Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2017 р. Справа №805/3240/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб’єва І.Г., при секретарі судового засідання Козирєвій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства «Тельманівський кар’єр» про стягнення адміністративно – господарських санкцій,
в с т а н о в и в:
У вересні 2017 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі – Відділення Фонду) до Публічного акціонерного товариства «Тельманівський кар’єр» (далі – ПАТ «Тельманівський кар’єр»), в якому Позивач просить стягнути з Відповідача на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році, у сумі 4 826,48 грн та пеню у розмірі 301,08 грн.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, Відділення Фонду зазначило, що згідно зі звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік, наданим ПАТ «Тельманівський кар’єр», середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 68 осіб. Таким чином, впродовж 2016 року відповідачем мало бути забезпечене працевлаштування 3 інвалідів, фактично ж працювала лише одна особа.
Оскільки відповідачем не виконаний норматив по створенню 2 робочих місць, призначених для працевлаштування осіб, яким встановлено інвалідність, чинним законодавством на нього покладений обов'язок нарахувати і сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 4 826,48 грн, однак зазначена сума у добровільному порядку Відповідачем не сплачена та у зв’язку із порушенням термінів сплати нарахована пеня у розмірі 301,08 грн.
Представник позивача до судового засідання не з’явилися, про час та місце розгляду повідомлені належним чином, через канцелярію подав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача до судового засідання не з’явилися, про час та місце розгляду повідомлені належним чином, заперечень до суду не надав.
Згідно із статтею 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у відкритому судовому засіданні без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
З’ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Відповідач – Публічне акціонерне товариство «Тельманівський кар’єр», зареєстроване за кодом ЄДРПОУ 04628681 за адресою: 87123, Донецька область, Волноваський район, с. Гранітне, вул. Южна, 21.
У звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік за формою № 10-ПІ від 10 лютого 2017 року відображено наступну інформацію:
- середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік складає 68 осіб;
- середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність – 1 особа;
- кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 3 особи;
- фонд оплати праці штатних працівників – 164,1 тис. грн;
- середньорічна заробітна плата штатного працівника – 2 413 грн;
- сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів – 4 826,00 грн (а.с. 7).
Використовуючи вихідні дані звіту, наведені Відповідачем, Відділення Фонду здійснило розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2016 року, яка за розрахунком Позивача становить 4 826,48 грн, сума пені відповідно до розрахунку складає 301,08 грн (а.с.8).
Здійснивши оцінку обставин справи, надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з такого.
Відповідно до статті 7 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі – Закон № 875-ХІІ), законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.
Так, згідно статтею 17 цього Закону, з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Статтею 19 зазначеного Закону встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Частиною дев’ятою статті 19 Закону № 875-XII зазначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Відповідно до статті 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Таким чином, відповідачем у відповідності до викладених приписів законодавства не було виконано нормативу по створенню 2 робочих місць по працевлаштуванню інвалідів, тому згідно до вимог статті 20 вказаного Закону ПАТ «Тельманівський кар’єр» мав сплатити Позивачеві адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до пункту 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі – Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
З урахуванням вимог статті 20 Закону позивач нарахував ПАТ «Тельманівський кар’єр» адміністративно-господарські санкції за не створені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2016 році у розмірі 4 826,48 грн, що підтверджується відповідним розрахунком.
Відповідачем у встановлений статтею 20 Закону № 875-ХІІ строк (до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу) не були сплачені адміністративно-господарські санкції у розмірі 4 826,48 грн, що дає підстави для нарахування пені відповідно до статті 20 вищезазначеного Закону і пункту 4 Порядку, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.
Таким чином, розмір нарахованої пені становить 301,08 грн, що підтверджується розрахунком, наданим Позивачем.
Частиною третьою статті 18 Закону № 875-ХІІ, передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Доказів щодо сприяння створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2016 році Відповідачем не надано.
З огляду на викладені обставини, позовні вимоги Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства «Тельманівський кар’єр» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2-15, 17-20, 69-72, 94, 98, 159-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Тельманівський кар’єр» (код ЄДРПОУ 04628681, адреса: 87123, Донецька область, Волноваський район, с. Гранітне, вул. Южна, 21) на користь Державного бюджету України адміністративно – господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році, у сумі 4 826 (чотири тисячі вісімсот двадцять шість) грн 48 коп та пеню у сумі 301 (триста одна) грн 08 коп, на р/р 31216230700001 в ГУ ДКСУ у Донецькій області, ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 38033949, МФО 834016, код платежу 50070000, ЄДРПОУ відділення Фонду 13492430.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 листопада 2017 року.
Суддя Аляб'єв І.Г.