
Справа №468/1179/17-п
БАШТАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.11.2017 року суддя Баштанського районного суду Миколаївської області Муругов В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого за ст. 130 ч. 1 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 інкримінується, що він 12.05.2017 року о 15.00 год. в м. Баштанка Баштанського району Миколаївської області по вул. Соборна, на перехресті з вул. Сагайдачного, в порушення вимог п. 2.9 (а) ПДР України керував мопедом «ТХМ» (б/н) з ознаками алкогольного сп’яніння (запах алкоголю з порожнини рота), пройшовши огляд в медичному закладі на встановлення стану алкогольного сп’яніння згідно з висновком лікаря № 2785 перебував в стані алкогольного сп’яніння.
ОСОБА_1 при розгляді справи в суді пояснив, що дійсно керував мопедом та потрапив в дорожньо-транспортну пригоду, після якої нічого не пам’ятає.
Відповідно до ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров’я. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров’я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров’я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров’я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров’я.
Згідно з пп. 15,16 Р. ІІІ Iнструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України N 1452/735 від 09.11.2015 р., За результатами огляду на стан сп’яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції видається на підставі акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп’яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров’я. Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп’яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Комплексний аналіз вказаних нормативних актів свідчить про те, що підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом в стані сп’яніння є складений лікарем висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Однак, незважаючи на неодноразові вимоги суду про необхідність долучення до протоколу про адміністративне правопорушення відповідного висновку лікаря щодо медичного огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп’яніння (про який також вказано і в графі «до протоколу додаються»), посадовими особами національної поліції вказаний висновок лікаря надано не було.
При цьому, наявний в матеріалах справи результат токсикологічного дослідження № 2785 від 16.05.2017 року, складений за наслідками лабораторних досліджень крові ОСОБА_1, не може бути підставою для притягнення останнього до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом в стані сп’яніння, оскільки відповідно до вимог вказаних нормативних актів результати лабораторних досліджень повинні вноситися до акта медичного огляду, на підставі якого повинен видаватися висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп’яніння, який і є єдиною підставою для складення відносно особи протоколу про адміністративне правопорушення та притягнення її до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом в стані сп’яніння.
Згідно з ч.5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого
сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Оскільки, як було зазначено вище, за результатами дослідження біологічного середовища ОСОБА_1 висновок лікаря щодо результатів медичного огляду особи на стан сп’яніння не складався - наведене вище вказує на відсутність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за інкриміноване йому порушення.
Вказане свідчить про те, що складений відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення не може бути підставою для притягнення останнього до адміністративної відповідальності за вчинення інкримінованого йому порушення.
Зазначене є підставою для закриття провадження в справі через недоведеність складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 (порушення процедури огляду особи на виявлення стану сп’яніння та у зв’язку з недоведеністю належними доказами складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, оскільки протокол про адміністративне правопорушення не дає змоги встановити вину ОСОБА_1 в інкримінованому правопорушенні), у зв’язку з чим висновок особи, яка склала протокол є необґрунтованим належним чином та суперечить чинним нормативним актам, внаслідок чого, такий висновок носить суб’єктивний характер та не відповідає вимозі щодо його допустимості та достатності.
Відповідно до конституційного принципу, закріпленого в ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 247,252,280,283,284,285 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ст. 130 ч. 1 КУпАП щодо ОСОБА_1 закрити, в зв’язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: