
Справа № 357/12725/17
2-а/357/1008/17
Категорія 87
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2017 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Цуранов А. Ю. , розглянувши в письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, третя особа Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
В жовтні 2017 року до суду надійшов зазначений позов.
Позов обґрунтований тим, що позивач є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ. Розмір його пенсії обчислений, виходячи з грошового забезпечення, встановленого відповідно до Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року підвищено грошове забезпечення поліцейських. Вказана постанова застосовувана до даних правовідносин виходячи з положень ст. 43 та ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VІІ.
Листом № 2926/21 від 10.07.2017 року Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області позивачу відмовлено в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії з посиланням на те, що перерахунок буде проведено після надходження цільових коштів призначених для цих виплат. При цьому, останнім надіслано довідку ГУ МВС України в Київській області від 24.05.2017 року за № П-1177 видану на його ім’я, з визначеним збільшенням розміру грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії у відповідності до Постанови № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року станом на 01.06.2016 року.
Позивач вважає вказану відмову та бездіяльність управління Пенсійного фонду України протиправними та посилаючись на норми закону, судову практику просив: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області стосовно не перерахунку та невиплати пенсійного забезпечення ОСОБА_2; 2) зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести з 01.01.2016 року перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог діючої редакції Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» та довідки № П-1177 від 24.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року; 3) стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у розмірі 640 грн. сплаченого судового збору.
26.10.2017 року ухвалою суду відкрите провадження по справі та її розгляд призначений в порядку скороченого провадження, одноособово, без проведення попереднього судового засідання та виклику сторін.
При цьому, запропоновано відповідачу подати у десятиденний строк з дня отримання ухвали письмові заперечення проти позову.
06.11.2017 року зазначена ухвала отримана відповідачем, а 17.11.2017 року до суду надійшли письмові заперечення відповідача проти позову, в яких він просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду, відсутність бюджетних асигнувань на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), виходячи із грошового забезпечення поліцейських та те, що органи Пенсійного фонду України звільнені від сплати судового збору.
Крім того, 17.11.2017 року до суду надішли заперечення третьої особи проти адміністративного позову, в яких вони просили відмовити в задоволенні позову.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, вважаю достатнім наявних у справі доказів, враховуючи наявність письмових заперечень, для прийняття законного рішення, при цьому встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області, як пенсіонер МВС України та має пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 від 16.06.2010 року.
19.06.2017 року позивач звернувся до відповідача із запитом, в якому просив надати йому довідку про розмір його грошового забезпечення та повідомити дату та за яким вихідним номером була направлена до них остання довідка про розмір його грошового забезпечення з Ліквідаційної комісії УМВС України в Київській області в квітні-травні 2017 року.
10.07.2017 року листом № 2926/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача, що згідно із ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Перерахунок пенсії буде проведено після надходження цільових коштів, призначених для цих виплат.
Також, позивач звертався із запитом від 12.09.2017 року до Головного управління МВС України в Київській області.
20.09.2017 року листом № 29/К-116 зі позивача повідомлено, що Головним управлінням МВС України в Київській області створена робоча група, якою у період з 27.04.2017 року по 16.06.2017 року проводилась підготовка та передача до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (міліції) у тому числі і його. Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії передані до ГУ ПФУ в Київській області та зберігаються у пенсійній справі за місцем призначення (перерахунку) пенсії.
Згідно преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» держава гарантувала гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, який набрав чинності 01.01.2016 року, статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено частиною третьою наступного змісту: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988, яка набрала чинності 03.12.2015 року та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. N900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Не є спірним питанням, що станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України.
Згідно з п. 1 цього Порядку перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд повідомляє в п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають в десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішенням керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 цього Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно із додатком 2 та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Листом ГУ МВС України в Київській області від 20.09.2017 року № 29/К-116зі підтверджується, що Міністерством внутрішніх справ України повідомлено Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій особам, які одержують пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а в подальшому органами Пенсійного фонду України подано до відповідного територіального органу списки осіб, які мають право на перерахунок пенсій, та одержано від ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в тому числі по пенсійній справі позивача.
Відтак, оскільки відповідач здійснює нарахування пенсії вказаної категорії осіб на підставі наданих відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області надійшло повідомлення про настання права позивача на проведення перерахунку пенсії та отримана відповідна довідка про розмір грошового забезпечення, у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.
Посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставним, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
Згідно ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, посилання відповідача на пропуск строку звернення до адміністративного суду є безпідставними.
Відтак, враховуючи встановлені обставини справи та надані докази на їх підтвердження, вважаю про необхідність задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, вважає за необхідне стягнути за рахунок його бюджетних асигнувань відповідача сплачений позивачем судовий збір в розмірі 640 грн.
Керуючись ст. 183-2 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області стосовно неперерахунку та невиплати пенсійного забезпечення ОСОБА_2.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести з 01.01.2016 року перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог діючої редакції Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» та довідки № П-1177 від 24.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 640 грн. сплаченого судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії.
Суддя ОСОБА_3Судове рішення № 70501064, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області було прийнято 22.11.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти корисні дані про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити корисні дані.
Це рішення відноситься до справи № 357/12725/17. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: