Постанова № 70447389, 15.11.2017, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
15.11.2017
Номер справи
911/270/17
Номер документу
70447389
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2017 року Справа № 911/270/17

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді:Данилової М.В.,суддівАлєєвої І.В., Корсака В.А.за участю представників:позивача Листопада О.І. відповідачане з'явився, про час і місце слухання справи повідомлений належним чиномрозглянувши матеріали касаційної скарги Комунального підприємства "Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства" Броварської районної радина постановуКиївського апеляційного господарського суду від 26.06.2017у справі№911/270/17 Господарського суду Київської областіза позовомКомунального підприємства "Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства" Броварської районної радидо Броварського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської областіпростягнення 131880,26 грн.

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства" Броварської районної ради звернулось до Господарського суду Київської області з позовом до Броварського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області про стягнення 131880,26 грн.

Рішенням Господарського суду Київської області від 11.04.2017 (суддя Рябцева О.О.) у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 26.06.2017 (головуючий суддя Зеленіна В.О., судді Зубець Л.П., Ткаченко Б.О.) рішення Господарського суду Київської області від 11.04.2017 залишено без змін.

Не погоджуючись з прийнятою постановою апеляційного господарського суду та рішенням місцевого господарського суду, Комунальне підприємство "Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства" Броварської районної ради звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції. Скаржник вважає, що судові рішення прийняті з порушенням вимог чинного законодавства України, що призвело до невідповідності висновків судів обставинам справи, а також суди невірно застосували норми матеріального та процесуального права, що потягло за собою неправильне вирішення господарського спору.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 19.10.2017 справа повинна розглядатись у складі колегії суддів: головуючий суддя - Данилова М.В., судді Корсак В.А., Ходаківська І.П.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 19.10.2017 касаційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду на 15.11.2017.

Відповідно протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.11.2017 у зв'язку з відпусткою судді Ходаківської І.П., справа повинна розглядатись у складі колегії суддів: головуючий суддя - Данилова М.В., судді Корсак В.А., Алєєва І.В.

У відзиві на касаційну скаргу Броварське об'єднанння Управління пенсійного фонду України Київської області зазначає про обставини, які на його думку, свідчать про правомірне вирішення судами даного спору, а тому відсутні підстави для скасування постанови суду апеляційної інстанції та рішення місцевого господарського суду.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, представника позивача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає за необхідне задовольнити касаційну скаргу з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи, 18.06.2013 між Броварською районною радою Київської області (орендодавець), комунальним підприємством "Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства" Броварської районної ради (орендодавець) та Управлінням пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області (орендар) було укладено договір № 1-2377 оренди комунального майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл та селищ Броварського району.

Відповідно до п. 1.1. договору оренди у порядку та на умовах, визначених цим договором, орендодавці передають, а орендар приймає у строкове платне користування комунальне майно: 126/1000 (сто двадцять шість тисячних) частин будівлі поліклініки, розташованої за адресою: Київська обл., м. Бровари, вул. Незалежності, 39, загальною площею 491,5 кв.м, а саме: приміщення другого поверху № 202 - 215, № 237 - 250, що знаходиться на балансі КП "Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства" БРР. Ринкова вартість майна становить 1543000,00 грн. згідно Звіту з незалежної оцінки, зробленого експертом ТОВ "Експерт-Альянс" (Сертифікат суб'єкта оціночної діяльності від 07.09.2012 № 13777/2).

Будівля поліклініки належить територіальній громаді сіл та селищ Броварського району в особі представника їх спільних інтересів Броварської районної ради на підставі свідоцтва про право власності, виданого Виконкомом Броварської міської ради 10.02.2012 (п. 1.2. договору оренди).

Згідно з п. 1.3. договору оренди майно передається в оренду з метою використання: розміщення Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області.

Пунктом 2.1. договору оренди передбачено, що орендар вступає у строкове платне користування майном у термін вказаний в договорі одночасно з підписанням сторонами договору та акта приймання-передавання вказаного майна (додаток №1, який є невід'ємною частиною договору).

Відповідно до п. 3.1. договору оренди орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад, сіл та селищ Броварського району, затвердженої рішенням Броварської районної ради від 28.04.2011 № 97-7-VI, або за результатами конкурсу на право оренди становить 1,00 грн. як бюджетній установі за рік, без ПДВ.

Згідно з п. 3.5. договору оренди розмір орендної плати змінюється в односторонньому порядку у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів або переглядається на вимогу однієї сторін в разі істотної зміни статусу об'єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Орендна плата перераховується орендарем орендодавцям на розрахунковий рахунок щомісячно не пізніше 15 числа наступного місяця (п. 3.6. договору оренди).

