі довідки № 284 від 26.09.2011 р.«про складові заробітної плати», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р. у редакції, що діяла станом на 27.09.2011 р., в установленому при виході на пенсію розмірі 80% від сум заробітної плати; зобов'язати відповідача здійснити виплату на користь позивача з 26.01.2017 р. різницю щомісячної пенсії, нарахованої на підставі довідки № 284 від 26.09.2011 "про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Позовні вимоги обґрунтовує, посилаючисьна Закон України «Про державну службу», тим, що йому згідно вказаного Закону призначено пенсію з 27.09.2011 р., яку позивач отримує в ЦОУ ПФУ в місті Києві. Обчислення розміру пенсії було здійснено в розмірі 80% заробітної плати на підставі поданих позивачем довідок, виданихДержавною податковою інспекцією у Печерському районі ДПА України від 26.09.2011 року, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону. Згодом, позивачем було з'ясовано, що в розрахунок призначеної йому пенсії, відповідачем не було враховано суми виплат, зазначені в графі «інші виплати», а саме - не було включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. З приводу проведення перерахунку позивачу пенсії у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням інших виплат, що включали в себе - матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою. Управління своїм листом від 03.07.2017 р. №1074/14-665/1 відмовило в проведенні вищезазначеного перерахунку пенсії, посилаючись на те, що законодавством не передбачено врахування до заробітної плати «інших виплат»,крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу". ОСОБА_1 вважає, що такими діями Управління порушило його конституційні права.
До початку судового засідання від представника позивача надійшла заява, в якій він позов підтримав у повному обсязі, просив розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Через канцелярію до суду надійшли письмові заперечення, згідно з якими представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на таке, що на момент звернення позивача за перерахунком пенсії із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-V-ІІІ не передбачено умови та порядок перерахунку пенсії державним службовцям.
Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до таких висновків.
Публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу права державного службовця на перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку у відповідача - ЦОУ ПФУ в місті Києві з 27.09.2011 р. та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розрахунку пенсії 80% від заробітної плати.
Обчислення розміру пенсії позивача було здійснено в розмірі 80% заробітної плати на підставі поданих позивачем довідок, виданихДержавною податковою інспекцією у Печерському районі ДПА України від 26.09.2011 року, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону.
Згодом, позивачем було з'ясовано, що в розрахунок призначеної йому пенсії, відповідачем не було враховано суми виплат, зазначені в графі «інші виплати», а саме - не було включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
20 червня 2017 року позивач звернувся до ЦОУ ПФУ в місті Києві з скаргою про перерахунок пенсіїу розмірі 80% заробітної плати з урахуванням інших виплат, що включали в себе - матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
Управління своїм листом від 03.07.2017 р. №1074/14-665/1 відмовило в проведенні вищезазначеного перерахунку пенсії, посилаючись на те, що законодавством не передбачено врахування до заробітної плати «інших виплат», крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу".
Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.
Відповідно до вимог частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Згідно частини другої статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною другою статті 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно із Законом України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Тобто, виходячи з наведеного, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 06 листопада 2013 року, від 03 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).
Відповідно до даних довідки від 26.09.2011р. №284 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) позивачу виплачувалися «інші виплати», що включають у себе - матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу на вирішення соціально-побутових питань, й на вказані виплати були нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, які позивач отримував перед виходом на пенсію і на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та які в свою чергу є складовою заробітної плати, повинні враховувати при обчисленні пенсії державного службовця.
Що ж стосується посилань представника відповідача на норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» як на підставу про відмову здійснення перерахунку пенсії позивачу, то суд звертає увагу, що положенням п.5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.
Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Відповідно до вимог ст.19 ч.2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст.2 КАС України встановлено перелік обставин, які підлягають перевірці з боку суду у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Статтею 22 Конституції України забороняється звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.
Статтею 9 цього Кодексу, зокрема визначено, що суд при вирішенні справи керується і принципом законності. Частиною 4 цієї статті, зокрема відзначається принцип ієрархічності нормативно-правових актів. Так, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародного договору чи іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу правову силу.
Таким чином, положення Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що відмова ЦОУ ПФУ в місті Києві в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, зазначених у довідці №284 від 26.09.2011 р., є неправомірною.
З огляду на те, що саме на органи ПФУ покладений обов'язок виплати пенсії державного службовця, як належний спосіб захисту порушеного права позивача, слід визначити зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, зазначених у довідці від 26.09.2011р. №284.
Таким чином, позовні вимоги про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію підлягають задоволенню.
Вказані обставини дають суду підстави зробити висновок, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ЦОУ ПФУ в місті Києві є обґрунтованими та заснованими на законі, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду та підлягають задоволенню.
На підставі наведеного, ч. 3 ст. 30, ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66, ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст.6-9, 11, 69, 71, 87, 90, 94, 159, 161-163, 183-2 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1, інтереси якого представляє ОСОБА_2, до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо не включення у розрахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, сум матеріальної допомоги для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» (у редакції на час призначення пенсії) у розмірі 80% заробітної плати, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, зазначених у довідці Державної податкової інспекції у Печерському районі Державної податкової адміністрації України від 26.09.2011 року №284 - з 26 січня 2017 р. з урахуванням проведених раніше виплат.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 10 днів з дня отримання копії постанови в повному тексті.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н. М. ЛаріоноваСудове рішення № 70505304, Подільський районний суд міста Києва було прийнято 28.09.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти важливі відомості про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити важливі відомості.
Це рішення відноситься до справи № 758/10025/17. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: