
Справа № 500/5201/17
Провадження № 2-а/500/130/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2017 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді – Адамова А.С.,
при секретарі – Івановій Л.П.,
за участю: позивача – ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_2 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов’язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просить: зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року у відповідності до ч. 3 та ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки №17788 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ліквідаційною комісією ОСОБА_3 управління МВС України в Одеській області у зв'язку із прийняттям постанови ІСМУ від 11.11.2015р. №988. ОСОБА_1 мотивував свої позовні вимоги тим, що 07.11. 2000 року він був звільнений з органів внутрішніх справ України на пенсію з посади заступника начальника - начальника кримінальної міліції лінійного відділу на станції ОСОБА_2 МВС України на Одеській залізниці та з цієї дати пенсійна справа і нарахування пенсії за вислугу років проводилось ОСОБА_2 МВС України в Одеській області в пенсійному відділі. З 01 січня 2007 року його пенсійна справа перебуває на обліку у ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та він отримую пенсію, як пенсіонер органів внутрішніх справ України. Пенсія йому була призначена згідно з нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ за вислугу років. Частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Відповідно до ч. 4 ст. 63 вказаного Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового о забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлені х законодавством. З 2000 року його пенсія декілька разів перераховувалась у зв'язку зі змінами в грошовому забезпеченні діючих працівників міліції. Однак, після останньої зміни розмірів грошового забезпечення, пенсія йому перерахована не була, що він вважає грубим порушенням його прав. Так, постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року, затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Позивач вважає, що як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, він має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року. Водночас, відповідно до пункту 2 Порядку № 45 від 13.02.2008 рогу на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку, рішення Кабінету Міністрів України. Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, ОСОБА_2 державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. МВС України листом від 03.02.2017 №1461/05/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (додається). Пенсійний фонд, в свою чергу, направив відповідну інформацію до своїх ОСОБА_3 управлінь, які підготували списки пенсіонерів, яким необхідно провести перерахунок пенсій. Дані списки надійшли до територіальних органів внутрішніх справ. Так, Головне управління МВС України в Одеській області, отримавши вказані списки, підготовило на кожного пенсіонера довідку про нові види грошового забезпечення, з яких необхідно проводити перерахунок пенсії. З відповіді ліквідаційної комісії ГУМВС від 06.09.2017 №14/3-140 я дізнався, що довідку відносно моїх нових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року ліквідаційна комісія направила до ГУПФУ в Одеській області ще 27.06.2017, однак до теперішнього часу його пенсія не була перерахована. Таким чином, встановлена Порядком № 45 процедура відповідними органами дотримана, окрім останньої найважливішої дії - проведення безпосередньо нарахування нової пенсії ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.
Згідно заперечень, наданих представником ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Одеській області позовні вимоги ОСОБА_1 вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Так, пенсія позивачу була призначена в листопаді 2000 року, постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р., на яку посилається позивач, набрала чинності ще 01.01.2016, а з відповідним позовом позивач звернувся тише 21.09.2017, чим порушені строки, встановлені ст. 99 КАС України. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, яка діяла до 01.01.2017р., усі призначені за ним Законом пенсії підлягали перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищені,) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права па перерахунок пенсій і провадиться у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок). Пунктами 1, 2 Порядку зазначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до ОСОБА_4) №2262-ХІ1 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку Міністерство внутрішніх справ листом від 22.03.2017р. № 4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям (копія листа додасться). Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив головне управління про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Також в даному листі зазначено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, а також зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Листом головного управління від 30.03.2017р. № 4422/03 направлено до ОСОБА_5 комісії ГУМВС України в Одеській області запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області головному управлінню передана довідка № 17788 про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_6 пенсії згідно із статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2015р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за нормами, чинними на 01.01.2016р. (копія довідки додасться). У зазначеній довідці № 17788 зазначений розмір премії 2,65 % (229,56 гри).Однак, головному управлінню стало відомо про лист Міністерства внутрішніх справ України від квітня місяця 2017 року № 5551/05/22-2017, який адресований головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, в якому вказано, що інші надбавки, доплати, підвищення та премії для проведення перерахунку пенсій враховувати відповідно до постанови КМУ № 988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції. Відповідно до пункту 5 Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, щомісячної надбавки, доплати, підвищення та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. ОСОБА_4 право на перерахунок пенсії згідно постанови КМУ № 988 виникло у січні 2016 року, відповідний розмір премії, враховуючи вимоги п. 5 Порядку, необхідно враховувати за січень 2016 року (а не за грудень 2015 року, як зазначено в листі МВС України № 5551/05/22-2017). З цих підстав, для уникнення в подальшому при здійсненні виплати на підставі довідки .№17788 переплати або недоплати пенсії, головним управлінням листом від 09.10.2017 №53 повернуто довідку з метою перевірки правильності встановлених розмірів премії. Після надходження в подальшому доопрацьованої довідки, перерахунок та виплат) перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Отже, головне управління діє на підставі та у межах, передбачених діючим законодавством України і підстави для визнання зазначених дій протиправними відсутні. У зв’язку з чим просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов.
