ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 листопада 2017 року № 826/12988/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Кармазіна О.А., суддів Катющенка В.П. та Скочок Т.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «АПБ Топаз»до Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Києвітретя особаТовариство з обмеженою відповідальністю «Моноліт Будсервіс»про скасування рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, зобов'язання зареєструвати податкові накладні-В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "АПБ Топаз" з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить:
1) визнати протиправними та скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
- №127577/36566856 від 30.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 06.07.2017 року,
- №127576/36566856 від 30.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №21 від 10.07.2017 року,
- №129292/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №36 від 11.07.2017 року,
- №129299/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №42 від 12.07.2017 року,
- №129293/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №52 від 18.07.2017 року,
- №129294/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №63 від 21.07.2017 року,
- №129295/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №69 від 25.07.2017 року,
- №129296/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №72 від 26.07.2017 року,
- №129297/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №77 від 27.07.2017 року,
- №129298/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №80 від 28.07.2017 року.
2) зобов'язати Державну фіскальну служби України зареєструвати податкові накладні №15 від 06.07.2017 року, №21 від 10.07.2017 року, №36 від 11.07.2017 року, №42 від 12.07.2017 року, №52 від 18.07.2017 року, №63 від 21.07.2017 року, №69 від 25.07.2017 року, №72 від 26.07.2017 року, №77 від 27.07.2017 року, №80 від 28.07.2017 року, подані позивачем.
В обґрунтування позову зазначається, що в рамках виконання договору підряду позивачу (підряднику), як ліцензованому суб'єкту, доручалось виконання комплексу робіт з улаштування мурування стін та перегородок житлового будинку. У зв'язку з наведеним замовником здійснювалась попередня оплата робіт. Крім іншого, позивачем залучався також субпідрядник.
Враховуючи факт попередньої оплати, відповідно формувалися податкові накладні, які направлялися для реєстрації в ЄРПН. Однак, їх реєстрація була зупинена у зв'язку з невідповідністю обсягів постачання обсягам придбання по коду УКТ ЗЕД 43.99.60-00,00 та запропоновано надати пояснення та/або документи, що і було виконано позивачем. Однак, надані документи та пояснення залишені без належної оцінки та у реєстрації податкових накладних відмовлено.
Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки позивачем не допущено будь-яких порушень, а здійснення господарської діяльності в рамках вищезгаданого договору підтверджується належним чином складеними та юридично значимими первинними документами.
Позивач також звертає увагу, що на його думку відповідачем не зазначено, якому конкретно критерію ризику відповідають подані податкові накладні, а також звертає увагу, що відповідачем у рішенні про відмову у реєстрації не зазначено - у чому полягає невідповідність поданих документів вимогам законодавства та чому вони не є достатніми для прийняття позитивного рішення.
Відтак, позивач просить скасувати незаконні, на його думку, рішення та зобов'язати відповідача зареєструвати податкові накладні.
Третя особа підтримала позовні вимоги та зазначила у поясненнях, що в рамках господарських відносин з виконання позивачем робіт, замовник (третя особа) здійснював авансування робіт, у тому числі з метою закупівлі позивачем необхідних матеріалів. Факт авансування є першою подією для цілей формування податкової накладної. Відтак, третя особа вважає оскаржувані рішення протиправними і просить їх скасувати.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що всі дії відносно реєстрації п/н накладних у повній мірі відповідали законодавству та відмова у проведенні реєстрації є правомірною. Відповідно ДФСУ просить відмовити у задоволенні позову.
На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України в судовому засіданні 15.11.2017 ухвалено про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані позивачем, відповідачем та третьою особою докази, заслухавши пояснення присутніх представників осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «АПБ Топаз» зареєстровано у статусі юридичної особи 08.09.2009 р., код ЄДР 36566856, адреса: 04074, м. Київ, вул. Коноплянська, 12. Товариство є платником ПДВ з 01.07.2016.
Товариство має Ліцензію від 06.06.2016 р. на здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів 4 і 5 категорії складності.
27.03.2017 р. позивачем (підрядник) з ТОВ «Моноліт Будсервіс» укладено договір № 27/03-ПР/17-ЮС4 на виконання комплексу підрядних робіт з улаштування мурування стін та перегородок житлового будинку № 4.3., 1 мікрорайон, 4 черга в складі об'єкту - «Будівництво мікрорайонів 1, 2, 1 п.к. 3, 1 п.к. 4 у багатофункціональному житловому районі на вул. Маршала Гречка та пр. Правди. Укладено додаток «договірна ціна», де вартість робіт та матеріалів визначена у розмірі 13 354 042,15 грн. з ПДВ.
Контрагент зареєстрований платником ПДВ 01.08.2015 р.
В рамках реалізації зазначеного договору, замовником здійснено попередню оплату робіт: 06.07.2017 - 200 000 грн. з ПДВ, 10.07.2017 - 200 000 грн. з ПДВ, 11.07.2017 - 100 000 грн. з ПДВ, 12.07.2017 - 100 000 грн. з ПДВ, 18.07.2017 - 100 000 грн. з ПДВ, 21.07.2017 - 100 000 грн. з ПДВ, 25.07.2017 - 100 000 грн. з ПДВ, 26.07.2017 - 150 000 грн. з ПДВ, 27.07.2017 - 100 000 грн. з ПДВ, 28.07.2017 - 100 000 грн. з ПДВ.
Враховуючи здійснення попередньої оплати, за правилом «першої події» позивачем сформовано податкові накладні на вищезазначені суми з визначенням отримувача (покупця) ТОВ «Моноліт Будсервіс» (ІПН 397786326597): №15 від 06.07.2017 року, №21 від 10.07.2017 року, №36 від 11.07.2017 року, №42 від 12.07.2017 року, №52 від 18.07.2017 року, №63 від 21.07.2017 року, №69 від 25.07.2017 року, №72 від 26.07.2017 року, №77 від 27.07.2017 року, №80 від 28.07.2017 року.
До матеріалів справи надано також таблиця даних платника податків від 13.07.2017 р. з визначенням коду згідно КВЕД ДК 009:2010 - 43.99.
Код послуги, визначений в п/н, - послуги згідно з ДКПП - 43.99.60-00.00. Номенклатура поставки - згідно визначення об'єкту, зазначеного у договорі, - Комплекс підрядних робіт з улаштування мурування стін та перегородок житлового будинку № 4.3., 1 мікрорайон, 4 черга в складі об'єкту.
У відповідності до вказаної вище послідовності, позивачем отримано квитанції № 1: від 28.07.2017 р. (за п/н №№15, 21, 36), від 30.07.2017 (за п/н № 42) від 14.08.2017 (п/ № 52, 63, 69, 72, 77, 80). Відповідно до цих квитанцій: документ прийнято, реєстрація зупинена.
Виявлені помилки: відповідно до п. 201.16 ПКУ реєстрація ПН зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р. № 567 (далі - Критерії оцінки ступеня ризиків). За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 43.99.60-00.00. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п.201.16, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 р. № 567 та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу.
В період 22.08.2017 - 23.08.2017 р. позивачем сформовані та подані документи про підтвердження реальності здійснення операцій по яким було зупинене реєстрацію п/н. Подання вказаних пояснень/документів підтверджується відповідними повідомленнями щодо подачі документів.
Зокрема, по кожній п/н, реєстрація якої була зупинена, надані пояснення, що при автоматичному моніторингу обсяги і коди постачання не відповідають обсягам та кодам придбання у зв'язку з тим, що специфікою будівельного підприємства передбачено придбання великої номенклатури груп і кількості товарів вітчизняного та іноземного виробництва, а продаж - однієї групи з кодом ДКПП (у даному випадку 32.99) в кількості 1 послуга. Звернута увага, що роботи згідно договору виконуються по передоплаті в обсягах, необхідних для закупівлі ряду будівельних матеріалів та авансової оплати робіт. Зазначено також, що фактичне виконання робіт забезпечується субпідрядником ТОВ «Індивідуальне будівництво», з яким укладено угоду № ІБ-4.3-27/03/17 від 27.03.2017 р. та компанією здійснюється авансові виплати за виконання робіт. Зазначено про надання актів виконаних робіт.
До вказаних пояснень надано: договір підряду із замовником № 27/03-ПР/17-ЮС4, додаток № 1, платіжне доручення, договір субпідряду № ІБ-4.3-27/03/17 від 27.03.2017 р. та додаток до нього, акти виконаних робіт ТОВ «Індивідуальне будівництво» від 31.05.2017 та від 30.06.2017, податкові накладні ТОВ «Індивідуальне будівництво» (нас суми: 20 000 грн. з ПДВ, 20 000 грн. з ПДВ; код послуги згідно з ДКПП 43.99), ліцензія. Копії вказаних документів залучені також до матеріалів справи.
За результатами розгляду вказаних документів у період 30.08.2017 р. - 31.08.2017 р. Комісією ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/ПР в ЄРПН, прийнято оскаржувані рішення про відмову у реєстрації вищезгаданих податкових накладних. Підстава: «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».
Позивачу надіслано відповідні квитанції про те, що Комісією ДФС прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.
14.09.2017 р. Комісією з питань розгляду скарг ДФС прийнято рішення про залишення скарг позивача без задоволення та рішення комісії ДФС без змін відповідно до п. 56.23. ПК України.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп.пп.16.1.2, 16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 201.1. ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 187.1. ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.7. ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до п. 201.10. ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
У разі якщо реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Слід зазначити, що відповідно до п/п. 14.1.60. ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами;
З наведеного вбачається, що обов'язком продавця є складення та надіслання податкової накладної для реєстрації в ЄРПН, зокрема, у разі отримання попередньої оплати («перша подія»).
У свою чергу, відповідно до п. 74.2. ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з положеннями п. 20.2. ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 201.16 реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до п/п. 201.16.1. ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з положеннями п/п. 201.16.2. ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (п/п. 201.16.3. ПК України).
Зазначена комісія приймає рішення про:
реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Слід зазначити, що відповідно до постанови КМ України від 29.03.2017 р. № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.
У даному випадку, як вбачається з квитанцій № 1, реєстрація податкової накладної була зупинена у зв'язку з її відповідністю, як зазначено ДФСУ, п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків - за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 43.99.60-00.00, хоча у даному випадку предметом договору є виконання робіт.
Відповідно до п. 6 Критеріїв (в редакції на час подання п/н), на який посилається ДФСУ, моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями, зокрема (п. 1): обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Відповідно до Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який затверджений наказом МФУ 13 червня 2017 року № 567, товариством, як вже зазначалося, сформовано та подано до ДПІ за місцем реєстрації пояснення та первинні документи із сукупності яких вбачається, що на адресу позивача була здійснена попередня оплата від його контрагента, що зумовлювало обов'язок позивача в силу вимог п/п «а» п. 187.1., п. 201.1., п. 201.7., п. 201.10. ПК України сформувати та направити для реєстрації спірні податкові накладні, тобто за правилом «першої події», що в даному випадку і було виконано позивачем шляхом подання п/н для реєстрації в ЄРПН.
При цьому, на дату подання документів в порядку п/п. «в» п/п. 201.16.1. та п/п. 201.16.2. ПК України для відповідача були подані також вищезгадані документи щодо взаємозв'язку отриманого авансу з господарською діяльністю позивача, у т.ч. первинні документи за взаємовідносинами із субпідрядником щодо виконання частини робіт на об'єкті.
За висновком суду, надані позивачем до відповідача пояснення та додані документи у повній мірі ідентифікували як операцію з поставки робіт/послуг, в межах якої здійснено попередню оплату, так і операцію з придбання частини цих робіт/послуг у субпідрядника. Судом не встановлено обставин, які б свідчили про юридичну дефектність поданих до ДФСУ документів.
Однак, при зупиненні реєстрації та прийнятті оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації п/н наведені обставини та положення законодавства були залишені відповідачем поза увагою.
Судом при цьому враховується, що відповідачем у квитанціях № 1 не визначено конкретного переліку документів, який мав би надати позивач, та по суті не зазначено конкретних причин зупинення реєстрації податкових накладних.
Враховуючи вищевикладене у сукупності, беручи також до уваги те, що: податкові накладні видані в межах звичайної господарської діяльності позивача та операцій, які є об'єктом оподаткування; покупець є платником ПДВ; наявні первинні, платіжні документи та податкові накладні кореспондуються між собою, зокрема, щодо номенклатури поставки; податкові накладні подані для реєстрації у встановлений п. 201.10 ПК України строк, а також те, що відповідачем не доведено наявності інших підстав для зупинення реєстрації і відмови у реєстрації податкових накладних та судом не встановлено обставин, які б перешкоджали видачі податкових накладних та прийняттю рішень про її реєстрацію, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача підстав для відмови у реєстрації податкової накладної шляхом прийняття оскаржуваних рішень, які не ґрунтується на вимогах податкового законодавства та не враховують наведені вище обставини проведення позивачем попередньої оплати.
Слід зазначити, що відповідно до п/п. 201.16.4. ПК України податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, відповідно до п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (із змінами; далі - Порядок № 1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день:
1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).
Відтак, оскільки в порядку виконання обов'язку, передбаченого ч. 2 ст. 71 КАС України, відповідачем не доведено законності та обґрунтованості спірних рішень, суд, виходячи з положень п.1 ч. 2 ст. 162 та ч. 2 ст. 11 КАС України, приходить до висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправними та скасування оскаржуваних рішень.
Крім того, відносно другої вимоги, суд, з урахуванням положень ч. 2 ст. 11 КАС України, п/п. 201.16.4., п. 201.10. ПК України, п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, а також враховуючи відсутність у ДФСУ підстав відмови у реєстрації п/н в ЄРПН приходить до висновку про задоволення позову в цій частині шляхом зобов'язання відповідача зареєструвати вищезгадані податкові накладні.
Також підлягає поверненню позивачу сума сплаченого судового збору.
Керуючись вимогами статей 11, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Державної фіскальної служби України (код з ЄДР 39292197):
- №127577/36566856 від 30.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 06.07.2017 року,
- №127576/36566856 від 30.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №21 від 10.07.2017 року,
- №129292/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №36 від 11.07.2017 року,
- №129299/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №42 від 12.07.2017 року,
- №129293/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №52 від 18.07.2017 року,
- №129294/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №63 від 21.07.2017 року,
- №129295/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №69 від 25.07.2017 року,
- №129296/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №72 від 26.07.2017 року,
- №129297/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №77 від 27.07.2017 року,
- №129298/36566856 від 31.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №80 від 28.07.2017 року.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (код з ЄДР 39292197; адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: №15 від 06.07.2017 року, №21 від 10.07.2017 року, №36 від 11.07.2017 року, №42 від 12.07.2017 року, №52 від 18.07.2017 року, №63 від 21.07.2017 року, №69 від 25.07.2017 року, №72 від 26.07.2017 року, №77 від 27.07.2017 року, №80 від 28.07.2017 року, видані Товариством з обмеженою відповідальністю «АПБ Топаз» (код ЄДР 36566856).
Присудити з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві (код 37993783; адреса: 01601, м. Київ, вул. Терещенківська, 11-А) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код з ЄДР 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АПБ Топаз» (код ЄДР 36566856; адреса: 04074, м. Київ, вул. Коноплянська, 12) 17 600 (сімнадцять тисяч шістсот) гривень на відшкодування судового збору, сплаченого п/д № 2859 від 06.10.2017.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.А. Кармазін
Судді: В.П. Катющенко
Т.О. Скочок