Відповідно до п. 5.11. договору оренди орендар зобов'язується здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого майна. Укласти з балансоутримувачем орендованого приміщення договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого приміщення, прибудинкової території на надання комунальних послуг орендарю. Договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання послуг орендарю підписується разом з договором оренди комунального майна (додаток № 3, який є невід'ємною частиною договору).

Орендар вносить плату балансоутримувачу за оренду та відшкодовує комунальні послуги згідно рахунків та актів здачі-прийняття робіт (надання послуг). Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) орендар повинен повернути балансоутримувачу не пізніше 10 числа місяця наступного за звітним. У разі неповернення акта здачі-прийняття робіт (надання послуг) в установлений термін вважається, що орендар не має заперечень щодо його змісту, рахунок повинен бути сплачений у повному обсязі, а орендар втрачає в подальшому посилатися на будь-які відхилення від умов договору (п. 5.12. договору оренди).

Відповідно до п. 10.3. зміни умов цього договору або його розірвання допускаються за взаємної згоди сторін. Зміни, що пропонується внести, розглядаються сторонами протягом 20 днів з дати їх подання до розгляду іншою стороною.

Цей договір укладено з 18.06.2013 до 27.05.2021 включно (п. 10.1. договору оренди).

На виконання умов п. 5.11. договору оренди 18.06.2013 між Броварською районною радою Київської області (орендодавець), Комунальним підприємством "Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства" Броварської районної ради (балансоутримувач) та Управлінням пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області (орендар) було укладено договір № 1 про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю.

Відповідно до п. 1.1. договору № 1 від 18.06.2013 балансоутримувач - комунальне підприємство "Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства" Броварської районної ради забезпечує обслуговування, експлуатацію та ремонт будівлі, що знаходиться за адресою: м. Бровари, бул. Незалежності, 39, загальною площею 3091,6 кв.м, а також утримання прибудинкової території, а орендар бере участь у витратах балансоутримувача на виконання вказаних робіт пропорційно до займаної ним площі в цій будівлі, якщо інше не випливає з характеру послуг наданих балансоутримувачем за цим договором.

На виконання умов договору оренди 18.06.2013 орендодавець та балансоутримувач передали, а орендар прийняв в строкове платне користування (оренду) нежитлове приміщення 2-го поверху загальною площею 491,5 м2 (кім. 202-215, 237-250), що знаходиться у будівлі за адресою: м. Бровари, бул. Незалежності, 39, що підтверджується актом приймання-передачі від 18.06.2013, який скріплений печатками та підписами позивача, відповідача та Броварської районної ради.

Як вбачається з акта приймання-передачі від 18.06.2013, нежитлове приміщення знаходиться на балансі позивача та потребує поточного ремонту.

Рішенням № 711-40-VI від 06.11.2014 Броварської районної ради Київської області "Про внесення змін до рішення сесії Броварської міської ради № 97-7-VI від 28.04.2011 "Про затвердження Методики розрахунку та порядок використання плати за оренду майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ Броварського району та розміри орендних ставок за використання цього майна" було внесено зміни, зокрема, в додаток 2 до рішення від 28.04.2011 № 97-7-VI "Орендні ставки за використання нерухомого майна, що перебуває у комунальній власності Броварського району" доповнивши його п. 28: "використання орендарем нерухомого майна за цільовим призначенням - розміщення бюджетних установ (органи державної влади та місцевого самоврядування, їх структурні підрозділи) розмір орендної ставки - 3 %".

Листом № 04 від 20.01.2015 позивач повідомив відповідача про зміну орендної плати бюджетним установам за оренду нерухомого комунального майна у розмірі 3 % орендної ставки та запропонував відповідачу укласти додаткову угоду до договору оренди комунального майна № 1-2377 від 18.06.2013 про зміну орендної плати. До вказаного листа позивачем було додано: копію рішення Броварської районної ради № 711-40-VI від 06.11.2014, додаткову угоду № 1 до договору оренди комунального майна від 18.06.2013 № 1-2377, 3 прим. та розрахунок орендної плати.

Проте, додаткова угода № 1 до договору оренди № 1-2377 від 18.06.2013 комунального майна не була підписана відповідачем.

Позивач, посилаючись на те, що рішенням № 711-40-VI від 06.11.2014 Броварської районної ради Київської області була змінена Методика розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл та селищ Броварського району в частині розміру орендної плати, яка складає 3 % експертної оцінки, виписав відповідачу рахунки-фактури за оренду приміщення за січень-грудень 2015 року на загальну суму 55546,88 грн.

Проте, відповідач рахунки-фактури за січень-грудень 2015 на загальну суму 55546,88 грн. не оплатив. Також, позивач вказав, що відповідачем не було сплачено 42005,51 грн. за охорону приміщення за період з січня 2015 по жовтень 2016, 25856,87 грн. витрат на утримання місць загального користування за період з листопада 2014 року по жовтень 2016, що і стало підставою для зверненні із даним позовом про їх стягнення до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний господарський суд, дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, не доведеними, а тому не підлягають задоволенню.

Колегія суддів касаційної інстанції не погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.

Як було зазначено вище 18.06.2013 між Броварською районною радою Київської області (орендодавець), комунальним підприємством "Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства" Броварської районної ради (орендодавець) та Управлінням пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області (орендар) було укладено договір № 1-2377 оренди комунального майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл та селищ Броварського району.

Правовідносини сторін регулюються, зокрема, нормами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язань - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку (ч. 1 ст. 173 ГК України).

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України).

Згідно з частиною першою статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Згідно зі ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ). Об'єктом оренди можуть бути, у тому числі, нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб'єктам господарювання.

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України (ч. 6 ст. 283 ГК України).

Частиною 1 ст. 286 ГК України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з ч. 1 ст. 762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" істотною умовою договору оренди, зокрема, є орендна плата з урахуванням її індексації.

Згідно з ч. 4 ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору і у випадках, коли після його укладення (приведення у відповідність з цим Законом) законодавством встановлено правила, які погіршують становище орендаря.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах.

Частиною 1 статті 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Вказана норма кореспондується з умовами п. 10.3. договору оренди.

Згідно пункту 3.5 спірного договору розмір орендної плати змінюється в односторонньому порядку в разі зміни Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл та селищ Броварського району затвердженої рішенням Броварської районної ради від 06.11.2014 № 711-40-VI або за результатами конкурсу на право оренди, яка складає 3% експертної оцінки (мета використання - розміщення офісу). Названим рішенням дана методика була змінена про що було повідомлено орендаря лист від 20.01.2015, а відтак орендна плата змінилась з 1 грн. на 3% експертної оцінки.

Судами попередніх інстанцій вказані обставини були залишені поза увагою, попри те, що пункт 3.5 є важливою умовою укладеного договору, що стосується саме орендної плати, а не інших умов договору, про які зазначено у пункті 10.3 догвоору щодо зміни умов цього договору або його розірвання допускаються за взаємної згоди сторін. Зміни, що пропонується внести, розглядаються сторонами протягом 20 днів з дати їх подання до розгляду іншою стороною.

А відтак, посилання судів на те, що пункт 3.5 суперечить вимогам статей 10, 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" є передчасним.

Також, суд касаційної інстанції, вважає за необхідне зазначити і про те, що судами не надано оцінки посиланням позивача на виконання умов пункту 5.11 договору 18.06.2013, укладеним між Броварською районною радою Київської області (орендодавець), Комунальним підприємством Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства Броварської районної ради (балансоутримувач) та Управлінням пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області (орендар) про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю, згідно пункту 1.1 якого балансоутримувач - Комунальне підприємство Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства Броварської районної ради забезпечує обслуговування, експлуатацію та ремонт будівлі, що знаходиться за адресою: м. Бровари, бул. Незалежності, 39 (надалі будівля), загальною площею 3091,6 кв.м., а також утримання прибудинкової території, а орендар бере участь у витратах балансоутримувача на виконання вказаних робіт пропорційно до займаної ним площі в цій будівлі, якщо інше не випливає з характеру послуг наданих балансоутримувачем за цим договором.

Позивачем за період з листопада 2014 року по жовтень 2016 року були складені рахунки-фактури та акти здачі-прийняття робіт з відшкодування витрат за утримання приміщення на загальну суму 25856,87 грн. та за період з січня 2015 року по жовтень 2016 року були складені рахунки-фактури та акти здачі-прийняття робіт з відшкодування витрат за охорону приміщення на загальну суму 42005,51 грн., які були передані відповідачу і заперечень останнього щодо якості надання послуг чи законності їх нарахування у встановленому умовами договору порядку до позивача не надходило, тому данні послуги вважаються прийнятими. Дана умова договору залишена судами поза увагою.

Крім того, на підтвердження надання та вартості послуг позивачем надано накази Комунального підприємства Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства Броварської районної ради № 01 від 18.01.2014 та № 05 від 30.12.2015, якими затверджено штатні розписи керівного та інженерно-технічного складу КП Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства Броварської районної ради, якими передбачені посади, зокрема, прибиральниці, двірника, сантехніка, електромонтера та охоронця, їх посадові оклади та фонд заробітної плати (нарахованої та виплаченої ) яких і є основою для розрахунку витрат.

Судом встановлено, що 07.02.2014 між Управлінням Державної служби охорони при ГУМВС України у Київській області (охорона) та Управлінням Пенсійного фонду України в м. Бровари та Броварському районі Київської області було (замовник) укладено договір № 376/14/12 на централізовану охорону майна на обєкті підрозділом Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ України, відповідно до умов п. 2.1. та п. 2.2. якого замовник доручає, а охорона зобов'язується здійснювати охорону майна замовника на об'єкті та обслуговування сигналізації на цьому обєкті. Охорона майна здійснюється охороною у дні і години, вказані у дислокації. У додатку № 2 "Дислокація" до договору № 376/14/12 від 07.02.2014 зазначено, зокрема, найменування об'єкта: приміщення Управління ПФУ в м. Бровари та Броварському районі Київської області та адреса об'єкта: м. Бровари, б-р Незалежності, 39.

Також, судами було встановлено, що 01.04.2015 між Управлінням пенсійного фонду у місті Броварах Київської області (замовник) та фізичною особою підприємцем ОСОБАЗ (виконавець) укладено договір № 09 про надання послуг, відповідно до умов п. 1.1. якого замовник доручає, а виконавець зобов'язується надавати послуги з господарського обслуговування (прибирання) приміщень та сантехнічних комунікацій адміністративних приміщень відповідно до переліку об'єктів обслуговування (додаток 1) та переліку робіт (додаток 2), що додаються до договору і є невід'ємними частинами, дані договори укладені виключно для обслуговування безпосередньо Управління ПФУ і жодним чином не стосуються до обслуговування всієї будівлі в м. Бровари, б-р Незалежності, 39.

Посилання позивача про те, що частка Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, яке орендує приміщення на 2-му поверсі будівлі, не має окремого входу, тому охороняється позивачем в цілому, та працівники і відвідувачі якого для входу в орендоване приміщення використовують центральний вхід, коридор першого поверху та сходові марші, у витратах комунального підприємства на утримання місць загального користування будівлі розраховується відповідно до орендованої площі, тобто 491,5 взагалі судами було залишено поза увагою.

Відповідно до частини першої статті 47, частини 1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України судове рішення приймається суддею за результатами обговорення усіх обставин справи шляхом всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.

Рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого:чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору,і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.

Обґрунтованим є рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності та підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами чинного законодавства.

Таким чином, з наведеного слідує, що приймаючи оскаржувані судові рішення, суди всупереч вимогам статті 43 Господарського процесуального кодексу України не забезпечили виконання вимог процесуального закону щодо об'єктивності та всебічності з'ясування дійсних обставин справи, оскільки не надали ґрунтовної юридичної оцінки наявним у матеріалах справи доказам, виходячи, зокрема, з принципу їх належності та допустимості, що мало своїм наслідком порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права.

Враховуючи, що в силу статті 1117 Господарського процесуального кодексу України у суду касаційної інстанції відсутнє право встановлювати або вважати доведеними обставини справи, які не були встановлені судами попередніх інстанцій, так само як і надавати їм власну юридичну оцінку, колегія суддів зазначає, що у розумінні статті 1119 названого Кодексу усі вищевикладені обставини є підставою для скасування судових рішень судів попередніх інстанцій у даній справі і передачі її на новий розгляд до місцевого господарського суду.

За таких обставин колегія суддів, беручи до уваги доводи, викладені в касаційній скарзі Комунального підприємства "Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства" Броварської районної ради, дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - скасуванню з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції, під час здійснення якого суду необхідно врахувати вищезазначені обставини, які стали підставою для скасування оскаржуваних судових рішень, і повністю встановивши фактичні обставини справи, підтверджені належними та допустимими доказами, з наданням їм обґрунтованої юридичної оцінки, вирішити спір з приводу наявності чи відсутності підстав для задоволення позову із застосуванням до спірних правовідносин відповідних норм матеріального права.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119 - 11111, 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Комунального підприємства "Броварське районне виробниче управління житлово-комунального господарства" Броварської районної ради задовольнити.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 26.06.2017 у справі №911/270/17 господарського суду Київської області та рішення господарського суду Київської області від 11.04.2017 у даній справі скасувати, справу направити на новий розгляд до господарського суду Київської області.

Головуючий суддя М.Данилова

Судді І. Алєєва

В.Корсак