Представник відповідача, сповіщений належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з’явився, надав до суду письмову заяву, в якій зазначив, що позов ОСОБА_1 не визнає, підтримує заперечення від 12.10.2017р. та просив розгляд справи здійснити без його участі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, заслухавши пояснення позивача, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.
Судо встановлено, що 07.11.2000 року ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ України на пенсію з посади заступника начальника - начальника кримінальної міліції лінійного відділу на станції ОСОБА_2 МВС України на Одеській залізниці.
З 07.11.2000 року пенсійна справа і нарахування пенсії ОСОБА_1 за вислугу років проводилось ОСОБА_2 МВС України в Одеській області в пенсійному відділі.
З 01 січня 2007 року пенсійна справа відносно ОСОБА_1 перебуває на обліку у ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та позивач отримує пенсію, як пенсіонер органів внутрішніх справ України.
Пенсія позивачу була призначена згідно з нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ за вислугу років.
Згідно листа МВС України від 03.02.2017р. №1461/05/22-2017 Пенсійний фонд України було повідомлено про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
Згідно листа МВС України від 22.03.2017р. №4019/02/22-2017 Пенсійний фонд України було повідомлено про те, що на даний час на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015р. №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» триває процедура ліквідації територіальних органів Міністерства внутрішніх справ. На даний час повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві. 15.03.2017р. за №348/30216 у Міністерстві юстиції України зареєстровано наказ МВС від 17.02.2017р. №138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», що дозволить у належний спосіб оформляти довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.
Листом за №9493/02-23 від 28.03.2017р. Пенсійний фонд направив відповідну інформацію до своїх ОСОБА_3 управлінь, які підготували списки пенсіонерів, яким необхідно провести перерахунок пенсій. Дані списки надійшли до територіальних органів внутрішніх справ.
30.03.2017р. ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було направлено до ОСОБА_5 комісії ГУМВС України в Одеській області лист за №4422/03 про запит довідок про розміри грошового забезпечення та надало список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно з п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 08.02.2008р. №45.
ОСОБА_5 комісією ОСОБА_3 управління МВС України в Одеській області була підготовлена довідка №17788 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відносно ОСОБА_1, яка внесена до Реєстру №6 від 27.06.2017р., із зазначенням нових видів грошового забезпечення, з яких необхідно проводити перерахунок пенсії.
З відповіді ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області від 06.09.2017 №14/3-140 позивач дізнався, що довідку відносно його нових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року ліквідаційна комісія направила до ГУПФУ в Одеській області 27.06.2017р.
28.09.2017р. листом за №22/6-4108 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності повідомило Пенсійний фонд України про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто, з 01.01.2016р. При цьому згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008р. №45, при перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується в розмірі встановленому за відповідною посадою з урахуванням, в тому числі щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. При визначені грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для перерахунку пенсій відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону необхідно враховувати інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячну премію у середніх розмірах за відповідними посадами, що фактично виплачені поліцейським за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії – дати набрання чинності Законом України №900-VІІ від 23.12.2015р. Підстави для повернення органам Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, відсутні.
ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Одеській області за №19195/03 від 09.10.2017р. було повернуто ОСОБА_5 комісії ОСОБА_3 управління МВС України в Одеській області довідка про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016р., ОСОБА_1 №17788, з метою перевірки правильності встановлених розмірів премії, посадового окладу та надбавки за стаж служби в поліції.
ОСОБА_5 комісії ОСОБА_3 управління МВС України в Одеській області за №14/3-185 від 23.10.2017р. на адресу ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Одеській області було надіслано перевірені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р. на ОСОБА_1 та зазначено, що при визначенні грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу до ч. 3 ст. 63 Закону необхідно враховувати інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячну премію в середніх розмірах за відповідними посадами, що фактично виплачені поліцейським за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії – дати набрання чинності Законом №900 (грудень 2015). Підстави для повернення довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, відсутні.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 92 Конституції України закріплено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Стаття 58 Конституції України закріплює, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року, затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 45 від 13 лютого 2008 рогу на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку, рішення Кабінету Міністрів України. Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, ОСОБА_2 державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.
Відповідно до цього порядку у ОСОБА_3 управлінь ПФУ виникає обов'язок вчиняти певні дії (провести перерахунок) - після отримання від уповноважених органів довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які і є підставою для здійснення перерахунку пенсії.
Таким чином, до отримання відповідачем 27.06.2017р. довідки №17788, ще не почався відлік часу, протягом якого відповідач повинен був виконати свій обов’язок, а отже й його бездіяльність щодо перерахунку пенсії не могла бути оскаржена позивачем раніше вказаної дати.
Тобто про порушення своїх прав та невиконання покладеного на відповідача обов’язку щодо перерахунку пенсії, позивач дізнався саме з листа ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області від 06.09.2017р., отже позивачем не пропущено строки звернення до суду із вказаною позовною заявою.
Згідно вимог частини 25 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - ОСОБА_4), з урахуванням змін, внесених Законом України вік 23 грудня 2015 року № 900-УП (далі - ОСОБА_4 № 900) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до статті 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим [Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
ОСОБА_4 № 900 набрав чинності 29 грудня 2015 року, суд вважає, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 січня 2016 року. При цьому згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, при перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується в розмірі, встановленому за відповідною посадою з урахуванням, в тому числі, щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Враховуючи вищевикладене, при визначенні грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для перерахунку пенсій відповідно до частини третьої статті 63 Закону необхідно враховувати інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячну премію у середніх розмірах за відповідними посадами, що фактично виплачені поліцейським за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії - дати набрання чинності Законом № 900 (грудень 2015 року).
Таким чином, судом вбачається безпідставність повернення відповідачем довідки №17788, отриманої від ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області, та відповідно вбачається протиправна бездіяльність відповідача щодо проведення позивачу перерахунку пенсії на підставі довідки №17788
Крім того, суд звертає увагу, що чинним законодавством не передбачені підстави для повернення органами Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.
Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно зі ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" визначено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції України і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію України як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції України, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.
З огляду на викладене, у спірних правовідносинах відповідач діяв не на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави; суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини неодноразово в своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі «Ковач проти України», п.59 рішення у справі “Мельниченко проти України», п.50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» тощо). З наведеного вище вбачається, що людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав навіть теоретично.
Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З таких обставин, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року у відповідності до ч. 3 та ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки №17788 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ліквідаційною комісією ОСОБА_3 управління МВС України в Одеській області.
Керуючись ст. ст.9-11, 69 -71, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов’язання вчинення певних дій задовольнити.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року у відповідності до ч. 3 та ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки №17788 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, виданої ліквідаційною комісією ОСОБА_3 управління МВС України в Одеській області.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 24.11.2017р.
Суддя: ОСОБА_7Судове рішення № 70464969, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області було прийнято 23.11.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти корисні дані про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити корисні дані.
Це рішення відноситься до справи № 500/5201/17. Організації, які зазначені в тексті цього судового документа: